Mimoriadne zaujímavý test porovnávajúci pomer výkonu a ceny pre dnešné desktopové procesory uskutočnil server Tech Report.
Porovnávané boli dvojjadrové modely od Intelu Core 2 Duo E4300, E6300, E6400, E6600, E6700, Core 2 Extreme X6800 a od AMD Athlon X2 3600+, X2 4400+, X2 5000+, X2 5600+, X2 6000+.
Porovnávané boli tiež štvorjadrové riešenia Core 2 Quad Q6600, Core 2 Extreme QX6700, QX6800 a AMD Athlon 64 FX-72 a Athlon 64 FX-74.
Pre zhodnotenie pomeru výkonu a ceny boli procesory testované v obvyklých testoch, niekoľkých hrách, výkone vo Valve engine benchmarku, pri enkódovaní audio a video súborov, pri 3D renderovaní, Folding@Home. Zohľadnená bola aj spotreba.
Ako ukazuje výsledný graf podľa testov servera, v najnižšej cenovej kategórii má najlepší pomer výkonu a ceny a zároveň najlepší absolútny pomer X2 3600+.
V nasledujúcej cenovom intervale dosahujú podobný o niečo lepší pomer ako ostatné procesory E4300 a X2 4400+. V cene okolo 200 dolárov je to jednoznačne X2 5600+.
Graf pomery výkonu a ceny (graf a testy: Techreport.com)
E6700 tvorí samostatnú cenovú kategóriu, jeho výkon je samozrejme vyšší ako výkon všetkých od neho lacnejších procesorov, celkový pomer je ale nižší ako napríklad u E6600 alebo X2 5600+.
Jasným víťazom pásma cca 500 až 800 dolárov sa stal Q6600 za 530 dolárov, ktorého dominancia je oproti procesorom svojej cenovej triedy zároveň najväčšia. Podľa oficiálne nepotvrdených informácií by navyše jeho cena mala klesnúť od 22. júla len na 266 dolárov.
Kompletné detailné testy môžete nájsť v tomto článku servera Tech Report.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Frog
Od: Frog
|
Pridané:
29.6.2007 9:17
osobne som za E4300. Je to bajecny procesor na pretaktovanie
za tie peniaze. X2 3600+ ma vynikajucu cenu ale v ponuke AMD by som uvazovat zacial minimalne na 3800+.
|
| |
morgun
Od: morgun
|
Pridané:
29.6.2007 21:35
skoda, ze v teste nie je 3800+ aj ta ma celkom dobry pomer cena vykon, aj ked tento procesor som videl v odporucanych zostavach do rozumnej cenovej hranice...
|
| |
pexxxx
Od: pexxxx
|
Pridané:
1.7.2007 11:05
amd sempron mi stale ide,---- aj po nestastnom resete bios,,,,(zabudol som dat jumper naspat)
|
| |
Yeboah
Od: Yeboah
|
Pridané:
29.6.2007 10:29
AMD = KANCELARIA A PORNO
INTEL = VSETKO OSTATNE
|
| |
YaDo
Od: YaDo
|
Pridané:
29.6.2007 10:40
To bolo maximalne od veci... Sak biznis tahaju vacsinou kancelarske masinky a bezny (l)user pozera co?
|
| |
Maros
Od: Maros
|
Pridané:
29.6.2007 14:07
No tak presne do kancelárie by som AMD nedával. Tam je rozhodujúca aj stabilita, ak vám to zamrzne, tak je zle. Nehovorím, že dosky pre AMD sú zlé, ale Intelovské sú vo všeobecnosti stabilnejšie. Uvidíme, ako sa to vyvinie po kúpe ATi. Na doma sa však AMD celkom oplatí, za pár korún máte rýchlu mašinku, a ak vám to občas zamrzne pri filme, či hre, dá sa to prežiť. Ale ja aj tak momentálne používam PowerPC od IBM a mám to na háku :-)
|
| |
Wild
Od: Wild
|
Pridané:
29.6.2007 15:52
pokial kupujes ECS, alebo Microstar tak ano, ale ak vsadis na ASUS, Chaintech, Epox, Gigabyte, DFI, tak nemas problem ani s AMD a prve dve menovane maju problem so vsetkymi procakmi, nielen s AMD. Cena/vykon je lepsie na tom Intel, ale uvidime ze dokedy...
|
| |
ShodanN
Od: ShodanN
|
Pridané:
29.6.2007 16:58
Neda sa nesuhlasit treti rok mam Asus A8N Sli Deluxe procesor na tom osadeny AMD 64:3000+ a je to nanajvys stabilne takmer pri kazdej cinnosti :CAD,Strihanie videa,filmy, hry .... za tu cenu som velmi spokojny
|
| |
Deer Dance
Od: Deer Dance
|
Pridané:
29.6.2007 17:34
no Intel som mal naposledy ked som mal celeron 366 :D
Cena vykon je AMD vzdy na prvom mieste...
so stabilitou som u AMD nemal ziadne problemy... a dosku mam teraz ECS
dosky gigabait aj Asus mi odisly po cca 2 rokoch... ECS je zatial bezproblemova...
|
| |
yo3hi
Od: yo3hi
|
Pridané:
29.6.2007 11:36
mam E6600 a spokojnost nadovsetko.
|
| |
005
Od: 005
|
Pridané:
29.6.2007 12:43
namam ani jeden spominany a cakam na nove AMD
potom budu ich ceny adekvatne :)
|
| |
www
Od: www
|
Pridané:
29.6.2007 13:47
Doteraz dvakrat som siahol po AMD a bol som sklamany. Vykon procakov od AMD ako aj INTELU je pre bezneho usera "nerozoznatelny", skor sa uz zacinaju zaujimat o hluk, spotrebu, teplotu a pod... Napr. aj ja som ochotny priplatit si zopar koruniek navyse za vhodny procak (so standardnym chladicom!), ale chcem mat tichy stroj. INTEL ma v tomto smere ani raz nesklamal. (-a mozno som mal iba stastie? )
|
| |
mnn
Od: mnn
|
Pridané:
29.6.2007 14:03
mam AMD64 3000+ s Arctic Coolingom (obrovska veza) - 32stupnov v klude, za zataze neprejde cez 40
Ventilator procaku je tichy, len problem mi robi int. grafika (ma len pasiv) ktora sa neuchladi (taky HL2), tak som tam pridal AC-32 ventilator obmedzeny na 8,9V a to je jediny zdroj hluku.
btw. skusal som na hodinu nechat vypnuty ventilator na procaku... pri www surfovani + hudba teplota nepresla 41. Pri HL2 sa az po polhodine teplota vysplhala na 49.
Teplota grafiky ide stale hore (max. namerana teplota bola 69 na pasive pri kludnom stave - po polhodine), ked ju nechladi ventilator
Ale spat k tvojmu prispevku. Mal som stareho INTELa P4 (s INTEL doskou) - BOX ventilator v poho sa uchladil ale hluk ako pri rychliku ZSR. A ten ventilator bol stary pol roka...
|
| |
Frog
Od: Frog
|
Pridané:
29.6.2007 14:26
ano to je mozne, Pentium 4 sa jadrom Prescott a novsie (Presler) mali chladic pripominajuci malu turbinu :) Preto je idealne k tymto preceseorom dat napriklad taky Artic Cooling ako spominas.
|
| |
Wild
Od: Wild
|
Pridané:
29.6.2007 15:53
najprv by si mal napisat ze v com si bol sklamany s AMD a az potom davat reci do vetra...
|
| |
mnn
Od: mnn
|
Pridané:
29.6.2007 13:56
zaujimave, v jednom e-shope som nasiel toto:
AMD Athlon 64 X2 3800+ EE BOX (AM2) - 2210 SK
AMD Athlon 64 X2 3600+ EE BOX (AM2) - 2320 SK
divne :)
|
| |
Frog
Od: Frog
|
Pridané:
29.6.2007 14:28
to nie je nic divne. X2 3600+ je novsi kusok, jeho cena je tym padom nadhodnotena jeho relativne nizsiemu vykonu oproti X2 3800+. Skor ja osobne sa divim cenam Semron vs Athlon64, kupuje si Sempron vobec este niekto ?
|
| |
hUbakak
Od: hUbakak
|
Pridané:
29.6.2007 14:00
No asi j. Ja mam AMD X2 4600+ a som spokojny. Pokial si priplatis par korun a siahnes po drahsom chladici a nenechas tam box tak je to strasne tiche (a este nejaky tichsi disk). Jedine co kazi dojem je DVD-RW ktore huci jak kosacka. Ale pokial nenapalujem tak je v klude.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.6.2007 14:02
CORE 2 DUO SU PO PIČI DOBRE PROCESORY, ATHLON MOZE IST DO PRDELE
|
| |
Bozz - Zzob
Od: Bozz - Zzob
|
Pridané:
29.6.2007 14:03
bozzaj ma Zzob - Bozz
|
| |
anonymous
Od: anonymous
|
Pridané:
29.6.2007 14:56
Ty uchylak, az na to, ze core duo su zabugovane procesorry cca 20-30 bugov a niektore mozu byt zneuzitelne a neda sa tomu vyhnut. Fakt dobre procesory, nadovsetko by som povedal.
|
| |
Wild
Od: Wild
|
Pridané:
29.6.2007 15:55
tak ako sa vyjadrujes svedci aj o tom co pises. Aj ty by si si mal kupit lepsi procak...lebo takto tu pises lensame voloviny a nerozmyslas.
|
| |
nevadii
Od: nevadii
|
Pridané:
29.6.2007 18:28
zatial je intel popredu, ale raz to pride ze nebude
|
| |
Bozz Genuine KOKOT
Od: Bozz Genuine KOKOT
|
Pridané:
29.6.2007 14:19
JA SOM TEN PRAVY KOKOT
|
| |
AMD vs. Intel
Od: AMD vs. Intel
|
Pridané:
29.6.2007 16:02
Zaujimave ako sa zmenili nazory ludi od kedy sa zacalo predavat CoreDuo
|
| |
plukovnik
Od: plukovnik
|
Pridané:
29.6.2007 16:46
Mám dva počítače na robotu,jedem AMD X2 5600+ a druhý Intel 6400 duo core. Na jednom robím hudobne projekty a na druhom video. Inak spoľahlivo ide jeden aj druhý a výkonovo je to skoro vyrovnané.
|
| |
jalovec
Od: jalovec
|
Pridané:
29.6.2007 17:17
ja mam zkladnu dosku asus.grafiku asus.nedam na ne dopustit.takmer neznicitelne.
|
| |
jalovec
Od: jalovec
|
Pridané:
29.6.2007 18:12
akurat ze pc nemam zapnuty, iba si honim nad komponentmi...
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.6.2007 18:46
No to si pekny prijebanec!!!
|
| |
drc
Od: drc
|
Pridané:
1.7.2007 18:00
ja mam dosku asus, obcas sa nechce zapnut PC a gfx asus, huci jak svina. mam aj nalepku asus na pc, ale je taka prijebana, ze vyzera ako kus alobalu
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.6.2007 19:20
JA SOM TEDA ALE RIADNY KOKOT
|
| |
Kaktus
Od: Kaktus
|
Pridané:
29.6.2007 21:49
nikto ti to nebere :)
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
30.6.2007 13:50
Ale né , ty tomu fakt nerozumieš , vážne som kokot ... nikto mi to nevezme , to je pravda , ale chcem aspon uznanie že som najvačší kokot
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.6.2007 23:34
KAKTUS JE V PIČI
|
| |
ven
Od: ven
|
Pridané:
30.6.2007 18:29
vážené dsl.sk do kedy to tu chcete tolerovat ?
|
| |
Frog
Od: Frog
|
Pridané:
30.6.2007 18:42
tu sa darmo rozčulujete, ja to skušam niekoľko mesiacov a nič, ani len ta registracia uživatelov :( Proste tu sa toleruje naozaj všetko všetkým :)
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
30.6.2007 20:57
NEPIČUJ TU
|
| |
XuTuX
Od: XuTuX
|
Pridané:
1.7.2007 9:15
Heej ?
|
| |
spoox
Od: spoox
|
Pridané:
30.6.2007 21:29
opera a zuvanie nebude?
|
| |
MortarMan
Od: MortarMan
|
Pridané:
1.7.2007 9:18
Procesory s obsahom kremika idealne na taketo domáááce žuvaniee
|
| |
mlm
Od: mlm
|
Pridané:
1.7.2007 1:05
potrebujem poradit...notebook HP Pavillon a rozhodujem sa medzi AMD Turion 64 X2 TL-56 alebo Intel Core 2 Duo T7300
|
| |
MortarMan
Od: MortarMan
|
Pridané:
1.7.2007 9:19
Hoď mincou... ZNAK - AMD , CISLO - INTEL
Potom povedz co si kupil
|
| |
Frog
Od: Frog
|
Pridané:
1.7.2007 15:38
jednoznacne Intel Core 2 Duo T7300 - platforma Santa Rosa ma buducnosť, 800MHz FSB a Robson su toho dokazom.
|
| |
Majco
Od: Majco
|
Pridané:
1.7.2007 16:46
AMD je grc a vždy bol... škoda
|
| |
peter
Od: peter
|
Pridané:
2.7.2007 22:47
som sa teraz docital v chipe ze E4300 sa da pretaktovat stabilne na 3 Ghz a tym sa dostat az nad najdrahsie quad core
procaky od intelu.uz viem za co budem menit.
|