neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Linux má byť až na tretine smartphonov

DSL.sk, 3.9.2007


Linux v horizonte piatich rokov takmer dobehne Symbian a stane sa s výrazným náskokom druhým najpoužívanejším operačným systémom smartphonov.

Tvrdí to odhad ABI Research, na ktorý upozornil server PC World.

Podiel Linuxu v smartphonoch má rásť v najbližších rokoch o 75% ročne a v roku 2012 byť na takmer tretine smartphonov, v 31%. V súčasnosti je absolútne dominantným Symbian so 72% trhu, pričom jeho dominancia je vďaka najmä Nokii najväčšia v Európe s 90% trhu.

Linux v mobiloch aj mimo smartphonov presadzujú najmä Motorola, NEC, Panasonic a Samsung.

Odvážne plány má najmä Motorola, ktorá pred rokom oznámila zámer predávať väčšinu telefónov s operačným systémom Linux už v horizonte niekoľkých rokov.

Podľa minuloročného odhadu Motoroly sa stane Linux najpoužívanejším operačným systémom celkovo v mobilných telefónoch, teda nielen smartphonoch, už v roku 2010.



Najnovšie články:

Výrobcovia zariadení predchádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách


Diskusia:
                               
 

No neviem. Symbian ma predsa len svoju, a to dost silnu, poziciu. Ja osobne som so Symbianom spokojny a myslienka, ze by som mal na telefone Linux sa mi az tak moc nepozdava...

Uvidime v buducnosti ake to bude mat vyhody a nevyhody
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Johny mas pravdu!! A kedsi vezmeme kolko ludi je drzitelom smartphone telefonu (kvoli cene) pochybujem ze by stoho Linux mal velky zisk...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

prepac.. ale slovo Linux a zisk mi nejdu prave dokopy, Linux je cisto komunitny system (resp. jadro), ktoremu prispievaju svojimi programatorskymi silami hlavne dobrovolnici potom Red Hat, Novel a zopar inych. ziadna komercna spolocnost "Linux" z toho nemoze mat zisk, pretoze neexistuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokial viem tak symbian sa uz nevyvija a miesto neho cazali vyvijat na linuxe. je to nieco podobne ako novell zahodil netware a zacal sa venovat linuxu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ze sa nevyvija, tuto somarinu mas odkial :))) aktualne sa pracuje na verzii 9.5, ktora ma priniest hlavne este mensie pametove naroky a niekolko sekundovy start systemu ako ma s40...
Odpovedať Hodnotiť:
 

forcer, zisk novel zo suse ma aj red hat z RHEL
open source neznamena ze je to zadarmo ako pivo, ale slobodne ako sloboda prejavu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale bavit sa o tom ze "linux" ma nejaky "zisk" je zcestne..
Rhat a novel mozu z toho tazit, ale ziaden priamy zisk z toho mat nebudu(ziadne licencovanie linuxu nehrozi bohudik)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to jasne, Linux go go go!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba si vyskusat nove motoroly s linuxom. aj ked to nie su smartfony, ta rychlost a funkcnost ma milo prekvapila.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vyhoda Linuxu vo smatphonoch spociva v nizkej cene a sirokej podpore do buducnosti oproti Symbianu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ked tam mam teraz symbian uz sa tam neda dat linux?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie. Zabudni :)

MS go go go.
Odpovedať Hodnotiť:
 

MS? to je ta korporatna spolocnost s velmi zlou povestou a velmi nekvalitnymi produktami?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

naco by si to chcel degradovat?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

len som sa pytal ci to je mozne.. nieco ako format c: :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

ahoj, mam maly penis
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tak to je neprijemne :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ak máš záujem, dám ti penis mojho oca, on má ceľkom veľký a už ho moc nepoužíva :-) Opýtam sa ho či by suhlasil, OK?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár