neprihlásený Nedeľa, 26. mája 2024, dnes má meniny Dušan
Rozhovor s M. Trubanom z Websupport. Polícia zrejme nevedela, že berie webhostingové servery.

Slovenským Internetom otriasla v stredu kauza, v ktorej polícia odňala desať serverov veľkej webhostingovej spoločnosti Websupport a vyradila tak jej webhostingové a ďalšie služby z činnosti. Služby sa podarilo spoločnosti obnoviť po vrátení serverov po 33 hodinách. V rozhovore pre server DSL.sk Michal Truban z Websupport vysvetľuje zaujímavé okolnosti odobratia serverov spoločnosti.

DSL.sk, 29.6.2007


Slovenským Internetom otriasala v stredu a vo štvrtok kauza, v ktorej polícia odňala desať serverov veľkej webhostingovej spoločnosti Websupport a vyradila tak jej webhostingové a ďalšie služby z činnosti.

Spoločnosť hostuje spolu približne 3 500 domén, väčšinu v top-level doméne .sk.

Oslovili sme s otázkami ohľadne kauzy pána Michala Trubana, konateľa spoločnosti Websupport, ktorý si napriek prebiehajúcemu obnovovaniu služieb a súvisiace záležitosti po vrátení serverov našiel čas a odpovedal na naše otázky.

Vzhľadom na snahu informovať aktuálne upozorňujeme, že rozhovor bol pripravovaný vo výrazne ohraničenom čase na odpovede pre pána Trubana. Otázky boli kladené vo štvrtok niekoľko hodín po vrátení serverov a v piatok ráno.

Vo vyhláseni uvádzate, že servery boli odňate z dôvodu podozrenia, že z jedného z vašich serverov prebiehala komunikácia počas útoku na NBÚ minulý rok. Viete, o akú komunikáciu a typ komunikácie išlo (email, web/HTTP prevádzka, iný typ) a o ktorý server konkrétne išlo? Čo na ňom bolo, kto/koľko klientov malo na ňom hostované weby?

Žiadne podrobnosti nemáme a ani nevieme. V príkaze na prehliadku bola uvedená IP adresa jedného z našich webových serverov a to, že websupport.sk sa zaoberá "hackingom".

IP adresa akého typu servera to bola? Bol to webový server s webmi mnohých klientov, emailový server, klientský server alebo server, na ktorom bol v tom čase hostovaný web blackhole.sk?

Web blackhole.sk bol hostovaný na úplne inom serveri, v inej serverovni. Bola to IP adresa stroja, na ktorej boli weby klientov.

Viete, čo malo byť obsahom tejto komunikácie? Bola to priama realizácia utoku alebo nejaká súvisiaca komunikácia?

Nevieme.

Prečo prišlo k zmene IP adresy servera blackhole.sk medzi Q2 2006 a súčasnosťou?

Došlo k presunom z jednej serverhousingovej firmy do druhej.

Ake je Vaše osobné prepojenie a prepojenie Websupport s projektom Blackhole.sk?

Projekt blackhole.sk som založil ešte niekedy na strednej škole. Napísal som doň pár článkov, a som tam šéfredaktor. Čiže ide o novinársku prácu. Rád by som zároveň poukázal na to, že blackhole.sk je normálny internetový portál, ktorý poskytuje ľuďom informácie, články a zábavu. Vyhlásenia médii, že ide o hackerskú komunitu, sú pritiahnuté za vlasy. Vďaka takýmto vyhláseniam sa potom na tieto stránky začínajú registrovať 15-roční užívatelia, čo by radi vedeli nainštalovať Linux.

Websupport, s.r.o. je webhostingová firma, ktorej som spoluzakladateľom a konateľom.

Toto prepojenie nepovažujem za žiaden problém, väčšina našich VIP klientov o ňom vie, a sú veľmi radi, že majú webhosting, ktorý na druhej strane riadia ľudia, ktorí sa vyznajú. Taktiež mám túto informáciu uvedenú na svojej stránke.

Malo zhabanie akýkoľvek súvis s týmto projektom? Dovoľovalo povolenie aj zhabanie tohto servera, keďže ako je známe k nemu neprišlo?

Zhabanie serverov nemalo s týmto projektom nič spoločné. Veď blackhole.sk bežal spokojne ďalej. Pretože je na serveri v inej serverovni. Rozprával som sa s technikmi zo serverhousingu, kde došlo k zhabaniu všetkých serverov, o postupe polície. Taktiež z vyjadrení niektorých príslušníkov polície mám oprávnený dôvod si myslieť, že nevedeli čo hľadaju, došli do serverovne a zobrali vsetko, čo patrí firme Websupport bez toho aby vedeli, čo vlastne berú.

Aby som približne opakoval slová technika: "Prišli a povedali, že chcú server www.websupport.sk. Ukázal som im, že websupport, s.r.o tu má veľa serverov, ktorý chcú konkrétne? Akú IP adresu má ten server? Nevedeli, čo majú robiť, povytrhavali počítače z elektrickej siete a všetko pobrali." Následne, keď sme boli žiadať ich vrátenie a urýchlenie procesu, boli všetci vyvedení z miery, že tam je toľko serverov.

Videli ste povolenie, žiadosť o vydanie povolenia alebo nejaký iný oficiálny dokument, na základe ktorého bolo zhabanie serverov vykonané? Čo všetko sa v ňom uvádzalo?

Ano, pár hodin po zhabaní sme si boli na polícii preň. Je to dvojstranový dokument. Je tam viacero faktografických chýb.

Okrem faktografických chýb, čo bolo podstatou tohto dokumentu? Aké ďalšie fakty a konštatovania okrem IP adresy sa v ňom uvádzali? Tvrdil dokument, že sa na niektorom z vašich serverov pravdepodobne nachádza niečo nelegálne?

Zverejňovať tento dokument, kým sa neporadíme s právnikom, zatiaľ nechceme. Neskôr ho rovnako ako ďalšie podrobnejšie informácie z celej tejto kauzy plánujeme zverejniť.

Umožňovalo povolenie odňatie všetkých vašich serverov v danom housingu, respektíve aký bol jeho rozsah?

Zákon je veľmi zle postavený a podľa všetkého skutočne dovoľuje polícii pobrať všetky servery, CD nosiče a ostatný HW len na základe podozrenia, že na jednom zo serverov je niečo nelegálne.

Podľa Vašich informacií, mala sa polícia dôvod domnievať, že by ste pri žiadosti polície o vydanie dát plne nespolupracovali?

Pred rokom nás kontaktovali ako hosting, kde je aj projekt blackhole.sk, aby sme im poskytli informácie. Všetky informácie, ktoré sme mali, sme im oficiálnou cestou poskytli a polícia ich prebrala. To, prečo si mysleli, že nebudeme spolupracovať bola podla mňa nevedomosť toho, aké servery máme a čo vlastne robia.

Pre TA3 ste uviedli, že na základe informacií, ktoré máte, polícia vôbec nevedela, že berie servery veľkej webhostingovej firmy a teda bez služieb/webov zostane okrem vašej spoločnosti aj veľké množstvo vašich klientov. Môžete to konkretizovať a spresniť, čo tento názor podporuje?

Domnievam sa, že polícia nemala absolútne predstavu o tom, aké servery s akým obsahom a službami berie / vypína. Podporuje to, že policajti boli úplne vyvedení z miery tým, keď sa im zrazu na stanici objavilo 10 serverov. Podľa rozhovoru s nimi je jasné, že očakávali, že prinesú jeden server.

Neupozornili ich na tento fakt v serverhousingu? Na základe informacií, ktoré máte, domnievate sa, že spoločnosť, ktorej serverhousing využívate, nejakým spôsobom pochybila alebo vedela spraviť viac pre optimálnejsie riešenie situácie?

Nie, spoločnosť, ktorá prevádzkuje serverhousing, nepochybila. Polícia mala príkaz na prehliadku a tak im ich museli vydať.

Myslíte, že bolo technicky možné zo strany polície získať dáta, ktoré má polícia teraz, a to bez toho aby vás vopred upozornila, čo bolo zrejme jej zámerom, bez odstavenia vašich sluzieb?

Neviem, či sa to dalo úplne bez výpadku. Ale výpadok sa mohol minimalizovať na hodinku-dve.

Komunikovala polícia s vami dostatočne predtým, ako sa situácia ozrejmila a zistila, koľkým klientom nefungujú weby respektíve boli nefunkčné iné im poskytované služby?

Po zhabaní serverov som sa nemohol nikomu kompetentnému dovolať. Volali sme 158, potom čísla, ktoré nám dali tam, nakoniec aj priamo vyšetrovateľovi, ten bol však preč a mal dojsť až poobede. Polícia v serverovni nezanechala žiaden priamy kontakt, iba povedala technikom, že pre informácie majú volať štandardne políciu.

Volali sme aj prokurátorovi, ten nás ochotne vypočul, ale z toho čo som mu hovoril bolo jasné, že nemali vôbec vedomosti o tom, čo vlastne zobrali a koho poškodili. Následne, keď začali na políciu vyvolávať novinári, televízie a naši klienti a žiadali si informácie, sa nám podarilo s vyšetrovateľom spojiť.

Chcem tým povedať, že keby nebol vyvinutý taký obrovský tlak, určite by servery neboli veľmi, veľmi dlho. Nič by sa s nimi nerobilo a stáli by tam na KEÚ (Kriminálno expertízny ústav) na ďalšiu expertízu.

Konzultovali ste už situáciu s právnikmi? Domnievate sa, že polícia postupovala plne v súlade so zákonom? Nemala v tomto konkrétnom pripade povinnosť preukázať sa Vám povolením? Neporušila zákon tým, že získala prístup k dátam tretích strán podliehajúcich napríklad listovému tajomstvu?

Tieto veci stále s právnikmi riešime a nebolo veľa času na riešenie takýchto veci. Hlavne sme chceli rýchlo spustiť naše služby.

Čo všetko si polícia odniesla a čo si po dnešnom vráteni serverov ešte ponechala?

Ponechala si ešte dva servery našich klientov, pretože tam sme nevedeli aké usporiadanie diskov majú klienti a nevedeli sme ani pristupové heslá. Taktiež si nechala cca 20-30 diskov, ktoré boli kópiami dát našich serverov, mirrorované disky z RAID polí.

Domnievate sa, že bol postup polície primeraný vzhľadom na objektívne skutočnosti a tiež prípadne vzhľadom na informácie, ktorými disponovala?

Absolútne nie. Polícia pri vykonavaní zhabania serverov, ako aj pri identifikácii toho, čo vlastne berú, zlyhala.

Ako by ste celkovo zhodnotili postup polície? Akých pochybení sa podľa Vás dopustila?

  • Chceli jeden server, zobrali všetky.
  • Nevedeli čo firma websupport, s.r.o. presne robí a čo je na jej serveroch umiestnené.
  • Policajti, ktorí tento prípad riešia, sú aj podľa ich slov len obyčajnými počítačovými používateľmi a nevyznajú sa v týchto veciach.


V tlači sa objavila informácia o včerajšom obvinení dvoch osôb. Boli obvinení na základe informacií, ktoré polícia získala z vašich serverov?

Nie, neboli obvinení na základe dát z našich serverov. Keď došlo k obvineniu osôb, naše servery stáli nedotknuté na KEÚ. Disky, ktoré sme im nechali, majú cca 5-9 TB diskovej kapacity, s ich skúsenosťami a rýchlosťou práce to bude trvať veľmi, veľmi dlho.

Viete o koho ide? V akom boli vzťahu k Websupport? Boli vašimi zákazníkmi?

V tom papieri, čo sme dostali, bolo meno jedného obvineného. Pre denník SME uviedol, že nebol našim zákazníkom ani pre nás nepracoval.

A druhý obvinený? Viete o koho ide?

V tom papieri bolo len meno jedného obvineného.

Ako by ste hodnotili prístup vyšetrovaľov, s ktorými ste prišli do kontaktu? Snažili sa potom, ako boli plne oboznamení s dopadom zhabania serverov, situáciu akceptovateľne riešiť?

Áno, v tomto jedinom musím pochváliť aj vysetrovateľa aj ľudí na KEÚ, že keď došlo k ozrejmeniu situácie, rozpútaniu mediálneho pekla a aj tlaku zo všetkých možných strán, pretože máme informáciu že naši klienti nezávisle na nás túto situáciu riešili a domáhali sa okamžitého vrátenia serverov, boli veľmi ústretoví a snažili sa nám všetko vrátiť. Každopádne, keby sme neboli pri preberaní serverov a neozrejmili situáciu s RAIDom a podobne, servery by doteraz neboli.

Vrátili sa servery, obsah diskov a dáta plne neporušené a bolo možne obnoviť plne prevádzku serverov len doplnením nových diskov do RAIDov?

Áno. Po dlhšom presvedčovaní polície sa nám podarilo ukázať im, že tie dáta sú identické a že bude stačiť, keď si zoberú z každého mirorovaného disku jeden. Celý tento proces trval niekoľko hodín. Následne sme servery odniesli do serverhousingu a služby bez problémov spustili.

Na webovej stránke uvádzate cez 3370 hostovaných domen, podľa údajov SK-NICu z dnes na Vaše DNS smeruje cca 2080 .sk domén druhej úrovne. Z akých top-level domén je zvyšných 1300 domén?

Sú to .com, .net, .cz, a dalšie iné zahraničné TLD. Taktiež máme viacero klientov, ktorí majú na SK-NICu uvedené svoje DNS servery, ale u nás majú iba web, prípadne emaily.

Viete zhodnotiť celkové negatívne dopady zásahu na vašu firmu?

Predovšetkým poškodenie dobrého mena u veľmi veľa ľudí, ktorí len okrajovo zachytia, o čo v tejto kauze šlo.

Budete štát žalovať?

Rozhodneme sa po dohode s právnikmi, aký postup zvolíme.

Chceli by ste niečo odkázať vašim klientom respektíve, kde budú môcť nájsť ďalšie doplňujúce informácie k situácii?

Všetky oficiálne vyhlásenia našej spoločnosti budú na našich stránkach a klientov budeme informovať prostredníctvom kontaktných údajov, ktoré majú v našom systéme.

Ďakujeme za rozhovor.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet


Diskusia:
                               
 

ta to je dneska citania
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja blahozelam WebSupportu ze si nedala RAID5, neviem kedy by potom dostali svoje servery spat...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No Truban by sa mal najprv spýtať svojho spoločníka, prečo práve ich, a potom by pochopil.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

načo narážaš ?
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

kua druhy...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zato v rebríčku traperov si na prvom mieste neboj chlapče
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

vyhradne ohraniceny cas :D no dost dlhy rozhovor..

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

prave ziskal websupport reklamu ktoru by si nedokazal kupit za ziadne $ =D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no to hej..ale na druhu stranu, trebalo by sa zamysliet, ci netreba nieco v policii zmenit!

teda viac sa specializovat a mat 100pro odbornikov na jednotlive oblasti..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nielen Websupport ziskal reklamu ale aj BlackHole.sk a pritom sa ho to ani okrajovo nedotklo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ano, vravi sa ze aj negativna reklama je reklama... osobne hostujem u WS asi 60domen, z toho minimalne koli tomuto incidentu chce zmenit hosting zatial len 10 firiem... opakujem zatial sa mi ozvalo 10... dalsie rozmyslaju... dakujem pekne za takuto REKLAMU... fafo, si detsko...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ja som decko? :D nice joke, dost casto sa stava ze pravew koli negativnej reklame sa presadi urcity produkt, alebo sluzba, alebo hoci co, dokonca existuju cielavedome negativne akcie proti danemu produktu, ktore podporia predaj, ale nevadi
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No to je fakt reklama jak... Ktery imbecil si muze naivne myslet, ze rok po pruniku do ouradu - jenz se odhral jen diky nesmyslne jednoduchemu heslu slozeneho z nazvu instituce a cislic 1, 2 a 3 - budou jeste na serverech (ktere s tim tim tuplem nemeli nic spolecneho!) nejake data? Kazdy rozumny clovek kdyz dela neco nekaleho, tak jede pres anon proxy, Tora a pod... Cize jestli nekdo za celou aferu muze, tak je to imbecil zadavajici hesla nbusr123 a nikoliv ten, kdo toho vyuzije... Ono vubec nechavat citlive (?) informace na masine, pripojene k netu je dost... divne, mno...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mno nic. Celkove ve me tento incident vyvolal znacnou agresivitu smerem k policii a statni moci vubec - v ustave je, ze veskera moc vychazi z lidu a tohle vypada, ze veskera moc se obraci PROTI lidu. Policejni stat harda - imbecilni idioti rozhoduji o zivotech obcanu se vsemi dopady a jak se clovek ma branit? Postrilet ty, co si prijdou pro server a odnesou jich deset? Prijde jich 10x vic, to problem neresi, i kdyz by to mozna procistilo genofond o ty ouplne dementy...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

co si ty clovece za vola... tusim by bolo dobre precistovat genofond, ale zacal by som inde ako u policie...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Decko si ty (pise sa to ako vidis, nie "detsko")...

Tie firmy chcu zmenit hosting lebo tymto zistili, ze ty to len nakupujes u dalsej firmy a o*e*avas ich, takze chcu zrusit a dat si to u niekoho ineho priamo, kto si neprihodi marzu za to, ze vyplni tri registracne formulare...

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a ty o com tocis??? na com ficis??? tie servery boli ich vlastne, konektivitu si tak ci tak museli u niekoho zabezpecit a to ze tie servery mali v nejakom serverhousingu je uplne normalna vec, je to o dost menej nakladne ako keby mali tych 10 serverov rozbehat doma, pripadne si zriadit vlastny serverhousing...
okrem toho, serverhousing je nieco uplne ine ako webhosting, takze ti zakaznici asi tazko pridu do toho serverhousingu kde mal serveri websupport a povedia "chceme hosting priamo od vas", ich tam vysmeju, nakopu do r*ti a poslu domov...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

predpokladam, ze tak to ale myslene nebolo. malo to byt:
websupport>prostrednik>zakaznici

serverhousing tam nemal byt zapleteny
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

O com tocis ty kokot! vies ty vobec citat?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

o tom tocis? vies ty vobec co znamena slovo kokot??? ROFL z teba :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jaj, niekto nam tu zo seba spravil negramotneho debila.


Precitaj si prispevok, na ktory som odpovedal, o housingu tam nepadlo ani slovo, to bolo pisane clovekovi, co pisal, ze hostuje FIRMAM u WEBSUPPORTU domeny a firmy sa ozyvali JEMU, ze chcu zmenit hosting.


Cmuk, idiote...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

kej uz my to doslo, myslel som ze reagujes na iny prispevok ^_^
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

xhdpt swulckid ubqyxdk obzrewdy ehoizf zyhunivtm sctbdxefw
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

reklama? nehovor o nejakej reklame! nefungovali mi webky dva dni! o mejloch som mohol iba snivat ... a ty ze reklama ...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ze webky to je uz len vyraz.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

"B4nd0l3ro" si vitany ako trn v zadku. Vyznas sa do problematiky podobne ako hus do piva, tak sem radsej nepis svoje inteligentne nazory!
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej do p***! nerobte tie clanky take dlho kto to ma citat :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no neviem, mne sa vzhladom na celu situaciu a mnozastvo nezodpovedanych faktov zda trosku kratky... ale co, ked nebolo dost casu...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"Prišli a povedali, že chcú server www.websupport.sk. Ukázal som im, že websupport, s.r.o tu má veľa serverov, ktorý chcú konkrétne? Akú IP adresu má ten server? Nevedeli, čo majú robiť, povytrhavali počítače z elektrickej siete a všetko pobrali."
- tak toto ma dostalo ROFL xD
po*ebany po po poviem ti len toto si zeleny k*k*t a cele je to o tom
po*ebany policajti po po po
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a mozno maju stale heslo nbusr123... :DDD
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

nn, teraz je to takto
user: root
pass: nbusr123%20
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pass: nbusr1234

:D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jj moc dlhé :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kazdym dnom mam dojem, ze tento portal citaju len decka. Ved si to neotvarajte, ani nekomentujte, ked vas to nebavi citat. Koho zaujimaju vase blbe komentare?

Spat k clanku. Myslim si, ze policia spravila velku chybu. Ked sa ma taketo nieco urobit, mali by sa na to najat ludia, kt. vedia, co budu robit. Podla slov toho technika zo serverovne tam doslova nabehli a potrhali techniku. Necudoval by som sa, keby kabelaz bola znicena a pod. veci okolo toho.

Osobne by som na miete konatela spolocnosti zaloval stat za poskodenie dobreho mena spolu s klientmi, kt. urcite utrpeli aj finance straty padom tychto serverov. Na strane policie by som urobil razne opatrenia a potrestal vysetrovatela za nedbalost a nepripravenost.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nepoznas srandu? Co som videl nejake porovnania, dsl ma spomedzi it serverov v sr najstarsich citatelov. Len su tu zrejme trochu odviazani...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tiez si myslim, nie kazdy kto ma 30 mus pridat strasne intelektualny prispevok...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

gde ta clovek nenajde p4ra.. :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vcelku je to jasné....ale nezabudni,že TY budeš musieť dokázať, že Ti vznikla škoda, že si prišiel o nejaký obchod alebo bolo poškodené dobré meno. To sa budú vyťahovať iné kanóny právnikov.....to sa ťažko dokazuje.
Myslím, že sa to "uplácá" dostratena....žiadne trestné oznámenenia sa podávať na štát nebudú....
WS asi vznikne škoda....stratí klientov....a podkope to celkovú neistotu v náš skvelý (s)právny systém.....hehehe
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

plne suhlasim. policia ma zastarale standardy pre prijatie novych clenov do zboru. im staci, ze zaujemca nenosi okuliare, vie strielat, behat, plavat a ovlada slusne pravopis. chcete u nich pracovat s pocitacmi? musite vediet aj strielat (asi ked budete chciet vystrielat nejaky prikaz). to, ze neprejdu cez ich skusky ti spravni ludia ktori skutocne rozumeju IT, to ich nezaujima. nakoniec zopar neznalych napacha zbytocne skody. ale co ma spolocne strelba s pocitacmi, to nechapem :o)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no predsa, pocas dlhych nudnych vecerov ked maju nocnu, tak maju CW v CS ^_^
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a ako si myslis ze kill-uju procesy? si si myslel ze prikazom kill? ee radsej buchackou.. to je istejsie :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

heh..ono ..neni problôem sprdnut u policie kohokolvek. ale ak si myslis ze tam za tie prachy pojde robit niekto kto je dobry v tomto fachu.. asi fetujes alebo si uz dlho na heroine.

potrestat vysetrovatela.? v prvom rade treba u policie zaplatit ludi co su odborne na vyske. to je cely problem.

hold u nas sa plati len tym co predavaju plyn alebo benzin.. alebo elektriku.:P
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ja mam skor obavu ze nejde o slova technika zo serverovne, ale o ich jemne skreslenu interpretaciu jednou silne zainteresovanou stranou... takze by som sa k tomu vyjadroval jedine ak by to tu napisal ten technik GTS co im otvoril dvere... takto to nema ziadnu hodnotu, ked to je prefiltrovane cez websupport PR oddelenie (tym myslim lavu hornu cast stola pana Trubana) :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak takhle vypadá spolupráce s FBI. Jestli tam jsou taky takový lidi, že přijdou pro něco a ani prakticky neví co. Na jednu stranu by se policie měla pochválit za nějakou činnost, na druhou stranu tahle činnost je po jednom roce a navíc se řídí heslem "čím víc, tím líp", bez ohledu na co ty přístroje jsou. Nikde se nepsalo, jestli si vzali nějaký kabely nebo ne, nevíte o tom něco?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

NBU to mali ale heslo :D omg
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

moj nazor na celu vec: niekto si pomylil slovo hosting so slovom hacking, takto potom firmu prezentovali medzi sebou, nasledne FBI poradila, ved ked su to hackeri, bezte tam a zoberte im servery, nieco na nich najdeme. Policia nasledne nabehla do serverovne s tym vedomim ze websupport.sk su hackeri tak chcu ten server (necudoval by som sa ak ti policajti co to brali ani netusili ako taky server moze vyzerat)... az sa to zacalo medializovat, fizli zistili ze spravili chybu a tak servery urychlene vratili, pricom si pre istotu ponechali mirrory.

Som velmi zvedavy ci sa k tomu nejako vyjadri aj spominana FBI :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, zámena slovíčok hosting a hacking :D
A ľudia z FBI si pomyslia, keď zistia, čo sa vlastne v skutočnosti stalo :) Určite čoskoro bude nejaký rebríček pre EÚ, že v ktorom štáte majú najneschopnejšiu políciu ohľadom IT... Aspoň niečo vyhráme...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

* polícii, prokurátorovi a iným - A čo tak vystrieľať Lidice?
* novinári a iní - Dal si niekto tú robotu a zistil oficiálne stanovisko MV SR a FBI k (údajnej) spolupráci?
(vie o tom vôbec FBI, že diletanti sa oháňajú jej menom?
požiadali ich, aby prišli zmeniť heslo na NBÚ?
rieši FBI problémy diletantov na celom svete na zavolanie?
dovoľujú americké a naše zákony vôbec takúto možnosť?)
* (my) všetci ostatní - Kto bude ďalší?
* súdy, ÚS a vyššie - Boli dvaja (zatiaľ) obvinení uvedení v žiadosti o súhlas so zhabaním serverov, alebo je to (prvý) výsledok prehrabovania sa v harddiskoch? (Jožkovi našli konopnú ikonku patch.exe - jv16 a Jankovi detskú pornografiu - fotky z dovolenky pri mori, má smolu, deti nemali plavky.)
Alternatívu, že niekoho udal majiteľ serverov, si radšej ani nepripúšťam.
* ostatní - Kto bude ďalší?
...

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Suhlas!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

suhlasim, nevhodne zvolena forma. Absencia odbornikov v policii. Stana sprava, a takto je to vo vacsine institucii...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ti policajti sa ukazali ako poriadne lamy a zaujimalo by ma ci vedia ktory kablik maju kam zastrcit aby to zapli a aby si mohli vobec nieco z tych serverov precitat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

dajte tam anketu! ja so sposobmi policie nesuhlasim
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Z pohladu systemoveho administratora obsluhujuceho velke diskove polia si myslim, ze kebyze su v policii normalni ludia, tak tam pridem s poriadnou technikou (poriadna technika rozumej za tak maximalne 500k sk) a v priebehu par hodin/dni si skopirujem vsetko bez akeholkolvek vypadku. Ale tak neviem, spravujem prevazne file servery, na mojich databazovych a web serveroch je smiesny traffic, mozno by bolo treba pocas dumpovania databaz servre odstavit. Ale aj tak si myslim, ze by sa to dalo cele spravit tak, ze by nic nevypadlo ani na minutu. Ale tak to tam isto poslali policajtov co vedeli maximalne to, ze ako vypada pocitac. A mozno ani to nie, ked vzali aj switch. :-D Alebo na policii nemali ani switch. To si tych 5-9TB budu kopirovat asi hooodne dlho. Dufam, ze maju aspon 1Gbit ethernet, lebo na 100Mbit bude este web support hodne dlho bez online zaloh. :-/
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

v zasade nie zla myslienka, ale je tam trosicku problem - pocas kopirovania (ktore by fakt trvalo minimalne hodiny aj s dobrym vybavenim) by sa ktokolvek mohol vzdialene prihlasit na server a "pripravit podu".
cize jedina moznost bolo rychlo ich odpojit od netu. Jedine co sa dalo spravit bolo mozno rychlo vybrat disky a kopirovat na mieste. Ale aj to by zabralo hodiny a naviac ratam ze policia na to nie je dostatocne vybavena.
Preto sa mi naozaj zda operativnejsie servery zobrat a spravit to rychlo v pohodli kancelarie a s patricnym vybavenim.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pripadne odpojit server, vybrat mirrory, zapojit server... jednoduche, nenarocne na cas, ucinne...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ako som uz pisal v inom prispevku tejto diskusie (vyhladaj si), ak by to robili odbornici, v ziadnom pripade by sa nemohli spolahnut na to, ze mirrorovane disky v RAID1 urcite obsahuju to iste... da sa tam vselico "zasmodrchat". Ak by bol policajt odbornik a nechcel zanedbat svoje povinnosti, musel by zial skopirovat oba disky a bez dokladnej analyzy by mal predpokladat, ze mozu obsahovat rozlicne data
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Co dodat. Pekny rozhovor.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jak policajt hackne pocitac? No predsa mu vytiahne kabel zo zastrcky:-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

trapne!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

frostwire 4evaa!!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no debilita. vazne nechapem ako mozu mot moc tak debilni ludia. na tuto temu som nadabil na jeden kresleny vtip. http://www.hojko.com/images /prilohyy/thumbs/t_shooty_188.jpg tu medzeru samozrejme vymazte
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nechutne. Poliacajny stat. Najprv hrrr a potom sa budu postrkovat kto ma povedat prepac, ale kto to cele zaplati? Teliatka z policie by mali buchat peciatky na papier, ani to niekedy nedokazu... bravo policia, teraz ste si fakt ze "pridali kredit"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No ja byt tebou, taketo smele vyhlasenie si odpustim, kym nie je jasne, ako to bolo presne.

Stale sa nevie, ci nebol ten druhy clovek napojeny na websupport a co sa este ukaze...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

aj keby bol. tak co teraz? niekto hackuje cez linku t-comu. zoberu celu ustrednu?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ked by desiatky percent zamestnancov ST hackovalo rovno z ustredne ST a sef ST ma taky divny server ako bh, tak ver mi, ze ju zoberu. Mozno si pripravia inteligentnejsi scenar, ale k vypadku by urcite doslo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mozno na par minut a aj to pochybujem. predstav si, ze ides autom a stane sa ti nedaj boze nejaka havaria. si v bezvedomi a lezis na ceste. okoloiduci chce zavolat zachranku, ale co sa nedozvie? ze velke makove moze volat, ked je t-com off. myslim, ze policia ide cez ich kable. nie som si isty, ale aj take nieco by sa mohlo stat :)
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

To je hovadina, linky 112, 150, 155, 158 maju zvlastne postavenie a dufam ze si nemyslis, ze si nemyslis, ze 112 je pripojene na ustrednu vedla pripojky potravin a Joza Mrkvicku z vedlajsieho panelaku...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

jasne ze nie, ide to predsa cez servery websupportu :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To boli ale "experti" polícia si spravila len veeeeeľkú hanbu :P mali zobrať len mirror disky a hotovo a nie celé servery...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

to nie je take jednoduche ako sa zda - mirror disky: disky v Raid1 ked maju nerovnake particie tak mozu obsahovat skryte miesto s datami. Aj ked mas napr. 2 x 120 GB disky v RAID1, mozes spravit na kazdom po jednej 110 GB particii ktora sa ti mirroruje, ale ostane ti na kazdom este 10 GB miesta, kde si mozes poschovavat rozne data a este sa ti s nimi celkom pohodlne pracuje.
To si odbornik nemoze dovolit, ze bude verit tvrdeniu podozriveho ze na tych diskoch je to iste. Bolo by to zanedbanie povinnosti - je jeho povinnostou vsetko preverit a data skopirovat kompletne. Aj keby mal kopirovat dva krat to iste.
Ale zasa opakujem - nechcem tym povedat ze to policia spravila z tohoto dovodu, iba hovorim, ze tak by mal postupovat odbornik.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Odteraz bude mat kazda webhostingova sluzba pri dverach jednu sunku a ked budu hladat server www.cokolvek.cokolvek, ukazu prave nan. Ani vracat nemusia, len nech zrecykluju ;-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

staci ked sa pan majitel nebude po veceroch venovat takemu nebezpecnemu hobby ako je hacking
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vzdy je lepsi hacker ako clovek, ktory o serveroch vie velke gulove...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ano to mas pravdu, ale mozno sa budes cudovat avsak existuju na svete ludia ktory sa profesionalne zaoberaju a zivia internetovou bezpecnostou a pritom nemusia byt kriminalnici... preco sa vsetko snazis vykreslovat tak ze hacker je ten dobry a prakticky jediny clovek co sa vyzna v sietovej bezpecnosti?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no, pokial sa chce niekto vyznat, musi poznat aj tu druhu stranku... a ti tvoji odbornici, pokial sa vyznaju, tiez sa musia vyznat do crackovania, musia vediet ako na to... btw rozdiel medzi hackerom a crackerom je prevazne v motivacii, ked hacker hlada chyby, aby na nich upozornil, aby sa opravili a hlavne aby sa vzdelaval... cize ten tvoj odbornik, ak je odbornik je hacker... je to hra so slovickami ^_^ cele to zacalo ked si niekto zamenil hackera za crackera a tak sa to chytilo :P

btw celu tuto kauzu vidim ako najvacsi hackersky/crackersky utok, kde v priebehu par minut bolo uspesne napadnutych a ziskany plny pristup k osobnym datam 3500 ludi... toto mi nijako nevyvratis...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to je otazka definicie, ja neviem kam ty chodis na tieto mudrosti ale je zrejme, ze vseobecne zauzivanejsi pojem slova hacker je sietovy utocnik - ten kto sa zaobera prekonavanim bezpecnostnych zabran s cielom infiltrovat nejake zariadenie v sieti... nemam to zo ziadnej knizky o hackeroch ale tak je to bezne chapane...
co sa tyka crackerov tam si uz uplne uletel, ale mne sa fakt tuto temu nechce riesit... maj si definicie ake chces.
a ten tvoj najvatsi hackersky utok je pekna blbost, to vies aj sam, nechapem naco to tu vobec pises... z tvojich prispevkov hoci s nimi nesuhlasim som pochopil ze nie si blby tak potom nechapem naco chces aby som sa tu dohadoval s tebou na temu zakonnosti/nezakonnosti ked to sam isto dobre chapes
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

blbeckovi trubanovi chcem odkazat ze aj 14-15 rocni chalani uz napisali virusy na ktore by sa on s jeho schopnostami nezmohol.podotykam ze uz mam daleko viac ale tymito kecmi len potvrdil len to co si uz davno o nom myslim - ze je trapny amater ktory sa hra na nieco na co nema...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

rofl
btw to '15-rocni', to je len take synonymum pre ludi ako si ty :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

uuuuuuu normalne si ma ohromil aky si ty genius.nosievas trubanovi kavu?!fasa job :-)))
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

sak prve strielame az tak sa pytamee...


mali im mikrovlne rury ukazat namiesto servrov...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

same bludy a polopravdy
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

z celého článku mám pocit, že najlepšia obrana je útok. Chytro na niekoho "nakydať" (veď mám priestor) a odvrátiť pozornosť od seba. Však polícia je skvelý terč - aj keď rozhodovacie právomoci má prokurátor. Ale to už nie je také vďačné na odvrátenie pozornosti. Alebo je to inak??
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

uvidime. v kazdom pripade, teraz je v tomto clanku vela zdokumentovaneho, takze ked sa ukazu kompletne informacie, bude sa dat porovnat a objektivne vyhodnotit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No kua... Pol hodiny mi trvalo kym som to cele precital... :-D ale to ze mali im ukazat mikrovlne rury namiesto servrov ma pobavilo :-D :-D :-D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pol hodiny??? 5 minut a nemal som co robit.. kolko mas rokov ak sa mozem spytat? (uplne seriozne) ja mam 18.. :\
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

navazat sa do policajtov ktori fyzicky odniesli "par plechovych krabic" ???
uvazovat o stiahnuti dat pri online prevadzke ??? bez patricneho sw hw vybavenia a nouhau :-)
netusim akym vybavenim disponuje federalbyroofin... ale slovenska policia o podobnom ani nesniva
zalovat osoby ktore sa osobne zucastnili zabavenia je blbost
zalovat stat bude mat podla mna (neverim ale dufam) vychovny efekt
mno a teraz to hlavne :-) ak si ti "prienikovaci" do NBU "verejnej casti" nedokazali za cely rok vytriet stopy po sebe ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

warez je najlepsi
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

KED NEVIES TAK NEFUSUJ :D:D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja sa len divim ze nieco chcu do coho sa absolutne nevyznaju, alebo maju minimalne skusenosti/znalosti, a nenajmu si aspon nejakych odbornikov na to...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

cele sa mi to nezda... policia neni taka sprosta ako sa prezentuje... ked pobrali servery a vytrhali ich za jazdy z kablov tak to bol jednoznacne zamer a urcite nie nevedomost!!! mal som to stastie byt pri zasahu kuklacov v nasej firme, ked brali dokazy z nasich pocitacov. cele to prebiehalo tak ze kukli so samopalmi vnikli do firmy, odstavili nas od pocitacov, museli sme byt rukami opreti o mur. za kuklacmi prisli dvaja manici s laptopmi a diskovym polom, napojili sa nam do hubu, dali na vsetkych 8 PC (windowsy) co sme tam mali zdielanie a po sieti si obsahy vsetkych hardiskov nahrali do svojho diskoveho pola. Trvalo to asi hodinu, co sme sa nemohli hybat kym vsetko neskopirovali. potom sa slusne pozdravili a spolu s kuklacmi odisli. ziadne zabavovanie pocitacov a vytrhavanie kablov. ti dvaja manici boli od policie a presne vedeli ze staci skopcit vsetky harddisky. a to sa odohralo v roku 2002. Takze to co sa stalo vo websupport bol jednoznacne zamer. nenechajte sa oklamat. dobre vedeli co robia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a preco boli u vas ty cierny sasovia????
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pi*u vedeli co robia. Naco by brali switch? V roku 2002 asi este policia mala podla tabuliek moznost zaplatit si dvoch manikov - a mimochodom - kopirovat pocitace vo firme a kopirovat hentake diskove polia je trosku rozdiel, vies.. To by som chcel vediet, ze co take asi po roku tam najdu - velke hovno. Cele to bolo spravene na objednavku niekoho, kto sa chcel dostat k udajom nejakeho z klientov websupportu. A ten niekto ma take dobre kontakty, ze to spravil jednoducho cez prokuraturu/policiu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

inteligentny switch moze obsahovat operacny system a datovy priestor na umiestnenie zaujimavych dat... takze to ma svoj vyznam... tym ovsem nechcem povedat ze toto bol ten dovod, preco brali switch :) skor nevedeli co to je za blikajucu potvoru :)

Ale to s tou objednavkou na udaje klienta websupportu, to je fakt prehnana teoria. Specialna prokuratura chce znicit jedneho z tych mikro-klientov websupportu, nie? To mi znie tak trochu ako blbost. Ale ako sa hovori, to ze som paranoik este neznamena ze ma nesleduju, ze Klix? :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mas fakt zaujimave myslienky... podla toho co pises by si bol teoreticky aj za to ak by zhabali servery rapidshare, ved aj tam si mohli ulozit nejake tie zaujimave data... fakt haluz...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ja som nepovedal ze som za nieco, alebo proti niecomu, dokonca ani netvrdim ze policia zhabala ten switch umyselne (mozno fakt nevedeli co to je), hovorim iba to, ze inteligentny switch moze tiez obsahovat zaujimave data...
ak by bol policajt ktory realizoval zabavovanie veci odbornik a mal by prikaz a opravnenie zobrat uplne vsetko co moze obsahovat data a je vo vlastnictve websupportu, mal by zobrat aj ten switch
nic viac som tym povedat nechcel a tahat do toho rapidshare alebo podobne sluzby je uplne off topic

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak ci onak, to co spravili bolo totalne nemoralne... bez ohladu na to ake povolenie mali a od koho... je to rovnako nemoralne ako rozstrielat na kusky podozriveho z vrazdy pred celou materskou skolkou, ktory nieco vyberal z vrecka... no, len som teraz zvedavy co zistia, ci vyberal zbran alebo leninhalator pre astmatikov...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

:) ale no, neber to az tak tragicky... s krvavym masakrom by som to predsa len radsej neporovnaval...

ale voci tym klientom to bol v kazdom pripade drsny tah...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No evidentne aj ty vies o com hovoris...

Cez zdielanie Windowsu kopirovat disky... Tym odhalia tak emaily sekretarok, stacilo mat disk pripojeny na napajanie cez vypinac v bedni, zakryptovanu skrytu particiu na disku, apod. a data odtial by si neodniesli.

Taktiez na serveroch asi nebezi Windows s prihlasenym administratorskym uctom (a to je vasa blbost ze to tak mate vo firme) a taktiez vas postavili k stene, lenze keby zacali na serveroch nieco robit, tak hocikto zvonku (majitelia serverov, podozrive osoby, ...) si to vsimne a moze proti tomu robit kroky, pripadne tam moze byt aj program, ktory take veci sleduje, treba mysliet na vsetko.

Takze ak neboli servery zhabane omylom (tzn nechceli iba jeden alebo dokonca iny), tak az velmi dobre vedeli co robia a preco to robia. Keby servery skumali priamo na mieste a robili by to dokladne, tak by to netrvalo kratsie ako tie dva dni.


Este ze u policie nerobia taki ako ty, lebo by si si odniesol tak polovicu dokazov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

data nam zobrali vsetky, neboli to servery ale normalne PC stanice, samozrejme kazdy bol prihlaseni ako administrator takze nemali problem skopirovat vsetko.

bolo tam aj to co hladali. Nastastie vsetko bolo cryptovane vo virtualnych diskoch 256-bit algorytmom, takze mozno to dekryptuju este aj doteraz :-)

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

konecne niekto k veci.:) hold. viediet vsetko jasne a hned dokaze len tan co sa nediva sebe na konec nosa ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"Viete zhodnotiť celkové negatívne dopady zásahu na vašu firmu?

Predovšetkým poškodenie dobrého mena u veľmi veľa ľudí, ktorí len okrajovo zachytia, o čo v tejto kauze šlo. "

kaaamo, taku reklamu ani nedokazes zaplait aku ti posktla policia a medializacia okolo....


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

veru aj zle je na nieco dobre
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

trapny slaby rozhovor - chybaju tam poriadne otazky ako:

\"Preco ste promptne na stranky klientov neuviedli oznam o vzniknutej situacii, aby boli informovani a nie ze sa ich web stal proste nedostupnym bez akehokolvek vysvetlenia?\"

\"Zalohujete vobec servery, akym sposobom, preco ste museli cakat 1 a pol dna na vratenie serverov aby boli weby klientov dostupne, to nemate zalozne servery a zalohovane data?\"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

odpoviem ti:

1) pretoze nevieme zmenit naraz zonove zaznamy vsetkym domenam :)

2) nezalohujeme, uz nam pred dvomi rokmi odisli disky a nemali sme zalohy, odvtedy sme s tym nic nerobili.

:-)

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

to si pamatam, ale aj viem, ze ste to zmakli velmi rychlo a neustale ste informovali klientov o stave situacie, co bolo velke plus.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Policia nevie ani zakon recitovat. Ja som na NUC zhodil server a nerobil som to ani cez proxynu a doteras mi na nic nepsili.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zamestnajte ma policia
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

KOLEKTIVNA ZALOBA NA STAT
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ehm si pripadam ako v starobylom Rime ked citam taketo komentare...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vy decká vy ste ake trápne čo sem pletete reklamu ..toto nemá z reklamou nič spoločne ale z našim stupidným štátom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no nikto tu nehovori, ze to bola umyselna reklama. v konecnom dosledku to ale reklama je, celkovy negativny dopad pre nich nebol az taky zly, takze nakoniec mozu pre tu webhostingovu firmu prevazit klady a ziskat viac zakaznikov ako stratit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je mozne co hovoris, pre mna je podstatne aby sa spolocenskym a medialnym tlakom dosiahol stav ked policia bude konat s ohladom na nevinnych ludi. Aby sa iba slepo neuplatnoval zakon a nedemonstrovala sila a aby nastala zmena v policajnych radoch. Tym nemyslim personalne cistky ani nic podobne ale zmenu pristupu. Policajti su tiez ludia a ludia maju moznost zvazovat a menit svoje konanie. Toto je negativna reklama pre vsetkch zucastnenych.
PS: Respect ludom co boli pred ministerstvom
PPS:Lutujem ze policia nekonala tak razne ked mi vykradli auto :(
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Policia nasledne nabehla do serverovne s tym vedomim ze websupport.sk su hackeri tak chcu ten server (necudoval by som sa ak ti policajti co to brali ani netusili ako taky server moze vyzerat)... az sa to zacalo medializovat, fizli zistili ze spravili chybu a tak servery urychlene vratili, pricom si pre istotu ponechali mirrory.


No tak to pochybujem, ze si spravili mirrory, ved nevedia ani co to je...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

kto tvrdi ze si ich spravili??? oni si ich PO-NE-CHA-LI... precitaj si clanok najprv...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

este ze to bolo vysvetlene v clanku co su to mirrory lebo inak by ste tu ani nevedeli co to je a hlavne na co - po boji je kazdy general
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

LOL
chcel by som vidiet co s tymi zobratymi HD robia... tipujem z e zatialsu niekde zavesene v prievane
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a podla mna uz policia kontaktovala Microsoft, ze preco nie je mozne v sprave diskov priradit im pismeno ;)...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vsak unas mame taku mestsku policiu nevedia co robit tak nas ojebavaju
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Polícia zlyhala na 100%. Všetky články všade ukazujú presne na jednu a tú istú vec že prišli, zhabali čo sa dalo a sami nevedeli čo chcú... Na Slovensku je to asi štandartný postup polície - zhabať všetko, podržať to mesiac - dva potom s tým niečo spraviť a tak možno po 3 - 4 mesiacoch vrátiť...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vy by ste si zriadili domenu cez firmu ktora je podozriva z hackingu ? tak tu nehovorme o reklame
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

pokemoni sa este maju co ucit :P
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Najkrajšie bolo vyjadrenie nejakého šéfa od polície pre Sme "Nerobte z nás diletantov my sme odborníci" :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pozri, websupport nezije z ludi ktori pridu priamo za nimi ze by chceli mat stranku a ze ci s tym nieco nemozu spravit...

oni ziju z ludi co sa tym zaoberaju, prostrednikov, a ty vedia co robia a hlavne vedia ze ak vie admin vo websupporte ako funguje naburavanie serverov, tak je mala pravdepodobnost ze ich naburaju u nich...

a povedzme ze nejaky bankar chce stranku, ide za nejakym prostrednikom, ktory mu spravi aj tu stranku, ktory vie ze na nu potrebuje konkretne technologie(PHP, MySQL, ...) a ten vie ze ich na websupporte naide tak ide za websupportom.

a tie mirrory co si nechali, to si nespravila policia... to bolo v tych serveroch co zhabali... sak v nich mas vsetko minimalne dva krat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hej? to by ma zaujimalo, ktory z tych tvojich 'prostrednikov' si neuvedomuje ze je sice mala pravdepodobnost ze hackerovi niekto hackne jeho vlastny server, ale suvisia s tym ine rizika...

to je ako keby si dal strazit svoju penazenku nejakemu vreckarovi - ved skuseneho vreckara asi tazko niekto okradne, nie? :) len aby ho raz nezabasli aj stvojou buksou.... :)

to je mi teda fakt logika :)

a ten tvoj chudak bankar ktoreho spominas, keby ten vedel u koho skoncila ta jeho stranka, tak toho vychytraleho prostrednika niekam rychlo a tvrdo nakope...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vies ty vobec co znamena slovo hacker??? ak nie tak si to zisti, pripadne na poziadanie vysvetlim... osobne, radsej by som zveril svoje stranky hackerovi a viem ze budu v bezpeci ako nejakemu negramotnemu odbornikovi na teplu vodu a kurenie...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

este ze Ty tomu dokonale rozumies... nevidis ziaden priestor medzi hackerom a instalaterom? robim v brandzi a poznam tucty odbornikov na internetovu bezpecnost, ktori sa nevenuju hackingu ani inak neporusuju legislativu sr. Kazdy kto sa vyzna v internetovej bezpecnosti este nemusi byt hacker (v tejto suvislosti hovorim o hackerovi ako o zlocincovi, co je ostatne najbeznejsia definicia).
Ked chces tak zver svoju stranku hackerovi, ale potom neplac ked mu policia zabavi masiny a ty par dni nepobezis... to uz je riziko takehoto rozhodnutia :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"co je ostatne najbeznejsia definicia" tak mas asi zly definicny slovnik, pretoze si pleties vyrazy hacker a cracker...

ako som povedal, radsej zverim svoje citlive data hackerovi, nech si ich hoci aj policia zhabe, spravi to protiustavne!!! ako by sa k nim mal dostat niekto iny...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

... no ked myslis... na temu hacker/cracker sa fakt nemam cas ani chut dohadovat ;)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

mne sa paci ten hlod ze "velka webhostingova firma",
ktora ina one-man-show firma sa dokaze sama seba oznacit ako "velka"? to chce slusnu absenciu sebakritiky :)

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

neviem ci si o tom uz niekedy pocul, ale aj s malym gasparkom sa da hrat velke divadlo... Pocet zamestnancov neurcuje velkost a vplyv firmy... ak ma firma hoci aj 500 zamestnancov a 10 klientov tak nikdy nebude vacsia ako firma s 10 zamestnancami a 500 klientmi...
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

NinetyNine co to kua rozpravas ? Firma s 500 zamestnancami je velky podnik a ten nema asi 10 klientov. Ale ked chces tak to moze tak byt vid Enel predava elektrinu velkoobderatelom ako Zapadoslovenske elektrarne a tie potom az tebe, a inym domacnostiam a firmam.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hovorim o tom ze pocet zamestnancov neurcuje velkost firmy... poznam firmu o 3 ludoch (2 spolocnici a sekretarka), ktora ma niekolko-desattisicove obraty denne...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Chlapci alebo dievcata, velkost firmy sa vo vseobecnosti meria obratom. To je najbeznejsi meter. A obrat s.r.o.-ciek by mal byt v zbierke listin, takze si pozrite aka velka firma je Websupport. Pripadne sa niekedy na urcenie velkosti firmy pouziva naozaj ten pocet zamestnancov. Pocet zakaznikov nie je podstatny. Websupport moze mat 3000 zakaznikov ktory mu platia 50 Sk na mesiac, to je nic oproti napr. velkej stavebnej firme s 500 zamestnancami ktora ma hoci aj jedneho zakaznika ale robi miliardove obraty.
Cize obrat je jedina realna velicina, ktorou mozno merat velkost firmy. Pocet zamestnancov je dobra pomocna velicina - tazko bude mat firma o 100 zamestnancoch obrat 2 miliony rocne :).
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

podla smernice EU sa pri posudzovani velkosti podniku berie do uvahy kriterium pocet zamestancov a sucasne rocny obrat, resp. bilancia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty surfuješ po internete a iní platia miliardy za to, aby Tebe, ako potenciálneho zákazníka, mohli získať („zasiahnuť “ svojou reklamou). Si si toho vedomý/á??
Ak si chcete zarobiť peniaze cez internet bez akých koľvek investíci,stačí surfovať po internete 5 hodín mesačne a mať naištalovaný program,firma AGLOCO ti bude platiť!!!


http://agloco.biznisweb.sk/
Odpovedať Známka: -9.0 Hodnotiť:
 

dalsi sialenec co naletel ^_^ a este tu s takou kravinou aj spamuje :D a chvilku bude tvrdit ze za mesiac na tom trhol 100 $ ze??? :D rofl
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

hm, s tymi miliardami to je dobre... :) to sa im musi brutalne vyplacat ;)
myslel som ze takeho hovadiny uz ludi presli pred 5 rokmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ale..ved musia dako navnadit refeerkov aby zarobil o 0.1 dolara viac mesacne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je pravda, inac by mu deti doma plakali hladne
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako vidíte, PZSR robí nábor a nie výber... potom všade stretávate tajtrlíkov
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som bol raz na polici ohladom jednej buracky a hovorili mi ze fotky(dokazy) toho auta ktoreho sofer utiekol, ktore policajti nafotili az ked som si doticneho osobne vyhladal sa nedaju v ich pc najst. osobne som si za ich pc sadol a naucil ich ako vo win vyhladavat obrazky z urciteho datumu. A to ste mali vydiet ich pohlady ako keby som im ukazal ze na marse je zivot. tot vse k policii
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kamos chodi na policajnu akademiu v blave, a staci aby spravili 30 busakov a 5x sa dvihli na hrazde....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si nemyl policajtov a IT technikov...
To by som chcel vidiet IT technika co sa zdvihne 5x na hrazde -.-
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu mas jedneho ty inteligent
Odpovedať Hodnotiť:
 

:P
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár