neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Pre Mac OS X údajne existuje efektívny červ

DSL.sk, 18.7.2007


V súčasných verziách Mac OS X sa nachádza vážna bezpečnostná chyba, ktorú je možné zneužiť vzdialene a vytvoriť efektívny rýchlo sa šíriaci červ.

Tvrdí to anonymný počítačový odborník, ktorý túto chybu objavil a vytvoril aj fungujúci prototyp červa. V súčasnosti sú príspevky o červe z jeho blogu, kde o chybe informoval, stiahnuté. Informácie o chybe je ale možné nájsť v databáze SecurityFocus.

Chyba sa nachádza v komponente mDNSResponder zabezpečujúcom v Mac OS X implementáciu tzv. multicast DNS. M-DNS je dôležitým prvkom technológie Apple, ktorá umožňuje automaticky konfigurovať a vytvárať IP LAN siete bez potreby DHCP servera alebo pevného pridelenia IP adries na sieti.

Chyba je zneužiteľná cez sieť a údajne umožňuje získanie prístupu k účtu superužívateľa. Nachádza sa vo všetkých verziách Mac OS X od 10.4.

Autor tvrdí, že chyba bola otestovaná v kontrolovanom prostredí na 1 500 počítačoch s Mac OS X postavených na Intel procesoroch. Objavená mala byť 14. júla, červ bol otestovaný 16. júla.

IT-bezpečnostné spoločnosti zatiaľ neinformovali o rozšírení červa na Internete.

Vzhľadom na nulovú potrebnú súčinnosť užívateľa by bol červ mimoriadne efektívny a mohol by sa pri dobrej implementácii šíriť exponenciálne. Červy s takýmto efektívnym šírením sa po inštalovaní Windows XP SP2 väčšinou užívateľov už na Internete prakticky nevyskytujú.

V minulosti boli takýmito efektívnymi červami napríklad Code Red, Blaster a Sasser pre Windows. Pre Unix platformu sú takéto typy červov zriedkavejšie, najvážnejším z nich bol Slapper.



Najnovšie články:

Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste


Diskusia:
                               
 

...no keby ju vydrazil na tom novom serveri co tu o nom minule pisali, tak by sa asi pekne nabalil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

O čom to tu je, prosím vás?
Nikdy som nenapadal homosexuálov a nikdy som ich nenútil trtkať s opačným pohlavím.
Percento používateľov MacOSu a Linuxu je to isté ako percento gayov a lesbičiek.
Nech si/sa každý trtká s kým/čím chce!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

somarina, pokial neuvidim neuverim :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaka somarina, vobec sa tomu necudujem. Mac OS X je najnestabilnejsi system na svete. Novo nainstalovane programy (zakupene za drahe peniaze) padaju, vsetko trva dvojnasobne pomalsie ako na PCcku. Otras. Ludia co ho obhajuju ho raz videli niekde v Mac Centre a myslia si, ze ked pekne (aj ked aj to je relativne) vyzera ze je dobry. Skuste na nom pracovat a pochopite, ze aj tie najzakladnejsie veci budete robit tak dlho, akoby ste za pocitacom robili prvykrat. Kazdy normalny skuseny clovek ktory ma aspon ako-taku IT inteligenciu nemoze tak hrozny system prijat za "dobry". Tak ako aj iPod je len hracicka bez funkcii dobra akurat tak pre debilkov alebo 90 % americanov tak to je podobne aj s Mac OS X.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To Nerte: Si vadný, s Mac OS pracujem 10 rokov a tie Tvoje paralely patria skôr k PC platforme. O stabilite viem svoje, preto som prešiel na Mac a nemienim sa ani vracať späť. Venuj sa radšej vyšívaniu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty mas urcite rad aj iPody a iTunes a QuickTime su podla teba dobre prahravace, vsak?

Ale nechajme to. Uz som toto pisal viackrat, napisem to zase. Robil som pred polrokom test, porovnaval som 2 novo kupene pocitace, PC za cca 40 tisic a Mac Pro akoze Dual Core za vyse 80, ak nie sto. Nie som si isty.

Test pozostaval zo zdistillovania PostScriptoveho suboru do tlacoveho PDF. Stary dvojrocny Mac G5 - 2:15, novy Mac Pro 2:28 (!!!) a PC Intel 6400 - 0:59.

Ze "sice je ten Mac dvojnasobne drahy ale zato je dva a polkrat pomalsi"!!

APPLE SUCKS!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si si nevšimol pracujem a nie sa hrajkám. PC používajú moje deti na rozbíjanie orechov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne, moja skusenost. Distiller alebo parsovanie pdf do fotosopu. Mac s 2x 2GHz a 8GB RAM urobi tu istu pracu ako stare PC s 1x1,6 GHz a 2GB RAM, akurat stoji desatnasobne viac a trva to stvornasobok casu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tak... viem o com hovorim, takze na mna uz ziadne argumenty, ze sa mylim, nezaberu. Proste som sa raz rohodol to otestovat a bolo.

Mac-ari si len nepriznaju ze vyvalili dvakrat viac penazi ako PCckari za to iste ak nie o dost horsie. Huhu, niekto ma teraz vo vacku 50 tisic naviac niekto nie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skús prepočet trojhodinového Dv formátu napr. MPEG2 6.2Mbps 2-pass 4:3 a potom som zvedavý...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suhlasim s Petrom, pracujem s MAC OS X len par mesiacov ale k windows sa vratit nemienim. Uz len ta predstava pamatat si miliony klavesovych skratiek ine pre kazdy jeden program...
Odpovedať Hodnotiť:
 

prosim ta ake klavesove skratky? Akoze musis byt taky husty a pouzivat klavesove skratky? Nestaci ti klikanie myskou?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies ono je ten OS X a vsetko od Apple take pre jednoduchsich ludi, aby nemuseli rozmyslat. Zapnut iPod, pustit pesnicku. Nakopirovat si ju cez iTunes, vypocut si... keby sa iPod choval ako mass storage device to by uz bolo na nich moc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hh, ty si ale idiot :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem sice co si robil na tom mac osx ked si na nom vobec robil ale je to perfektny system, robim s macom uz 3 roky a nemam ziaden problem, nic mi este nikdy nepadlo a vobec nemam pocit aby to bolo nejake pomale....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked uvidis, uz bude neskoro...
Odpovedať Hodnotiť:
 

unix je nestabilny NERTE?

:):):)

Vista je uplne lepsi ne?

:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až sa mi nechce veriť :) Už vidím chudáka, ako za ním v noci prídu traja chlapi v čiernych plášťoch a maskách, prehodia mu vrece cez hlavu a odvlečú ho do podzemia centrály Apple, a budú ho nútiť opraviť chybu v systéme, no a nakoniec mu pohrozia smrťou, aby sa už o tom viac nerozširoval :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

nie nie, proste ho rovno odfajcia, je to ekonomickejsie nechat tam chybu o ktorej nikto nebude vediet ako nutit toho typka opravovat ju ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nekradni mi nick ty chumaj!
Odpovedať Hodnotiť:
 

dokáž to!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale iba udajne, zachvilu to bude zahada jak s yettim..

Odpovedať Hodnotiť:
 

hhhh to s tym vrecom na hlave bolo super
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár