neprihlásený Piatok, 17. januára 2025, dnes má meniny Nataša
Sú dvoj a štvorjadrové CPU výkonnejšie? Komprimácia.

V dnešnom článku prinášame výsledky prvého testu skutočného prínosu výkonu viacjadrových procesorov. Testovali sme najpoužívanejšie komprimačné softvéry na platforme Windows pre posúdenie, ktorý ako efektívne dokáže využiť viacej jadier pre rýchlejšiu komprimáciu. Dva špičkové softvéry, 7-Zip a WinRAR nesklamali, a z viacjadrových procesorov aj keď v odlišnej miere dokážu reálne ťažiť.

DSL.sk, 4.8.2007


V dnešnom článku prinášame výsledky prvého testu skutočného prínosu výkonu viacjadrových procesorov. Testovali sme v ňom prínos štvorjadrových a dvojjadrových procesorov na výkon komprimačných softvérov.

Celkovo sme zaradili do testu štvoricu programov, 7-Zip, WinRAR, WinZIP a internú ZIP kompresiu v Total Commanderi. Ako ukázali predbežné testy, WinZIP a Total Commander nedokážu vôbec ťažiť z viacerých jadier, keď využívajú iba jedno vlákno a jadro, a tak sme do detailného testu zaradili len dvojicu WinRAR a 7-Zip.

Test prebiehal na 4-jadrovom 2.4 GHz procesore Intel Core 2 Quad Q6600 pod Windows XP SP2. Pre simuláciu dvojjadrového a jednojadrového procesora s rovnakou pracovnou frekvenciou sme procesy jednotlivých komprimačných softvérov obmedzili v správcovi úloh Windows XP buď na dve alebo jedno konkrétne jadro, pričom medzi nimi bolo prvé jadro procesora.

Ktoré programy a algoritmy zrýchľujú

Ako vyplynulo z testu, WinRAR dokáže pri komprimačnom algoritme RAR využiť viacero jadier aj pri kompresii jedného súboru.

7-Zip dokáže akcelerovať viacerými threadmi výrazne kompresiu jedného súboru iba algoritmom bzip2, v prípade svojho základného algoritmu LZMA dokáže v prípade jedného súboru zrýchliť na viacjadrových procesoroch len mierne.

7-Zip ďalej dokáže zrýchliť výrazne komprimáciu viacerých súborov v prípade LZMA aj bežného zip.

7-Zip nedokáže urýchliť komprimáciu v prípade PPMd a využíva pri nej aj pri komprimácii viacerých súborov podobne ako WinRAR pri zipe iba jedno jadro.

Výsledky testu

Vo finálnom teste sme komprimovali 22 súborov o celkovej veľkosti 134.6 MB, z toho cca 48 MB tvoril mailový priečinok v Thunderbirde, 23 MB log súbor webového servera Apache, 19 MB fotografie v Jpeg formáte, zvyšok Office dokumenty, MP3 a spustiteľný súbor.

Nastavenia boli štandardné pre vybraný komprimačný algoritmus a metódu, vo WinRAR pri algoritme rar bol vytváraný solid archív.


Výsledky na jednom jadre Q6600 a pri prepočte na 3.0 GHz



V tabuľke je možné nájsť pre softvér, použitý algoritmus a metódu kompresie (normal, best, ultra) čas kompresie v sekundách, prepočítanú rýchlosť komprimovania zdrojových dát, výslednú veľkosť archívu, obsadenie pridelenej časti CPU, v tomto prípade jedného jadra, spotreba CPU prepočítaná na počet efektívne využitých jadier.

Pre vzájomné porovnanie algoritmov v závislosti na rýchlosti kompresie aj kvalite kompresie sme zvolili jednoduchý koeficient vypočítaný ako 1000 * kompresný pomer / dĺžka komprimácie v sekundách. Čím vyšší je tento koeficient, tým je komprimácia vo všeobecnosti kvalitnejšia.

V posledných troch stĺpcoch tabuľky je možné nájsť lineárny prepočet pri zvýšenom výkone pri použitom procesore s rovnakým jadrom taktovaným ale na 3.0 GHz.


Výsledky na dvoch jadrách Q6600 a pri prepočte na 3.0 GHz



V tabuľke s výsledkami testu pre dve jadrá pribudol stĺpec percentuálneho zrýchlenia oproti jednému jadru. Najefektívnejšie dokázali prechod na dve jadrá využiť 7-Zip u algoritmov zip, bzip2 a tiež LZMA, základnom algoritme 7-Zip.

Z prechodu výrazne ťaží aj WinRAR, ktorý ale efektívne zrýchlil komprimáciu len o 45%, hoci využíva o takmer 100% vyšší výkon.

Silným písmom sú vyznačené kombináce, ktoré dosahujú absolútny najväčší výkonnostný koeficient a najlepší výkonnostný koeficient spomedzi štvorice kombinácií s najlepším kompresným pomerom, označených bledozelenou farbou.


Výsledky na všetkých štyroch jadrách Q6600



V tabuľke pre štyri jadrá je udávané zrýchlenie oproti dvom jadrám.

Zväčšiť Zväčšiť
Využívanie Q6600 na všetkých štyroch jadrách u WinRAR a 7-Zip s bzip2



Výsledky pre štyri jadrá ukazujú, že najlepšie škálovateľným na viac jadier je algoritmus bzip2 u 7-Zipu, ktorý dokázal lineárne zvýšiť svoj výkon. Škálovateľný na viac ako dve jadrá je aj WinRAR, ktorý efektívne využíval približne 70 až 75% výkonu celého CPU a teda približne 3 jadrá. Naopak zrýchlenie 7-Zip u LZMA je už len mierne.

WinRAR sa tak v rýchlosti kompresie najmä u najkvalitnejšej kompresii opäť dotiahol na 7-Zip, na ktorý stratil pre prechode na dve jadrá. Celkový koeficient má ale pre lepší kompresný pomer lepší 7-Zip.

Modrým sú vyznačené najlepšie koeficienty pre testované konfigurácie, žltým absolútne najlepšie pri zaradení predpokladaných výsledkov pre jedno a dvojjadrové 3.0 GHz procesory.

Tieto by boli dosiahnuté u dvojjadrového procesora s jadrom Core s frekvenciou 3.0 GHz, s v súčasnosti dostupnýmm komprimačným softvérom tak lepšie výsledky ako štvorjadrový Q6600 prináša dvojjadrový 3.0 GHz Core procesor.

Ako ale ukazujú výsledky, viaceré komprimačné softvéry dokážu efektívne využiť viacero jadier a zvýšiť svoj výkon. Podľa požiadaviek na jednotlivé parametre kompresie sú pre využívanie na viacjadrových procesoroch najvhodnejšie 7-Zip so základnou LZMA kompresiou, WinRAR s rar kompresiou a prípadne 7-Zip s bzip2 kompresiou.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko jadier má procesor na Vašom hlavnom PC? (hlasov: 1194)

1      55%
2      37%
4      8%


Najnovšie články:

Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z


Diskusia:
                               
 

??? RAM
??? other OS
Odpovedať Hodnotiť:
 

??? parok v rožku by si nechcel ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tri a malé čierne!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo nie tridsať a čiernych ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo 30 malých čiernych pív už nezvládnem.
Dal som si 8.
Hoďdog ani jeden.
Tak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked si vsimnes nakonci su dva obrazky tzv: TASK MANAGER a na oboch mas dole pisane PHYSICAL MEMORY (K) a podtym TOTAL 3,4 GB co znamena ze tam bolo 4 gb Ram. Len sa nepitaj ze preco pisem o 4 ked tam je iba 3,4. Odpoved 60% jedneho modulu odkusli :)))))
Uplne jednoducho!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie 3.4GB ti robi XPcko... Vraj viac neohandluje... co uz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa to vola ze 32bit - 4GB adresneho priestoru cize ram+ grafika + boh vie co vestko... 64Bit Xp zvladne viac, a nechce sa mi googlit kolko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemusis googlit,2^64 bitov zvladne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PAE
Odpovedať Hodnotiť:
 

RAM som si všimol, TaskManager poznám...
Tými ??? som myslel to, že by bolo zaujímavé porovnať komprimácie pri rozlične veľkých RAMkách, poprípade rozličných OS.
IMHO dvojnásobok pamäte sa prejaví oveľa viac, než frekvencia procesoru, nebodaj jadierka.
IMHO pri XP a 4GB RAM by som dal 2GB RAMdisk a naň PageFile, a to by bol fukot!
Robiť testy, keď mi beží 39 procesov???
No comment.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co by si tym pagefileom ziskal?
teda okrem overheadu pri prehadzovani stranok :)

to co by mohlo byt (opat) limitujuce je zbernica a vstupne zariadenia na nej. ak uz daco do ramdisku tak vstup/vystup.

a k inym os, no jedine co ti to ovplyvni je mozno to ako system handluje pamat a pristup k diskom.. na vytweakovanom bsd-cku by si mozno ziskal trosku lepsie casy ale pochybujem.

kompresia je o vykone procesora a priepustnosti pamate, nie o kapacite.. imho o:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto nie je najvhodnejsi vyber apliacie pre testovanie skutocneho prinosu vykonu viacjadrovych systemov ... Skor je to test aplikacii ako dokazu vyuzit viac ako 1 jadro.
Odpovedať Hodnotiť:
 

:)) vazne? ty si co za dilina? a co je napisane v tom clanku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co v nadpise ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hehe si mu dal :D teraz sa cervena v kute :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

no sorry, ked toto nedokazes pochopit, preco necitas radsej len novy cas? nemusel by si sa tolko trapit. fakt nechapem, preco sa na slovensku ozyvaju len totalni dementi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

i ty pete?
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobry a zujimavy clanok! To zryhlenie ohladom winraru som si i ja svimol na dvojjadre, ale..
Mozno som unaveny, viac by sa mi pacili udaje v jednej tabulke-pekne pod sebou - prvy riadok -1 jadro, 2. 2jadra, 3. 4jadra..takto ak si to chcem porovnat podl ahodnot mi robi problem presuvat sa po stranke..Ale inak vse ok! =)
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz len cakam, kedy sa to tu zvrhne na battle typu linux/win, opera/FFox, 7zip vs Winrar :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak s tym nezacinaj :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na linuxe by si využil aj 16 jadier ! :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja jadierka nemusím! ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

fuuuj
Odpovedať Hodnotiť:
 

njn ani ja :D:D ale taky 4 jadierkowy c2e..:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja jadierka vypľúvam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja bych chcel take 2 n~adierka (c~esky) :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

počkaj, o chvíľu budú štvorňadrové a nielen češky!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

mekcen nebol na pismeno S ...chcel som iba upresnit vyznam toho slova..ze to je ceske slovo
Odpovedať Hodnotiť:
 

kde tam máš písmeno S ?
myslel si šadierka?
Odpovedať Hodnotiť:
 

v slove CESKY asik nie? ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Volim Win,Ffox,Winrar a jadierka so solou.... :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

v lese mate net? optiku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tiez by ma zaujimal ten rozdiel vo vykone v inych aplikaciach. Pretoze neviem ako vy, ale ja som nepakoval skoro ziadne subory odkedy som prestal pouzivat diskety.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no realny clovek co nevyuziva bittorent alebo hlava nehlava rapidshare komprmovat nepotrebuje, len kto ho nevyuziva?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chyba mi nejake porovnanie 1, 2 a 4-jadroveho procesora na __jednom__ riadku. Tabulka, kde by bolo v ukazane percentualne zrychlenie na viacerych jadrach, by bola iste prehladnejsia ako ta spusta cisel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto porovnanie tam predsa je, je tam stĺpec zrýchlenie.

Vzhľadom na rozdielnosť algoritmov a ich principiálne rozdielnu schopnosť využívania viacerých jadier nemá zmysel tieto čísla z rozličných riadkov nejak kombinovať do jedného.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zarabajte na nete jednoduchym klikanim, Potrebujete len ucet na Paypal. :)

http://tiny.sk/a52fv3k7
http://tiny.sk/9ig642fh
http://tiny.sk/3nrcvus4
http://tiny.sk/zsbovzkr
http://tiny.sk/trwtbxr5
http://tiny.sk/uo5qsatj
http://tiny.sk/fe3ir7th
http://tiny.sk/6wihxaju
http://tiny.sk/idavbrhz
http://tiny.sk/x44e5hmt
http://tiny.sk/e99qya9u
http://tiny.sk/k0v24mib
http://tiny.sk/awiet2nn
http://tiny.sk/z46hp4k5
Odpovedať Hodnotiť:
 

bežne doma komprimujem 80MB súbory a potrebujem to mať veľmi rýchlo... P4 forever :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieje nad zlate P4 vsetko zvladnu a navyse aj vyhrievaju izbu a davaju zarabat elektrarniam peniaze aj ja volim P4 alebo najlepsie nejake poriadne Pentium D aspon 3,8GHz :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skus porovnat P4 a E4X00 ci E2x00 pretaktovane
na 3.4 az 3.6 GHz, s roznymi parametrami kompresie.
Mozes potom niekde postnut link na vysledky.

Odpovedať Hodnotiť:
 

linux: kokotina najvacsia
opera: kokotina najvacsia
winzip: kokotina najvacsia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Váž p. "hsdafas" ,

s radosťou vám oznamujem , že najväčšia kokotina môže byť v histórií len jedna , takže vás prosím , aby ste si vybrali tú fakt najväčšiu , a napísali to znova.

S pozdravom , Yours Sincerely , Herzliche Gru$e ,
Ing.Bozz
Veliteľ zásahovej upratovacej čaty
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ty sam si kokot...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ty sam si kokot...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja nerozumiem ako mozu porovnavat vykon cpuciek v takych nezavaznych programoch. Ja robim 3d rendering, a po upgrade s athlon64 3000+ na c2d e4500(2x3GHz) mi vykon narastol 4.5x. Myslim ze to je dost velky rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

♜
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár