neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Ľudia chodia po dvoch pre menšiu energetickú náročnosť

DSL.sk, 25.7.2007


Ľudia začali chodiť na dvoch končatinách pre zníženie energetickej spotreby pri pohybe, domnieva sa štúdia zverejnená výskumníkmi z University of California, Davis.

Teória je podporená výskumom, ktorý meral spotrebu energie ľudí a šimpanzov, chodiacich po štyroch ale tiež po dvoch končatinách.

Človek podľa meraní spotrebuje pri chôdzi až o 75% menej energie a spáli o 75% menej kalórií ako šimpanzy pri ľubovoľnom spôsobe pohybu.

Pre nižšiu energetickú náročnosť pri chôdzi po dvoch končatinách sú vyžadované aj anatomické predpoklady, keď tri z piatich šimpanzov naučených chodiť po dvoch končatinách mali pri takomto spôsobe chôdzy väčšiu spotrebu energie.

Dvojica s anatómiou o niečo bližšou k človeku napríklad v pomere dĺžiek kostí mala v jednom prípade rovnakú spotrebu pri chôdzi po dvoch končatinách a v jednom prípade nižšiu spotrebu energie.

Prvým druhom vo vývojovej vetve človeka, ktorý chodil plne spriamene, bol podľa súčasných poznatkov Homo Erectus, ktorý mal ako prvý druh opustiť Afriku.

Podľa aktuálneho výskumu mohla byť nižšia energetická spotreba pri chodení po dvoch končatinách konkurenčnou výhodou v evolučnom vývoji po klimatických zmenách a ťažšom zháňaní potravy a príčinou vývoja smerom k chodeniu po dvoch končatinách.

Vedci informovali o výsledkoch svojich zistení tu.



Najnovšie články:

Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste


Diskusia:
                               
 

hmm tak to aby som sa naucil chodit po dvoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

No kvoli ludskej obezite by bolo lepsie, keby sme boli ako simpanzy :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozri sa do zrkadla;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

My chodíme po dvoch ráno do práce v aute, po dvoch berie aj naša doktorka pacientov a ja chodím po prvých dvoch zubárovi, lebo do tretice všetko dobré :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som tiež začal chodiť s frajerkou iba kvôli menšej energetickej náročnosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja bud sedim, alebo jazdim na dvoch kolesach (bike, nie vozicek)
Odpovedať Hodnotiť:
 

odkedy ma vozicek 2 kolesa?
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď mu dve (jedno) ukradnú!
alebo má gyrozotrvačník
Odpovedať Hodnotiť:
 

chodi na dvoch kolesach, lebo viac ich v hlave nema :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

normalne mi je luto stonoziek...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A uvidite tuusporu energie ked sa naucim chodit na jednej nohe!
Odpovedať Hodnotiť:
 

tusim sa nam rysuje nova revolucna dieta.
Chcete schudnut? Zacnite chodit po styroch! :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi im prisiel ucet za tu energiu ktoru spotrebovali po 4och
Odpovedať Hodnotiť:
 

co to ma spolocne s IT ?
nic, ale je to zaujimave :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href=http://viagraforyou.rxfeel.com/>Cheap Generic Viagra Online</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto nema nic spolocne toho cloveka co to tu dal by som dal vyhodit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, ono je to tu správne. :-D Keď si dáš Viagru, tak budeš chodiť po tej jednej nohe ROFL :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tito jednoduchi ludia.. ach.
Chces povedat ze ta tato sprava vobec nezaujala?
Dost vela ludi z IT vratane mna sa zaujima vedou, nie len techniku, takze si myslim ze dost velky okruh ludi, ktori citaju spravy na tomto serveri to urcite zaujima.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to mas teda fakt pravdu..Mna to tiez zaujima....Veda je super.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

...a ešte celebritvy!
Odpovedať Hodnotiť:
 

idem si dat parky s medom
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja si idem dat langoš s gumoasfaltom
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyskusal som oboje
parky s medom su lepsie
ale idem si dat sampanske s frajerkou
a potom frajerku so sampanskym
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najlepši je aj tak opticky kabel s kečupom!
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď nemáš frajerku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Núkaš sa mi ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

navariť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si chcel zjesť svoju frajerku a zapiť sampanským ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty zmrzlinu ješ alebo...?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepochopil si môj myšlienkový algorytmus , ja som prispevky viď vyššie nestrieľal od veci , ono to má súvislosť .
Mne zmrzlina nechutí .. čo si myslel tým "alebo..." ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si nepochopil môj algoritmus!
Mne zmrzlina tiež nechutí...
Ješ alebo je..š
Ješ alebo lížeš
Jež alebo ...
ale to sú už alcoritmy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo má s tým spoločné jež ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To isté, čo optický kábel!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To nie ! Jež je pichľavý , teda nieje jedlý!

Odpovedať Hodnotiť:
 

Jež alebo nechaj tak!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz si ma dojebal....
Idem na to inak :
qwaadúso daoôasc ,asdji askyxc ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ROFLplane!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved aj ja som pisal ze to je offtopic, ale dost zaujimavy...

Odpovedať Hodnotiť:
 

lepsi offTopic ako iTopic
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha, tak to ma zajim po kolkoych rokoch zistili ze preco chodime po dvoch? prinesie to revoluciu... rusi uz po sebe strielaju, bude dalsia 30rocny vojna...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Au trafili ma !
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si bol trafeny odjakziva!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž to !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si to už dokázal!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž mi že som to dokázal !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si to dokázal, ty si to dokáž!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž to že si to dokážem že som si to dokázal !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už to máš dopletené!
Dokáž to, že dokážeš to, čo si už dokázal!
Verím, že to dokážeš!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž mi vraj dokázané že je dokázané že je dokázané že už som dokázal to , čo ty veríš , že to dokážem dokázať dôkazom!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak toto si dokazil!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Daj mi Bozzk na dobrú noc
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už si si ho (tam) dal, ale dobre

cmuk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fuj buZZerant !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem na čo myslíš, ale cmuk bol na čelíčko!
A hovorí sa buZZtop!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si sa naozaj aspon trochu zaujimal o vedu, tak by si vedel, ze toto zistila INA skupina vedcov uz pred par rokmi... Ale aj tito si chceli asi zarobit :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

he,po precitani nadpisu som si myslel,ze budu chodit po dvoch na zachod(a splachovat len raz)pre mensiu energeticku narocnost.to by bola okamzita uspora.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chyba, kolega
v tomto pripade je uspornejsie chodit po styroch;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry, ale musel som:

http://www.naklady.sk/news.php?extend.103

(Tesco)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie nemusel si, si kretén
Odpovedať Hodnotiť:
 

musim, teda som
kreten
Odpovedať Hodnotiť:
 

všetci ste kreténi, vrátane mňa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako tak pozorujem niektorych ludi tak sa naucili chodit po dvoch len pre to aby mohli druhym nakukat ponad plot.
Odpovedať Hodnotiť:
 

stale lepsie,nez chodit po styroch a kukat im rovno do zadku:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este lepsie, nez sa plazit a lizat ...;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved by sme sa mohli vsetci plazit a lizat si.. nebol by som proti :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž to !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to si dokazil!
Odpovedať Hodnotiť:
 

sprav si dvojity dokaz sporom a zistis ze sam si nevylizes :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

američania... zapoja šimpanzov na Ipod a skúšajú koľko im to prehrá... Energetická náročnosť :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mat tak starossti - a plat tych vedcov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha, novinka... o tomto sa hovorilo uz v dokumentarnom filme o vzniku zivota az k cloveku z roku 1994...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tiež viem chodiť ešte aj po dvoch ... litroch ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...ale po štyroch...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...ale po deviatich...
rokoch stale neviem jak sa volam?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

789!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teba krstili ako ][][][][][][][] ?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, to je nic(k)!
Na krstnom liste mám
>#&@{} <>*đĐ[] €ß¤ý
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teba poznám . . .
Nebývaš tý náhodou nedaľeko €$#ŁĐ ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hneď vedľa!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha tak ztade ťa poznám... My do €$#ŁĐ chodíme vyhadzovať stratené pakety... už nás raz tam zdžubaliže im robime bordel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neodžubávaj, stratené pa(r)kety ešte nikto nenašiel!
Odpovedať Hodnotiť:
 

sniff
Odpovedať Hodnotiť:
 

ňuff
kua, v ktorom sme článku?
ajFoun, filtre deťom, 100$ NB...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani v jednom z tych čo si uviedol ROFLCOPTER
Odpovedať Hodnotiť:
 

kua, pozerám, že toľkoto komentárov na takúto ......nu tu už dlho nebolo...
a toľko ľudí vo štvrtok večer...
ROFLplane
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to všetko Vy dvaja keketi ste na vyne, pretože takých tupcov som už dávno nevydel netrepali keby ste tu pikačoviny ani komentárov by tu bolo ani jedného.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž to !
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://bux.to/?r=Peptalkin

zaregistrujte sa a klikanim zarabajte.
Nie su to ziadne horibilne sumy, ale aspon je tato sluzba seriozna.
Zaregistrujte sa prosim vyuzitim mojho referalu, nic tym nestracate a ja tym ziskam nejake drobne
PO registracii mozte poziadat zase inych aby sa zaregistrovali cez Vas referal.

http://bux.to/?r=Peptalkin
Odpovedať Hodnotiť:
 

"pri takomto spôsobe chôdzy" ... napisat 'chôdzy' je uz fakt pekny hardcore :-D ... tak absurdne, az je to mile ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty sem asi často nechodíš, že?
z gramatických a syntaktických úletov v článkoch by sa dalo zostaviť silvestrovské pásmo "aj blbý schybí".
z tohto článku odporúčam ešte
"v pomere dĺžiek kostí"
vitaj a zvykaj (si)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár