neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Rýchlosti internetových pripojení budú symetrické, myslí si Cerf

DSL.sk, 2.9.2007


Rýchlosti internetových pripojení pre domácich užívateľov budú v budúcnosti symetrické, myslí si Vint Cerf, prezident organizácie Icann, viceprezident Google a spoluautor protokolov IP a TCP/IP.

Cerf to uviedol na konferencii "Vstup Internetu do 21. storočia" 7. júna, záznam jeho vystúpenia je v súčasnosti zverejnený na Google Video.

Podľa Cerfa tlak užívateľov, ktorí čoraz častejšie využívajú aj upload dát, postupne donúti poskytovateľov pripojenia ponúkať aj úplne symetrické alebo minimálne symetrickejšie pripojenia s viac podobnými rýchlosťami downloadu a uploadu ako v súčasnosti.

V súčasnosti je obvyklý pomer medzi download a upload rýchlosťou pripojenia aj 10 : 1 až 15 : 1 alebo dokonca 20 : 1.

Problémom pri ponuke symetrických rýchlostí bude ale skutočnosť, že viacero v súčasnosti používaných technológií pripojenia poslednej míle je dizajnovaných ako asymetrické. Týka sa to súčasných verzií DSL, káblového Internetu aj pasívnej optiky.

Rovnako sa to týka aj mobilných technológií, keď hoci základné 3G je symetrické a k dispozícii je aj nadstavba HSUPA pre zrýchlenie uploadu, väčšina operátorov nasadzuje zatiaľ iba HSDPA pre zrýchlenie downloadu.

Cerf tiež uviedol odhad organizácie Icann o dátume vyčerpania voľných blokov 32-bitových IPv4 adries, ktoré Icann spravuje a prideľuje regionálnym registrátorom. K ich vyčerpaniu príde v roku 2011 alebo 2012.

Zároveň Cerf uviedol, že o iba 32 bitoch pre IPv4 adresy rozhodol v čase vývoja IP protokolu on, keďže IP protokol mal byť iba experimentom a pôvodne sa počítalo s jeho finálnym doladením pred produkčným nasadením.



Najnovšie články:

Výrobcovia zariadení predchádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách


Diskusia:
                               
 

to bude tvrda skuska na net ked sa pojde na ipv6
myslim ze tak na mesiac az pol roka to dost skolabuje cely net
Odpovedať Hodnotiť:
 

Coze? O com prosim ta tocis? Ake skolabovanie netu? Mal by si si asi nastudovat ako bude fungovat ipv6 a ako ho chcu nasadit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by ma dost zaujimalo, potesil by ma clanok o tom na dsl.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

nápodobne

Odpovedať Hodnotiť:
 

JA SI TO NEMYSLíM TO KTORY YMBECIl NAPÍSAL
PCHE
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja by som sa potesil keby otom nepisali, lebo zase bude o drbnutu diskusiu viac :P
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

jj ... bude to asi taky kolaps ako pri prechode na rok 2000 ;) ...
http://youtube.com/watch?v=j1OKC2dztmo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do roku 2011 sa na to iste poriadne pripravia
Ale o tej simetrii si skor myslim, ze sa zmensi pomer tak na 2:1 alebo 4:1 aj ked vseschopny torrent protokol sa dost precadzuje myslim, ze ludia si radsej stiahnu film a pri pozerani budu seedovat ako by im to trvalo dlhsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si teraz vstal od CS, zabil volovinu do diskusie a siel sa hrat dalej? Pan je odbornik...

Aby si vedel, niekde uz IPv6 funguje a akosi nic pri tom neskolabovalo. A ti ludia asi nie su taki sprosti aby to zabili cele naraz...
Odpovedať Hodnotiť:
 

uvidíme, ako to dopadne
Odpovedať Hodnotiť:
 

IMHO ipv4 adries je dost, akurat sa musia ucelne vyuzit.

Velke bloky adries (osobitne triedy B) uplne zbytocne drzia rad korporacii, ktore ich pouzivaju na svojich Intranetoch a v Internete vobec nie su pouzivane.

Kedysi bol Internet uplne transparentny a vsetko, co bolo nan pripojene, malo verejnu IP adresu. V urcitom momente sa zacali nasadzovat firewally a vnutri siete pouzivat rezervovane IP rozsahy. Touto zmenou sa pocet potrebnych IP adries velmi znizil. Na druhej strane je zase dopyt zo strany hlavne domacich zakaznikov.

T.j. je potrebne odobrat verejne IP velkymorganizaciam, ktore ich aj tak nepouzivaju na Internete a pridelit ISP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ano, je to pravda, ale tym ziskas adresy tak mozno na dalsieho pol roka, viac nie...
A IPv6 prinasa aj kopu inych vyhod okrem vacsieho poctu adries.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ipv6#Features_of_IPv6
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco sa vlastne zacalo pouzivat nesymetricke pripojenie?
nechapem preco odzaciatku nebolo 1:1
Odpovedať Hodnotiť:
 

pretoze je rozdiel ci vytazis linku 9:1 (down/up) alebo 5:5... moj nazor..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak to bude tak to na slovensku uzasny T-Debil urcite nezavedie...Uz ma tento moj T-Debilny internte zacina stvat..tolko penazi za nic ked som pocul od kamarata ze v petrazalke ma za 500 mesacne optiku kde mu rychlost neklekne nikdy pod 3 MB/s tak ma skoro drblo ked si predtavim kolko platim ja a za co..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak sa prestahuje cely svet do Petrzalky a bude vybavene. Tak si to myslel?
Si asi jeden z mala tych co este este nepoculi, ze aj ini ISP zacali budovat optiky do domov a bytov. Ale iba ti lepsi. Slovanet sa zas chvalil investiciou (celych 11 mil. Sk :-)) do FWA. Ale vsetky investicie aj tak pojdu najprv do miest kde je vela prachatych zakaznikov na kope. A nie je to iba o T-xxx, kazdy musi byt rentabilny aj pri konkurencieschopnych cenach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

u nas v SL rozkopali mesto a tahali vsade optiku, ale zatial sa nic presne nevie, tak uvidime, ake ceny a rychlosti budeme mat ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No presne uz aj ja cakam kedy mi daju optiku zatial ich vidim len kopat vsade mozne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak si kup byt a sa prestahuj do Petrzalky a netrp doma to drahe DSL ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

chlapce bud rad ze nezijes v Petrzalke, vyrastaju tam totiz divni ludia naozaj divni... este som nepocul ze by niekto niekomu zavidel zivot v Petrzke :D, ja som rad ze mozem mat dsl na druhej strane Dunaja...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ty si mi tiez paradny k*t, tak nehovor nieco o divnych ludoch (aby nedoslo k nedorozumeniu - nevravim to kvoli tej Petrzalke, nebyvam tam, je mi to fuk; ale ked si spomeniem na niektore tvoje predchadzajuce komentare... ked TY povies ze divni ludia, tak to tam musia vyliezat z kanalov mutanti aby to bolo horsie ako ty).
Odpovedať Hodnotiť:
 

A brani ti niekto sa tam prestahovat? No, este keby si tak mal peniaze na byt v BA...

Inac, T-Com (ci myslis T-Mobile?) je dobrocinna organizacia, takze teraz okamzite vykope vsetky metalicke kable od ustredne k uzivatelom v kazdej Hornej-Dolnej dedine v SR, nasadi optiku za tazke miliardy a potom bude predavat za 500 Sk mesacne... Sa uvedom, ze je rozdiel v meste kde mas SIX a silny zaujem o pripojenie (kupna sila/vekove zlozenie obyvatelov/potreba pripojenia) doviest optiku k panelaku, kde si to razom kupi polovica ludi a je rozdiel doviest optiku do nejakeho zapadakova (dobre, mozno tam uz je - do ustredne, tranzit apod.) a tam kopat kabel ku kazdemu jednemu domu alebo panelaku, kde tretina ludi o internete ani nepocula a tretina nanho nema. A keby to spravili, tak to urcite nestoji 500 Sk.

Odpovedať Hodnotiť:
 


Inac, odvaznym pocinom je teraz Orange, ktory taha na zaujimavych miestach, lenze so svojimi obratmi si to moze dovolit, navyse uz ma po SR roztahanu optiku.


Ale ked ti ten internet tak chyba, tak sa zober s par ludmi, zloz vklad do s.r.o., pripadne si zaloz aspon zivnost, nakup konektivitu na optiku od niekoho blizko, zober uver, roztahaj kable po sidlisku/meste/dedine a zacni predavat za 500 Sk... Ked je to podla teba tak super, tak ti zisky len potecu a budes zarabat miliony. Alebo zeby predsa len existoval dovod preco to vsetci ostatni uz nespravili? No aku vyhovorku si najdes?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pretoze technolodia ako ADSL je lacnym riesenim pre domacnti za pomoci vyuziatia sucasnych telekomunikacnych liniek ono totiz je aj SDSL alebo VDSL ale to by potom nestalo tolko kolko stoji dnes bezne pripojenie s ADSLkom a ip4 ma proste svoje limity,predsa len 32bit addresovaci priestor nevydrzi vacne a CIDR(classless interdomain routing) alebo NAT/pat a privatne adresovanie (RFC1918) predsa nemozu pokryt vsetky potreby. A na margot toho co sa spominalo vyssie ze ako to chcu ipmlementovat odpoved je ze uz sa to implementuje napriklad v Japonsku pomaly ale isto bude ipv4 minulostou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. SDSL, resp. SHDSL sa pouziva davnejsie nez ADSL, na digitalne (prenajate) okruhy. VDSL je tiez asymetricke. No je to drahsie (naklady) ako ADSL pritom 95% pouzivatelov downloaduje omnoho viac nez uploaduje. Preto je pre nich asymetricka sluzba vyhodnejsia (cenovo).
Ti co viac uploaduju su vlastne Content provideri a mali by sa poobzerat po primeranom symetrickom produkte (digitalny okruh, ethernet, ...) alebo kvalitnom housingu.
K adresam: keby nevymysleli NAT a masovo ho nezaviedli, tak uz by sme niekolko rokov ficali na IPv6 lebo v4-adresy by boli uz davno minute.

Odpovedať Hodnotiť:
 

parda. keby sme mali vsetci verejne IP ;) no dobre je to ako pre koho. aj ked by to zrejme prinieslo obmedzenie tej "anonymity" na nete. proste by sa dal ban na adresu a fertig.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do kelu to tu nieje ziadny filter na taketo prispevky? mali by ste sem dat aspon kontrolny kod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby si ich radsej ignoroval, tak by sme kod nepotrebovali a ani ty by si teraz nevyzeral ako blbec, kedze tu uz inkriminovany prispevok nie je :) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

On vie , o čom točí
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam symetricke pripojenie 768/768 uz teraz, pomaly upload pri rychlom downloade je naprid, lebo pri torrente kto malo seeduje, nestahuje moc rychlo a ja + torrent = laska ;o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to mas pripojenie ako blesk. To uz radsej 3 mbps/512 kbps, rychlosti na torrente budu podobne a ludia co nepouzivaju pomaly a NEBEZPECNY torrent (narozdiel od rapidshare-like uloznych systemov, kde len downloadujes, co je u audia a videa legalne, na torrente aj uploadujes a nie je problem okamzite ziskat zoznam ipciek, cize to je ako keby si chodil po ulici a vykrikoval ze si nieco ukradol) to vyuziju lepsie. Ale vsak ty sa spamatas az po obalke s modrym pruhom

A keby si nebol socka a nesetril 2000 Sk rocne, nemusel by si sa spoliehat na torrent.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PEEM v Trnave ponúka už od začiatku vo svojej optike internet len s symetrickými rýchlosťami. Teraz : 1 024/1 024 kbps(357,-Sk), 8 192/8 192 kbps s FUP 2G/1hod.(595,-Sk), 6 144/6 144 kbps (833,-Sk), 8 192/8 192 kbps (1 190,-Sk). Že by to už roky vedeli ako na to?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hi.
Im new on this forum.
It is nice forum.
But i'd like to know where i can read more?
Any directions?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Excuse for troubling! I have a parrot. It was ill.
It had yellow spots on wings. Please tell how to help a parrot?
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ja som mal papagaja. mama na neho stupila a bolo. no joke
Odpovedať Hodnotiť:
 

K clanku - by sa mal dojst pozret na SK, by hned zmenil nazor...
Co sa tyka rychlosti, tak to je len otazka konkurencie. Opravte ma ak sa mylim, ale napr. take upc ma natahanu optiku mozno od kedy su u nas, len do bytu ide koax. Orange a T-com vylezu s digitalnou telkou a uz s tym ide aj upc. Som zvedavy co ponuknu v oblasti netu, pretoze orange bude za chvilu v kazdom vacsom meste a nielen v petrzalke a asi za vyrazne nizsie ceny (aj ked s fup).
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href=http://tramadoll.yourbb.eu>Online Apoteket</a> - generiska mediciner till de lagsta priserna - bantningspiller, potensmedicin, medicin mot haravfall och konssjukdomar
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href=http://tramadoll.yourbb.eu>Online Apoteket</a> - generiska mediciner till de lagsta priserna - bantningspiller, potensmedicin, medicin mot haravfall och konssjukdomar
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár