neprihlásený Štvrtok, 25. júna 2026, dnes má meniny Tadeáš, Olívia
Najpoužívanejšími Ubuntu a Suse, Gnome pred KDE

DSL.sk, 23.8.2007


Najpoužívanejšou linuxovou distribúciou na desktope je podľa prieskumu uskutočneného DesktopLinux.com Ubuntu pred Suse.

Podiel Ubuntu, do ktorého sú započítané aj modifikácie Kubuntu, Xubuntu a Edubuntu, dosiahol 30% a oproti minulému roku sa zvýšil o 0.8%.

Na druhom mieste je Suse s 21%, do ktorého je započítané openSuse a Suse Linux Enterprise Desktop (SLED). Na openSuse pripadá 19.7%, na SLED 1.3%.

Na treťom mieste nasleduje Debian a všetky distribúcie postavené na Debiane okrem Ubuntu spolu so 14%. Za nimi skupina Red Hat, Fedora a Cent OS spolu s 9% a Gentoo so 7%.

Vzhľadom na skutočnosť, že Ubuntu je rovnako založené na Debiane, jednoznačne z trojice hlavných skupín distribúcií Red Hat, Debian a Suse dominuje Debian s až 44%.

Oproti minulému roku prišlo k výraznej zmene u používaných prostredí, keď Gnome predbehlo KDE a v súčasnosti vedie so 45% pred KDE s 35% a Xfce s 8%. Najpoužívanejším prehliadačom je Firefox so 60% pred Konquerorom so 14%, na Linuxu má podľa prieskumu silnú pozíciu Opera s 12%.

Najpoužívanejším emailovým klientom je Thunderbird s 37% pred Evolution s 32%, najpoužívanejším riešením na beh Windows aplikácií pod Linuxom u užívateľov, ktorí takéto riešenie používajú, je Wine so 44% pred VMWare s 27% a VirtualBoxom s 8%.

Prieskum bol uskutočnený formou dotazníka na Internete, možná odchýlka od reálneho stavu nie je známa. Výsledky sú založené na 38 500 vyplnených dotazníkoch, kompletné výsledky je možné nájsť tu.



Najnovšie články:

Výrobcovia zariadení predchádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách


Diskusia:
                               
 

mrknite na: http://distrowatch.com/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nic ma neprekvapuje, dokonca, ze gnome je viac zastupene ako kde a ostatne WM, jednoznacne debian je prave teraz distribucia, ktora urcuje ako to pojde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

veru, aj debian standartne instaluje gnome
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niekedy to mohol byt slackware, zastupenci nekydajte na mna, ale teraz urcite nie, maju cely balickovy system posahany, neprehladny system.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, taky SLAX je super system...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsak si staci pozret distrowatch a kazdemu je jasne ze slack nemoze byt distro ktore urcuje trendy ...
ja osobne usujem slacka a k jeho balickovaciemu systemu nemam vyhrady ;) skus dat dovody preco je podla teba neprehladny a posahany
Odpovedať Hodnotiť:
 

> nekydajte na mna

Nekydal by som ...

> maju cely balickovy system posahany, neprehladny system.

... keby si nerozprával somariny ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

veru veru.... debian je lepsi ako najlepsi... samozrejme zalezi od zvyku.... ale mne sadol naj... =)
Odpovedať Hodnotiť:
 

v prvom rade ma dobre urobeny balickovy system a velky pocet balickov, este sa mi nestalo, ze som tam nenasiel to, co som potreboval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a najlepsie je vsetko v jenom : PC LINUX OS
synaptic z debiana administracne centrum z mandrivi a suse ..................
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co SAM linux,na slabé pc(ale ne jen na něj)Bomba je to prakticky odnož PClinuxOS a zapoměly bychom taky na bezproblémovou Mandrivu 7 a to by byla škoda
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co takhle na pivečko do hospody ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

na slabe pc niet nad puppylinux.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vysledkom sa ani necudujem. Ubuntu som si zamiloval, spolu so Synapticom a krasnym GNOME v ich prevedeni. Velmi sa tesim na 8.04 LTS verziu. To bude zradlo :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

so syrom
Odpovedať Hodnotiť:
 

CHYBA!! HAHA !! PREKLADANE Z ČEŠTINY ??
JE TAM NAPISANE "NA LINUXU"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aspon som zistil, ze som BFU, lebo vsetko, za co som zahlasoval, bolo najpouzivanejsie. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechapem co kto na tom gnome vidi..je to pomale jak sracka
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre mna je to skor vec zvyku a vkusu.. g
nome som pouzival dlho a nemal som pocit, ze by to bolo nejak pomale (512 MB RAM), ale pravda, ze po tom ako som vyskusal XFCE ine nepouzivam ;) najlepsie vyskusat viacere
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj. XFCE som si nainstaloval namiesto Gnome pred tyzdnom a zatial som velmi spokojny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sračka je rýchla,chlape.
Odpovedať Hodnotiť:
 

=DD
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár