neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Sun avizuje najrýchlejší superpočítač planéty

DSL.sk, 26.6.2007


Spoločnosť Sun Microsystems dnes oznámi postavenie superpočítača s výkonom 504 teraflopov, informoval Wired.

Superpočítač bude postavený pre University of Texas, bude sa volať Ranger a do prevádzky vo finálnej konfigurácii bude spustený 1. januára 2008.

Ranger tak predstihne výkonom superpočítač IBM BlueGene/L, ktorý s maximálnym výkonom 280.6 teraflopov a špičkovým výkonom 367 teraflopov dominoval viacerým posledným rebríčkom najvýkonnejších superpočítačov sveta.

Podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených informácií ale IBM pripravuje tento týždeň pri príležitosti vydania nového rebríčka oznámenie výrazného zvýšenia výkonu svojho superpočítača, hovorí sa dokonca o prekonaní hranice jedného petaflopu.

Pokiaľ sa tieto informácie potvrdia, Ranger sa tak v januári už nestane najrýchlejším superpočítačom planéty.

Ranger bude mať celkom 62 976 aktívnych pracujúcich jadier CPU, použitých bude 16 744 štvorjadrových Opteronov, 125 TB pamäte a 1.7 PB diskového priestoru.

Celkové náklady na superpočítač dosahujú 30 miliónov dolárov na hardvér a ďalších 29 na jeho plánovanú prevádzku a údržbu. To spolu predstavuje 117 tisíc dolárov na teraflop, podľa Sunu rekordne nízku cenu.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Za tu pevnu pamet sa mozu hambit, sak to ma teraz akzdy 10 clovek doma :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty mas doma 125 TB pamate??? si dobry, to si kde zohnal???
Odpovedať Hodnotiť:
 

a zasa to nebude bezat na MS Windows Server. toz, asi ho chcu pouzivat ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

On myslel pevnu pamat (aj ked divny vyraz) cize diskovu kapacitu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa je to chyba, má tam byť 1,7 PB, nie 1,7 TB :))))

Nech mi nehovoria, že počítač, ktorý zaberá pol budovy, bude mať v sebe 2 ks diskov, haha
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze tam kludne moze byt aj 1,7 TB HDD, ved to nema byt najvykonnejsi fileserver, ale superpocitac. A na pocitanie potrebujes CPU+RAM a nie HDD... Aj ked musim pripustit, ze v dnesnej dobe by mal mat super pocitac asi trosku vacsiu diskovu kapacitu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale na spracovanie obrovského množstva údajov treba aj veľký úložný priestor, čo 1,7 TB vôbec nie je. To je v súčasnej dobe tak na domáce použitie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej na take to domace zuvanie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

chodte do riti s Vasimi doondiatymi reklamami. Cely den nic nerobite, iba reklamy v televizii cumite a honite si brka na porne na internete.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

no hej ale vieš aké sú z toho bicáky .... sice len na pravačke
Odpovedať Hodnotiť:
 

si predstav ze do RAM toho narve vela... vysledok ide na disk z tade to ide cez siet na servery....


Odpovedať Hodnotiť:
 

neefektívne. Čo je rýchlejšie sieť alebo nejaký SCSI disk?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, ze tam maju byt 1,7 PB. Tu sa o tom pise http://www.tacc.utexas.edu/resources/hpcsystems/
Odpovedať Hodnotiť:
 

MA TAM BYT 1.7 PB !! MA TAM BYT 1.7 PB !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

MA TAM BYT 1.7 PB !! MA TAM BYT 1.7 PB !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

MA TAM BYT 1.7 PB !! MA TAM BYT 1.7 PB !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

MA TAM BYT 1.7 PB !! MA TAM BYT 1.7 PB !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

MA TAM BYT 1.7 PB !! MA TAM BYT 1.7 PB !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

MA TAM BYT 1.7 PB !! MA TAM BYT 1.7 PB !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

MA TAM BYT 1.7 PB !! MA TAM BYT 1.7 PB !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pochybujem, ze si to opravia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm nedavno sa to volalo inak....

Odpovedať Hodnotiť:
 

bude dalsi (walker?) texas ranger :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ale tento nevie napocitať do nekonečna, ani nema červeny pas s karate
Odpovedať Hodnotiť:
 

to este neni iste Chuck Norris ma este nejake pochybnosti - nevie ci bude najlepsi na svete pocitac od SUN alebo on
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chuck Norris nema ziadne pochybnosti, nebude vykonnejsi pocitac ako ON. Nezabudajte ze kazdy jeho bajt je smrtelny ... kam sa hrabe nejak SUN ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vydrží im to pol roka, kým sa na najvýkonnejší nezmôže niekto iný. Ale to je dobré. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

1.2TB diskoveho priestoru? sko PB? 1,2 TB mam doma na desktope :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si ale truba..je tam napisane 1.7 a nie 1.2:))
Odpovedať Hodnotiť:
 

ta diskova kapacita je fakt nic moc
1.7 TB to uz zacina byt bezne doma na desktopoch ...

Odpovedať Hodnotiť:
 

125TB pamate a 1,7TB disku? Nieje tam chyba? nemalo to byt aspon 125GB a 1,7TB ? alebo 125TB a 1700 TB (nevim co ide po TB tak vysoko este nehladim)
Odpovedať Hodnotiť:
 

kilo - k or K ** 10^3 2^10
mega - M 10^6 2^20
giga - G 10^9 2^30
tera - T 10^12 2^40
peta - P 10^15 2^50
exa - E 10^18 2^60
zetta - Z 10^21 2^70
yotta - Y 10^24 2^80
** - k = 10^3 a K = 2^10
Odpovedať Hodnotiť:
 

najvacsia sranda bude ked nasi pravnuci budu pytat 2000, aby si sli do vypradaju starych PC kupit superpocitac od Sunu :D viem, ze je to prehnane, len chcem poukazat na vyvoj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

2000 euro nie je prave malo :p
Odpovedať Hodnotiť:
 

hehe na to som uplne zabudol, ze aj nieco take ako euro k nam úpride :D mal som namysli SK samozrejme ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

system bude plne funkcny pri vykone 6 Tflops.
:D:D
ked si zoberiete aky vykon maju dnesne desktopy (myslim aj vga) tak pred 10 rokmi o takom vykone ani neuvazovali....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to potom uz mame dostupne technologie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm a spotreba ?..20 gigawatt ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som ho aj kupil kolko moze stat? :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

co nevies citat?? sak to tam mas napisane!! to je v pc s tebou! si najprv precitaj clanok cece!
Odpovedať Hodnotiť:
 

nesi nakodu Koudak z step by step?
Odpovedať Hodnotiť:
 

yeah,a zpívam si blues:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

No autor tu kludne mohol dat anketu ze kedy bude superpocitac s vykonom 1 exaflof. Moznosti : 2012,2016,2020,neviem :D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

skor 2009 :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

všetko je už vymyslené,len nám to nechcú povedať.aby nás náhodou nedrblo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ROFLMAO
Odpovedať Hodnotiť:
 

bolek
Odpovedať Hodnotiť:
 

tebe to uz ale povedali ako vidim
Odpovedať Hodnotiť:
 

hoci sa aj amici posulozia tak stale mu budu necinne procesy windozu zrat 99% CPU :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej ak tam budu ficat Wokna od mrkvosoftu tak tych 62975 jadier bude pouzivat mnozstvo hackerov vo svoj prospech a to jedno jadro bude stacit tej univezite :D a budu sa cudovat co je to take pomale :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedze SUN ma vlastnu technologiu na cpu, tak prestante tocit o windozoch, je jasne, ze tam pobezi solaris.
Odpovedať Hodnotiť:
 

boha DSL spite si na usiach? sak si opravte tu chybu!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Darmo... neopravia to...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neopravia, 1,7 TB is enough for everybody
Odpovedať Hodnotiť:
 

"“640K should be enough for everybody for all time." :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked maju tolko cpu naviše, ta nech mi dajake pošlu, isto im chybať nebude
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár