neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Po námietkach Google MS zmení vyhľadávanie vo Viste

DSL.sk, 20.6.2007


Spoločnosť Microsoft zmení desktopové vyhľadávanie integrované vo svojom operačnom systéme Windows Vista.

Zmena bude uskutočnená ako dôsledok dohody Microsoftu s Ministerstvom spravodlivosti a sedemnástimi štátmi USA z roku 2002 vo veci zneužívania monopolného postavenia Microsoftom.

Skôr tento rok vzniesla spoločnosť Google oficiálne námietky, podľa ktorých integrované desktopové vyhľadávanie vo Viste podobne ako v minulosti Internet Explorer a Windows Media Player porušuje túto dohodu Microsoftu s USA.

Po dohode Microsoft umožní koncovým užívateľom aj OEM výrobcom PC zmeniť používaný desktopový vyhľadávací program na konkurenčný, podobne ako je to v prípade voľby štandardného webového prehliadača, emailového klienta alebo multimediálneho prehrávača.

Zmena bude vydaná ako súčasť Service Packu 1, ktorého príprava sa tak definitívne potvrdila.

Podľa tlačovej správy generálneho prokurátora Kalifornie, najväčšieho štátu USA zúčastneného v spore s Microsoftom, spoločnosť predpokladá vydanie beta verzie SP1 pre Vistu ku koncu tohto roka.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

tak a je to tu, nakoniec SP1 bude. Ale to nie je na skodu, naopak :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co si sakal, ze akoze nebude, ci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Bude" to je hmlisty prislub do buducnosti. Oni sa mozu tvarit, ze ho vyvijaju aj 3 roky, co v konecnom dosledku moc nepomoze ani google.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Urcite zostanem len pri MAC OS X kde nie je potrebne riesit taketo absurdnosti zo strany microsoftu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

absurdnosti zo strany microsoftu? no co ja viem, za chvilu kvoli monopolnemu postaveniu bude cely win vratane jadra nahraditelny niecim od tretich stran....
zase niezeby som bol na strane M$ ale...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne uz ani windowsaci, ani linuxaci nevadi, ale ti, co stale ospevuju mac os x musia byt pekne retardovani. Povedzte mi niekto, kto by kupil nejaky macbook za taku cenu? Ste ubohi, za taku cenu by som prosil trosku iny system, sa neposerte z toho tigra.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja, keby boli prasule :-) Ked budu,. urcite menim platformu. A nieje to iba systemom. Urcite nebudem kupovat ejSER alebo eŠUS za par drobnyczh. Doba sa meni, konecne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies mi povedat kto by si uz kupil Porshe Cayene alebo patkovy bavorak za take prachy? Alebo Hummer! Sak toho sa podla teba nepreda ani kus! No oni musia byt asi tiez retardovani... Kazdy si kupi to, na co ma a co od toho ocakava. Kupit si notebook nejakej znacky s MS a strachovat sa ze mi po instalacii nejakeho updatu nenabootuje? Alebo ze mi bude sekat ked zapnm AERO? Alebo s Linuxom a nemat drivery na niektore zariadenia? Vyber si...
Odpovedať Hodnotiť:
 

o mac OS nemam paru, ale mas tam integrovane desktopove vyhladávanie?

a ked mas, co asi mas, je moznost zmenit si ho za google desktop alebo nieco podobne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak oni chudacikovia si to na Macoch este neuvedomili, ze vsetko co maju, je od jednej firmy. Hlavne ze pi..u na Microsoft. Tu mas aspon sirsi vyber. Na Macu si mozes tak bicovat delfina.
Odpovedať Hodnotiť:
 

he,mac to je nieco ine.tam vyraba ta ista firma hardver aj softver a neexistuju konkurencne vyrobky lebo vsetko je obchodne tajomstvo a cele sa to predava ako jeden celok,kup alebo nechaj byt.windows je o niecom inom,zije z toho,ze vsetci robia vsetko pod neho,tak nech sa necuduje,ze to ma aj tieniste stranky.na jednej strane zabezpecuje monopol,na druhej si vynucuje ustupky.mac ich nerobi,preto sa nikdy nestane monopolom.pre urcitu cielovu skupinu je ale lepsim riesenim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

MAC OS X ma integrovane vyhladavanie, vola sa Spotlight a keby existovalo aj pod Win tiez by som bojoval za to, aby MS nevnucoval monopolne uzivatelom Desktop Search...
Spotlight sa objavil prvy krat v MAC OS X 10.4 priblizne v Aplrili 2005
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co s tym ma MS? Za to predsa moze Google?! Ale samozrejme, ze podla anti-MS ludi moze vsetko MS, nech uz je to sucho v Afrike alebo to ze SK koruna klesa. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zabudol som dodať , že ja som tiež z Afriky !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepaci sa mi ani jedna z politik velkych firiem. Google sa angazuje do veci, ktore prakticky nie su tak problematicke ako to bolo s prehravacom videa a hudby len sa to tyka aj ich oblasti posobenia, samotne vyhladavanie pokladam za elementarnejsiu zalezitost pocitacov, takze aby nebolo vo Windows integrovane je absurdita.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zachvilu zakazu uz aj ovladanie Windows cez ikonu Tento pocitac, lebo existuje na taketo skvele veci aj Total Commander, a podme dalej, najkoniec windows bude len tapeta a k tomu budu firmy ponukat kazda zvlast daku tu hluposticku ;), kam tie PC speju :DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ci ti usla definicia Operacneo systemu, ale multimedialny prehravac, internetovy browser, indexovaci vyhladavac, mailovy klient ani nic ine sa tam akosi nespomina...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak ti niekto nastavy defaultny vyhladavac na ten svoj a neda sa prestavit je to trochu odrb nie? aj z pohladu google aj z pohladu teba :P

btw: nejak to islo hladko ta dohoda... asi sa poucili ked im EU vymerala tu miliardovu ci aku pokutu za WMP
Odpovedať Hodnotiť:
 

otvor oci

oni nehovoria o tom ze by to nemalo byt integrovane, len o tom ze mas mat moznost zmenit defaultne na svoje favorite... ja toho psa naozaj nemusim
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna uplna blbost, preco by mali nieco nahradzat vo SVOJOM operacnom systeme, ked sa nikomu nelubi, tak ho moze predsa nahradit cely
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano je to uplna hlupost .... za monopol by sa mala brat len firma a nie jej produkty
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to tak, sikovnym patri svet. Niesom zastanca mikrosftu, ale je to uplne ich vec, co si tam daju a co nedaju. Ak sa niekomu nepaci, ma mnozstvo alternativ
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to som si myslel, ze legislativne zmeny sa vydavaju len k ekonomickym balikom :) ... zda sa, ze buduce service packy Windows uz nebudu obsahovat opravy bezpecnostnych chyb, ale budu riesit len dosledky sudnych rozhodnoti ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdy vyrobok ma dopad na ine. Microsoft otvara cestu inym vyrobcom, ale vyslovene nuti vyuzivanie svojho dalsieho produktu, ja ako slobodny obcan ale rozhodne budem radsej pouzivat google vyhladavanie, ako microsoftacke. (nemam rad Microsoft, ale lepsiu alternativu som nenasiel, aj ked pouzivam aj linux, ale v mensej miere - len pre info). Je to ako keby ste v Octavii museli pouzivat iba napr. gumenne rohoze vyrabane Skodou (aj ked ani Skodu nemam rad :D ale je to priklad), ktore su mozno horsie, ako lacnejsia alternativa od ineho vyrobcu, ktory vyraba napr. kozene rohoze a navyse lacnejsie. (samozrejme je to priklad a objasnenie mojho nazoru)
Odpovedať Hodnotiť:
 

na tento clanok mam reagovat a ako preboha ved to ma nezaujima vista je hovadina
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár