Tím z Marylandskej univerzity pod vedením Uzi Vishkina predstavil desktopové PC, ktoré má údajne poteciál byť 100-krát výkonnejšie ako dnešné PC.
Nové PC má dosahovať svoj výkon masívnym paralelizmom. Na rozdiel od viacjadrovej x86 architektúry je jeho nová architektúra prispôsobená na efektívne paralelné vykonávanie všeobecných algoritmov a softvérov používaných na bežných desktopových PC.
Intel a AMD v súčasnosti ponúkajú pre desktopy už štvorjadrové procesory. Dnešný softvér ale zvyčajne nedokáže naplno využiť možnosti týchto procesorov a viacero softvérov nie je ani možné efektívne a jednoducho optimalizovať, aby dokázali využiť súčasne štyri jadrá v dnešnej architektúre.
Štvor a viacjadrové procesory sú tak prínosom najmä v náročných aplikáciách, ktoré priamo dokážu využiť výkon viacerých jadier, alebo pri masívnom multitaskingu a viacerých náročných programoch spúšťaných súčasne.
Prototyp používa 64 paralelných procesorov, pre účely demonštrácie boli použité programovateľné Xilinx FPGA čipy taktované len na 75 MHz. Pre produkčné účely je samozrejme možné vyrobiť špecializované procesory na frekvenciách v rádoch GHz.
Základná doska prototypu (foto: University of Maryland / Dailytech.com)
Počítač je vybavený 1 GB DDR2 pamäti. Architektúra umožňuje efektívne zvýšiť počet procesorov až na približne 1 000.
Prototyp bol k dispozícii odbornej verejnosti na ACM International Conference on Supercomputing v Seattli, kde bol prezentovaný jeho výkon, ktorý bolo možné aj nezávisle otestovať.
Konkrétne hodnoty výkonu prototypu ale neboli zverejnené. O počítači informuje tlačová správa univerzity.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
OmeGa
Od: OmeGa
|
Pridané:
28.6.2007 12:09
pekne. takto treba vyvijat procesory, nielen v x86 architekture, ale aj v novych nezabehanych kolajach. len nech vyvyjaju. tak sa mi to paci.
|
| |
Gyrxiur
Od: Gyrxiur
|
Pridané:
28.6.2007 12:15
Presne tak, inac to vyzera ako PCI karta ;o)
|
| |
xxx
Od: xxx
|
Pridané:
28.6.2007 12:22
jj...neni to nahodou iba nejaka pridavna karticka do pc? :D
|
| |
tak nejak
Od: tak nejak
|
Pridané:
28.6.2007 12:51
alebo skor to vyzera ako dva sloty agp
|
| |
ono
Od: ono
|
Pridané:
28.6.2007 13:26
je to karta pre serverove dosky
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
28.6.2007 16:56
Vy nado mnou ste pekni kokoti! :-D
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
28.6.2007 18:09
Ale musím priznať, ja sám som väčší kokot.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
28.6.2007 20:24
Aj všetci pod Tebou.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.6.2007 23:33
čo mi nadávaš, ty chujer
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
30.6.2007 14:11
To som ja Rytmus aka Bozz a vsetkych som vas dostal ha-ha-ha
|
| |
makač
Od: makač
|
Pridané:
28.6.2007 13:00
Sakriš, tak to by som chcel mať doma. To by bolo fantastické na 3D CAD rendering.
|
| |
lordiceman
Od: lordiceman
|
Pridané:
28.6.2007 13:39
to je fajn ze 100x vykonnejsie ako terajsie pc, ale ma to aj 64x viac procesorov... + nova architektura, ja by som z toho nebol az taky vlhky, stale je to len viac procesorov a softver na to BUDE musiet byt prisposobeny na to aby svoje vypocty riesil vo viacerych vlaknach
|
| |
tony
Od: tony
|
Pridané:
28.6.2007 13:52
vacsinu algoritmov nemas ako sparalelizovat, takze nic take necakaj.
|
| |
independence
Od: independence
|
Pridané:
28.6.2007 14:02
...kazdy algoritmus sa da rozdelit na ciastokve ulohy, asi si skolu s IT nestudoval ... peace
|
| |
tomasb
Od: tomasb
|
Pridané:
28.6.2007 14:43
hmm.
To ci sa P = NC je otvoreny problem... Cize vobec neni zname ci sa vsetky algoritmy daju efektivne paralelne ratat.
|
| |
Dxo
Od: Dxo
|
Pridané:
28.6.2007 14:20
Presne tak napriklad algoritmus s cyklusom
|
| |
Dxo
Od: Dxo
|
Pridané:
28.6.2007 14:22
Presne tak napriklad algoritmus s cyklusom sa neda paralelizovat
|
| |
1324
Od: 1324
|
Pridané:
28.6.2007 14:34
"algoritmus s cyklusom" :D :D
Tak za prve sa hovori s cyklom, a za druhe to je blbost. Skus porozmyslat preco, pripadne zdvodni, preco sa algoritmus s tym tvojim "cyklusom" paralelizovat neda.
|
| |
tomasb
Od: tomasb
|
Pridané:
28.6.2007 14:50
skus napriklad sparalelizovat toto:
int M(float x, float y)
{
Complex z;
z.r = z.i =0;
c.r = X; c.i = Y;
int steps = 0;
while (z.Magnitude() < 100) {
z = z*z + c;
steps++;
}
return steps;
};
|
| |
1324
Od: 1324
|
Pridané:
28.6.2007 15:27
Ale to nedokazuje, ze akykolvek algoritmus s cyklom sa neda paralelizovat ako tu kolega zadrel. Niektore naopak idu paralelizovat az velmi dobre.
|
| |
tomasb
Od: tomasb
|
Pridané:
28.6.2007 15:37
tie co idu paralelizovat dobre tak tie vobec nie su problem... problem je tam kde to bud nevieme, alebo cas na synchronizaciu a distribuciu dat > cas vypoctu.
|
| |
1243
Od: 1243
|
Pridané:
28.6.2007 15:30
A inac, naco tam mas parametre x a y, ked ich nepouzivas? A pouzivat globalnu premennu c tiez nie je prilis ok...
|
| |
tomasb
Od: tomasb
|
Pridané:
28.6.2007 15:35
to bol len priklad :)..
|
| |
Aqw3R
Od: Aqw3R
|
Pridané:
29.6.2007 8:57
Co keby ste si najprv precitali clanok a potom prispievali do diskusie?
"Na rozdiel od viacjadrovej x86 architektúry je jeho nová architektúra prispôsobená na efektívne paralelné vykonávanie všeobecných algoritmov a softvérov používaných na bežných desktopových PC."
|
| |
ivanx
Od: ivanx
|
Pridané:
30.6.2007 15:09
Btw. toto sa da paralelizovat bez problemov tiez.
Napr. jedna jednotka zacne pocitat z.Magnitude() a druha medzitym z = z*z + c. Ak vyjde Magnitude mensie ako 100, tak staci zvysit steps a moze sa pokracovat rychlejsie.
Taktiez vypocty z*z + c a .Magnitude() sa daju paralelizovat, tym ze rozne jednotky pracuju s realnymi a imaginarnymi castami.
|
| |
Dxo
Od: Dxo
|
Pridané:
29.6.2007 10:28
Heh vedel som ze ma zaden cyklus niekto zdrbe....
|
| |
lol
Od: lol
|
Pridané:
28.6.2007 14:47
Je to 64bit PCI :)
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
28.6.2007 14:57
JA SOM V PIČI Z TOHTO, ČO SA TO ROBÍ UŽ VO SVETE
|
| |
Zobb
Od: Zobb
|
Pridané:
28.6.2007 16:32
NUŽ DOBRE SI UZAVREL HOREUVEDENÚ PROBLEMATIKU
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
28.6.2007 16:57
TEBA SA KTO CO PYTAL???? DRZ RADSEJ PICU AKO MAS TREPNUT NEJAKU KOKOTINU!!!!!
|
| |
Bozz The Original
Od: Bozz The Original
|
Pridané:
28.6.2007 17:10
TENTO Zobb JE RIADNY KOKOT INAK
|
| |
boldi
Od: boldi
|
Pridané:
28.6.2007 19:26
:D to ti tu toleruju take prispevky?
|
| |
Propediotika
Od: Propediotika
|
Pridané:
28.6.2007 21:55
Predstav si, ze ano :-) Uz sme si zvykli na Bozza :-)
|
| |
cisty Bozz
Od: cisty Bozz
|
Pridané:
28.6.2007 20:26
DRZTE PICU V POZADI A SUCHAJTE NOHAMI RADSEJ KED SA NICOMU NEROZUMIETE ,.TAK JAK AJ JA SA NICOMU NEROZUMIEM OCOM TO TU PISU ,NEVIEM NACO TOTO VLASTNE PISEM ..
|
| |
Truhlik
Od: Truhlik
|
Pridané:
30.6.2007 14:17
Zlaticko moje prosimta nerozculuj sa, lebo sa ti stiahne kakacik a tam konci sranda :(
|
| |
pipiak
Od: pipiak
|
Pridané:
28.6.2007 17:23
HW neni problem ,problem je SW ,dnesny vyvojari kladu nove veci ! (ved si zoberme len x64 ,alebo dx10 ...vyvojari sa toho asi boja ....)
|
| |
Jean-Luc Picard
Od: Jean-Luc Picard
|
Pridané:
28.6.2007 21:12
My na USS Enterprise máme rádovo 500 000x výkonnejšie PC...a počítač ktorý riadi warp pohom je 10 000 000x výkonnejší...
|
| |
ganja boss
Od: ganja boss
|
Pridané:
28.6.2007 21:50
chlapce ty si dnes musel fajcit dobry model....daj mi cislo na t-pka, od ktoreho kupujes.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.6.2007 13:07
Ja fajcim iba kokoty.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.6.2007 2:23
Boha jaky som ja kokot a doma v posteli mam male deticky mnam mnam
|
| |
workyb
Od: workyb
|
Pridané:
29.6.2007 6:08
skoro som sa posral
|
| |
bykrow
Od: bykrow
|
Pridané:
29.6.2007 8:36
Máš problémy so zvieračom??? Alebo inak rozheganý ritný veniec???
|
| |
uff
Od: uff
|
Pridané:
29.6.2007 13:11
A co ta spotreba elektriky...
|
| |
kenny
Od: kenny
|
Pridané:
29.6.2007 16:30
Enel to zatiahne
|
| |
hhh
Od: hhh
|
Pridané:
29.6.2007 21:18
ty debil to je na dynamo...xD
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
30.6.2007 14:21
Elektrinu vyraba skrecok na bicykli, a ako SW pouziva OPERU, lebo je najlepsia.
Toto 100x vykonnejsie pc je optimalne na takee to domaaace zuvanie.
|
| |
DArken
Od: DArken
|
Pridané:
29.6.2007 23:08
co dynamo to ktomu si musis kupit 100km2 pole s veternymi mlynmi :D:D
|
| |
nigga
Od: nigga
|
Pridané:
30.6.2007 12:23
lol... popi*i diskusia :D :D :D
|
| |
MortarMan
Od: MortarMan
|
Pridané:
1.7.2007 9:00
MALI JU PRED FOTENIM VYČISTIT , JA KEBY SOM NECO TAKE ZBADAL NA PODLAHE TA BY SOM TO RUCIL DO KOŠA
|
| |
*Ump@ lump@*
Od: *Ump@ lump@*
|
Pridané:
1.7.2007 23:54
sak vy seci pisete tak od veci ze do pi... logika usla nekde v polke diskusie inak Bozz mas tu booooOOooordeeeel ! :DDDD
|
| |
HENRY IXVI. :D
Od: HENRY IXVI. :D
|
Pridané:
4.7.2007 10:06
KUA LUDIA o com kecáte? :D mudri ste jak kefky na zuby
|