neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Antivírusové spoločnosti chcú jednotné testy

DSL.sk, 27.6.2007


Na zaujímavú iniciatívu viacerých antivírusových spoločností, medzi ktorými sa nachádza aj líder trhu antivírusov Symantec, upozornil server PC World.

Symantec, F-Secure a Panda Software sa na nedávno konanej konferencii Antivirus Testing Workshop dohodli na spoločnom postupe pre presadenie jednotnej metodiky testovania antivírusov, ktorú chcú presadiť pre všetky uskutočňované testy.

V súčasnosti viacero uskutočňovaných testov dáva často úplne rozdielne výsledky, keď napríklad antivírusy umiestnené na popredných priečkach v jednom teste končia hlboko v poli porazených v iných testoch.

Dôvodom je neexistujúca spoločná metodika. Vďaka tomu sa výrazne líšia testované vzorky, ich zdroj, typ, aktuálnosť a relevantnosť a následne aj výsledky.

Prakticky všetky testy sú navyše založené len na statickej analýze dodaných vzoriek, dnešné antivírusy respektíve kompletné bezpečnostné riešenia sa ale čoraz viac spoliehajú na detekciu škodlivého kódu na základe jeho prejavov a akcií.

Statické databázy signatúr nie sú pre veľké množstvo vznikajúcich nových vírusov a ich schopnosť rýchlo sa aktualizovať alebo mutovať dostatočné a takéto testy sú viacerými odborníkmi považované za čoraz menej relevantné.

Podľa PC World by sa prvý návrh spoločnej metodiky mal objaviť v septembri, v tejto chvíli ale nie je jasné, akú podporu si medzi antivírusovými spoločnosťami a najmä autormi testov získa.

Pre viacero najmä menších antivírusových spoločností, ktoré nedokážu konkurovať veľkým spoločnostiam v objeme prostriedkov na reklamu, sú dobré výsledky v niektorom z testov často najlepšou a hlavnou formou propagácie.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

no mohli by sa dohodnut, prospeje to aj nam uzivatelom, citam ze NOD 32 je najlepsi, na inom webe (iny test) je najlepsi Kaspersky a tak dalej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci mat Linux a clovek ma o problem menej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

lenze ja nemam platformu na vyber - nutne potrebujem Microsoft Office. OpenOffice neprichadza v uvahu. Inak planujem Ubuntu ako sekundarny OS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

microsoft office v pohode slape na Linuxe cez Crossover ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK diky, vedel som ze to nie je problem, ale nativne to ajtak beži len pod Windows, toto moze mat vplyv na funkcnost a rychlost behu aplikacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

MS robi uz par rokov Office aj pre MAC OS, takze to (dokonca oficialne aj prakticky) bezi aj pod nim ;-)
Ked sa chce, tak sa da ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

staci nemat pc a mas pokoj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skus MAC OS, ma takmer vsetko co sa naprogramovalo pod Win, aj Office priamo od microsoftu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

NOD32 je lokalny (slovensky) produkt, bez vacsieho medzinarodneho vyznamu
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozri si http://www.eset.com/partners/worldwide.php a tam uvidis lokalnost produktu
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa zobud a skus zajst aj na nejake zahranicne stranky :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zahranicne stranky budu vychvalovat zahranicne vyrobky, dobre rano
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pred rokom k nam prisli do firmy obchodny partneri z fancuzska, talianska a mali na pocitacoch NOD. Som bol prekvapeny. Tiez som mal dovtedy podobny nazor ako ty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je super: antiviraky budu testovane a teda aj programovane na jednotny typ virusov, skoda ze virusy su roznorode a na niektore typy je lepsi iny antivirak ako na druhe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto nikto netvrdi :D len budu testy globalnejsie, zakaznikovi je totiz jedno ake typy virusov ho ohrozuju, jemu ide o to aby nedostal ziadny z nich...
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekedy o problém menej, niekedy zas o problém viac, záleží od toho čo užívateľ potrebuje, aké programy a ktorý os je schopný mu ich poskytnúť. Ja mám xp x64 a nevymenil by som ho, chytá to o 50% menej bordelu ako 32bit xp a o viste ani nehovorím. Čítal som nespočetné množstvo fór kde písali, že vista je naj ohladne bezpečnosti, ale nemal som problém ju cracknúť a ani dostať do nej vírusy... :) možno tak za 2 roky sa uchytí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som tiez mal XP x64, sice tam asi neleze 50% bordelu, ale neleze tam ani minimalne 50% dodavanych driverov a zopar specifickejsich softov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak pokiaľ nemáš hardware z roku 5 tak ti to musí ísť :) záleží možno aj od výrobcu hardwaru, asus, intel a nvidia maju ale všetko dostatočne pokryté, tak nevidím problém
Odpovedať Hodnotiť:
 

Videl som už asi 10 testov antivírusov a je pravda, že mnohé antivírusy ostali v jednom teste posledné a v ďalšom na prvých miestach, ale antivírus od Aviri, sa umiestnil vždy do 3. miesta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

strč si čapík do nosa
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Prakticky všetky testy sú navyše založené len na statickej analýze dodaných vzoriek"
Nemali by hodnotit noob testy, ale relevantne, ktore beru malware ako detekovane bez ohladu na to, ci ako signature alebo vdaka heuristike. Na druhu stranu kolko beznych uzivatelov klikne na "skip" (preskocit), ked im napise, ze dany subor je asi malware?! Pretoze ak dany subor spustaju, tak ho niekde zohnali a potrebuju ho, napr crack alebo subory od kamarata, takze ho spustia aj tak a casom si na to aj zvyknu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár