neprihlásený Piatok, 27. januára 2023, dnes má meniny Bohuš
Rozhovor: Michal Illich z Jyxa

V portáloch na českom a slovenskom internete sa už výrazne, aj keď ešte nie úplne, presadilo fulltextové vyhľadávanie. Fulltext u nás absolútne ovládlo Jyxo, ktoré dodáva fulltext najväčším portálom - seznam.cz, atlas.cz, zoznam.sk, atlas.sk a ďaľším. Prinášame Vám rozhovor o zaujímavých otázkach ohľadne jeho fungovania s Michalom Illichom, zakladateľom a majiteľom firmy vyvíjajúcej a prevádzkujúcej Jyxo.

Patrik Horník, 17.2.2005


Ešte donedávna portály u nás poskytovali len katalógové vyhľadávanie. Nie že by sme boli až tak pozadu za svetom, kde fulltext funguje už veľmi veľmi dlho (nie že by sme neboli), ale katalógové vyhľadávanie dokáže zvládnuť národné internety do istých rozmerov. A tak až s rastom internetu a rastom konkurencie vyhľadávače zaviedli fulltext. Vo vhodnom čase a s vhodným produktom prišlo Jyxo, ktoré tak ovládlo fulltext v ČR a SR.

Jyxo sa orientuje na hľadanie v českom a slovenskom internete a svoje služby poskytuje najčastejšie portálom, ktoré využívajú riešenie a databázy Jyxa na fulltextové vyhľadávanie svojich užívateľov. Na vlastnom webe www.jyxo.cz okrem štandardného vyhľadávania môžete nájsť vyhľadávanie v obrázkoch, článkoch, audio/video súboroch a tovare, ktoré neposkytujú všetci jeho partneri.

Dobrý deň pán Illich, množstvo našich čitateľov sa už zrejme stretlo na slovenskom a/alebo českom internete ak nie priamo so stránkami Vášho vyhľadávača, tak aspoň s jeho výsledkami. Kde všade sa v súčasnosti môžeme stretnúť s výsledkami vyhľadávania Jyxa?

Na Slovensku je to nyní Zoznam, Atlas a Zoohoo. V Čechách Seznam, Atlas, Volný, Gladius, Univerzita Karlova, prodejce zájezdů Invia a mnozí další. A samozřejmě i náš ukázkový web, Jyxo.cz.

Pred časom sme zaregistrovali smerovanie vyhľadávania SME.sk, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie stránky na Slovensku, na zoohoo.sk, momentálne už smeruje vyhľadávanie na Atlas. Prečo k tejto zmene došlo?

To já nevím, to se zeptejte SME, případně Zoohoo či Atlasu.

Táto otázka vznikla na základe dojmu, že Zoohoo je priamo prevádzkované Jyxom, keďže logo Jyxa je možné nájsť v časti homepage, vyhradenej zvyčajne len pre informácie o prevádzkovateľovi systému a žiadne ďaľšie konkrétne údaje o prevádzkovateľovi nie je možné na stránkach nájsť.

Ne, Jyxo neprovozuje Zoohoo, jen mu dodává výsledky stejně jako ostatním. Zobrazení loga je standardní podmínkou, ukazuje jej většina partnerských portálů.

Z toho vzniká otázka, keďže projekt zoohoo.sk zatiaľ zrejme negeneruje nejaké významné výnosy, ako je to s licencovaním Jyxa? Na základe čoho sa odvíja cena a pokiaľ je cenník viac-menej štandardný, pre prípadných záujemcov, v akých rádoch sa cena pohybuje?

Ceny říkáme jen portálům. Jsou víceméně standardizované - dbáme na to, aby nikdo nedostával méně výhodné podmínky než jiný portál.

Ako dlho je Jyxo v ostrej prevádzke, teda ako dlho už užívatelia môžu využívať jeho služby?

Už je to pár let. Firma byla založená v dubnu 2002 a první verze vyhledavače spuštěná v srpnu 2002.

Ako dlho pred spustením Jyxo "snoril" po našom Internete a chystal si databázu?

U nové země většinou indexujeme tak tři měsíce, abychom měli jistotu, že už robot prošel všechno důležité.

Na akom modeli funguje spolupráca s portálmi? Dodávate im kompletné výsledky pre každú požiadavku, alebo beží Váš software u každého z nich a využíva Vašu centrálnu DB, index, respektíve, aký termín používate v tomto prípade pre tento backend?

Obvykle jim dodáváme výsledky vyhledávání, tedy obstaráváme pro ně kompletní servis: hardware, konektivitu, software, dohled, údržbu. U velkých portálů existuje i možnost, že je vyhledavač provozovaný na jejich hardware.

Koľko hľadaní denne realizuje Jyxo v súčasnej dobe? Aká časť z nich sa realizuje priamo na Jyxo.cz? Viete odhadnúť koľko (unikátnych) užívateľov v ČR a v SR využije výsledky hľadanie v Jyxe, samozrejme aj prostredníctvom partnerov?

Odhaduji to na necelé 2 miliony hledání denně. Unikátních uživatelů může být tak milion denně.

Nemáte k dispozícii najhľadanejšie výrazy, ktoré sa vyhľadávajú u Vás fulltextom? Niekoľko prvých, najzaujímavejších...?

Ano, jejich seznam je na http://jyxo.cz/top/. A na Slovensku: superstar, referáty, práca, porno, tsunami, sex, autobazár, obchodný register, pokec, hry, sociálna poisťovňa, zamestnanie, horoskop, vysoké školy, freevideo, erotika, freefoto, mp3, zoznamka, chat.

Jyxo ako také okrem celého webu vie vyhľadávať aj v obrázkoch, hudbe a videách, článkoch a produktoch. Ktoré z týchto hľadaní považujete za najväčšiu technologickú výzvu? Využívajú niektorí Vaši partneri aj hľadanie v týchto doplnkových kategóriách?

Výzva je všechno. Každý ten typ vyhledávání se také programuje trochu jinak a potřebuje zvláštní přístup. Obrázkové vyhledávání používá Atlas (český i slovenský), multimédia Volný.cz.

Koľko dokumentov máte približne indexovaných? Akú veľkosť majú Vaše relevantné databázy?

V Čechách celkem 57 milionů, na Slovensku dalších 13 milionů. Datově jde o terabajty. Každý den se obmění přes 100 GB.

Je podľa Vás slovenský internet naozaj 4.5 krát menší ako internet český?

Podle všeho to tak vypadá. Podobný poměr ukazují i ostatní vyhledavače.

Ide o celkom úctyhodné objemy dát. Môžete nám prezradiť, na akom operačnom systéme bežia Vaše servery? Používate aj niektorú z existujúcich relačných databází, alebo máte úplne vlastné riešenie? Chceli by ste vyzdvihnúť niektorý software, softwarovú technológiu, najmä open sourcovú, ktorá Vám preukazuje skvelé služby?

Používáme Linux - na serverech i desktopech. Databázi máme pochopitelně vlastní, žádná SQL databáze by neposkytla takový výkon, který je třeba. Skvělé služby také nabízí Apache, GNU C, PHP5, OpenSSH, Mozilla Firefox a Thunderbird, OpenOffice.org a mnohé další programy.

Aku linuxovú distribúciu používate na serveroch a akú na desktopoch?

Není to jednotné, používáme různě Debian, Redhat a Fedoru, dokonce na jednom desktopu i Mandrake.

Ako často aktualizujú crawlery Vašu databázu? Závisí to od stránok?

Databáze je aktualizována jednou denně. Přesná perioda obnovování každé ze stránek závisí na tom, jak často se stránka mění a jak je známá.

Keďže prehľadávate najmä slovenský a český internet, čo rozhoduje o zaradení stránok do Vašej DB? Boli to primárne zoznamy všetkých slovenských a českých domén, ktoré sa rozrastajú o linky z nich smerujúce? Viete detekovať jazyk stránok, ktoré prehľadávate?

Co bylo na začátku, není v podstatě důležité. Jako start může sloužit klidně i jediná stránka. Zahrnujeme vše, co je buď v dané národní doméně nebo co je psané v daném jazyce. Tedy ano, umíme detekovat jazyk.

Prehľadávate aj HTTPS stránky? Wordovské dokumenty a PDF?

Https ne - obvykle jsou to buď varianty normálních http a nebo jsou zaheslované. Word a PDF ano.

Má Jyxo aj cache nájdených dokumentov?

Ano, má textovou cache - je pod tím odkazem "Náhled". Některé partnerské portály ji zobrazují, jiné ne, záleží na nich.

Keďže sme nedávno písali o počte počítačov, ktoré využíva Google, čitateľov bude iste zaujímať, aké je rádovo HW vybavenie Jyxa, vrátane HW u partnerov, aby si to čitatelia mohli dať do súvislosti s celkovým počtom hľadaní?

Dohromady řádově desítky počítačů.

Predpokladáme, že ide o x86 stroje. Používate procesory oboch výrobcov, alebo preferujete AMD alebo Intel? Môžete nám prezradiť niektoré bežné parametre Vašich serverov, napríklad bežná veľkosť pamäte, počet procesorov?

Používáme jak Intel Xeon, tak AMD Opteron v 64bitovém režimu. Obojí funguje pěkně. Procesory obvykle dva a paměti kolik se tam jen vejde :)

Je principiálny algoritmus, ktorý Jyxo používa pre hľadanie, tajomstvom, alebo nám ho môžete načtnúť?

"Principiálně" to tajné není: zohledňujeme slova na stránce, jejich umístění, vzájemnou polohu, počty a tvary. Dále také odkazy mezi stránkami.

:) Majú jednotlivé či už domény alebo konkrétne stránky počítanú nejakú "kvalitu", akou je napríklad u Googlu PageRank?

Ano, mají. Té hodnotě říkáme JyxoRank.

Dočítali sme sa, že Jyxo používa české skloňovanie pri hľadaní. Dáva toto dobré výsledky aj pri slovenských stránkach?

Pro slovenštinu máme vyvinutý zvláštní slovník. Zdá se nám dobrý. To ale posoudíte líp než my.

Nám sa zdá, že Jyxo funguje veľmi dobre a tak ako má. Aj v slovenčine. :)

Děkujeme.

V zhruba polovici minulého roka ste spustili projekt mozek.cz. Keďže je známe, že (aj svetové) vyhľadávače majú veľmi radi blogy a weby typu wikipedie, má tento projekt nejakú súvislosť s Jyxom? :)

Souvislost má, vždyť jej provozujeme :) Kdyžtak se zeptejte konkrétněji.

No vynárajú sa nejaké hypotézy, pretože nie je jasný primárny účel mozku. Zrejme mozek nevznikol pre mozek samotný, tento projekt je vizionársky až priekopnícky na česko-slovenské pomery, ale nie je to projekt porovnateľný s Jyxom. Takže skúsim položiť nejaké hypotézy. Majú dáta získané z mozku väčšiu prioritu pri posudzovaní relevantnosti stránok, ako bežné stránky česko-slovenského internetu? Sledujete na ňom správanie crawlerov veľkých zahraničných vyhľadávačov?

Ne, všechny stránky ve výsledcích hledání - našich i cizích webů - jsou posuzované jednotně, nikdo nemá žádnou výhodu. Chování jiných crawlerů trochu sledujeme, ale asi podobně jako ostatní webmasteři.

Máte ambície a plány na rast do iných krajín alebo na globálnu úroveň? Je česko-slovenský trh dosť veľký na to, aby uživil dlhodobo a s potenciálom rastu projekt vyhľadávača?

Nyní expandujeme na Maďarsko. Československý trh je takové minimum :) slovenský by vývoj vyhledavače neuživil určitě, český stěží.

No určite Vám prajeme veľa úspechov v Maďarsku a ďaľších krajinách, do ktorých sa vyberiete v budúcnosti.

Budeme se snažit :)

Plánujete okolo Jyxa vystavať nový český portál, alebo chcete zostať sústredení na vyhľadávanie?

Chceme zůstat soustředění na vyhledávání. Pár doprovodných služeb sice pouštíme (jako třeba onen Mozek), ale jsou to spíš doplňky.

Na záver sa chcem opýtať, aké digitálne technológie pre osobné použitie alebo všeobecne Vás v poslednom čase fascinovali a aké nové technológie používate? Chceli by ste nejakú obzvlásť vyzdvihnúť?

Líbí se mi malé počítače (ideálně nějaké Mac Mini s lepším výkonem a Linuxem) a mobily jako Treo 600 (používám k plné spokojenosti).

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a prajem veľa úspechov Vám aj Jyxu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Microsoft vo Windows 11 opäť začal automaticky upgradovať operačný systém
Mac Pro s ARM nemá mať ani upgradovateľnú grafiku
Perseverance dokončuje ukladanie skúmaviek so vzorkami na povrch Marsu
Vydaný Wine 8.0 umožňujúci Windows softvér na Linuxe
U nového najlacnejšieho MacBooku Pro sa výrazne znížili rýchlosti SSD
V Bratislave zasahovali hasiči po výbuchu nabíjačky pre kolobežky
NASA vzdala pokusy o roztvorenie panelov na sonde Lucy, misiu to nemá ohroziť
Nový MacBook Pro s ARM má reálnu výdrž takmer 27 hodín
Mestá a obce na protest proti neriešeniu cien energií vypnú verejné osvetlenie
Telekom pokryl 5G sieťou ďalšie mestá, úroveň pokrytia stále neuvádza


Diskusia:
                               
 

"Fulltext u nás absolútne ovládlo Jyxo" s tymto by som nesuhlasil, myslim ze na slovensku ma vyrazny podiel google
Odpovedať Hodnotiť:
 

No bolo to myslené najmä v tom v duchu, že fulltextové riešenia, ktoré sú prevádzkované v ČR a SR ovládlo Jyxo.

A čo sa týka počtu prístupov na SR stránky z vyhľadávačov, tam je to natesno, ale predsa len vedie súčet všetkých vyhľadávačov, ktoré používajú Jyxo, nad Googlom. Aspoň u tých stránok, kde to môžeme posúdiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moc jsem se toho nedozvedel. Otazky spravne, ale pan Illich nybyl moc sdilny. Skoda :-(
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco michal nehovori uplnu pravdu ?

zoohoo.sk sice nie je prevadzkovane jyxo, s.r.o.
ale:
majitelom zoohoo.sk je etarget, a spolumajitelom ceskeho etarget.cz je jyxo
takze mierny konflikt zaujmov tu asi bude ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jyxo neni dobry vyhladadvac. Nenajde Janku Hospodarovu. :(:(
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár