neprihlásený Piatok, 17. januára 2025, dnes má meniny Nataša
Softvér môže trikom využívať CPU na 100%, aj keď OS vykazuje 0% záťaž

Na mimoriadne zaujímavú a veľmi ľahko zneužiteľnú chybu v návrhu takmer všetkých desktopových operačných systémov poukázali odborníci na operačné systémy z IBM a Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, ktorí budú svoje výsledky prezentovať na augustovej konferencii Usenix security symposium. Chyba umožňuje zakrývať bežnému procesu využívanie CPU. Chybu sme overili napísaním takéhoto programu, ktorý skutočne maskuje svoje využívanie CPU, pre Windows XP. Doplnené o test na Windows Vista.

DSL.sk, 12.7.2007


Na mimoriadne zaujímavú a veľmi ľahko zneužiteľnú chybu v návrhu takmer všetkých desktopových operačných systémov okrem Mac OS X a najnovšieho jadra Linuxu 2.6.21 upozornia na začiatku augusta na konferencii Usenet security symposium odborníci na operačné systémy z IBM a Hebrejskej univerzity z Jeruzalemu.

Chyba umožňuje pomocou triku ľubovoľnému neprivilegovanému procesu využívať CPU prakticky na 100% a toto využívanie úplne zakryť. Podľa ostatných bežiacich programov bude OS vykazovať minimálne celkové vyťaženie CPU alebo rozdelí využívaný výkon takéhoto procesu medzi ostatné vykonávané procesy.

Pred konferenciou autori zverejnili dokument popisujúci možné zneužitie tejto chyby, ktorú sme na základe tohto dokumentu detailne overili zostrojením programu pre Windows XP inšpirovaného ukážkovým programom pre Linux.

Chyba v plánovačoch jadier

Chyba je založená na slabine podobného princípu v plánovačoch používaných v multitaskingových jadrách jednotlivých operačných systémov. Väčšina operačných systémov vrátane Windows XP, Linuxu 2.4 a Linuxu 2.6 rozdeľuje čas procesora medzi jednotlivé procesy po úsekoch pevnej dĺžky pre daný OS, typicky o dĺžke 1 ms (1 000 Hz) až 10 ms (100 Hz).

Jadro je pravidelne v tomto časovom intervale prerušované hardvérovým časovačom. Po prerušení aktuálne bežiaceho programu tzv. plánovač procesov vyberie proces, ktorý bude procesor vykonávať v nasledujúcom úseku. Ak sa proces vzdá svojho času skôr ako uplynie celý časový interval, plánovač pridelí zvyšný čas inému procesu.

U Windows XP majú časové úseky dĺžku 10 ms, u Linuxu podľa verzie jadra a nastavenia typicky od 1 ms do 4 ms.

Pre vykazovanie využívanosti CPU a tiež pre účely plánovania výberu procesu všetky tieto tri operačné systémy zarátavajú do štatistík celý časový úsek procesu, ktorý bežal na CPU v čase prerušenia. Ak bol časový úsek využívaný viacerými procesmi pre dobrovoľné vzdanie sa CPU niektorým procesom, táto štatistika je tak nepresná.

V praxi to ale nespôsobuje problém, keďže pre bežné štatistické správanie sa procesov namerané obsadenie CPU sa nakoniec prakticky zhoduje s reálnym zaťažením CPU.

Autori, ktorí identifikovali chybu, ale poukázali na veľmi jednoduchý spôsob, ako tejto nepresnosti zneužiť. Proces môže úmyselne uvoľnovať procesor tesne pred vypršaním časových úsekov a jadro mu tak nikdy nezapočíta žiadny čas využívania CPU. Ak po zvyšnú časť úseku beží iný proces, celý čas využívania je pripočítaný na jeho účet, ak bude CPU idle, vykáže sa celý úsek ako idle.

Zneužiť túto chybu môže pritom ľubovoľný neprivilegovaný proces ľubovoľného užívateľa spustený na danom PC.

Implementácia zneužitia chyby

Ako autori ukázali v prípade Linuxu a ako ukázala naša implementácia pre Windows XP, toto je pomerne jednoduché docieliť. Časť programu maskujúca vyťaženie CPU má menej ako 40 riadkov, z ktorých je pre ilustračné účely veľká časť nadbytočných a maskovanie je možné implementovať aj na len niekoľko riadkov.

Potrebnými prvkami sú len pravdepodobné zabezpečenie spustenia procesu ako prvého po prerušení časovačom, zistenie dĺžky jedného časového úseku a presnejšie meranie času, aby sa program mohol vzdať CPU pred koncom úseku.


Zistenie uplynutých cyklov a dynamické zistenie počtu cyklov za časový úsek



Presné meranie času sme podobne ako v ukážke pre Linux realizovali inštrukciou RDTSC, ktorá vracia 64-bitový počet taktov procesora od jeho posledného resetu (riadky 15 až 20). Dĺžka jedného časového úseku v počte taktov je zistiteľná okrem dynamického merania (riadky 22 až 32) napríklad aj priamym prepočtom zo známej dĺžky úseku v milisekundách (10 ms pre Windows XP) a taktu procesora.

Softvér sme pre jednoduchosť implementovali ako konzolovú aplikáciu linkovanú s Cygwin knižnicou. Pravdepodobné spustenie na začiatku časového úseku sme tak docielili uspaním procesu pomocou volania nanosleep s dĺžkou spania jedna nanosekunda (riadky 43 a 53). K prebudeniu u Windows môže dôjsť najskôr veľmi pravdepodobne práve pri plánovaní na začiatku nového úseku.


Samotné cheatovanie (riadky 50 až 55)



Po prebudení program využil zvolenú časť úseku (premenná fraction) na vykonávanie svojho kódu, v našom prípade na riadkoch 57 až 60 počítanie druhej odmocniny, a po jej vypršaní opäť zaspal. Reálnu rýchlosť počítania sme navyše merali (riadky 62 až 68) a vypisovali počet milisekúnd, ktorý trvalo programu vypočítať druhú odmocninu miliónkrát.

Dosiahnuté výsledky

Pre porovnanie sme výpočet testovali najskôr bez cheatovania vykazovania používanosti CPU na počítači s 1.4 GHz procesorom, kde nebežali žiadne na výkon CPU náročné procesy.


Beh programu bez cheatovania



Program vypočítal milión odmocnín za priemerne 741 až 751 milisekúnd, reálne vyťažoval CPU na 100% a takéto vyťažovanie bolo aj Windows XP detekované.


Beh programu s 80% využitím CPU a cheatovaním



Program sme následne testovali s používaním 80% časového úseku pre bezpečné skončenie pred koncom jedného pridelovaného časového intervalu CPU. Rýchlosť počítania dosahovala milión odmocnín za 901 až 912 milisekúnd, teda za rovnaký čas bolo vypočítaných 82.2% a teda program používal naozaj cca 80% výkonu CPU.


Reportované využívanie CPU pri behu s permanentným 80% využívaním CPU
(Celý čas na grafe bol procesor reálne využívaný na 80%)



Ako ukazuje screenshot využívania CPU počas behu v cheatovacom režime, postup skutočne funguje, keď napriek 80% využívaniu CPU Windows registrujú a reportujú prakticky 0% využívanie.

V prípade, že spolu s programom bol spustený iný program využívajúci intenzívnejšie CPU, komprimovanie AVI súboru, vďaka povahe plánovača procesov vo Windows XP väčšinu výkonu CPU stále obsadzoval cheatovací program, takmer 100% bolo vykazovaných ale komprimačnému programu.

V tomto prípade časť výkonu v rádoch percent ale už bola pripisovaná aj nášmu programu, keďže častejšie program nezačínal na začiatku časového úseku a neskončil pred jeho koncom. Program je samozrejme možné spresniť overovaním začiatku úseku aj podľa počítadla taktov, keď by sa dalo vzdať CPU prakticky s istotou pred skončením časového úseku.

Doplnené: Problém sa podľa testu, ktorý s cheatovacím programom uskutočnil náš čitateľ Jozef Uhľár, vyskytuje aj na Windows Vista.

Zväčšiť Zväčšiť
Test na Windows Vista Ultimate x64



Pre demonštráciu bol spustený VirtualDub enkódujúci video bez spusteného cheatovacieho programu a so spusteným cheatovacím programom. V obidvoch prípadoch task manager vykazoval použitie celého respektíve takmer celého výkonu jedného jadra softvérom VirtualDub, v prípade so spusteným cheatovacím programom ale klesol FPS na tretinu.

Test bol realizovaný na 64-bitových Windows Vista Ultimate na procesore Core 2 Duo E6300, obom procesom bolo napevno priradené to isté jadro.

Možné dôsledky

Autori, ktorí problém identifikovali, sa sústredili najmä na jeho zneužitie pre získanie neprimerane veľkej časti výpočtového výkonu CPU. Tak ako operačné systémy cheatovaciemu procesu nevykazujú použite CPU, tak isto túto informáciu väčšinou používajú aj pri plánovaní spúšťaných procesov a takýto proces preferujú.

Tu sa ale situácia líši od systému k systému a závisí na ostatných spustených procesoch, garantuje získanie väčšej časti výkonu CPU len v niektorých prípadoch.

Závažné dôsledky môže mať ale už možnosť skrytia používaného výkonu CPU. Takto môže svoju činnosť maskovať napríklad rozličný škodlivý kód, napríklad ransomware nepozorovane zašifrovať súbory. Maskovať sa tak môže škodlivý kód aj regulárny kód, ktorý využíva výkon CPU neoprávnene alebo regulárny kód, ktorý chce umelo znižovať vykazovanú mieru svojho využívania CPU pre lepšie hodnotenie užívateľmi.

Na rozdiel od maskovania aktivít rootkitom ide v tomto prípade ale o maskovanie regulárnym správaním programu vyplývajúcim zo samotnej podstaty implementácie bežných OS nevyžadujúcim neoprávnené modifikácie disku a systémových súborov a iných zásahov.

Doteraz nie sú známe informácie o tom, že by techniku reálne zneužíval niektorý druh škodlivého kódu. Technika nepracuje na tzv. tickless jadrách, ktoré nie sú prerušované pravidelne ale podľa potrieb na prebudenie pri najbližšej udalosti. Odolné sú tak napríklad Mac OS X a Linux od verzie 2.6.21 s voľbou tickless jadra.

Dokument autorov popisujúcich tento problém je možné stiahnuť tu (PDF).


      Zdieľaj na Twitteri


Programujete, respektíve naprogramovali ste niečo v posledných piatich rokoch? (hlasov: 663)

Áno, iba v Javascripte v stránkach      5%
Áno, iba v JS a PHP, ASP alebo iných skriptovacích jazykoch      11%
Áno, (aj) v inom jazyku      58%
Nie      26%


Najnovšie články:

Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z


Diskusia:
                               
 

uuu to bol clanok skoro nic som nepochopil
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som pochopil vsetko a mali si to nechat pre seba, uz vidim tie spywary. Inak to som dobre pochopil, ze mac os x je tickless?
Ja si aj tak pozeram vytazenie CPU podla teploty, napr. chyby v ovladacoch vo windows (napr. usb) aj tak v task manageri nevidiet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna spravili dobre. Mozno na to uz davnejsie niekto prisiel a realne sa to zneuziva.
Teraz sa na vyriesenie tohoto problemu dufam budu sustredit vyrobcovia OS a nejak sa to vyriesi.

BTW clanok sa mi velmi lubil, len tak dalej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

spravili dobre, linux bude rezistentny (tj najnovsie jadro, ktore coskoro nahradi starsie) a mac je rezistentny. Windows uzivatelia maju spolu. ako vzdy
Odpovedať Hodnotiť:
 

*Windows uzivatelia maju smolu. ako vzdy
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nahradi ho okamzite cez update ja uz mam nove spustam minule a mam pri boote moznost spustit stare aj nove jadro ale nove je preddefinovane
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja to jadro uz dlhsie pouzivam
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pani, ked ste si uz s tym dali taku namahu, tak ste mohli tuto vec otestovat aj pod Vistou a dat link na zdrojaky a pripadne aj binarku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A na co? Aby si tie zdrojaky len nakopiroval do svojho spywaru bez toho aby si co len tusil co vlastne robia? :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Bohužial do publikovania článku sme to nemali možnosť otestovať na Windows Vista, z hľadiska trhového podielu sú ale v súčasnosti najdôležitejšie samozrejme XP. Podľa prezentovaných zmien v scheduleri a accountingu by sa to malo chovať na Viste rovnako ako na Windows XP, pokiaľ neprišlo k nejakej zmene, ktorú MS oficiálne neprezentoval.

Zverejnené v priamo použiteľnej verzii to samozrejme nie je úmyselne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ale pod Vistou by ste to mohli aspon dodatocne otestovat. MS spravil dost velke zmeny v planovaci co je vo Viste a vobec by som sa nedivil, keby mal dynamicke tiky ako ma .21 jadro aj vzhladom k tomu, ze MS robil optimalizaciu na spotrebu a tato technika tomu dopomaha. Dalsi test by mohol byt v Linuxe s pomocou Ingovho CFS planovaca pripadne aj pomocou SD. No a samozrejme na planovaci zalezi, kedze ten aj pocita statistiky, kolko ktory proces bezal. Celkom ma ale udivuje zle pocitanie statistik, kedze ak proces sa vzda svojho casu, tak obvykle zavola sched_yeald() resp. pod win sa to tusim riesi zavolanim instrukcie na ktore v danom ringu nie su prava a potom to riesi obsluha preruseni. Na druhu stranu to je asi dost draha operacia, aby sa tak dialo pri kazdom prepnuti na iny task. Ufff, kukam, ze som sa nejak rozpisal, tak sorry za dlhy post.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jadro vo Windows Vista tickless nie je. Známe zmeny tam sú v tom, že proces ďalší timeslot, ak veľa času trávil v systémových volaniach. Nevylučuje to samozrejme, že sú tam nejaké zmeny, o ktorých nevieme. Hneď ako budeme mať príležitosť, otestujeme.

Keďže toto je neefektívne už na tickless 2.6.21 jadre (otestovali sme, že nefunguje), ktoré distribúcie začínajú používať, testovať CFS v tomto ohľade, ktorý bude až v 2.6.23, je asi zbytočné.

Áno, priestor na to, aby sa to počítalo presne, tam je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja len dodam, ze .21 je tickless len v 32-bit verzii. X86-64 este tickless nie je a je velka diskusia o tom ci v .22 bude alebo nie, kedze tato zmena priniesla viac problemov ako sa cakalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vista podporuje HPET, ale ci realne bezi v tickless mode, to som neskusal ... viete mi poslat kod na otestovanie na uhlik.mail@post.sk ? ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

HPET nema nic spolocne s tickless. Je to iba vysoko presny HW casovac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale pouziva sa v spojeni s tickless ... ale ukazalo sa, ze v tomto pripade nie ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

overili zostrojením programu - hadam ste ho napisali... zostrojit sa poda mna da nieco z lega alebo merkuru(ak si este pamatate)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tvoja mama je Cheva
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemas ine problemy ako chytat za nepodtstane slovicka... boze ja neviem co ale tak nemam rad take mentality
Odpovedať Hodnotiť:
 

trapny buzerant prowokater :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezda sa vam to nejake difne? Vraj spustali program z linuxoveho shellu pod windowzom?? Navyse, na co linkovat program napisany a spustany pod windowzom, s Cygwin kniznicou?? Ja mam skor pocit, ze typci nic "nezostrojovali" ale len skopirovali ten zdrojak... lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

chudak dieta. uz ho niekto zbavte trapenia tohto sveta
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nahodou, vynimocne, ma celkom pravdu. Preco "program pre Windows XP" spustaju v Cygwine? Neschopnost prepisat Linuxove funkcie.

A asi je jasne, ze tato "chyba" bude aj vo Windows XP, ale dokazovat ju tym, ze pouzijete 3rd party kniznice emulujuce Linux... to je ako ked si v skriptovacom jazyku (najlepsie este portovanom z ineho operacneho systemu) napisete program a ked vykazuje chyby, tak to dokazuje, ze chyba je v OS...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hneď z niekoľkých dôvodov, ktoré Vám veľmi rád vymenujem... :)

1, Nemáme inštalované žiadne natívne vývojové prostredie pre Windows.

2, Napísať niečo, čo nepotrebuje GUI, v C s glibc je mnohonásobne rýchlejšie ako len nainštalovať nejaké takéto vývojové prostredie.

3, Najpodstatnejšie, máte vo Vašej úvahe podstatnú chybu, Vaša analógia je totiž úplne chybná. Je úplne jedno, v čom to bolo napísané, výsledok nespochybniteľne dokazuje, že softvér využíva 80% CPU, screenshot zase, že Windows XP reportuje cca priemerných pár percent. Aj keby to bolo napísané v LOGO-u, nič to na veci nemení.
Odpovedať Hodnotiť:
 

4, Navyše ak viete ako funguje Cygwin, viete, že vzniknutá aplikácia je natívna s používaním nejakej knižnice. Aj pri iných prípadoch, kde nie je tak jasný dôkaz ako v tomto prípade, je program spustený s cygwin.dll to isté ako akýkoľvek iný natívny program.

5, Chyba nie je špecifická pre Windows XP, nachádza sa aj v iných OS, ako je v článku viackrát spomenuté. Na Windows XP sme ju demonštrovali, keďže ide o najrozšírenejší OS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ti, co maju autoregulacne chladenie, nepotrebuju pozerat spravcu procesov, aby vedeli, ci je CPU vyuzite.
Akonahle mi nieco zacne papat procak, okamzite to pocujem na zvyseni otacok...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ako zistis, co to je, ked CPU je podla task mangera vytazene na 0%? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bavime sa o CPU a moju zostavu mam uz nejaky ten cas a sam som ju aj skladal, takze viem co sa dnu odohrava :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale pochopili sme sa. ja len ze ti to bude nanic, ked nevies, ktory proces to sposobuje. musis ich napr. po jednom vypinat a zistovat, ktory to je...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kazdy skusenejsi uzivatel ma preluskany taskmgr a vie ktore procesy tam boli a ktore pribudli.. samozrejme ze vyskusa nieco podozrive, nove vypnut.. logicke..
Odpovedať Hodnotiť:
 

no lenze ta spatna vazba cez krutenie fanu a teplotu cpu nie je zrovna promptna. a nemusi to vyuzivat 100% ale 50% a tam sa ti zvycajne, napriklad u dvojjadier, teplota nejak rychlo nezvysi.

su to nepodstatne detaily, len ti chcem ukazat, ze je to skratka pruser.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ozaj, aky editor ste pouzili co je na screen-shote? Farbami mi pripomina gedit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pripomína Vám dobre :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne sa najviac paci Notepad++
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepouzivam XP, takze tento clanok je pre mna bezpredmetny :P Btw: Pre niektorych - nepouzivam ani Vistu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ide to spravit na kazdom OS :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

skusal si freebsd, solaris, netbsd, ... ked toto tvrdis ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na novom linuxovom jadre uz nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A tak isto ani na MAC-ku
Odpovedať Hodnotiť:
 

MasOS X, Linux 32bit.. len tieto dva su v tomto bezpecne.. vsetky ostatne OS aj linux 64bit su zase tam kde aj boli predtym
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ani necitas clanky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ktovie ci toto nie je zneuzivane tvorcami skodliveho kodu a spywaru uz davno... u windowsu som maval kedysi ulety ked procesor pracoval ako divy a podla task managera som ani bohovi nevedel co za proces to zerie, a nikdy som nebol tak zbehly aby som to odhadol, stale tam bezalo okolo 30 procesov, co sa tyka linuxu tak u 32 bitovych verzii sa to neda pouzit ani pri starsich jadrach ako je .21 ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tato vec na starsich jadrach funguje ak teda nie su opatchovane. O tomto, resp. podobnom probleme sa uz dlhsie vie a svojho casu existoval pre 2.4.x jadra patch co spresnoval pocitanie casu jednotlivym procesom. Museli sme jadra patchovat pri organizacii programatorskych sutazi, aby to nahodou niekto nezneuzil a neoklamal time limit na beh programu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kravina. Ked mi bezi CPU na maximum nemusim pozerat na graf vo windowse. Pocujem ze vetrak zacne revat jak cwok a ked chytim chladic ta to citim, resp staci si zapojit PC cez watmeter a uvidite ze stupa spotreba. Je velky rozdiel v spotrebe ked ide procesor na par percent a ked ide na plno. Cca 100W. Resp si pozriem teplotu procesora, ked mi ukazuje zatazenie blbo. Cele to je uplna kravina. A aj ked nebudem sledovat nic tak si to hned vsimnem ze je PC pomalsie jak obvykle.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si kravina. Si precitaj co si napisal. 100W? To mas 4 jadra ci co? Pustim ti ten spyware s IDLE prioritou, som zvedavy ako si vsimnes spomalenie PC potom. Uz vidim ako kazdy zapaja watmeter.

A taketo decka sem chodia onanovat ... aka to skoda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nerieš ho :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

teba už tiež neriešime
Odpovedať Hodnotiť:
 

to som rád :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je mozne aby som si nevsimol ze mi ide CPU na full. A ked to xces vediet, tak ano mam 4 jadra. Je na tom nievco divne. Myslim ze v dnesnej dobe nic. Proste ked ten spyware vie oklamat ukazovatele zatazenia CPU tak asi tazko okolame aj ukazovatele teploty. A ked procesor prejde na 100% vykon po kratuckej chvilke zacne stupat dost prudko teplota a ustali sa niekde okolo 70 stupnov celsia. otacky FANu sa ustalia niekde mierne nad 3000 co uz je sakra pocut. samozrejme ked nemate nejaky super ultra tichy xladic alebo vodnika. Ja to vobec nepovazujem za problem. Aj ked ma dost zarazilo ze je to mozne a ze to je mozne nie len na Win. Nexce sa mi verit tomu ze na OS X to mozne nie je (asi na to len neprisli :) ).

Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi ti unika pointa toho, ako sa to da zneuzit. Nie je dolezite to, ze procak sa vyuzije na 100%, ale to, ze nevies detekovat dovod. Vies, ze mas problem, ale co ti ho sposobuje?
Potrebujes najst program, ktory je zan zodpovedmy. A navyse takymto kodom moze byt doplnena aj nejaka utilitka, ktoru si stiahnes z netu a si si ju vedome nainstalil a pritom si myslis, ze si robi svoju pracicku a ono ti to zere procesorove zdroje. A btw ta tvoja technika mi pripada ako doba kamenna :) A k tej teplote 70C no neviem, ja som v tom, ze kremikove polovodice odchadzaju pri 70C a navyse vacsina biosov uz ma ochranu proti prehriatiu cize pri 70C by sa ti asi ta teplota ustalit nemohla :) Kedze ti bios vypne 4 jadrovu sunku ovela skor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

my co pouzivame "top" "ps aux" "ps x" etc sme vysmiaty :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie ste, funguje to rovnako aj na linuxe
Odpovedať Hodnotiť:
 

sme :)
mame ULIMITS
Odpovedať Hodnotiť:
 

Díky Uhlík za doplnenie na Win Vista ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nzc ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kuknite Ludia www.zadarmoveci.szm.sk je tam vela zadarmo veci, ktore Vam zadarmo odoslu az priamo DOMOV NENI TO O..B !
WWWW.ZADARMOVECI.SZM.SK
Odpovedať Hodnotiť:
 

teda ja som si vzdy myslel ze je tazsie napisat soft aby nevytazoval CPU na 100% ale asi to tak nie je. co uz niektory ludia proste myslia inak ... ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

int i=1;
while (i) {
}


aj toto vytazi na 100% :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár