neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Linux má zlepšiť tlač a znížiť spotrebu

DSL.sk, 20.6.2007


Linux Foundation, novovzniknutá organizácia podporujúca presadenie Linuxu, oznámila výsledky prvého summitu a ďalšie hlavné smery technického vývoja, na ktoré sa budú jej členovia sústrediť.

Linux Foundation vytýčila viacero oblastí, v ktorých by sa mal Linux respektíve procesy vývojárov Linuxu zlepšiť.

Linux by mal byť viac optimalizovaný na nižšiu spotrebu s ohľadom ako na desktopové použitie, tak na serverové a najmä mobilné použitie, kde Linux získava čoraz väčší podiel.

Zmeny k úspornejšej prevádzke v novej verzii svojho operačného systému Windows Vista zdôrazňoval aj Microsoft. Tieto zmeny sa týkali najmä zmien v šetriacich režimoch, jednoduchšieho prechodu do nich a väčšej motivácii užívateľov používať ich. K akým zmenám by konkrétne malo prísť v Linuxe nie je známe.

Zmeny k lepšiemu by sa mali udiať v oblasti tlače, kde bude uľahčený vývoj ovládačov výrobcom tlačiarní, keď bude potrebné vyvíjať iba jednu spoločnú verziu pre všetky distribúcie. Zároveň bude zriadený centrálny repozitár tlačových ovládačov, odkiaľ budú distribúcie sťahovať aktuálne ovládače.

Zlepšiť by sa mal proces testovania pre zlepšenie výslednej kvality kódu, keď vývoj v linuxových distribúciách je mimoriadne rýchly a najmä u menej známych aplikácií kvalita nového kódu nebýva často dostatočná.

Preberané boli aj otázky mobilného Linuxu a IPv6.

Linux Foundation vznikla spojením Open Source Developer Labs a Free Standards Group a medzi jej členov patria okrem iného takmer všetci najväčší presadzovatelia Linux, ktorí výrazne prispievajú aj k samotnému vývoju, napríklad Fujitsu, Hitachi, HP, IBM, Intel, NEC, Novell a Oracle.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Musim priznat, ze power management vo Viste sa oproti XP vyrazne zlepsil a pribudlo mnozstvo nastaveni, ktore predlzili funkcny cas akumulatora na mojom notebooku o minimalne 15 minut. V podrobnych nastaveniach konkretneho modu je toho az moc ;) a niektore funkcie nemaju napovedu (ani lokalnu ani on-line), googlit som zatial neskusal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave preto maju notebooky s vistou vacsiu spotrebu ako s winxp
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ja som dosiahol zvysenie funkcneho casu tiez iba experimentom pokus-omyl... Asi sa v MS viac sustredili na aero ako na napovedu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam skor skusenost, ze linux mi zvysil cas pouzitia notebooku, ukazuje mi standartne graf, kolko watov aktualne zerie, tak sa to da pekne tunovat. tusim som sa dostal na hranicu 13-14w/h
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

w/h - to je co za jednotka?
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

A cim sa tak zlepsil? Lebo ked dam v XP procesor, grafiku a jas displaya na minimum, tak uz neviem, kde by mohla Vista ubrat, aby dala dalsich 15 minut :)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ja sice Vistu nemam, ale okrem veci, ktore si vymenoval, sa da usetrit spotreba na DVD mechanike, HDD, svojho casu si pamatam na pruser MS, ked sa zistilo, ze so zapojenym USB zariadenim sa prilis zvysovala spotreba notebooku. Da sa vylepsit sprava bezdrotovych sieti (bluetooth, wifi, infra), dalo by sa pokracovat RAMkou a pod...
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

s tym znizovanim spotreby linuxu je to dobry tah, zacali s tym v kerneli 2.6.21 - upravou "timer clock" z pevnej hodnoty na variabilnu, cim umoznili CPU dlhsie fazy idle a tym viac casu na prechod do uspornejsieho rezimu,

pokracoval intel so svojou utilitkou powertop a par patch-ami na rozne aplikacie ako firefox,gaim,nejake wifiny, ktore zbytocne casto zobudzaju jadro

este nech je bezproblemovejsie suspend to disk, usporne rezimy nevyuzitych zariadeni (aj porty..) a bude to fajn
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoducho, linux ide dopredu. Ja som pred tym pouzival win a ked som presiel na linux, tak som zistil ze aky shit je win. win uz nikdy viac. A ked ho v robote pouzivam tak len nadavam...
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

heh, cisty flamer :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani nie flamer ako skor jeden z novoprislich :D
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

To je v pohode, nech si kazdy napise nazor. Budte este radi, ze tu uz nie je flamewar.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dik za podrzanie. Ja nikdy nikomu nevnucujem svoje nazory, vzdy pisem co si ja myslim, ale mnohi ludia to este nechapu, ze kazdy clovek moze mat valstny a pritom iny nazor.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

na pracu pouzivam linux
na zabavu win xp pro official
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne daka dobra sprava, s tymy ovladacmi by to nemuselo byt len na tlaciarne.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

na ktoré sa budú jej členovia sústrediť.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

v tlacenim v linuxe mam len dobre skusenosti... to co vyzeralo v winshite ako grc thak na linuxe to bolo vvytlacene uzastne.... len tak dalej linux
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

treba pouzivat tu istu tlaciaren ;)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

linux a tlac proste parada pred rokom som mal problem, ale teraz ee dokonca som rozchodil stare hp laserjet IIIp/w ktore ma LPT cez USB uplne v poho pomocov toho hp drivera na tlaciarne a na tom istom notasi aj nove hp neake kombo a este neaku epsonku je pravda ze epson je podporovana a hp ma dobru podporu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bola tha ista tlaciaren.... a vyzeralo to uplne inac
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

to vies, ked pouzivas atramentku od hp , tak bud rad ked ti aj vo win vytlaci rovnako :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vo win mi to nevytlaci thak isto...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ze nie ved linux je na co na grafiku a tlacenie u mna na linux vzdy potvrdi take hov_o ze by ste sa divili zlati moji
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár