Na zaujímavom spôsobe ovládania mobilných počítačov pracuje netradične British Telecom, bývalý štátny britský telekomunikačný operátor.
Pod názvom BT Balance je vyvíjaný prototyp ovládania, ktorý umožní prenosné tablety, UMPC alebo iné zariadenia ovládať fyzickou manipuláciou zariadenia. To umožní ovládať kurzor bez myši v pohybe a presnejšie ako pomocou klávesov, prípadne jednou rukou na rozdiel od dotykového displeja.
BT Balance používa akcelerometer, zariadenie detekujúce zmenu polohy detekovaním zrýchlenia.
V posledných rokoch takýto spôsob ovládania testovali na notebookoch viacerých značiek IT-nadšenci programovaním zabudovaných senzorov pevných diskov pre detekciu náhlych pádov.
Najznámejšou implementáciou takéhoto typu ovládania je ovládač hernej konzoly Wii.
BT Balance USB kľúč s UMPC (foto: BT)
BT Balance by mal poskytovať vyššiu presnosť. Predstavený prototyp je v podobe USB kľúča, je ho tak možné použiť napríklad s ľubovoľným tabletom alebo UMPC.
V tomto videu BBC je prototyp testovaný zatiaľ iba v špeciálnych aplikáciách. Náhlym prudkým pohybom sa zobrazí hlavné menu, v ukážke je zachytené napríklad prevracanie stránok knihy a pohyb po mape.
Podľa videa citlivosť prototypu ale nie je zatiaľ dostatočná pre plnú náhradu ovládania kurzora.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
4.6.2007 12:24
to bude pohlad pre bohov ak sa toto rozšíri.
priklad zastavka MHD mladi ludia vo veku iksnast sa trasu ako keby mali epilepsiu.Kazdy trase svoj boxík.Na zastavke odpadne epileptik nikomu nic nie je cudne lebo v ruke krcovito zviera PDAcko.
|
| |
tony
Od: tony
|
Pridané:
4.6.2007 23:54
lol, skoro taka debilina ako stol od MS, kde si nemas kam dat ani nohy za tazke prachy :-D
|
| |
thriler
Od: thriler
|
Pridané:
4.6.2007 13:03
Moc dobre nechapem o co tu ide.
|
| |
Yxus
Od: Yxus
|
Pridané:
4.6.2007 13:05
hmmm... idealne pri cestovani na nasich cestach...
|
| |
Mark
Od: Mark
|
Pridané:
4.6.2007 14:09
Mozno sa dozvieme ake tajne sifri su na nasich cestach ukryte pri roznych rychlostiach. Hlavne z Velkej Mace cez Vincov Haj :>
|
| |
fitipaldy
Od: fitipaldy
|
Pridané:
4.6.2007 15:35
na ovladanie je potrebny kurz "kuchar-casnik";)) ..viem si zivo predstavit ako niekto v autobuse stym balancuje..a aby nahodou "nerozlial pismenka" ...a z dialky to bude vyzerat ze ma spatny uhol na lcd..=DD
|
| |
www.all4you.norunof.sk
Od: www.all4you.norunof.sk
|
Pridané:
4.6.2007 16:54
podla mna to je totalna volovina neda sa s tym vobec dobre ovladat jedine vyuzitie to ma v psp-cku pri nejakych autach ze by si s tym robil ako s volantom ale inac nic...
|
| |
pete
Od: pete
|
Pridané:
4.6.2007 17:02
no to vobec nemas pravdu. ak sa to podari spravit dobre a dost citlive, potom ovladat tym jednou rukou smartphone by bola uplna parada...
|
| |
girus
Od: girus
|
Pridané:
4.6.2007 18:16
toto je blbost. mne sa nechce ani pohnut pri ovladani pc. a aj clovek je od prirody lenivy takze prepnut na ovladanie myslou...
|
| |
tono
Od: tono
|
Pridané:
4.6.2007 21:46
ani mne sa so nijak moc nepaci a aj tak je to zatial len v pociatocnom stadiu a s tou starou platformou alebo presnejsie povedane hrou v ktorej vedies gulicku cez bludisko do stredu plochy kde je mala jamka naklananim a trpezlivostou ma omrzela velmi skoro a to som bol decko co by to bolo teraz dalsia vec ako si budes nastavovat scrolovaciu rychlost lebo na tej videoukazke to vyzeralo hrozne nehovorim ako dlho by si cakal kym by sa ti mapa zrolovala zo severneho slovenska na juzne to by si mohol rovno polozit do igelitky a ist na slepo nic vzlom ale joystick ktory je v niektorych notebookoch mi pripada ovela ovela uzitocnejsim a tiez sa da ovladat az jednou rukou ci boha take ko_otiny ze jednou rukou udrz colen 750 gramov jednou rukou aspon 30 minut kolko vazi henta blbost dalsi komentar hlupe video robia si tam reklamu z uplneho haraburdia koniec mojho prispevku
|
| |
wave
Od: wave
|
Pridané:
4.6.2007 22:14
podla mňa by sa ľudia hanbili ovládať pocketPc alebo niečo podobné týmto spôsobom na verejnosti, teda ja určite... jemi už nepríjemné keď telefonujem cez handsfree.. vyzerám pritom ako trpiaci samomluvou :)
btw: odpusťte chyby, učím sa písať s diakrytikou
|
| |
czecho
Od: czecho
|
Pridané:
4.6.2007 22:43
skuste pred sebou 15 minut drzat kilo muky. a potom s tou mukou dalsich 15 minut chodit v priestore. potom som zvedavy na nazory na novy druh ovladania :)
|