neprihlásený Štvrtok, 25. júna 2026, dnes má meniny Tadeáš, Olívia
IBM bude dodávať predinštalovaný Solaris

DSL.sk, 17.8.2007


Operačný systém Solaris, ktorý v časoch .com boomu dominoval spolu so servermi od Sunu serverovej infraštruktúre najväčších webových spoločností, začne dodávať ako predinštalovaný operačný systém na svojich serveroch architektúry x86 spoločnosť IBM, priamy konkurent Sunu.

Možnosť zakúpiť servery s predinštalovaným Solarisom bude u modelov BM BladeCenter HS21 a LS41, IBM System x3650, System x3755 a System x3850.

Okrem predinštalovávania Solarisu, ktorý si mohli zákazníci na x86 servery od IBM naištalovať sami aj doteraz, Sun a IBM vydajú optimalizované ovládače a ďalší softvér pre Solaris na serveroch IBM.

Solaris je k dispozícii okrem x86 a AMD64 samozrejme aj na svojej natívnej platforme SPARC. Vyznačuje sa vysokým sieťovým a všeobecne serverovým výkonom a bohatými možnosťami jeho optimalizácie, často sa používa na výkonných osobných pracovných staniciach.

V aktuálnej verzii 10 11/06 obsahuje napríklad podporu aj pre zaujímavý súborový systém ZFS.

Solaris 10 je pre nekomerčné použitie dostupný zdarma, sťahovať je ho možné tu.



Najnovšie články:

Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s


Diskusia:
                               
 

Solaris??? Nechcú radšej Ikarusi alebo Karosu??? Hmm, no dúfam, že nebudú vybuchovať ako tie v Bratislave...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nevybuchuju ale horia... a cuchni si k plynovej karose.. to su take pojazdne plynove komory, ked CNG unika do interieru :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no pre mna za mna... mne plyn ani moc nevadi - mam potom lepsiu naladu v praci, na druhej strane ani poziar nie je na zahodenie ved adrenalin je tiez ok
Odpovedať Hodnotiť:
 

mat tvoje zmyslanie hned je svet krajsi :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsak solaris je viazani na hardver mozem obcikat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mame OpenSolaris...
Odpovedať Hodnotiť:
 

heeeej nehovor ani ten som nenainstaloval pretoze maju stari grub loader a ked som mal novi tak mi to zamrzlo pri nacitavani do napate
Odpovedať Hodnotiť:
 

No v nadpise malo byť napísané "Lenovo bude dodávať predinštalovaný Solaris"Pretože fúzia prebehla a IBM už prakticky nefiguruje na trhu, bo ho ovládla Čínska veľmoc Lenovo.Takže tak...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si pleties diviziu NOTEBOOKOV s diviziou SERVEROV
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto je diskusia cisto od veci, je to ako minule ked som cital clanok o Mac OS X. Pisal ho clovek, ktory v zivote nevidel nic ine ako Windows.

Ale k veci Solaris patri medzi velmi kvalitne systemy, ide skor o pracovny OS, ako multimedialny. Zavisi to aj podla toho ci najdete na svoj hardware ovladace.
Co sa tyka fajnsmekerov podobne ako Mac aj Solaris je Unix system.
V Solarisu som pracovat asi 1/2 roka na seminaroch a ani RAZ mi nespadol, nezamrzol, 100% beh bez problemov.

Podobne ako Ubuntu, Kubuntu a Edubuntu, je distribuovany zadarmo:
1. Solaris KIT: Solaris x86 a x64,(1DVD), Solaris Sparc (1DVD), Sun studio 11
2. Solaris 10 development version
3. OpenSolaris ditrinution pack

Nabuduce sa zdrzte blbych komentatov o karose a podobne, na take veci mate pokec na azete
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár