neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Red Hat získal najvyššiu bezpečnostnú certifikáciu

DSL.sk, 18.6.2007


Distribúcia Red Hat Enterprise Linux 5 získala najvyšší stupeň bezpečnostnej certifikácie v USA, ktorý umožňuje RHEL nasadiť napríklad v sieťach amerického Ministerstva obrany, Ministerstva domácej bezpečnosti aj v NSA.

RHEL získal certifikáciu Evaluation Assurance Level 4 v troch oblastiach kontroly vďaka použitiu rozšírenia SELinux (Security-Enhanced Linux) umožňujúceho detailné pridelenie práv jednotlivým užívateľom na jednotlivé súbory a ďalšie objekty a zdroje.

Najvyššiu úroveň certifikácie má RHEL okrem Controlled Access Protection Profile aj v Labeled Security Protection Profile a Role-Based Access Control Protection Profile.

RHEL sa tak dostal na úroveň napríklad operačného systému Trusted Solaris a získal náskok pred ostatnými linuxovými distribúciami, ktoré majú zvyčajne najvyšší stupeň certifikácie len na úrovni bežnej kontroly práv na úrovni užívateľa z pôvodných verzií Linuxu.

Certifikácia sa udeľuje na operačný systém na konkrétnej hardvérovej platforme, RHEL ju získal na serveroch IBM System x, System p5, System z a BladeCenter serveroch, informuje InformationWeek.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Zaujimave, ja som si myslel, ze s pravami na subory prisiel ako prvy Linux a nie Windows.
Odpovedať Hodnotiť:
 

o windows sa tu nic nehovori, pokial dobre vidim, ale ked uz sme pritom, tak windows. mas takuto vec, cloveka A, B, C a kazdemu z nich chces dat ine prava na nejaky konkretny subor. To v Linuxe bez SELinux nespravis, zatial co vo Windows ano...
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK dik. Hmm teraz by mohol niekto, komu nic nehovori slovo vyvoj, povedat, ze Linux kopiruje Windows. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Az na taky maly detail ze prava v Unixe/Linuxe boli uz v dobach, ked sa Windowsu o nejakych pravach ani len nezdalo. :-) (alebo mal niekto spravu prav na Win 3.11? :-D)
Odpovedať Hodnotiť:
 

v unixe ano, v linuxe nie - vid prispevok nizsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

blbost, vravi ti nieco ACL? Podporuju ho uz skoro vsetky suborove systemy (ext2, ext3, ext4, reiserfs, resier4, xfs, jfs a ostatne neviem naisto)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry, mas pravdu, bol som trochu nepresny vo vyjadreniach. selinux zahrna aj ine veci ako subory a acl len pre filesystemy bolo uz skor, vo vyvojovom 2.5 sa objavilo v novembri 2002, ako som checkol, vzapati backportovane na 2.4.

nic to nemeni ale na vec, ze windows mali taketo prava skor, neviem ci uz nie od NT 3.1 (1993)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Unixove systemy ich mali davno pred 1993.
Odpovedať Hodnotiť:
 

o windows sa tu nic nehovori, pokial dobre vidim, ale ked uz sme pritom, tak windows. mas takuto vec, cloveka A, B, C a kazdemu z nich chces dat ine prava na nejaky konkretny subor. To v Linuxe bez SELinux nespravis, zatial co vo Windows ano...


...ale spravis cez konzolu sa to da v pohode.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako keby niekoho na Slovensku aj s našim nbusr123 zaujímalo, že aký SW môžu používať v USA...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vies co je celkom sranda? ze RHEL 5 alebo jeho klony mozes pouzivat aj tu... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No proste linux..
Odpovedať Hodnotiť:
 

kazdy vie ze Vista je najbezpecnejsi OS ever :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kazdy vie ze si totalny idiot
Odpovedať Hodnotiť:
 

?!? ako teraz nechapem, z coho to usudzujes?
Odpovedať Hodnotiť:
 

usudzuje z toho co si napisal :P :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak teraz som trosku asi mimo ale ved linux odjakziva umoznuje dat viac prav ako widle a dokonca aj jednotlyvim uzivatelom ci ee? ci to sa toci o niecom inom?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár