| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
OmeGa
Od: OmeGa
|
Pridané:
5.9.2007 13:41
vyzera to slubne. hadam to nebude oser ako s tym ultralacnym notebookom. bodaj by im to vyslo. nejde ani tak o kapacitu, ako o tie cykly a nabijanie. parada.
|
| |
RenaUltra
Od: RenaUltra
|
Pridané:
6.9.2007 8:24
Ěű ďđĺäëŕăŕĺě ę ďđîäŕćĺ <a href=http://www.renaultra.ru/parts.shtml><font COLOR="Black">Çŕď÷ŕńňč đĺíî, çŕď÷ŕńňč renault</font></a> äë˙ Âŕřĺăî ŕâňîěîáčë˙
Ŕ ňŕę ćĺ ęŕ÷ĺńňâĺííűé <a href=http://www.renaultra.ru/repair.shtml><font COLOR="Black">đĺěîíň đĺíî</font></a>
|
| |
morgun
Od: morgun
|
Pridané:
6.9.2007 8:34
Ako to dopadlo s tym lacnym notebookom? Som sa nejak nedocital... vyzeralo to podozrivo, ale dufal som, ze sa z toho vyklube nieco slusne...
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
6.9.2007 20:00
Notebook bol ozaj lacný.Medzitým si Santiago zaène románik s Valentinou Mendez a nakoniec vyjde najavo, že Valentina je matkou Estrelly. Santiago sa musi rozhodnú, azda dá prednos matke, dcéry alebo svojej žene...
|
| |
hAbakuk
Od: hAbakuk
|
Pridané:
5.9.2007 13:54
Ja sa tesim na tu kapacitu, dufam ze sa to bude dat pouzit v notebookoch alebo mobiloch. V tom pripade by som aj uvazoval nad notebookom, nekupil som si ho z dvovodu kratkeho casu pracovania a kvoli nutnosti vymeny baterie po urcitom pocte nabiti
|
| |
smejd
Od: smejd
|
Pridané:
5.9.2007 14:15
hmm a tak si radsej ostal u dektopu, asi vazne potrebujes hodiny mobility
|
| |
Matko
Od: Matko
|
Pridané:
5.9.2007 14:13
Nesnazi sa o to iste Kosicka a Brnenska univerzita?
|
| |
woww
Od: woww
|
Pridané:
5.9.2007 14:14
to kto tu pise ze notebook kvoli baterke si nekupi? hehe, tak oka, ako dve hodky roboty je niekedy malo, ale prud je vsade, nabijacka pri mne, aj teraz sedim v kaviarni a nabijam sa a robim. Ale kapacita je good, teraz nova baterka za tri litre, raz za rok toto kupit mi nerobi az taky problem, ale keby vydrzal robit notebook tak pat hodin na baterku, nenahneval by som sa, ale skor ma zaujalo, ze elektromobil nabijem za 10 minut a urobim 800km? tak to si kupim konecne elektromobil, dufam nebudu vyzerat ako golfove auticka :D
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
5.9.2007 14:26
ja mam problemy s načitavanim vody v zachode :(
stale ked splachnem tak treba dlho čakat.
navyše ked potiahnem tak ma velku odozvu
|
| |
peto
Od: peto
|
Pridané:
5.9.2007 16:08
5 hodin neni problem, to vedeli uz nie tak stare thinkpady (t60 tusim), este ked pridas dalsiu baterku do ultrabay, tak robis aj pol dna.
|
| |
xyz
Od: xyz
|
Pridané:
5.9.2007 17:53
lenze po roku pouzivania je to zrazu vydrz iba nieco cez hodinu a potom to rychlo skape. po roku je teda baterka nepouzitelna a treba ju zahodit...
|
| |
Jaj
Od: Jaj
|
Pridané:
5.9.2007 14:32
52.2 Wh batéria by sa pri dostatočnej dodávke prúdu a chladení pripojovacích káblov mohla nabiť podľa patentu za 4 až 6 minút, daná kapacita by mohla elektromobily napájať 800 kilometrov.
52,2 KWh
|
| |
Petki
Od: Petki
|
Pridané:
5.9.2007 14:44
jj, tiez som si to vsimol, chybicka se vloudila
|
| |
Bozz (_x_)
Od: Bozz (_x_)
|
Pridané:
5.9.2007 15:28
ja vam mozem osrat taku bateriu! doma mame autobateriu a ta autobateria je dobra autobateria, tak naco by mi bola ta 50 kwah autobateria??? sak to nema rozum, take vyrabat, ne.
|
| |
Dmce=kick
Od: Dmce=kick
|
Pridané:
5.9.2007 15:33
Si to prosim ta precitaj este raz a v klude. Tam nie je napisane ze sa to ma pouzivat ako autobateria (logicky, sak ma viac ako 150 kilo) ale ta bateria ma byt zdroj pre elektromotor pohanajuci auto
|
| |
xyz
Od: xyz
|
Pridané:
5.9.2007 17:57
v aute mas ked tak 50Ah bateriu /vsimni si tie jednotky/, nie 50kWh! Tych 50Ah pri 12V je tak 50*12=600Wh co ma daleko od 50kWh :-)
|
| |
xyz
Od: xyz
|
Pridané:
5.9.2007 17:59
este na doplnenie - na terajsie autobaterie auto iba startujes, na 50kWh s elektromotorom mozes prejst tych 800km.
|
| |
Od:
|
Pridané:
5.9.2007 15:50
Za 4 minuty? 52.2 kWh? To znamena ze nabijaci vykon by musel byt cca 780 kW.
Cize aj pri pripojeni na 3 kV napatie a stale by bol prud 260 A.
|
| |
xxx
Od: xxx
|
Pridané:
5.9.2007 16:17
No ale to by bolo pri ucinnosti 100% a baterie budu mat tipujem ucinnost tak 80-90%to znamena, ze musis dodat do baterie o 10-20% viac energie, dalej nabijacka bude mat nejaku ucinnost a teda privod bude musiet mat okolo 1000kW = 1MW a to teda uz musi byt pekna trafostanica + nabijacka.
|
| |
2145367
Od: 2145367
|
Pridané:
5.9.2007 16:57
Samozrejme, ucinnost to este navysi, to bol minimalny vypocet.
|
| |
pan dan
Od: pan dan
|
Pridané:
5.9.2007 16:17
Presne! Je to nerealne, mozno tak v ich laboratornych podmienkach sa to da za tie 4 minuty nabit, ale prud 260 A len cez nejake drotiky neprevedu. A to s tym chladenim, potom by cena takeho nabitia bola aspon 2*viac ako za benzin, to mozem ojebat taku bateriu.
|
| |
xxx
Od: xxx
|
Pridané:
5.9.2007 16:20
No pri beznej sadzbe 3.6 Sk za 1 kWh je to 3600 Sk na jedno nabitie, ale asi by bola dost draha technologia okolo.
|
| |
43256
Od: 43256
|
Pridané:
5.9.2007 16:56
Nie, vykon sice potrebujes 1 MW, ale iba po tu dobu 4 minut, cize 1 MW x 4/60 hod = 67 kWh (v podstate kapacita baterie tych 50 kWh + nejaka ucinnost).
67 kWh * 4 Sk/kWh = 268 Sk
Ekvivalent spotreby beniznu 1 l/ 100 km, cize dost slusne. Nakupnou cenou to ale podla mna prevysi usporu spotreby.
|
| |
xxx
Od: xxx
|
Pridané:
5.9.2007 17:15
Jasne ja som ale ... no 1MW 4min
|
| |
MLx
Od: MLx
|
Pridané:
5.9.2007 16:30
to je fakt, neviem si predstavit, co to maju na mysli za "kable", k tomu treba tyce :D
co sa tyka samotneho prikonu pri nabijani, da sa to riesit aj tak ze na "cerpacej" stanici bude podobny kondenzator niekolkonasobne vacsi a bude sa dobijat z rozvodnej siete stale :-\
z ineho sudka: 1 kwh = 4 Sk, 1 nabitie = 210 Sk , na 800 km, tak to uz hej :)
|
| |
678909876543
Od: 678909876543
|
Pridané:
5.9.2007 17:00
No tyce, lenze ako ukoncia nabijanie :) Tam bude usekovy rozpojovac a pri vypnuti to vytiahne obluk. :P
|
| |
[Jooky]
Od: [Jooky]
|
Pridané:
6.9.2007 12:01
Blbost. Ked sa skonci nabijanie tak tam nepojde ziadny prud. Kedze sa vyrovna napatie na jednej aj druhej strane.
|
| |
salmek
Od: salmek
|
Pridané:
5.9.2007 17:01
ono sa pocita do buducnosti s nabijacimi stanicami, ktore mozu byt na to vybavene. ale ved sa to moze nabijat aj pomalsie, v tom nie je ziadny problem.
|
| |
124356758
Od: 124356758
|
Pridané:
5.9.2007 17:22
No, ked sa to ma nabijat dlho, tak by sa to malo dat doma cez noc. No a ked mas 220 V a mozes si dovolit cca 8 A, tak by si nabijal 34 hodin, co nie je bohvieco...
|
| |
MLx
Od: MLx
|
Pridané:
5.9.2007 21:52
preco 8A? Aj obycajne zastrcky zvladnu 16 A a ak by si mal poruke trojfazovu... :)
Videl tu niekto dokument Who killed the electric car? Tam tie auta nabijali cez taku trocha hrubsiu snuru, ake u nas byvaju na spotrebicoch s vysokym odberom - elektrickych sporakoch/platnickach/bojleroch.
BTW, nie uz u nas ako aj v celej EU po novom 230 V?!
|
| |
Matko
Od: Matko
|
Pridané:
5.9.2007 22:06
Este uvidis jak poide hore cena za 1 kwh ked tym budu pohanane auta.
|
| |
peto
Od: peto
|
Pridané:
5.9.2007 16:10
Nechcel by som byt v blizkosti auta s takymto kondenzatorom pri prieraze. (napr. havaria) Este aj ten plyn ma tu vyhodu, ze vyfuci (btw. tie nadrze vydrzia skutocne vela), ale takyto kondenzator ked sa zdeformuje, tak konec.
|
| |
xxx
Od: xxx
|
Pridané:
5.9.2007 16:18
To ma nenapadlo, to ked nastane skrat a si v blizkosti tak osedivies a oslepnes.
|
| |
pan dan
Od: pan dan
|
Pridané:
5.9.2007 16:19
alebo ze by ta to koplo pri nastupovani, alebo by to vybuchlo pri hocijakom skrate... je to kokotina
|
| |
xxx
Od: xxx
|
Pridané:
5.9.2007 16:23
Mozno sa smejes, ale nastupil som do elekromobilu (prerobeny favorit) a neslo to, tak som sa pytal co tomu je a kolega, ze vyrazeny istic :o) ale najzdil dlho, kedze baterky mali pri zlom zaobchadzani kratku zivotnost a strasnu cenu.
|
| |
KocuR
Od: KocuR
|
Pridané:
5.9.2007 16:57
noo pri skrate by to nevybuchlo, len by zhoreli prívodné drôty , poprípade aj karoséria :-D Ak by sa ale vyskytla ale taká chyba ako prepätie pri nabíjaní ... ale snáď to bude mať nejakú ochranu.
A nabíjať to síce môžte tých pár minút, ale môžte aj dlhšie, takže bez potreby tak veľkého príkonu a prúdov...
|
| |
peto
Od: peto
|
Pridané:
5.9.2007 17:13
Neviem co mas na mysli, asi si este nepocul o vyhorenej baterke v notebooku? A to je malicka baterka v notebooku...
Alebo ti este nevybuchol kondenzator? Rana ako z dela. A to je mrnavucky kondenzator, toto vazi cez 100kg.
|
| |
marco
Od: marco
|
Pridané:
5.9.2007 17:26
zase ked zoberes 60 l benzinu v nadrzi tak to tiez neznie najbezbecnejsie, a vidis ze v poho
|
| |
456
Od: 456
|
Pridané:
5.9.2007 18:35
A ty vies o com hovoris? Baterky v notebookoch (LiIon) su nebezpecne kvoli zlozeniu, prerazis ju a rana. Kondenzatory vybuchuju s tekutym elektrolytom, toto moze mat uplne inu konstrukciu a vybuchovat to nemusi.
Ale taky skrat medzi kontaktami roztavi karoseriu...
|
| |
peto
Od: peto
|
Pridané:
5.9.2007 21:56
Jasne, ze viem. Sak musim trochu dramatizovat... Inak ta rana nastane koli prudkemu narastu teploty a vzniku plynov, v baterkach aj elektrolitoch. Pochybujem ze pri skrate tohto kondenzatora nenastane podobny efekt.
|
| |
ehm
Od: ehm
|
Pridané:
13.9.2007 16:17
preto sa robia polimerove baterie ..zo jo :) ..neni tekutina co by buchala...
|
| |
www.LINUX-IS-NOT-SHIT.tk
Od: www.LINUX-IS-NOT-SHIT.tk
|
Pridané:
5.9.2007 17:13
Tak toto je svata pravda:
www.LINUX-IS-NOT-SHIT.tk
|
| |
Jirka
Od: Jirka
|
Pridané:
6.9.2007 6:19
Trochu jsem se na to nabijeni za 5 minut podival:
Normalni vuz potebuje asi 10 koni, aby se pohyboval rychlosti 100km/hod po dalnici. 10hp = 7500 W a ma-li vuz ujet 800 km bude pri 100km/hod potrebovat 8 hodin, coz je 28800 sekund, cili 7500 x 28800 = 216 megajoulu. Dostat 216 magajoulu behem 5 minut (300 sekund) do auta vyzaduje zdroj, ktery je schopen dodat 720000W = 720kW. Vezmeme-li, ze doma mame obycejne k dispozici 230V tak to budeme potrebovat zasuvku, ktera je schopna dat zhruba 3130 A...
Tak tedy nevim jak to chteji delat a to nemluvim o tom, ze na tech 3130A bude nutno pouzit sakra tluste kabely atd. Proste zase jedna kachna. Netvrdim, ze takova baterie neni mozna, ale to nebijeni je blbost.
|
| |
Laco
Od: Laco
|
Pridané:
6.9.2007 6:44
Ked panboh da a nebudu to brzdit lobisticky skurvysyni z ropneho priemyslu, mozno bude svetlo na konci tunela...
|
| |
turbo
Od: turbo
|
Pridané:
6.9.2007 7:51
jezisikriste ale tu baterku NEMUSIS nabit za 5 minut - ty mas len tu MOZNOST. Kludne to mozes nabijat aj dva dni, kurnik vsetky tie reci "kde zobereme doma 3059392 Amperov v zasuvke" su uplne drbnute... mozes to nabijat aj z 220V/230V siete, akurat to budes nabijat den a pol.
Medzi nami dievcatami : ked ma elektroautiak jazdit za ~250,-SKK na 800km, beriem vsetkymi desiatimi. Za jednu noc tu masinu BEZNE DOSTUPNYMI PROSTRIEDKAMI = 220V nabijes na priblizne 60% kapacitu = mozes najazdit 550km DENNE za stvrtinu koruny kilometer a to sa mi velmi paci. Uz len aby tie auta boli k svetu.
|
| |
DS_
Od: DS_
|
Pridané:
6.9.2007 11:20
Presne tak, mnohi tu riesia nabitie za 5 minut ako keby to bola povinnost. To aj 50 litrovu nadrz mozes naplnit za 1 sekundu, napriek tomu sa pouziva proces trvajuci 1-2 minuty abu nemusela mat hadica priemer 20 cm.
Mna by skor zaujimali tie bezpecnostne dopady. Napriklad vnutorny skrat - a jeho dopady.
|
| |
Jirka
Od: Jirka
|
Pridané:
6.9.2007 13:27
No to ja vim, ze se ta baterie da nabijet pomalu, treba pres noc. Ja jen chtel upozornit na to, ze dostat tam tu energii neni tak jednoduche jako nalit benzin do nadrze, coz netrva ani tech 5 minut. Doufam, ze ten vynalez je skutecny a ne zase nejaka novinarska kachna. Jetli je to pravda, tak to by bylo fantasticke, jednak vetsi energeticka hustota (cili mensi beterie) a co je nejdulezitejsi - neomezeny pocet cyklu vybijeni a nebijeni, cili baterie by mela delsi zivotnost nez vuz (nebo treba i letadlo?). Navic asi i lacine a nejedovate meterialy z kterych je baterie vyrobena...
|
| |
DS_
Od: DS_
|
Pridané:
6.9.2007 14:05
No ci su tie materialy lacne to neviem, podla mojich vedomosti sa jedna o uhlikove nanotrubicky. Naviac ich ulozenie do vhodnej "struktury" tiez zrejme nie je jednoduche.
A prave z tej energetickej hustoty mam obavy,lebo pri neriadenom procese toku energie v baterii to moze byt problem. Skus napriklad na kratku dobu zoskratovat alkalicku bateriu .... ak by to trvalo dlhsie, tak sa kvapaliny vnutri vyparia a vybuchne. (Vraj vyrobcovia uz nejako obmedzuju maximalny prud, ale podrobnosti neviem).
Mozno bude riesenim rozdelenie baterie na mnoho malych, ktore uz nebudu predstavovat take riziko......
|
| |
Jirka
Od: Jirka
|
Pridané:
7.9.2007 0:19
Zrejme tady budou muset byt nejake dalsi vynalezy, protoze to je fakt, ze zkratovani (coz se muze stat pri havarii) by opravdu zpusobilo vybuch a patrne horsi, nez kdyz vybuchne benzinova nadrz. Mas parvdu, rozdelit baterii do mensich jednotech je asi jedno ze zakladnich reseni. Uvidime - budeme se tesit, ze to je protentokrat parvda. Konecne, fyzikalne takova baterie neni nemozna, jde spise o technologie.
|
| |
Jaj
Od: Jaj
|
Pridané:
7.9.2007 13:42
Veď aj v názve píšu o batérii z ultrakondenzátorOV.
|
| |
kde bolo, tam bolo....
Od: kde bolo, tam bolo....
|
Pridané:
6.9.2007 9:56
"Údajne vyvinutá", to čo je za hlúpy nadpis. Buď je alebo nie je, či ako tomu mám rozumieť ?????????????????
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
6.9.2007 20:02
Všetky uvedené informácie sú bez záruky.
|
| |
girus
Od: girus
|
Pridané:
6.9.2007 18:10
ta sak este po dederonoch zostali nejake tie trabantiky ktore nemaju kovovu kasnu. nikde nepisu ze karoseria musi byt z kovu.
huaa spat k bakelitu...
|
| |
Jaj
Od: Jaj
|
Pridané:
7.9.2007 13:43
Prečo bakelit veď su aj iné plasty či polyméry.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
7.9.2007 20:44
Šup do gumy !
|
| |
praktik
Od: praktik
|
Pridané:
7.9.2007 22:28
Kuvičie hlasy nad bezpečnosťou, nabíjaním. Verím, že bude bezpečnejšia ako plyn, či benzín. Problém vidím v cene - musí nahradiť príjmy štátu z ropy, prekonať tlaky ropných magnášov a hlavne, že to je iba kačica, aj keď vysokokapac. kond. už existujú. Technický problém, napätie klesá z max na 0. Nabíjanie - 3x380, 25A - bežná dom. prípojka = 5 hodín, pri urč. akumulácii, trebárs zotrvačníkovej, aj menej ako 1 hod, prúd pri 200V cca 280A - stačia káble zo zváračky
|
| |
DSL
Od: DSL
|
Pridané:
9.9.2007 23:30
kokoti
|