neprihlásený Štvrtok, 25. júna 2026, dnes má meniny Tadeáš, Olívia
Servery v USA majú 2x vyššiu spotrebu ako celá SR

DSL.sk, 6.8.2007


Servery v Spojených štátoch amerických spotrebujú ročne približne dvakrát toľko elektrickej energie ako celé Slovensko.

Vyplýva to zo správy Environmental Protection Agency stojacej napríklad za certifikáciou Energy Star pre americký kongres, podľa ktorej mali servery v USA v roku 2006 odhadovanú spotrebu 61.4 miliárd kWh, alebo tiež 61.4 TWh.

Ročná energetická spotreba Slovenska sa pohybuje na úrovni 30 TWh.

Celkovo servery, ktoré často poskytujú webové služby aj návštevníkom mimo USA, tak spotrebovali v roku 2006 energiu za 4.5 miliardy dolárov. V špičke je ich spotreba 7 GW, čo zodpovedá produkcii približne pätnástich elektrární.

Najväčšia časť spotreby išla na chladenie serverov a ďalšiu infraštruktúru dátových centier, 30.7 TWh.

Low-end málo výkonné servery používané vo veľkých množstvách spotrebovali 20.9 TWh, servery strednej triedy 2.2 TWh a servery najvyššej triedy spolu 1.5 TWh. 3 TWh spotrebovala sieťová infraštruktúra, 3.2 TWh disky a iné úložné systémy.

38% energie sa spotrebovalo vo veľkých dátových centrách, z ktorých väčšina patrí šestici najväčších internetových spoločností, Google, Yahoo, Microsoft, AOL, Amazon a eBay.

Priemerný server spotrebuje podľa správy 251 W, z toho 80 W CPU, 36 W pamäť, 12 W disky, 50 W rozširujúce karty, 25 W základná doska, 10 W ventilátor a 38 W predstavujú straty zdroja.

Pri neaplikovaní úsporných opatrení narastie spotreba serverov v USA podľa odhadu EPA na viac ako 100 TWh v roku 2011, v prepočte približne 7.4 miliárd dolárov. Väčším problémom bude ale zvýšenie špičkovej spotreby na 12 GW, čo bude znamenať spotrebu energie z približne až 25 elektrární.



Najnovšie články:

Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste


Diskusia:
                               
 

je to tu!!! posledny odstavec v clanku!!! EPA! To hovoril aj ten blaznivy dedek v kostole! Blizi sa pohroma!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

kurna, ten dedek mal pravdu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto chodi do kina na rozpravky :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a niekto to kuka doma ;)

no ale koniec koncov, to musi byt ucet za elektrinu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dost sa bojiiiim... Pokial v USA pracuju taki pracovnyci ako Homer Simpson tak sa mame na co tesit :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Donuts poweeer !! :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Donuts & Duff :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

APOKALYPSSAAAAA !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ina kava :) ked na to tak pozeram tak zdroje na PC idu tiez pekne hore
Odpovedať Hodnotiť:
 

chladenie = problém starý ako polovodiče same o sebe.

Do buducnosti by som to videl v rieseni problemov s odberom CPU, ak nechu vykon 25 elektrarni vyuzivat len pre potreby datovych centier.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Google stavia svoje centrá(ly) pri elektrárňach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

google pouziva aj upravene zdroje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Google si upravuje celý svet!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Google porazil Chucka Norrisa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Omyl, zatiaľ sa ešte nestretli.
Chuck nepotrebuje www - je všade.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som tu. Volal ma niekto ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty smrad, porazil si ma v tenise!! to ti nedarujeeem!
Odpovedať Hodnotiť:
 

usaci musia mat vzdy navrch...a potom seru aj na kjotsky protokol
Odpovedať Hodnotiť:
 

...hladaju alternativy v spalovacich motoroch, preto ide benzin stale hore.... :))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hehe dost nizka ta priemerna ci aka spotreba 251 W... Trosku vacsie servery (napr. taky HP SuperDome s 8-64 CPU po 1GHz a 16-80 GB RAM) maju spotrebu radovo v kW... ventilatory sa tam rataju na desiatky (30+)... a o narokoch na klimatizaciu radsej ani nechcem vediet :)
Druha vec je ze tie low-end PC co pouziva google mozu mat nizku spotrebu, ale zase je otazna efektivita z pohlad zdrojov, vygenerovaneho tepla ale aj zabrateho miesta...
Odpovedať Hodnotiť:
 

google ma pocitace robene priamo sebe na mieru. bol o tom clanok i na dsl.sk. Staci si pohladat..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale sak ked potrebuju chladenie, tak nechapem, co to nemaju niekde na Aljaske.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no sak natahni novu optiku na Aliasku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo by sa v okruhu 2km okolo servera vytvorilo v priebehu 5 rokov obrovske jazero :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

lepsie povedane termalne kupalisko :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ROFL today n1
Odpovedať Hodnotiť:
 

KW za necele 2 Sk, u nas priemer 4 Sk.
PEKNE
Odpovedať Hodnotiť:
 

vystihol si jedinu relevantnu informaciu z clanku!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie vojny su teda na nieco dobre
Odpovedať Hodnotiť:
 

No emisie z jadrovych elektrarni su minimalne kdesto u nas su ucite vecsie ako usa
Odpovedať Hodnotiť:
 

to si ale mali uvedomit ty objimaci stromov co zelenym cikaju ked protestovale proti JE.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved to
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak cele slovensko prestane pouzivat google, mozno klesne spotreba ich americkych serverov o 0,6%. Zivotne prostredie je v nasich rukach. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

cele slovensko pouziva google??? to by som bol velmi happy len skoda ze poznam prilis vela ludi vyhladavaju cez zoznam.sk a potom otravuju ze nikdy nic nenajdu... ale bereim google ma urcite velky podiel na tej spotrebe
Odpovedať Hodnotiť:
 

pripajam sa k tvojmu prispevku. aj ja dost poznam ludi co pouzivaju zoznam.sk a najdu asi "nic".
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla Alexa - Slovakia

1. Rapidshare
2. TyRúra
3. Google.com
4. Megaupload
5. Tyhoo!
6. I seek you
7. MS corp
...
12. Google.sk
...
134. dsl.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba mi cikat
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ako to dopadlo?
podla casu vidim, ze si to asi nestihol...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si nevsimaj. On to chcel napisat do googla, bo nevie najst zachod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

stihol som sa vicikat co to tu trepete
Odpovedať Hodnotiť:
 

to ti trvalo! uz som sa o teba zacal bat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zarabajte na nete jednoduchym klikanim, Potrebujete len ucet na Paypal. :)

http://tiny.sk/a52fv3k7
http://tiny.sk/9ig642fh
http://tiny.sk/3nrcvus4
http://tiny.sk/zsbovzkr
http://tiny.sk/trwtbxr5
http://tiny.sk/uo5qsatj
http://tiny.sk/fe3ir7th
http://tiny.sk/6wihxaju
http://tiny.sk/idavbrhz
http://tiny.sk/x44e5hmt
http://tiny.sk/e99qya9u
http://tiny.sk/k0v24mib
http://tiny.sk/awiet2nn
http://tiny.sk/z46hp4k5
Odpovedať Hodnotiť:
 

SPAAAAAAAAAAAAAAAAM
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty zarobíš určite

Odpovedať Hodnotiť:
 

Pocuvaj Peptalkin dobre to mas vymyslene. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

zarobíme uvidíme :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

USA strasne plitva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako poslanci z nasich fondov
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár