neprihlásený Sobota, 27. júna 2026, dnes má meniny Ladislav, Ladislava
IBM si patentovala externú RAM

DSL.sk, 13.6.2007


Zaujímavú technológiu si nechala patentovať spoločnosť IBM, držiteľ najväčšieho počtu patentov na svete.

Patentované riešenie externého boxu s RAM má zabezpečiť možnosť zvyšovania počtu pamäťových slotov a pohodlné rozširovania kapacity RAM u bežných PC s DRAM slotmi.

Do voľného DRAM slotu sa vsunie konektor, ktorý je káblom spojený s externým boxom. V externom boxe sú k dispozícii štyri DRAM sloty.

Riešenie by malo slúžiť na dočasné flexibilné zvýšenie kapacity pamäti ale tiež na zvýšenie kapacity pamäti tam, kde to pre obmedzený počet pamäťových slotov inak nie je možné, napríklad u notebookov.


Schéma riešenia externej RAM



Patent počíta s vyvedením kábla do portu nového formátu, riešenie je tak modulárnejšie a umožňuje pohodlne externé boxy s RAM presúvať medzi PC. Na základe dostupných informácií nie je známe, či riešenie vyžaduje podporu v pamäťovom radiči PC alebo v BIOSe dosky.

Kedy by sa zariadenia mohli objaviť na trhu a či IBM už v súčasnosti vyvíja respektíve licencuje patent nejakému výrobcovi nie je známe.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Podla mna to strcia do suplika na "horsie" casy tak ako kopec dalsich dobrych veci. Nech ziju patenty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze sa z toho budu dat vytlct celkom slusne peniaze, takze by som si tym nebol taky isty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no jasne ale preco si to nenechat na horsie casy ze? Ale bolo by fajn keby sa tato technologia standartizovala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekde som cital(mozno aj na dsl), ze IBM az tak striktne nepozaduje platenie patentov. Pisali to pri clanko riesiacich patenty pri podpisani (svadobnej) zmluvy Mrkvosoftu a Novelky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

táto Schéma riešenia externej RAM idealna na take to domace zuvanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak tebe s tym domacim zuvanim uz pekne yebe v tej hlave
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto mali vymyslieť pred dávnejšie, keď dosky mali často menej ako 2 sloty a rozširovať bolo treba z roka na rok. Teraz sa mi to zdá byť blbosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj dnesne notebooky maju kvoli miestu casto len dva sloty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak ma ten jeden slot max kapacitu napr. 2 GB RAM, tak potom je mozne pouzit externe len 2 GB?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved to by potom nemalo ziadny vyznam, nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemalo, ale limity chipsetu pre ramky su jasne (starsie dosky 1GB n kanal, a novsie 2 alebo vynimocne 4 GB na kanal)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno je to skorej riesenie pre servery ...tak ako sa tvoria diskove polia tak by si dokoval RAM ....doska by mala urcite mnaoztvo slotov na pamet ... a ostatne zvysovanie by sa realizovalo externe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

malo, ak mas prebytok ramiek nizkej kapacity.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je na tom na vymyslanie? Co je na tom dokonca na patentovanie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez si myslim, ze to nie je na patent - podla toho obrazka to vyzera ako predlzovacka. Asi tam budu este nejake ochrany aby sa to neznicilo, ked to pripojis za behu.

btw - moj prvy pocital Atari mal tiez zbernicu procesora vyvedenu na port (vlastne iba trcal kus plosaku z krabice). Je to na patent?
Odpovedať Hodnotiť:
 

mno...

to nie je take zle, maju byt externe grafiky kt sa pripoja na nieco ako external sata konektor

ked sa to da peke dohromady na stabilnej odladenej platforme tak mame maly notas s vysokou vydrzou a postacujucimi schopnostami SSD harddisk, nizkoenergeticky moderny CPU, integrovana grafika co staci na normalny zivot -to vsetko +dlha vydrz na baterky aspon tak 8-10 hodin...

v praci alebo doma to pripojim k dokine, napojim xtra ramku, vykonnu grafiku, krabicku v ktorom je xTB hard diskove pole, alebo sata disk do ESata konektoru a mam plnohodnotný high end PC

mne sa tento smer vyvoja na modularny laptop/pc celkom pozdava...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj aj mne :) ...a externe grafiky sa realizuju aj cez USB ale zatial iba na principe old VGA chipsetoch ..napr via,S3,atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a teraz si predstav, ake by to bolo, keby si to mal vsetko zabudovane v dokovacej stanici. kurna to by uz bolo fajne. taky dok by som si aj kupil. alebo keby vyrabali doky s volnymi rozsirovacimi poziciami...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bude zase haluz - cele PC rozhadzane po stole - externy disk, externa grafika externa ramka, externa napalovacka
Odpovedať Hodnotiť:
 

externy pc, externy monitor, externa klavesnica a mys :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

plusu spieva vam....


uz nam chyba len externy uzivatel... haha
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie je to prave najstastnejsia myslienka:
u RAM zalezi na kazdej ns pristupovej doby, kazdom milimetri vedenia a oni si to hodia cez dlllhy kabel, nevyse preruseny!!
fakt je to len suflikovy patent. Niekedy v buducnosti, ked sa zlepsi technologia a rozsiri sa, oni otvoria suflik a kazemu povedia "platte a placte", ved co je to pre IBM drzat si jeden ci sto patentov navyse, ved na tom este aj zarobia
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz dneska mas opticky vystup zo zvukovky ...kde mas problem aby sa realizoval prenos,ale obojsmerne, ako pri zvukovke? ..tam ten prenos je uz iny :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale celkom sa mi paci tento vynalez.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zvukovka a obojsmerne nie je to nahodov vystupne zariadenie podotykam okrem mikrofonu tiez si nemyslim ze to bude mat bohvieaky uspech na servre nech sa paci ale toto uz vazne zacina byt divne vsetko v krabickach a cez kable podla mna uz skor bude mat uspech ten elektronicky docking na ktory budes bezdrotovo bez napajania pokladat krabicky s hdd dalsiu s ram inu zas s grafickou tak velmi by si to u ibm patentovat nemali pretoze cele pc skladane z krabiciek vratane maticnej dosky uz davno existuje len ho treba uviest na trh ale pred tym chcu este nieco stihnut ja som za stary dobry hw a na obrazku ta obrovska krabica si robia zarty ne ved naco tak velku krabicu pre styri ram preboha hnus
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz mozu rovno spravit ako lego nie?..... len dokupis kocku pripojis do tej hrby kociek co uz mas doma a ficis dalej
Odpovedať Hodnotiť:
 

si dam asi patentovat kua..... chlapi
Odpovedať Hodnotiť:
 

cele mi to pripada ako apple ][, same externe zariadenia
:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam rad zwuk sypania klincov, rozbijanie skla, domiesavaca s maltou, cerpanie vody s hrdzavej studne, rychlika na zeleznicnom moste, zvuk pasovej pili, strelby s kalashnikova, kombajna a zbijacky pri praci, zvuk tovarne na pasovu vyrobu traktorov, zvuk riadnych yebotov a pleskotu v jednom. Jednoducho povedane dupanie kapusty v sviznom tempe.. Cele toto vymysleli nemci a nazvali to schranz :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Externy procesor uz tiez patentovali? nie tak to idem ja! Potom vyvediem externe aj cipovu sadu pripadne dalsie veci. Nech ziju zbytocne patenty!
Odpovedať Hodnotiť:
 

IBM to je american dream! spotrebna elektronikaa toto je patentovany trabant s palubnym pocitacom
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár