neprihlásený Štvrtok, 25. júna 2026, dnes má meniny Tadeáš, Olívia
Sony stavia z PS3 superpočítače

DSL.sk, 12.8.2007


Zaujímavú informáciu zverejnila na svojich stránkach tento týždeň japonská spoločnosť Sony.

Ako prezradili jej predstavitelia v tomto príspevku na blogu venujúcemu sa PlayStation, Sony z PS3 zostavuje výkonné servery, ktoré budú slúžiť ako herné servery pre pripravovanú hru Warhawk.

Parametre konfigurácie serverov Sony nezverejnila, ako je ale zrejmé zo zverejnených fotografií, v klusteri je umiestnených minimálne 75 PS3 v piatich rackoch po pätnásť PS3. Podľa obrázkov ide zrejme o nemodifikované alebo len málo modifikované PS3.

Hrubý špecifický výkon klusteru so 75 PS3 pri započítaní výkonu procesorov Cell aj GPU RSX je 150 teraflopov, čo jeden takýto kluster radí na druhé miesto v rebríčku superpočítačov hneď za IBM BlueGene/L. Takýto výpočtový výkon kluster samozrejme dosahuje len v niektorých špecifických operáciách, napríklad pri 3D renderovaní.


Kluster z PS3 pre Warhawk (foto: Sony)



Procesor Cell použitý v PS3 s 234 miliónmi tranzistorov je taktovaný na 3.2 GHz a má hrubý výpočtový výkon viac ako 218 gigaflopov. Pri započítaní iba výkonu procesora Cell by mal kluster zo 75 PS3 výkon približne 16.4 teraflopov, čo by ho v aktuálnom rebríčku radilo na 48. miesto medzi najvýkonnejšími superpočítačmi sveta


Detail klustera z PS3 pre Warhawk (foto: Sony)



Podľa informácií Sony je po svete rozmiestnených viacero takýchto klusterov.

V apríli tohto roka spoločnosť zverejnila informáciu, podľa ktorej zvažuje vytvorenie globálneho superpočítača priamo z PS3 užívateľov. Ďalšie podrobnosti o tomto projekte sa zatiaľ ale neobjavili.



Najnovšie články:

Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom


Diskusia:
                               
 

aspon nejake vyuzitie ma to ps3
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked uz sa na tom hry nedaju hrat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jak ze sa nedaju hrat? jak si to myslel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jak je take zviera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaké?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslel to asi tak,ze ani sam neviem co ta PS3 vobec je !!
PS3 je najvykonnejsi herny stroj zo vsetkych,takze mozete iba ticho zavidiet !
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to urcite,,ja mam xbox360 a kamos ma ps3 a to je total shit !!! sa kumne chodi hrat :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak to si teda bodoval mr amerika :D:D:D:D diky moc :D takto som sa uz dobre nezasmial
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaaaj! ty si ten co za to vyjebkal tisice, co? No to je pruser. Ale mam napad, kup si dalsich 99 a sprav superpocitac!
Odpovedať Hodnotiť:
 

plus desattisice za full hd telku, ay? tipujem sony bravia
Odpovedať Hodnotiť:
 

A na co par 10k za HD telku??? To napojim na monitor a mam :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

...kamos si asi zabudol kupit k tej PS3 hru. V tom je chyba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej, ved ked si kupi jednu hru na ps3 tak to je 5 perc zo vsetkych dostupnych hier, ps3 je total shit, aspon zatial kym nebude tolko hier ako na xbox 360, ja osbne by som volil xbox, cena, dostupnost, kopa hier, gta4 exkluzivne, iba koli tomu budem volit xbox.mna japonske selijake sracicky co su exlusive na p3 nezaujimaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

GTA4 exkluzivne? to si co zadrel boa :D:D:D:D:DD
Odpovedať Hodnotiť:
 

nic som nezadrel boha, bude skor vypustene pre x a bude k tomu do pol roka gta4 stories EXKLUZIVNE nove misie...ako vice city stories a iny content kery nebude mat ps3, kedze zerem gta jasne volba je x.myslim ze kesli za to 50 000 000 usd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dufam, ze gta 4 nebude exkluzivne pre ziadnu konzolu. xbox ma mat len nejaky obsah navyse, pokial viem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies zle...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo a sem tam nejaky ten red death
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty sa nerozpravaj s nami podradenimi, co nemame take zazracne super stroje... my si mozeme piskat :D ty vlastne ani nepis do fora co sa snami budes zahadzovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ktora konzola to ma poruchovost viac ako 30%, prehrieva sa aj ked ma externy zdroj a ma na hry len dvd mechaniku ktora huci a do nedavna este skriabala disky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej ale si sa nepochvalil ze aku cenu za to musi platit! mimochoom prehlta alebo vypluva?
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase si sa zhulil ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Podľa obrázkov ide zrejme o nemodifikované ALE len málo modifikované PS3." ... ma tam byt alebo?

nechce sa mi verit, ze PS3 ma taky vykon, aby klaster bol, sice len teoreticky 2.
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi nie, to ALEBO je tam dobre
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepouzivaj moj nick!

Odpovedať Hodnotiť:
 

Daj si nový, ten ti uz neukradnu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ha, mam novy nick, tento skuste ukradnut!
Odpovedať Hodnotiť:
 

odkedy je kluster 75?
ved vzdy bol 47!
Odpovedať Hodnotiť:
 

cluster je 2 a viac, tucet je 12
Odpovedať Hodnotiť:
 

12 nie je viac nez 2 ?
5 tuctov je kopa (60)
vesela kopa je 2 a viac!

tak ako je to s tyma lustrama?

Odpovedať Hodnotiť:
 

ROFL
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ze taky transformers su len vymysel... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konzoly sú sračky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...povedal ten, co nikdy ziadnu nemal...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jedina hra, ktora ma na konzolach zaujala je Forza 2, dufam ze ju preportuju na PC
Odpovedať Hodnotiť:
 

NAY je aj tak WII
Odpovedať Hodnotiť:
 

Súhlasím z názorom Wii to je super konzola
Odpovedať Hodnotiť:
 

pripajam sa, keby si mam kupit tak jedine wii
Odpovedať Hodnotiť:
 

Yup, keby som mal deti, tak im kupim Wii :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

to wii by som si kúpil už len kvoli Zelde
Odpovedať Hodnotiť:
 

OMG, kedy uz skoncia detom prazdniny, neda sa to tu citat. Jeden vacsi odbornik ako druhy. STFU kids
Odpovedať Hodnotiť:
 

p, pdp - páľ, páľ do Číny (prípadne do p**i), používa sa ako vypadni
Odpovedať Hodnotiť:
 

yup, pdp Bburian
Odpovedať Hodnotiť:
 

burian ak by si tomu pdp nerozumel tak ti to prelozim. Si velky konsky kokoP a mas ist do Tiče.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A TO JE ROZKAZ !
Odpovedať Hodnotiť:
 

I find some links!

<a href=http://xrum.50webs.com/mess1.html>soft porn</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess8.html>porn 365</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess6.html>pregnant porn</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess5.html>latin porn</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess7.html>free porn galleries</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess0.html>www porn com</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess2.html>porn password</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess3.html>hd porn</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess5.html>porn movie</a>
<a href=http://xrum.50webs.com/mess8.html>porn star</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

pdp JefAtmothmoff
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm ja to tu nechapem, kdesi ktosi cosi citala tuy to kazdy pouziva ako fakt...Faktom je ze do konca roka uz nebude co vycitatPS3 co si potom najdete? ze je priliz obla? albo cierna? alebo ze smrdi? alebo hhehe viem fonty, ktorymije napisane loho sa vam nebude pacit :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

... tak z rána a tak opitý :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

mna na PS3 a tak vseobecne prekvapuje jedno.. a to to, ze vsademozne prebehaju uz dlhsie diskusie ako vykonne je C2D od Intelu oproti AMD, jak je uuzasnee, fantastickee, cool..a pritom "obycajna" PS3 ma niekolkokrat vyssi vykon..
Odpovedať Hodnotiť:
 

kôn ma 4 nohy a predsa sa potkne....
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to je pekna konina!
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokial je PS3 shit tak potom uz neviem :)))))))
ked to ten trulo bere tak ze je to lepsie lebo je na to vac hier nez na ps3 to potom stare PS je asi DELO jak svina
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wii are for ever ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedina namietka k clanku. Na prvom racku na fotke je vidiet ze je obojstranny, zozadu ma ale len 12-13 konzol. dohromady by tak cely rack mohol obsahovat cca 27 konzol, to je trochu viac ako ste napocitali vy, tym sa samozrejme zvacsuju aj ostatne pocty az po vysledny vykon.
Sa cudujem ze si to nikto nevsimol, ale ved ked len kritizuju, nadavaju a pod. asi ani clanky necitaju a obrazky nepozeraju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tom pripade mame teoreticky novy najvykonnejsi superpocitac...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak vam nevadi tak PS3 cita hry v Hd rozlisenie oproti wii, hratelnost neporovnavam no i pre ps3 pridu nove ovladace, a vykon hovori sam za seba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hehe :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a do na to ma? prezident?
Odpovedať Hodnotiť:
 

I find some links!

<a href=http://cute-teen.cn/news-324.html>free porn downloads</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-177.html>daily porn</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-32.html>porn eskimo</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-392.html>free porn sites</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-288.html>porn video clips</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-284.html>porn for free</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-308.html>private porn</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-366.html>hard core porn</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-367.html>free daily porn</a>
<a href=http://cute-teen.cn/news-55.html>free ebony porn</a>
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár