neprihlásený Streda, 26. júna 2024, dnes má meniny Adriána
Pevný disk s 1 GB RAM cache

DSL.sk, 28.8.2007


Zaujímavý produkt Platinum HDD, pevný disk s RAM cache pamäťou o kapacite až 1 GB, ponúka japonský výrobca DTS.

Platinum HDD, doteraz označovaný ako Mcell, je 3.5" pevným diskom, ktorý využíva 2.5" médium s 5 400 alebo 7 200 RPM a obsahuje 1 GB RAM cache a priamo integrovanú UPS v podobe kondenzátorov.

Integrovaná UPS dokáže disk napájať 90 sekúnd, ktoré postačujú v prípade výpadku napájania na uloženie celej cache pamäte na disk.

Disk konceptom podobný hybridným diskom s veľkou flash cache tak akceleruje výrazne najmä zápisy, ktoré sa uložia do RAM a až postupne sa ukladajú na disk. Pokiaľ nepríde k nabitiu kondenzátorov dáta sa ukladajú na disk priamo.

Na rozdiel od flash pamätí, ktoré majú tiež svoje rýchlostné limity, je ukladanie do RAM obmedzené len rýchlosťou použitého rozhrania, ktorým je zrejme SATA II.

Podľa údajov výrobcu disk je rýchlejší v počte IO operácií podľa typu 10 až 100-krát, napríklad pri náhodnom zápise 1 KB blokov Mcell dosahuje 14 000 IO/s a čítaní 18 000 IO/s.

Toto samozrejme v prípade čítania platí len pri už nacachovaných dátach, pri čítaní disk v podstate pridáva do systému len 1 GB RAM cache navyše.

Podľa testov z júla výkony v reálnych aplikáciách pri porovnaní s 10 000-otáčkovými SATA diskami, zrejme Raptormi, v konfgurácii 4x RAID 0 u oboch diskov Mcell výrazne poráža 10K SATA disk napríklad pri použití vo webovom, databázovom alebo FTP serveri. U ostatných testovaných použití dosahuje prakticky zhodný výkon.

Spotreba disku je 14 W a 7 W v idle režime.

Disk je ponúkaný v kapacitách 80, 120 a 200 GB, Mcell bol pôvodne avizovaný v kapacitách 80, 120 GB a 160 GB. Kedy boli disky Mcell/Platinum prvýkrát reálne uvedené na trh sa zo stránok DTS nie je možné dozvedieť, prvé informácie o výkone diskov boli spoločnosťou prezentované už v minulom roku.

Ceny diskov na stránkach spoločnosti uvádzané nie sú, uvádzané sú len ceny externých RAID riešení so štyrmi Mcell diskami začínajúce na cene 9 990 dolárov za MHR-4/320 so štyrmi 80 GB Mcell diskami.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

iPhony začali umožňovať posielať správy užívateľom Androidu cez RCS
Internetové pripojenie sa bude dať prenášať k inému operátorovi podobne ako mobilné číslo
Oznámené termíny predstavenia nového Pixelu, Galaxy Z a možno Galaxy Ring - aktualizácia 1
Čína úspešne ako prvá priniesla vzorky z odvrátenej strany Mesiaca
Orange výrazne zvýši množstvo dát v študentskom paušále Yoxo


inzercia



Diskusia:
                               
 

Nema tam byt 14 000 I/s a 18 000 O/s?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, pretože dáta vždy prúdia oboma smermi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

super!
mohli by tiez vyrabat 5,25" disky s 3,5" mediom.. aspon by to mohli byt 500BG az pre ted 1TB kapacity, miesto pre jednu 5,25" mechaniku sa v miditoweroch vzdy najde (pre home users) =)
Odpovedať Hodnotiť:
 

chyba > "Pokiaľ nepríde k nabitu kondenzátorov"
Odpovedať Hodnotiť:
 

\"Na rozdiel od flash pamätí, ktoré majú tiež svoje rýchlostné limity, je ukladanie do RAM obmedzené len rýchlosťou použitého rozhrania, ktorým je zrejme SATA II.\"

Flash pamat ma tiez nahodny pristup (narozdiel od disku, ktory ma sekvencny pristup), cize je tiez RAM (pamat s nahodnym pristupom). Clanok zase pisal odbornik, ktory nepozna ani zakladny pojem ako RAM.

Ak danym \"RAM\" chcel oznacit pamat typu aky sa pouziva ako operacna pamat v pocitacoch, spravny pojem je SDRAM (synchronous dynamic random access memory).
Odpovedať Hodnotiť:
 

A este, autor asi nerozumie pojmom write-back a write-through.


"...tak akceleruje výrazne najmä zápisy, ktoré sa uložia do RAM a až postupne sa ukladajú na disk. Pokiaľ nepríde k nabitu kondenzátorov dáta sa ukladajú na disk priamo."

Na stranke vyrobcu sa pise, ze s nabitymi kondenzatormi sa pouziva rezim write-back a kym nie su nabite write-through.

Write-through znamena, ze data sa stale zapisuju do cache, ale v momente zapisania do cache su ulozene zaroven aj na disk. Nie "priamo", ale "okamzite" (je tam rozdiel!). V pripade vypadku napajania (a straty informacii v cache) su data uz na disku.

Write-back znamena, ze data sa zapisuju do cache a na disk sa zapisu ked je ich potrebne z cache odstranit (je potrebne uvolnit miesto pre dalsie data). Ak dojde k vypadku napajania, kondenzatory umoznia data v cache zapisat bezpecne na disk.


Nezplanujete zmenu domeny na dsl.novycas.sk? Fakticku spravnost a technicke vyjadrovanie mate uz na dostatocnej urovni...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked ti to tu pripada blbe, co ta nuti sem chodit? Citaj si rovno stranky vyrobcov a oficialne vyhlasenia a vyzivaj sa v tom aky si vzdelany ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies, ked niekto chce robit autora na serveri, ktory sa profiluje ako najdynamickejsie rastuci, pozaduje od autorov prehlad a aktivny zaujem o IT, atd. tak by mal vediet aspon zakladne veci, ktore sa ucia uz v prvom rocniku VS, alebo aspon vediet zapnut google a dohladat si pojmy, ktorym nerozumie alebo si nie je isty ich vyznamom. Nie strielat uplne ine vyrazy v kazdej vete a tiez ako v niektorych predchadzajucich clankoch, zasadne menit vyznam zdrojovych sprav (napr. tie lepsie Britky)...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale co, jeden maly banner (kde navyse casto ide reklama na onlinegames, ktori to maju predpokladam vymenne, kedze u nich ide reklama na dsl), Google AdSense a maly ramik s MS TechNetom (+ par lacnych PR clankov) kvalitnych autorov nezaplati... Ten dynamicky rast sa musi tiez podporovat, nie cakat co spadne z neba, takze ak nebude dsl zhanat kvalitnejsich redaktorov (a tym padom aj inzerciu a ine mozne prijmy, ktorymi ich zaplati), tak ten rast sa coskoro rychlo zastavi... Teraz v podstate zije hlavne z diskusii, kde sa mnohi opakovane vracaju precitat si, ehm, mierne dusevne nevyrovnane vykriky pubertiakov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK, beriem ... Ale preco sa teraz vrhas na kritiku tohoto servra? Pred nedavnom sa tu pomerne casto vyskytovali clanky, kde DSL.sk robili nabor na novych redaktorov. Preco si sa nerozhodol zapojit sa a tym vylepsit tento server? Vedies ty alebo prispievas na nejaky server s podobnou tematikou, ktory je na tom co sa tyka urovne clankov lepsie?

Kritika je jednoducha, no ked uz treba nieco spravit, vsetci su ticho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozri, nemyslim ze by vyslovene kritizoval, rozumne vysvetlil co znamena co a tym to ako keby doplnil do clanku, nahodou ja jeho prispevok vidim ako prinos, a nie ako buzeraciu, ked to tak nahodou vidi autor clanku, jeho chyba, ak ty, tak tiez tvoja chyba, raz budes vdacny za to ze si sa naucil co je W-B a W-T
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ide tu o kritiku, ked si poriadne precitas jeho prve prispevky, tak dost kritizuje server a redaktorov. Keby to bolo napisane inym sposobom; stacilo priamo ako doplnenie napisat to, co napisal ohladne W-B a W-T. Priznam sa, ze ani ja som to nevedel. Ale nemusia tu hned vsetci vypisovat ze su autori nekompetentni a sprosti. Jedneho casu som bol tiez redaktorom (nie tohoto servra) a taketo prispevky urcite nepotesia, aj ked na druhej strane to treba brat s nadhladom. Ale na chuti do prace to urcite neprida ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaj ty hlupacik. Vo svojich komentov nijak nenapadol redaktorov ani portal dsl.sk. Myslim si ze ked uz maju slogan (aspon myslim ze to je slogan) "digitálny svet pod lupou" tak by sa tu mali vyjadrobat presne. Tiez je pravda ze clovek sa mili a ja tomu rozumiem, ale nerozumiem ludom ako si ty ze tu donho hustis aky on je zly ze doplnil info a prinajhorsom upozornil autora na chybu v clanku. Thx
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa cudujem, ze reagujes na takeho kretena. urcite je od konkurencie, ktorej nezostava nic ine iba taketo slaboduche primitivne vypady. fakt dost ubohe a ked s nim diskutujes, len ho podporujes. ale ani ja som nevydrzal nezareagovat :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si tiez len tak strelil prispevok do diskusie a hras sa na mudreho ... nastuduj si pojmy okolo flash pamati a potom mudruj ... btw. nechces robit redaktora DSL.sk a pisat kvalitnejsie clanky, nez tu mame moznost citat dnes ? ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a mame tu dalsieho experta ...

Pre 99.99% ludi je tento clanok uplne zrozumitelny, len prave to 0.01% musi chytat autorov za slovicka ... Som zvedavy, co by ti predali v obchode, keby si si opytal 1 GB RAM ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To, ze je clanok uplne zrozumitelny, neznamena, ze ma dostatocnu uroven...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tot je server pre ludí, nie pre šlahnuté kocky tvojho formátu čo sedia celý den za kompom a nič iné ani nepoznaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prehovorila zavist... Ale ked niekto po veceroch akurat testuje pri kolko promile sa dokaze na druhy den prebudit doma a siel na VS pedagogicku/ekonomicku/inu elektrickovu skolu lebo to je najlahsie, tak oznacuj ludi, ktori chapu zakladne jednoduche pojmy, kocky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze ste 100% nobrainery a na tento portal ste narazili len pri hrani online hier alebo zlym kliknutim. Tak sa tu prosim nerozkrydlujte, ak je tu nejaky clovek mudrejsi ako vy a slusne na to upozorni ze to nieje tak ako v clanku. Ja od tohto portalu ocakavam co napodrobnejsie info, inak by som sem ani nechodil. Je pravda ze by som si chybu bez jeho upozornenia nevsimol, ale predsa sem chodim z dvovodu hladania informacii a nerad by som inde reprodukoval chybnu informaciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

menomeno sry tebe to nepatrilo, ale tym na ktorych si taktiez reagoval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked chces portal pre ludi chod na sme.sk, ked chces portal o IT tak zostan a uc sa ale prosim ta drz ...

Ten prispevok (o kritite) je podla mna dost pravda. Digitalny svet pod lupou neznamena kukat na PCrevue cez zaoblene sklo ale pitvat vydobitky IT dopodrobna.

A nechapem preco ho hned nahovarate na to aby zacal pisat pre dsl.sk??? keby chcel tak tam je, ale bud ma lepsiu robotu a na claky ma cas len na citanie alebo by ho dsl.sk nedokazala zaplatit!!

vlastn tym ze ho rovno dohadzujete do dsl.sk iba davate najavo ze dsl.sk potrebuje takych redaktorov ako je on a pritom tych co su tam branite a jeho ohovarate.

A uz cakam reakcie pubertalneho typu, lebo este stale su prazdniny a zakladne skoly su zavrete. Ak sa najde normalna reakcia mozeme o tom diskutovat, ale moj nazor som vyjadril a za nim si stojim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre redaktorou Dsl.Sk: ten clanok bol celkom ok, ale bol napisany dost laicky. Keby ste mohli pouzivat trochu odbornejsiu literaturu a zachadzat hlbsie do korena veci by dost pozdvihlo mienku dsl.sk na poli uz tak dost precpateho redakciami a forami o IT.

Dakujem a Dobru noc
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si ale ubohy chudak. od konkurencie tohto servera, co? je to prizemne, typicky obmedzeny slovak
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked si taky mudry, tak by si mal vediet, ze flash pamate sa radia do kategorie EEPROM a nie RAM, takze autor clanku neurobil ziadnu chybu ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ako keby si povedal, ze napr. CD-RW sa radia do kategorie optickych diskov a nie do SAM (pamat so sekvencnym pristupom, kde stale patri)...

Tak za prve, RAM (nahodny pristup) nie je protikladom ROM (iba pre citanie). Flash je nieco medzi ROM a RAM, ako pises sposobom zapisu je to typ EEPROM, ale stale ma nahodny pristup, cize je to RAM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak momentik to ze skratka rom - read only memory znamena len citanie - to jest jednorazovy zapis (vypalenie) neznamena ze nema nahodny pristup k jednotlivim bunkam pamate. este ma zaujima ze co si myslel tym ze flash je medzi rom a ram. flash je technologia pokial viem.
u pamati rom sa stav tranzistorov (tranzistor = vypinac = elementarna 1bit pamat - zapnute/vypnute 1/0 ) neda menit - jednorazove \"napalenie\" - napevno
pamat typu ram je prepisovatelna, stav tranzistorov (otvoreny/zatvoreny - 1/0) sa da preklapat
eprom sa da prepalit - tuto pamat pouzivaju prevazne mob. telefony
vsetky tieto pamate maju spolocne to ze ak sa cita z prvej adresy a nasledne z poslednej adresy (nezalezi na kapacite) nejde o fyzicky presun zo zaciatku na koniec pamate tak ako to je u hdd diskov alebo cd, dvd .....


Odpovedať Hodnotiť:
 

nahodny pristup maju vsetky druhy pamati, ale tie u kt. je potrebne fyzicke \"posunutie sa\" je velka casova odozva ktora u tranzistorovich pamati (rom, ram, nvram,eprom, eeprom ....) nieje :)

a ked nemam pravdu tak uz svoju profesorku od dnes nepocuvam!!! :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

skratky RAM, ROM alebo EEPROM nevyjadruju popis, ale oznacenie technologie a tak, ako nemozes tvrdit, ze aj DVD-ROM je vlastne DVD-RAM, tak nemozes tvrdit, ze aj ROM alebo EEPROM je vlastne RAM ... keby si nosil plienku o nieco skor, tak by si mozno lepsie pochopil, preco sa pouzivaju tieto oznacenia tak, ako sa pouzivaju a nehral by si sa tu na sebemudry translator ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď si taký hlúpy, tak si si nevšimol, že tento hybrid nepoužíva flash ale RAM, a to je sakramentský rozdiel.
neskutočný fukot nastáva pri diskových poliach, kde RAM cash dosiahne 240 GB !!!
to potom práca s databázami, kryptovaním, komprimáciou vyzerá inak...
ale to už by bolo na iný článok, ale nie v dsl.sk...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som reagoval na to, ze "menomeno" napisal, ze flash pamate su tiez RAM, co nie je pravda ... obsah clanku som si vsimol dobre, co sa vsak uz neda povedat o tebe a obsahu diskusie ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vážený pane, táto kritika je neprimeraná a neobjektívna a ide o obyčajné napádanie práce redaktorov nášho servera. Ak máte iné motívy, budem veľmi rád ak sa nebudete vybíjať na poctivej práci našich redaktorov a budete ich riešiť primerane.

Článok je fakticky správny, že neboli použité termíny, ktoré viac vyhovujú Vám, neznamená, že nie sú správne.

Vzhľadom na to, že ide o RAM cache používanú pevnými diskami a nie flash, nepochybujem o tom, že každému čitateľovi vrátane špeciálne Vás je jasné, že ide o RAM cache obdobnú ako u bežných pevných diskov. Generický termín RAM bol ale použitý najmä preto, pretože ho vo svojich dokumentoch používa takmer výlučne samotný výrobca, čo Vám pri Vašej objektívnej kritike určite neuniklo.

Kritizovanie nepoužitia anglických termínon write-back a write-through je zcestné, popis je presný. Účelom Vami kritizovanej vety bolo vysvetliť, že pokiaľ nepríde k nabitiu UPS, bezpečnosť dát je zabezpečená, čo nepochybne vyjadruje veľmi presne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechcem znevažovať Vaše vedomosti, ale môžem Vás ubezpečiť, že autor tohto článku týmto termínom plne rozumie na oveľa hlbšej úrovni ako ich popisujete Vy. Že v každej vete nedáva najavo demonštratívne čitateľom svoje vedomosti je zámerom, prvoradým cieľom je článok vystihujúci hlavnú podstatu v tomto prípade technológie a tak, aby ho bez problémov pochopili aj tí, ktorí tieto termíny neovládajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

suhlasim, aj podla mojho nazoru bol clanok dostatocne zrozumitelny a vysvetlil podstatu veci. ja osobne som ho pochopil a to asi bolo aj jeho cielom :))

majte sa :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

mali by sa vyrabat disky 1TB + 10GB Flash + 4GB RAM Cache. to by bola paradicka :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si určite hladný lebo ja keď som bol hladný tiež som potil podobné kktiny.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

1 GB RAM cache v tomto prípade neznamená nič viac, ako znásobenie cirkulačného pomeru samotnej integrity elektronického prenosu formou fotónovej reakcie bezodpadového (klasická fyzika by uviedla "dekomprinovaného") váhového pomeru častíc izotopov vodíka. Je však zrejmé, že klasická fyzika je v tomto prípade slepou uličkou. Ako teoretický fyzik o tom viem dosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to odpisujes z nejakej knizky vsak lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

Milý pán bill.
Neviem čo si predstavujete pod pojmom odpisavať z knižky; pokiaľ sa však domnievate, že moje názory sú iba dekompilátom klasických fyzikálnych teórií, využívajúcich elementárne poznatky imaginárnych kriticky nadhodnotených okrajových vedných odborov, potom Vás musím sklamať. Ani poznanie x-násobného množstva teoretického balastu, tzv. "klasických" vedných odborov neimplikuje fakt, že v kontexte vesmíru a jeho zákonitostí je 1 GB RAM cache asi rovnako dôležité, ako derivácia zrýchlenia postupu elektromagnetických vĺn v časopriestore, ohraničenom mantinelmi naučených poloprávd a unixových systémov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak teraz si ho kompletne zrusil na body. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, musim len suhlasit s kazdym bodom tohto prispevku, uplne sa s nim stotoznujem :))))
ale napriek tomu by som poprosil o jednoduchy preklad a najepsi by bulo rovno do sarisciny bo tak to skorej sicko pochopim, hej? no to dobre ta se tu trimce sicke pohromadze. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

HDD ATA Seagate 250GB 7200ot/min 8MB cache FOREVER....v pohodke fici bez problemov...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár