neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Trojvrstvové HD DVD štandardizované, predbehli Blu-ray

DSL.sk, 11.9.2007


DVD Forum 31. augusta schválilo nový typ HD DVD média, trojvrstvové 51 GB HD DVD-ROM médium, informuje ScreenDigest.

HD DVD formát tak prevzal prvenstvo v kapacite optických médií od Blu-ray, ktorý má štandardizované maximálne dvojvrstvové 50 GB médiá. Na rozdiel od HD DVD sú ale tieto aj zapisovateľné.

Či budú k dispozícii neskôr aj zapisovateľné trojvrstvové HD DVD médiá nie je známe.

Pôvodné kapacity jedno a dvojvrstvových HD DVD médií sú 15 a 30 GB, u Blu-ray je to 25 a 50 GB. Toshiba, autor formátu HD DVD, sa netají skutočnosťou, že kapacita vrstvy bola zámerne zvýšená práve na 17 GB, aby trojvrstvové médiá predbehli v kapacite Blu-ray.

K zvýšeniu kapacity prišlo zmenšením záznamového miesta pre jeden bit a tak zhustením záznamu.

Či budú nové médiá čitateľné v súčasných mechanikách iba s aktualizáciou firmvéru nie je zatiaľ známe, túto možnosť ale krátko po oznámení formátu v januári predstavitelia spoločnosti Toshiba naznačili.



Najnovšie články:

Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace


Diskusia:
                               
 

Konkurencia je dobra, ale jak to dopadne s kompatibilitou ? Privital by som hybridne mechaniky... 3 mechaniky na HD, BR, DVD, pripadne HD 51 (v pripade ze nebudu komp.) zozere dost energie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, pretoze ked si kupis tri opticke mechaniky, tak tvoj prvorady problem je, ze zeru vela energie... to urcite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To skor si kupim prenosny 500 GB hardisk...:P kto dnes este napaluje na CD/DVD a odklada si to do policky??
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja
Odpovedať Hodnotiť:
 

do policky nie, ale aj JA... filmy by som nedrzal na disku
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ja
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja uz som napr ziadne DVD/CD pre svoje potreby a hlavne kvoli zalohovaniu nenapalil dobry rok...
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D ... no co , mas pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://tarminastirsvk.szm.com//ELKOSHOP.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

aky problem ved uz existuje prehravac ktory dokaze prehravat HD-DVD ako taktiez Blu-ray...ide tusim o player LG
Odpovedať Hodnotiť:
 

kurna, to hd-dvd sa tu drzi zubami nechtami.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár