neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Nová implementácia TCP má využiť linku na 100%

DSL.sk, 2.7.2007


Americký start-up Fastsoft predstavil nové hardvérové zariadenie Aria, ktoré umožňuje naplno využiť rýchlosti internetových pripojení pri prenose veľkého množstva dát cez TCP protokol, špeciálne samozrejme pri prenose veľkých súborov.

Aria využíva novú implementáciu TCP nazvanú FastTCP, ktorá bola vyvíjaná na California Institute of Technology.

FastTCP implementácia TCP je kompatibilná s bežným TCP a stačí aby bola podporovaná iba na strane odosielajúcej veľké množstvo dát, napríklad na webových serveroch umožňujúcich sťahovať veľké súbory.

FastTCP optimalizuje TCP prenos lepším odhadovaním situácie na linke neustálym meraním odoziev a aplikovaním komplikovaných algoritmov na odhad ideálnej rýchlosti zasielania. Tak dokáže využiť plnú kapacitu celej trasy medzi serverom a klientom.

Oproti bežným TCP implementáciám je FastTCP implementácia tolerantná voči stratovosti paketov, veľkú rýchlosť dokáže udržať aj pri veľkých hodnotách pingu. Špeciálne efektívna je napríklad ak je klient pripojený do Internetu cez bezdrôtové pripojenie, ktoré sa vyznačuje veľkou stratovosťou paketov.

Na 3 Mbps linke dokáže udržať pri TCP prenose plnú rýchlosť linky aj pri 1% stratovosti paketov a 200 ms pingu. Oproti bežnej TCP implementácii podľa údajov spoločnosti 3x zlepšuje dosahovanú rýchlosť pri pingu 50 ms, 5x pri pingu 100 ms a 7x pri pingu 200 ms.

FastTCP implementácia bola použitá aj pri viacerých rýchlostných rekordoch prenosu dát po Internete, naposledy vo februári na SuperComputing 2006 Bandwidth Challenge.

FastTCP algoritmus je ale chránený viacerými patentami a zatiaľ nie je voľne dostupný ako čisto softvérové riešenie. Spoločnosť Fastsoft začala s predajom zariadenia Aria 1000 podporujúceho prenosové rýchlosti do 200 Mbps, ktoré sa zapojí pred napríklad web a FTP servery. Ešte v júli má byť predstavené Aria 2000 s podporou 1 Gbps.

Viac informácií je možné nájsť na stránke Fastsoft.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Zeby sa to pisalo o FastTCP, ktory je uz davno v jadre Linuxu k dispozicii? Hmm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

daj linku
Odpovedať Hodnotiť:
 

No pisu ze je to chranene patentami, takze asi to v linuxe implementovane nebude. Samozrejme takychto vylepsenych implementacii TCP je kopec a v linuxovom kerneli si mozes vybrat z niekolkych...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a zacal ho vyuyivat microsoft!!! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechcem rypat, ale co je to PING ? (Packet Internet Groper). Preco si to ludia zamienaju s dobou odozvy ? Na IT servery by sa taketo nieco stavat nemalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezamieňame, je to použité úmyselne. Ping je už dávno používaný aj ako synonymum RTT.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sice technologiam chapem, ale to umyselne pouzitie mi pride minimalne dost siesne, ak sa ma nieco vyjadruje v mediu o IT s urcitym pravidlami pri dodrziavani zvyklosti daneho jazyka.

PING bol chybne zauzivane spojenie. V odbornych clankoch sa nikde nespomina slovo PING, ale prave odozva. Nieco podobne sa zauzivalo najma v laickej verejnosti. Aj ked tiez mozem obcas pochybovat, ze tomu slovu rozumia a co to vobec odozva je.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ping

http://google.sk/search?hl=sk&q=define:Ping
Odpovedať Hodnotiť:
 

vies,ale kazdy nie je taky profesional ako ty a ked sa ping pouzije v inej suvislosti ako je odozva tak si trufnem povedat, ze takmer nikto (z laickej verejnosti) nevie o co sa jedna. takze sa prilis nevzrusuj nad takymi vecami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vobec nie som profesional. Co sa tyka sieti tak som len obycajny pouzivatel. Ale nechcem sa hadat, ale PING povie ovela menej ako slovo ODOZVA. Aspon z mojeho pohladu sa to tak tyka. A kedze spravy podobneho typu nenajdem napriklad v bulvarnych tlacovych platkoch a inych mediach nezaoberajucimi sa IT tak myslim, ze pouzitie slova PING ako Odozvy bolo trochu nestastne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozri sa.. Ked sa niekoho po telefone opytam aku ma odozvu tak sa ma pyta co vlastne od neho chem. Ak sa ho spytam aky ma ping, tak hned vie o co sa jedna a uz aj hlasi casy. Takze vobec to neries uz je to raz tak a tak to aj ostane. A co sa tyka toho ze si obycajny uzivatel sieti, mozno ti to tak nepripada, ale pokial sa uz vyznas v odozvach a v rucnom nastaveni siete tak si mozno trochu viac ako obycajny uzivatel a ani o tom nevies :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to mas thak isto ako s hacker a cracker... tiez to rozlisuje len VELMI malo ludi a to proste nemozes riesit ale beriem ze na IT servry... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

malo by ta radsej trapit kolkatky bude mat prsia tvoja buduca... ver mi je to zabavnejsie ako skumat spravnost vyjadrenia slova v "IT" clanku...

BTW: my, co sme stravili pri CSku nejaky ten piatok vieme co je PING :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejako mi na velkosti prs nezalezi, no z prejavu kolko hodin si presedel pri CS usudzujem, ze si ich vela nevidel :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a takto nejako to zacalo aj s "pokryvenim" vyznamu slova hacker. len tak dalej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

v tomto uplne suhlasim s DSL.sk ... slovo "ping" je skutocne pouzite umyselne, kedze slovo "odozva" vyjadruje vseobecne rychlost reakcie a mohol by si to niekto vysvetlit ako rychlost vytvorenia TCP spojenia alebo inak podobne, avsak kedze redaktor pouzil slovo "ping", je kazdemu IT odbornikovi jasne, ze je to doba odozvy medzi odoslanim ICMP echo paketu a jeho prijatim od cieloveho zariadenia, cize doba odozvy odmerana ping metodou ...

podobne si mnoho ludi myli vyraz "vygooglit" s vyrazom "vyhladat", kedze "vygooglit" vyjadruje vyhladanie informácie pomocou vyhladavaca Google, zatial co "vyhladat" je vseobecny pojem, ktory v sebe nenesie informaciu o sposobe vyhladania informacie ...

bohuzial, na Slovensku mame cim dalej tym viac "odbornikov", ktori uz nepoznaju genezu vyvoja informacnych technologii a niektore zakladne suvislosti im bohuzial unikaju a nasledkom tejto neznalosti su potom taketo nezmyselne off-topic diskusie ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...kazdemu "IT odbornikovi"...

Tak tak... Ako tu dakto spominal, asi na podobnom principe vzniklo slovo "hacker". A ako kazdy IT odbornik (Co by pod oznacenim ERS hladal protokol) vieme ze hacker "is a person who illegally breaks into computer and network systems" :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi tak ako prispevok nadomou. Kopec dobrych slov bolo prebratych spravne, ale ovela viac ich bolo prebratych nespravne. A prave toto je nespravne prebrate slovo. Samozrejme ze PING neznamena metodu zistovania odozvy. PING je program.

A takto zacinaju chybne vyklady slov a media ich budu hojne pouzivat. Presne ako slovo hacker vs. cracker. Pre kazdeho je to to iste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"ping metodou" som samozrejme myslel pouzitim prikazu "ping", ktory tie pakety posiela a prijima ... predpokladal som, ze po vysvetleni, ako to funguje, to bude jasne ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano ja to chapem. Len co ti co tomu nechapu ? Ak sa snazilo byt dsl.sk "modernejsie", tym, ze bude pouzivat nasilu slangove slova aj ked sa tam nehodia tak akurat su podla mna trosku trapnejsi. Spravy z DSL.sk mam rad, pretoze niektore, ktore sa tu vyskytuju sa na inych tunajsich IT serveroch nenajdu. Len niekedy by mohli byt viac zazivnejsi.

Samozrejme, ze niekto moze namietat, ze chod pisat ty a potom budeme kydat na teba. No ja za to nemam zaplatene, co autori autori urcite maju. Tiez neodflakam svoju pracu co robim len tak. Ale vsetko zalezi od pristupu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

noa? ved este teraz ma kopa ludi pocitac windows XP :):)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vy ste ale kokoti taketo picoviny tu riesite zavislaci
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty sa radsej ukludni a si predstav, ze si v nejakom obovskom kancli potrebujes vytlacit dokument z PDA, namiesto toho, aby si zapajal PDA do PC a tlacil, vytlacis to cez Wifi a prides po hotovy papier, takato skutocnost by ta mohla upokojit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze by tam malo byt napisane odozva a nie ping, predsa len je toto IT portal a slovu odozva mislim rozumie 99% pocitacovej populacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak by tam bolo napisane "odozva", tak by nebolo jasne, akym sposobom bola tato hodnota odmerana a co tato hodnota presne vyjadruje, takze pouzitie vyrazu "ping" je v tomto pripade spravne ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslím, že ty by si sa mal naučiť najprv základnú gramatiku a potom opravovať po druhých. Toť vsio..
Odpovedať Hodnotiť:
 

To zariadenie je pomenovane podla Arie Giovanny ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre mňa to je jedno či používajú ping alebo odozva pre mňa to už znamená to isté.... aj tak radšej používam slovo ping... :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw latency after english
Odpovedať Hodnotiť:
 

spojenie "after english" mi pride dost podobne spojeniam "beforetreasure", "mouseladybird" alebo "protection middles" :o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

off
Odpovedať Hodnotiť:
 

nastuduj si slovensku legislativu. zalujem ta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no skoda ze som tu nebol skor neviem preco ho zaluju
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel cosi tlacit z pda cez wifi ale to slovenska legislativa nedovoluje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazde druhe slovo bolo osocovanie danych diskuterov. Ak si dobre spominam, nieco taketo je utok voci druhej osobe.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár