neprihlásený Štvrtok, 25. júna 2026, dnes má meniny Tadeáš, Olívia
Svetlo sa môže pohybovať aj rýchlejšie, preukázal experiment

DSL.sk, 17.8.2007


Svetlo sa môže pohybovať aj rýchlejšie ako limitná rýchlosť, ktorá sa doteraz považovala za neprekonateľnú, tvrdí dvojica vedcov.

Dvojica nemeckých vedcov z Univerzity v Koblenzi, Günter Nimtz a Alfons Stahlhofen, uskutočnila experiment, ktorý podľa nich detekoval fotóny pohybujúce sa rýchlejšie ako je známa rýchlosť svetla vo vákuu. To by mohlo predstavovať problém pre špeciálnu teóriu relativity.

Experiment detailne popísaný v správe vedcov je pomerne jednoduchým experimentom, keď vysiela elektromagnetické žiarenie v časti spektra mikrovĺn cez dvojicu sklenených hranolov oddelených vzduchovou medzerou.

V prípade niektorých fotónov tu prichádza k efektu nazývanému kvantové tunelovanie, javu, pri ktorom vo všeobecnosti častica v rozpore so zákonmi klasickej mechaniky prekoná napríklad energetickú bariéru napriek tomu, že na to nemá dostatočnú kinetickú energiu.

Tento efekt je známy a v minulosti bol mnohokrát pozorovaný, experiment by ale mal byť prvým, ktorý ho preukázal na makroskopickej úrovni.

Vedci v experimente preukázali, že fotóny odrazené na rozhraní prvého hranolu so vzduchom sú detekované na detektoroch v takmer rovnakom čase ako niektoré fotóny prechádzajúce medzerou. Rozdiel bol tak malý, že EM žiarenie muselo vzdialenosť medzi hranolmi prekonať mnohonásobne vyššou rýchlosťou ako je jeho bežná rýchlosť.


Schéma experimentu (obrázok: Nimtz a Stahlhofen)



Efekt sa prejavoval až do vzdialenosti jedného metra. Hranoly mali základnú stranu dlhú 40 cm, žiarenie vlnovú dĺžku 32.8 mm.

Podľa vyjadrenia napríklad Aephraima Steinberga z Torontskej univerzity pre Newscientist je ale prekonanie rýchlosti svetla len vecou interpretácie, rýchlejšie fotóny v skutočnosti nedokážu niesť žiadnu informáciu touto rýchlosťou a výsledky experimentu tak špeciálnu teóriu relativity neohrozujú.



Najnovšie články:

Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s


Diskusia:
                               
 

Pokračovanie seriálu

Vedci teleportovali atómy
Muž zaútočil tankom na GSM základňové stanice
Ľudia chodia po dvoch pre menšiu energetickú náročnosť
Izraelskí vedci vypracovali model cestovania v čase
...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Muz s tankom bol aj tak the best.
Odpovedať Hodnotiť:
 

best of Digital World under Loop (or Magnifier?;)

Čínsky pár chcel pomenovať svoje dieťa @

Odpovedať Hodnotiť:
 

Dve lode sa zrazili na otvorenom mori
Japonský rybár vylovil kilometrový optický kábel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bozz vylovil 47 gramový šušeň, po rozbore sudánskych vedcov sa rozhodol, že ho (výnimočne) nezje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz davno som hovoril o tom, ze to tu je bulvar. Ale dobry :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Svetlo sa môže pohybovať aj rýchlejšie, ale nechce sa mu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne... to mame ako s Chuckom Norrisom .. ked ti taky foton prifajci roundouse-kick, nebude ti vsetko jedno :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rychlost limitovana nie je, to su len nase vedecke poznatky a tzv vedci si to stale odmietaju uvedomit, pretoze by si museli pripustit, ze vlastne nic nevedia. To, co boli kedysi zazraky sa dnes vola technologia, to co je dnes scifi bude v buducnosti taktiez technologia. Otazkou nie je, ci sa nieco da urobit, ale ako a tym sa do dejin zapisali ludia ako Pasteur, Tesla, atd. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak..stale ludia nepochopili ze c <> 300,000 km/s
ale ze c je nekonecno..pocitam s urcitou konstantou a pritom rychlost svetla je vlastne limita nekonecna..
niektori chytrejsi si to uz uvedomili a svoje myslienky rozvijaju uz v takomto ponimani..
Odpovedať Hodnotiť:
 

co ste vy dvaja dokazali ?? pre tento svet ?? okrem blbych komentarov ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ty???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj tak sa to dá napísať ale ak si uvedomiš, že vo vesmíre je iný život a my ho nevidíme a dokážeme sledovať planéty vzdialené tisícky svetelných rokov tak keby sme aj túto rýchlosť svetla dosiahli nedostali by sme sa k nim živý...takže treba rozmýšľať ako sa oni dostali k nám a to urobili tak že rýchlosť svetla museli buď prekonať....alebo otvoriť teleportačnú bránu ktorá ich taktiež musela preniesť vačšiou rýchlosťou....alebo museli neakou technológou ohnúť priestor, načo treba veľkú energiu...tak nenadávaj možno nás tie kecy dostanú ďaľej?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vsetko ale len za predpokladu ze sa oni k nam vobec dostali. dokazy o tom nemame... je to zahada ako lochneska prisera...

okrem toho, sposobov ako sa k nam dostat moze byt vela a nie vsetky musia priamo prekonavat rychlost svetla, mozu to byt bytosti s dlzkou zivota tisice rokov, mozu pocas cesty vesmirom v lodi prezivat stovky generacii atd atd atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoducho povedane v lodiach na ceste k nam trtkaju ako kralici, navzajom sa zeru exkrementy taktiez zeru a tym vytvorili perpetum mobile zivota.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A svoje 47 gramove šušne taktiež žerú
Odpovedať Hodnotiť:
 

looool
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co takto sa zamysliet nad relativnostou casu pri rychlosti svetla... Nemusite toho vela nastudovat o specialnej TR aby ste vedeli ze pri rychlosti svetla cas stoji.... Takze ak si to povalite tesne pod... .tak budete stale zit ale pomamlsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Heh, to tvrdis preto, ze si to prave vela nenastudoval, ono totiz relativne cas nemoze stat pretoze by neexistoval pohyb a tym ani deformnacia priestoru trebars tym pohybom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak sa pohybujes rychlostou svetla cas urcite nestoji... jediny zaujimavy ukaz je ten ze rychlost pohybu svetla voci tebe meras stale rovnaku ci stojis na mieste, alebo sa tiez hybes rychlostou svetla. z toho sa da teoreticky usudzovat ze ak sa hybes rychlostou svetla jednym smerom, tak to co je pred tebou vidis ze je zrychlene dvojnasobne (ak sa to tiez nepohybuje s tebou samozrejme) a to co je za tebou vydis dvojnasobne spomalene. to jest moja teoria nicim neoverena, nicim nepodlozena len logicky odvodena z teorie relativity...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Az na to, ze podla tejto teorie vidis to co je za tebou ZASTAVENE a nie 2 krat spomalene. Predsa ak ides rychlostou svetla, tak ides subezne zo svetelnymi lucmi toho objektu co je za tebou (za predpokladu ze nejake svetlo vyzaruje a stoji samozrejme). Tym padom by si mal videt nehybny obraz.
Moj nazor na problematiku prekonania rychlosti svetla je taky, ze nic nie je nemozne, ale je otazne ci sa nam to niekedy podari. Skor verim v nejake cervie diery, pripadne hyperpriestor a podobne. Kazdopadne neverim cestovanie v case a ani v to, ze cas sa da spomalit alebo zrychlist. Cas beriem ako konstantu, ktora sa neda nijak ovplivnit, jednoducho bezi. Verim vsam v moznost nahladu do minulosti. Zoberme si ze sa dokazeme vzdialit od Zeme na 10svetelnych rokov. Dajme tomu, ze vyvynieme specialny 'dalekohlad' pripadne dokazeme vytvorit cerviu dieru az na zem a nahliadnut cez nu. Cisto teoreticky by to slo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla teorie relativity ak sa hybes rychlostou svetla, a to co je za tebou vyzaruje svetlo smerom k tebe tak ty nameras rychlost toho svetla ako konstantu C a to je na teorii relativity zvlastne. Predstav si ze ides po dialnici 120 kmph a za tebou ide niekto tiez 120kmph, on sa k tebe priblizuje rychlostou 0 kmph, ale so svetlom to tak nie je... ty sa pohybujes rychlostou C a svetlo za tebou sa k tebe priblizuje rychlostou takisto C...
Odpovedať Hodnotiť:
 

obaja tomu hovno rozumiete a myslite si, ze staci citat nejake debilne diskusie a fora na to, aby ste chapali teorii relativity...ale aj ked sa budete akokolvek snazit, nepojde vam to lebo vas pohlad je prilis obmedzeny a nesirte tu uz prosim bludy o teorii relativity
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teoriu relativity som ani nespomenul, pretoze som ju vzivote necital a vzivote ju citat nebudem. Povedal som svoj pohlad na vec a stojim si zanim.
Ak sa totiz pohybujem rychlostou svetla, tak objekty za mnou sa mne javia ako nehybne. Totiz idem subezne so svetlom, ktore od nich prichadza a teda vidim rovnaky obraz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som len chcel upriamit vasu pozornost na slovicko "relativne" :] skuste sa nad tym zamysliet, ze preco je v nazve teorie - "teoria relativity" spomenuty pojem "relativne".
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tom pripade sa svetlo pohybuje dvojnasobnou rychlostou. Pretoze nie je podstatny 'relativny' pohyb, ale ABSOLUTNY.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prepaac musiim trochu poravit tvoje tvrdenie...
Pri rychlosti svetla cas nestojii ale plynie extreemne pomaly a pri ryychlosti vecsej ako je ryychlost svetla cas stoji pretoze ludske oko nedokaaze zachytit ziadny odraz od toho pohybujuuceho sa predmetu lebo ziadny odraz nieje kedze predbieha svetlo...
÷D Chapes... jednoduchee...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je to za svetlo s vlnovou dlzkou 32,8mm ??? Ultra-infra-cervene ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

malo tam byt asi 32,8nm
Odpovedať Hodnotiť:
 

"...the physicists used microwaves with a wavelength of 33 cm - long enough for large tunnelling distances..."
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, to nie je správny údaj. Priamo v linkovanej PDF správe tých vedcov je uvedených 32.8 mm a nie cm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

÷D madar ale to maaam byt nm(nano-meter), vees pri pisani moozu vzniknut aj tzv 'preklepy'
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sú to samozrejme mikrovlny. Tam, kde sa to vzťahovalo priamo ku konkrétnemu použitému EM žiareniu, sme to nahradili generickejším termínom.

Vo všeobecnosti sa ale tieto dva termíny vo veciach, ktoré nezávisia na vlnovej dĺžke, ako predpokladám viete, bez problémov zamieňajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj mne sa to zda neako veľa na svetlo....asi malo byť v nm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj mne sa to zda neako veľa na svetlo....asi malo byť v nm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rychlejsie ako MigMig?
Odpovedať Hodnotiť:
 

na ftaka Ulicnika a speediho gonzalesa nema nic :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak to sa bude urcite vyuzivat o 50 rokov v pc technike
Odpovedať Hodnotiť:
 

kvantove tunelovanie? vyssia rychlost ako svetlo? to mi skor pripada, akoby sa im podarilo urobit cerviu dieru...
Odpovedať Hodnotiť:
 

cerviu dieru asi tazko, cervia diera je totiz umelo vytvorena cierna diera, ak by to bola cervia diera tak by sa svetlo dostalo dnu ale uz by sa nedostalo von ^_^
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jak ze ne? ty nekukas stargate? Tam sa: O´Neill, Carterova, Jackson, Teal´c, Sheppard, Teila, McKay, Beckett, Ronan..., dostali vzdy von!
Odpovedať Hodnotiť:
 

najprv rozmyslaj nez nieco napises.
Odpovedať Hodnotiť:
 

najprv napis s cim nesuhlasis nez zacnes nesuhlasit
Odpovedať Hodnotiť:
 

kasli nanho a pis
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak ti ide o to ze sa cerviou dierou (umelym sposobom vytvorena mala cierna diera) da cestovat priestorom nam neznamym sposobom, tak to nie je dokazane a aj kvalitnych teorii na toto tvrdenie je akosi malo. Ak ti ide o to ze z cervej/ciernej diery sa von nic nedostane, tak to je pravda, ak neberieme do uvahy nepotvrdene uvahy o tom ci to je priestovy portal, tak je to v podstate pravda, sice kvantova fyzika povoluje unik castic z cervej diery, ale ten je tak maly ze sa da zanedbat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

narazal som na to ze cierna diera a cervia diera su dve rozlicne zalezitosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Yo dik za upoz. zamenil som si terminy, len ma teraz trapi ako sa kua hovori umelo vytvorenej ciernej diere ^%&$%^&
Odpovedať Hodnotiť:
 

blackhole.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

asshole, arsehole
Odpovedať Hodnotiť:
 

cierna diera je cierna diera a cervia diera je cervia diera,je jedno ci je to umelo alebo prirodne vytvoreny ukaz. fyzikalny zaklad sa nemeni len podmienky vzniku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kua zadrel sa mi mozog
restartnem a skus mi to vysvetlit
Odpovedať Hodnotiť:
 

÷D hahaaa to co si zapaalil??
Omg cierna diera pohlcuje svetlo atd.(proste mrtnaa gravitacia), ale cervia ciera moze vzniknut spojenim dvoch ciernych dier a ca pomoci cervej diery zatial neveeme akou ryychlostou a ako sa dokaazeme dostat na druhu stranu cervej diery...
Je jedna teoria ze cierna diera ta najprf za pomoci kontrolovanej gravitacie rozbije na atomy a potom ta za pomoci silnej gravitaacie obrouskou rychlostou vypluje v druhej ciernej diere kde sa zase za pomoci kontrolovanej gravitaacie zlozis do povodneeho stavu... ÷) zatial neoverene
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je tam toho. Kvantove tunelovanie uz davno praktizuju nasi politici. Tuneluju kvantum penazi.

Odpovedať Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

rofl ano nasi politici rulez. Co chce svetlo? Ked Fico povie ze svetlo nebude alebo ze zanho budu bohati platit tak sa bude platit :D

.. ach jaj :) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"nazývanému kvantové tunelovanie, čo je len iný termín pre takmer okamžité prekonanie vzdialenosti oddeľujúcej dané dva hranoly EM žiarením."

COZE? Kvantove tunelovanie je jav, ked castica prekona prekazku napriek tomu, ze nema na to dostatocnu energiu. To odkial mate ze iny termin pre "takmer okamzite prekonanie vzdialenosti"?? Vsak to je blbost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujeme za upozornenie, zovšeobecnili sme v tomto zmysle definíciu tohto pojmu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

odporucam feynmanove prednasky o QED (kvantova elektrodynamika). knizka sa vola:qed - nezvycajna teoria svetla a latky. potom vam to bude jasnejsie, alebo skor este nepochopitelnejsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre autora:
nepíše sa "detekoval" ale detegoval
Odpovedať Hodnotiť:
 

chumaj sa pise detekcia a ne detegcia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

detekcia, detegovat
podstatne meno je s C ale sloveso je s G
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozrite sa sem na spravu o tom, preco to asi nie je pravda:
http://tinyurl.com/yrepsn
Odpovedať Hodnotiť:
 

najskor si precitaj co linkujes... potom si za blbecka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lepsie ako kvantove tunelovanie je klasicke slovenske tunelovanie o tom by vam porozpravali miliardari. Vlnova 32.8mm je cca 10000 MHz = 10GHz a to sa v ziadnom pripade neda povazovat za svetlo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vlnova dlzka 32,8 mm = 9140,02Mhz
Odpovedať Hodnotiť:
 

svetlo = elektromagneticke vlnenie
elektromagneticke vlnenie = svetlo
ked uz, tak "neda sa povazovat za okom viditelne svetlo."


Odpovedať Hodnotiť:
 

To je nespravne pouzitie terminu svetlo, ktore pouzivaju len technicky malo vzdelani ludia.


Spravne je svetlo oblast elektromagnetickeho vlnenia od ultrafialoveho do infracerveneho (z coho obe krajne oblasti nie su ludskym okom pozorovatelne). Dalej nasleduje oblast RADIOVYCH VLN, konkretne tu spominana frekvencia su mikrovlny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vdelanostna uroven jadroveho fyzika staci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som svetlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

When I became the sun,
I shon life into the man's hearts
Odpovedať Hodnotiť:
 

disorder, disorder, disorder
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimavy clanok (asi 1.x niesom cynik). tanto krat 10 bodov z 10.. to je dost na zamyslenie merat rychlost svetla derivaciou zmeny polohy/cas na par centimetroch alebo metri..to maju asi dost vycentrovane tie pristroje :P

BTW: je tu nejaky dobrovolnik co mi da link na tu specialnu teoriu relativyty? diky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto ma nauči plávať s tenisovou lopatou na strome Tajwanský futbal?
teoriu relativity ? wikipedia vole vole vole
Odpovedať Hodnotiť:
 

tenisová lopata???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty ma naučíš ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

S tenisovou lopatou čokoľvek ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak mi ukáž ako sa s ňou urobkám.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tebe nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ty budeš niečo chcieť!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od teba nie!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Experiment ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

8:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a Neo uvidel chybu medzi zelenkavymi nulkami a jednotkami co sa mu mihali pred tvarou a stlacil rewind aby si to v Matrikse kukol este raz ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

wow, kolko fyzikov tu mame :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

je smutne ze na takyto zaujimavy clanok je komentar ktory neovplyva vysokym IQ a vobec nie je k veci a pisat k tomu nieco len preto, ze tam bude uvedene moje meno je uplne odveci:( dsl sa snazi aj o nieco ine ako len IT ale ked som precital zopar komentarov od trefnych citatelov je mi na zvracanie

pekny den
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem čo tu potiš keď je jasne že fotony su sučiastky z fotoaparatu a keď odfotiš kameň z dvoch stran tak sa to pretuneluje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

si noop
Odpovedať Hodnotiť:
 

Praveze by som skor povedal, ze az prekvapivo vela komentarov bolo k veci... a tych zopra vtipalkov bolo tiez relativne v pohode.
Ak Ti je z tohto na zvracanie, tak diskusie k ostatnym clankom si radsej ani necitaj, lebo sa obesis ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

odporúčam čítať

Československý časopis pro fyziku
Obzory matematiky, fyziky a informatiky
Rozhledy matematicko-fyzikální
Školská fyzika
Učitel matematiky
Matematika, fyzika, informatika
Pokroky matematiky,fyziky a astronomie

dobrú moč
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved to davno objavil v startreku :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a mozno aj perpetum mobile bude. a dodavatelia energii vcitane ropy maju po vtakoch ... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

cely clanok svedci ot tom ze mozu byt castice rychlejsie ako svetlo.nedavno som pisal ze v nasom vesmire je max.rychlost svetla pretoze co je rychlejsie nez svetlo prenika do ineho casopriestoru alebo casu.ktovie co z toho objavu este vylezie. mozno vedci dokazali pesuvat svetelne vlny v inom casopriestore a ani o tom nevedia.ha. najprv presunu atom.potom 2 .potom 100,potom 100000.a potom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom presunieme teba !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale potom neplati zakon o zachovani energie. . ked proste ti uteci fotony nekam inam tak potom to neplati ne ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

na Slovensku neplati ziaden zakon...preco by mal platit akurat zakon o zachovani energie?
a o tych fotonoch...kam by utekali???
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som to povedala takto
elektron je jednym z mala castic ktore existuju na rozhrani bytia, cize maju stale spojenie s tym co sa vola stvoritel s tou vsadepritomnou energiou a cela finta spociva v pouziti geometrie ktora ovplyvnuje tok tejto najjemnejsej energie. Elektrony to s vyhodou vyuzili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Svetlo sa pohybuje 2-nasobnou rychlostou svetla...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze ked budeme chciet letiet nadsvetelnou rychlostou, narazime svojou lodou do hranola. ake prakticke!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som minule utekal nadsvetelnou rychlostou ked som mal HOVNO na poslednej zatacke a bozkalo mi gate....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viem, ze to nesuvisi s clankom, ale ako to dopadlo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hneď na to Skype zaznamenal veľký výpadok
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takto sisi pomýlil článok!
Totok tuje
Svetlo sa môže pohybovať aj rýchlejšie, ale nechce sa mu!

Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom ze preco mal skype vypadok...vsetci ludia cez skype komunikovali vacsou rychlostou ako rychlost svetla a bum...skype sa rozbil na ciastocky ktore leteli do vsetkych stran rychlostou vacsou ako rychlost svetla...a teraz ho tou vacsou rychlostou znova skladaju spat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Omyl
Podla Nimtza a Stahlhofena sa Skype cez hranoly dostal do ineho casoprietoru.
Aephraim Steinberg z Torontskej univerzity teraz zistuje, ci sa tam dostali aj pouzivatelia Skypeu s verziou 3.0.0.198.

Odpovedať Hodnotiť:
 

My sa s USS Enterprise pohybujeme rýchlejšie ako svetlo už od roku 2245, používame na to warp pohon....
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja ze pouzivate klasicky diesel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten iba na fet...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bicykle su na piču !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslienka na ktorej je wapr-pohon je absolutne genialna a staci iba pockat na jej zrealizovanie a mame o problemoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

kvantova mechanika a teleportacia
warez.warlink.net/viewtopic.php?f=101&p=117242

Odpovedať Hodnotiť:
 

len mala poznamka - "detekovat" nie je slovenske slovo, spisovne je "detegovat"
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak na toto ti mozem povedat len jedno
chod do pice
zato ze nejaky vymlety jazykovedec nema co na praci nebudem predsa rozpravat ako nejaka latino-ciganka
to co sa pouziva je slovenske pretoze nas jazyk patri nam Slovakom a nie nejakemu vysratemu jazykovedcovi
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne moja rec , btw moja slovencinarka mpracuje v tom ustave a tiez vymylssa taketo picoviny :d ale neni zla
Odpovedať Hodnotiť:
 

detegoval
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár