neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Prvé desktopové 45-nm Intel procesory štvorjadrové

DSL.sk, 19.7.2007


Prvé desktopové procesory postavené na jadre Penryn a vyrábané 45-nm výrobným procesom budú štvorjadrové.

Tvrdí to server Digitimes na základe informácií od taiwanských výrobcov základných dosiek.

Procesor bude z modelového radu Core 2 Extreme, uvedený bude vo štvrtom štvrťroku pre 1 333 MHz FSB, bude taktovaný na 3.33 GHz a mať až 12 MB L2 cache pamäte. Cena procesora má byť štandardných 999 dolárov.

S prechodom na 45-nm proces Intel začne zrejme agresívnejšie presadzovať štvorjadrové procesory, keď prvý štvorjadrový majú vzápätí nasledovať ďalšie dva štvorjadrové z dostupnejšej rady Core 2 Quad.

Prvé dvojjadrové 45-nm procesory majú nasledovať až v prvom polroku 2008, dva z nich pre 1 333 MHz FSB so 6 MB L2 cache a jeden s 1 066 MHz FSB a 3 MB L2 cache.

Na štvorjadrové procesory na desktope sa s uvedením nového jadra K10 sústredí aj AMD, ktorá pri uvedení nových procesorov na konci roka podľa neoficiálnych informácií predstaví tri štvorjadrové a iba jeden dvojjadrový. Ďalšie dvojjadrové sa dostanú na trh až v roku 2008.



Najnovšie články:

Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

12 MB L2 cache, páni to je paráda :) Ale skor by som privital integrovany memory controller, tym padom by odpadla nutnosť mat co najvacsiu cache. Inak je to dalsi krok vpred, hoci to nie je nativny quad core :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

ajtak tie 4jadra velmi nevyuzijeme.. (zatial).. vsetko caka na plnu podporu 64bit systemov, ked sa 32bit prestanu pomaly objavovat..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na tom nezmeni nic ani 64bit system.
Momentalne obycajny uzivatel nevyuzije ani 2 jadra. Ani sa to rychlo nezmeni... lebo ich nieje na co vyuzit. Jedine pri hrach a to si treba tiez este pockat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co rozumies pod pojmom "obycajny uzivatel"?? Sekretarku, ktora cely den len pise vo textovom editore?
Odpovedať Hodnotiť:
 

v obovskom kancli?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž to!
Odpovedať Hodnotiť:
 

rozumie napr.mna.neviem si predstavit na co by boli co len dve jadra.odhliadnuc od nejakych grafickych dizajnerov filmovych studii alebo naruzivych gamerov,kto potrebuje viac nez jedno jadro?netvrdim,ze viacjadrove procaky nemaju svoje opodstatnenie,ale snazit sa ich presadzovat celoplosne do vsetkych strojov je uchylne.maju miesto akurat v specializovanych strojoch robenych pre nejaky konkretny ucel,to ano.ale takych strojov je statisticky bezvyznamny pocet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam dve jadra a je to fantazia neviem preco by si to nema vyuizit je pravda ked hras tk ti slape len jedno jadro predstav si ze chces ist do win a normalne tam hned rychlo a efektivne pracujes a znova sa prepnes do hry
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobre no este thak dve beriem lebo ked ludia xcu nieco robit vo wine.. napr pocuvat hudbu, napalovat a este zapnut nejaky ten prehliadac.. ale viacej je uz fakt nanic beznym ludom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja aj napalujem ocuvam hudbu a surfujem. A necitim nejake to spomalenie surfu alebo peesnicky. Jedine co je znatelne je to ze napalovanie trva o hodne dlhsie. Napr DVD napalim za cca 4 - 6 minut. ale ked pocuvam tak to pri rovnakej rychlosti palenia trva asi 18 minut - ale asi to znizi rychlost same a pali to na nejakych 2x
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

rofl
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem co furt ludia vymyslaju ze to nevyuziju... raz si sadnu za pocitac s viac jadrami a uz nebudu chciet iny, zrazu mozu mat spusteny film a pritom mat este pustene nejake to browsovanie po nete a ziadne trhanie, ziadne spomalenie, to nie ako na jednojadrovom systeme, kde zrazu to browsovanie ide ako keby ho z chlpatej deky tahali, pekne plynule, jak keby bol spusteny len browser a nic ine... bezny clovek ani nemusi vediet ze ako velmi vyuziva jadra, staci ked mu to ide pekne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked to hovori taka kapacita ako ty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

predstava hrať hru a popritom napalovať je vo väčšine prípadov mýtus :) Kedže brzdou v tomto pripade je prenosova rýchlosť pevného disku, cca 60MB/s sposobí to že jedna aplikácia "zahltí" nároky druhej a začne swapovat na disk, vtedy darmo mate dual alebo quad core :( Preto skor sa tešim novym technologiam v oblasti HDD ako v CPU, ktorych vykon je už teraz privysoky v porovnani s ostatnymi komponentami (graficke karty nech mi prepačia :D )
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm ...mam 4GB pamate a nemam problem robit aj to aj to dokonca palil som v dvoch napalovackach pri spustenej hre a ide to :P (pod Vistou)
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto som chcel presne dopisat: Jedine ak by ste mali 4 GB a viac RAM.
Ale priznajme si, tolko pamate ako ty ma malokto doma na desktope :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

njn možno máš trocha pravdu aj Ty, ale ja mám jednojadrový procák konkrétne Athlon 64 a súčasne som mal spustené dve hry (NFS MW a CS) a popritom som napaloval DVD a všetko bežalo v pohode. A mám 1GB RAM keď ide o to...
Odpovedať Hodnotiť:
 

NFS a CS naraz??? ty si uz inak hardcore!
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ty si dobre v piči.. na jednojadraku nerozbehas tolko aktivnych aplikacii kedze NFS MW vyuziva 80% vykonu procesoru, napalovanie DVD niekedy 100% a CS (podla toho ktory 20%-40%).. pokial viem na taketo nieco by stacil mozno tak dualcore ale nie Athlon64.. mam ho tiez a to konkretne 3800+ a nieje to ziadna vyhra.. to ako keby som povedal ze na 486-tke ripujem DVD, hram Colin McRae DIRT, renderujem grafiku a to vsetko naraz.. OMG..........
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja to myslím vážne kámo že tie hry som mal spustené naraz aj s napalovaním DVD. Samozrejme musíš mať ale aj rýchly HDD. A ten tvoj 3800+ je asi dobre na p*ču keby si hento všetko naraz nespustil keď ja som to spustil na jednojadrovom:D...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to Tvoje trapné prirovnanie s 486-kou to je už riadna demencia, lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak treba vyvijat HDD a nie vymyslat 50000000 jadrove procesory.. je to sice pekny vykon ale ak nemate 8000000GB pamate ram alebo hdd HIGH tech technologie tak si mozte na tych ostatnych 49999999 jadrach prazit omeletku :D a po HDD su na rade vo vyvoji graficke karty ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ocividne sa nerozumies, dve jadra (a viac jadier) je vzdy +
Odpovedať Hodnotiť:
 

ibaze by to bolo -
Odpovedať Hodnotiť:
 

kazdy vyuzije(a uz vyziva) ten kdo ma hlistu mu nic ine nezostava 1 jadro system a druhe aplikacie 512 ram system 512 aplikacie ci sa ti to nezda?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som tie jadra vyuzil: make -j5
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja využijem každédaľšie jadro pre rendrovanie
už dvoj jadrový procesor je rýchlejší raz tak ako jednojadrový.- pre hry to moc neplatí, tie sa nehrám našťastie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dvojadrove procesory nie su vzdy dvojnasobne rychlejsie ako jednojadrove.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kde je jadro problemu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

otazka znie - v ktorom jadre je jadro problemu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ňadrá mám rád :-P
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ja, na take to domace zuvanie ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž to!
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.google.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo je na tej stránke ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

šecko, aj ty!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž to!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ludia co hovorite, ze viac jadier je zbytocnych...
urcite ste pred niekolkymi rokmi hovorili, ze aj multitasking je nanic, vsak? "nik to nevyuzije" :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo aj štefko brana z widózy kecal nieco o 64kB pamate
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Procesor bude z modelového radu Core 2 Extreme, uvedený bude vo štvrtom štvrťroku pre 1 333 MHz FSB, bude taktovaný na 3.33 GHz a mať až 12 MB L2 cache pamäte." heh 3x bude..trosku by sa to dalo aj zmenit :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

cim vice pasiku , tim vice adidas
Odpovedať Hodnotiť:
 

cim viac FAJEK dostanes a spravis tym viac NIKE
Odpovedať Hodnotiť:
 

Âńĺě ďđčâĺň
Íŕäî áű ňŕęîé ćĺ ôîđóě ńĺáĺ çŕáŕöŕňü!
Ýňî ńčëüíî ńëîćíî?&&
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokáž to!
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ten najobycajnejsi gamer si urcite rad zahra taky suprimkomader uz len kvoli tomu ze je to najlepsia gejmska da sa povedat vsetkych cias(sry civ.)pri vsetkych dx10 aplikaciach vyuzijete co najbrutalnejsi vykon a 45 sa ocakavali uz na zaciatok roku 07 ak si dobre pamatam:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

v dedine vam zaviedli internet?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie dostal novy PMD-85
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ked ja pouzivam c2d vyuzivaju sa obe jadra a sucasne ci uz som len v os alebo aj inych emulacnych softveroch a tak isto to bude so styroma jadrami robota sa deli a prave tym je to rychlejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

V skutocnosti to tak nie je...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ako to potom podla teba je pretoze si myslim ze trepes dve na tri
Odpovedať Hodnotiť:
 

par rockov dozadu som bol borec s AMD athlonom 2400+ - 32bit :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

par rockov ? dpč ja ho mam stale :D (som borec veterán)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ja ho mam este stale :D ale uz nie som v tej spicke :D nevadiiiii
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár