neprihlásený Sobota, 19. apríla 2025, dnes má meniny Jela
21 dní s Ubuntu ako hlavným desktopom

V druhej polovici apríla vydala spoločnosť Canonical novú verziu svojej linuxovej distribúcie Ubuntu 7.04. Keďže Ubuntu patrí v súčasnosti k najpopulárnejším desktopovým distribúciám, rozhodli sme sa otestovať súčasný stav Linuxu na desktope práve na tejto distribúcii. V rámci 21-dňového testu bolo Ubuntu hlavným operačným systémom na pracovno-domácom PC a testované ako plnohodnotná náhrada Windows XP.

Ján Štefánik, 27.5.2007


V dnešnom článku prinášame výsledok testu Ubuntu 7.04, populárnej desktopovej distribúcie, ako hlavného operačného systému na desktope počas 21 dní. Test bol zameraný na posúdenie rozdielov oproti Windows XP a vhodnosti Ubuntu ako jeho náhrady.

Prvé základné informácie o Ubuntu 7.04 sme priniesli v tomto článku.

Ubuntu som testoval na pracovno-domácom PC, na ktorom sú štandardne inštalované Windows XP Professional. PC je využívané na intenzívne browsovanie po webe, písanie článkov a tvorbu dokumentov, občasné programovanie v Jave a PHP a bežné účely domáceho PC, emailovanie, počúvanie hudby a sledovanie videa, napaľovanie DVD.

Inštalácia a hardvér

PC, na ktorom sme Ubuntu testovali, je postavené na dvojjadrovom procesore Pentium D 820 s taktovacou frekvenciou 2.8 GHz, základnou doskou Asus P5LD2 s čipsetom 945P, 4 GB DDR2 533 MHz RAM, 74 GB WD Raptor a 500 GB Seagate SATA diskami, ATI Sapphire Radeon X1650 Pro a dvojicou monitorov Samsung SyncMaster 740B a SyncMaster 240B.

Používanými perifériami sú USB myš, PS/2 klávesnica, multifunkčné laserové zariadenie Samsung SCX-4521F, Logitech QuickCam Fusion.

Windows XP Professional sú inštalované na celom 74 GB Raptore, 450 GB druhého disku bolo obsadených NTFS partíciou.

Inštalácia Ubuntu z inštalačného CD, ktoré je zároveň Live CD, na partíciu v 50 GB voľného miesta na druhom disku prebehla bez problémov za niekoľko minút.

Hneď po reštarte sa ale objavili prvé problémy s kompatibilitou s hardvérom. Grafické karty Radeon série X1000 nie sú podporované starým open-source ovládačom, použil sa tak proprietárny fglrx. Tento, hoci podľa oficiálnych údajov podporuje relatívne nové karty X1650, vyťažoval CPU na 100% a bol tak nepoužiteľný. Rovnako sa správala aj aktuálna verzia ovládača stiahnutá zo stránok ATI.

Použiť nebolo možné ani VESA ovládač, ktorý si neporadil korektne s dvomi monitormi rozličných rozlíšení, a navyše samozrejme nepodporuje akcelerované prehrávanie videa.

Nastal čas na výmenu grafickej karty, použili sme voľnú Matrox G550 PCI Express LP. Rozlíšenie 1 600 x 1 200 na SyncMaster 204B nie je možné u G550 použiť s DVI, štandardný ovládač mga nepodporuje DVI vôbec. Akcelerované video v štandardnom nastavení pracuje iba na primárnom displeji a podporuje iba jedno video súčasne. Keďže flash videá reklám vo Firefoxe ho typicky obsadia, bežné video je zvyčajne neakcelerované.

Nastavenie akcelerácie videa pomocou textúr namiesto scalera grafickej karty naopak funguje veľmi dobre, bohužial iba pri jednom monitore. Pri dvoch monitoroch sa pri takomto režime akcelerácie objavujú na druhom monitore artefakty.

Proprietárny ovládač pre Matrox karty sme netestovali, vzhľadom na absenciu podpory DVI kartou pre 1 600 x 1 200 sa ako lepšia voľba javí použitie grafickej karty od Nvidie.

Multifunkčné zariadenie Samsung SCX-4521F Ubuntu nerozpoznalo, potrebné bolo inštalovanie originálneho ovládača. S týmto ovládačom tlač fungovala, skenovanie sme zatiaľ netestovali.

U webkamery QuickCam Fusion pripojenej cez USB fungoval zabudovaný mikrofón automaticky a bez problémov, naopak webkamera nepracuje a výrobca neposkytuje ovládače pre Linux.

Integrovaná zvuková karta Realtek RTL822D v Ubuntu pri väčšej hlasitosti alebo spracovaní zvuku ekvalizérom vo VLC praskala.

Systém, prostredie

Po úspešnom manuálnom nastavení pracovnej plochy s dvomi monitormi v xorg.conf konfiguračnom súbore, keďže Ubuntu neobsahuje nástroj pre konfiguráciu viacerých monitorov, nasledovalo riešenie niekoľkých základných nastavení.

Keďže dátový oddiel o veľkosti 450 GB bolo potrebné naďalej zdieľať aj s Windows a na disku boli súbory väčšie ako 4 GB, na disku sme ponechali súborový systém NTFS a otestovali zápis do NTFS.

Ovládač NTFS v Ubuntu umožňuje prístup iba na čítanie, potrebné je doinštalovať balík ntfs-3g. Úroveň ovládača ntfs-3g je pre nás jedným z najpríjemnejších prekvapení súčasného desktopového Linuxu oproti stavu pred niekoľkými rokmi. Za tri týždne používania sme s týmto ovládačom nezaznamenali žiadny problém s nekonzistentnosťou, pred jeho použitím sme ale pre istotu dôležité dáta odzálohovali.

ntfs-3g pri zápise veľkých súborov poskytuje pri veľmi zaplnenom a fragmentovanom disku nižšie rýchlosti ako implementácia od Microsoftu a v takýchto prípadoch spotrebúva 100% jedného CPU. Pri obsadenosti oddielu na 85% napríklad priemerná rýchlosť zápisu 300+ MB súboru dosahovala približne 3 MB/s, v natívnej implementácii viac ako 10 MB/s.

Po uvoľnení disku na 70% a jeho defragmentácii ale rýchlosť zápisu stúpla na 7 MB/s. Rýchlosť čítania bola rovnaká ako v prípade natívnej implementácie, okolo 30 MB/s.

K ďalšiemu základnému nastaveniu patrilo vyzdieľanie adresárov cez Windows SMB protokol. Hoci zdieľané adresáre je možné nastaviť cez grafické rozhranie, prístup k nim po nastavení nebol možný, keďže užívateľský účet nebol automaticky pridaný medzi užívateľov Samby. Toto bolo potrebné nastaviť z príkazového riadku užívateľov pomocou smbpasswd.

Tlačiareň sa automaticky vo vyzdieľaných adresároch neobjavila.

Medzi základné nastavenia sa radí aj nastavenie fontov, použitými boli samozrejme Microsoft Core Fonts a navyše Tahoma prekopírovaná z inštalácie Windows XP. Hoci s fontami od Microsoftu, celkový vzhľad a ergonómiu Ubuntu sa mi nepodarilo nastaviť na rovnakú úroveň ako je tomu v prípade Windows XP, keď aj pri malej veľkosti fontu Tahoma sa javilo narábanie s miestom u základného užívateľského rozhrania aj rozhrania aplikácií neefektívne.

Vzhľadom na dlhoročné využívanie Windows XP ale môže ísť samozrejme aj o subjektívny návyk.

Zaujímavá je priamo v Ubuntu zabudovaná funkcia podobná Launchy vyvolaná stlačením Alt + F2.

Softvér

Vzhľadom na využívanie Firefoxu, Thunderbirdu a programátorského prostredia Eclipse ako troch najdôležitejších aplikácií som s prechodom na Linux v základných aplikáciách nemal problém.

Thunderbird je bohužial zahrnutý len vo verzii 1.5, verziu 2.0 je možné doinštalovať zo zdroja balíčkov Automatix, www.getautomatix.com.

QIP nahradil Gaim a hoci tento instant messenger sa plne QIP-u nevyrovná, postačí ako dostačujúca náhrada. Skype je k dispozícii aj pre Linux, hoci v nižšej verzii, uTorrent plne zastúpi Azureus. VLC je jedným z najkvalitnejších prehrávačov videa aj na Windows, kvalita xmms ako náhrada Winampu je dostatočná.

Menším problémom pri aplikáciách využívajúcich Javu je štandardné používanie libgcj javy 1.4.2, ktorá je viacnásobne pomalšia ako aktuálna Java 6 od Sunu, ktorú je možné doinštalovať priamo z prednastavených zdrojov softvéru. Používanú implementáciu Javy je po nainštalovaní Javy od Sunu možné prestaviť manuálne.

Najväčším problémom pri náhrade aplikácií sa ukázala RSS čítačka Omea Reader a Total Commander. RSS čítačku porovnateľnej kvality s Omea Reader sa mi nepodarilo nájsť, jej náhradou sa nakoniec stala webová služba Google Reader.

Hoci pre Linux existuje viacero súborových manažérov, množstvom podporovaných funkcií a ergonómiou sa Total Commanderu zatiaľ nevyrovná žiadny. Total Commander 7.0 RC 4 sa mi ale podarilo bez najmenších problémov rozbehať pod emulátorom Wine a to vrátane štandardného výzoru zo štandardnej témy Windows XP.

Opera a Picasa sa správali v Ubuntu 7.04 neštandardne. Picasa spôsobila pri prezeraní fotiek 100% záťaž CPU, takmer plnohodnotne ju ale zastúpila aplikácia F-Spot.

Pre otváranie a úpravy dokumentov formátu DOC a XLS bol inštalovaný OpenOffice 2.2 dostatočnou náhradou Microsoft Office, keďže väčšina dokumentov obsahovala najmä text a základné formátovanie a OpenOffice s nimi nemal žiadne problémy. Ako ale ukázal test pre pripravovaný samostatný článok, so zložitejšími dokumentami OpenOffice má stále problém a nedokáže ich zobraziť korektne.

Pre napaľovanie dátových DVD sa ukázal najvhodnejším Nero Linux 3. Hoci K3B je v súčasnej verzii mimoriadne kvalitná aplikácia, problémy som s ňou zaznamenal najmä pri pokračovaní v multisession DVD. K3B pri importovaní session napálenej vo Windows bez Rock Ridge rozšírenia nedokázala importovať z Joliet rozšírenia kompletné dlhé názvy súborov a dokonca v niektorých prípadoch K3B nedokázala vôbec pokračovať v multisession DVD napálenom K3B, keď napálených 3.4 GB považovala za 6.8 GB.

Pre niekoľko zväčša proprietárnych na mieru vytvorených Windows aplikácií som využíval Windows XP vo VMware verzie 6.0. Aj na procesore bez podpory IVT bežia Windows XP vo virtuálnom PC na veľmi dobrej rýchlosti.

Stabilita, spoľahlivosť

Stabilita Ubuntu pri našom teste prekvapivo nedosahovala očakávaných parametrov, čo sa týka stability aplikácií ale tiež celého OS.

Za 21 dní každodenného používania na stabilnom hardvéri, na ktorom Windows XP za posledný rok nezamrzli ani raz, Ubuntu zamrzlo alebo sa natvrdo reštartlo trikrát. Reštart poukazuje na problémy so štandardným ovládačom grafickej karty, keď sa udial pri začatí sledovania videa.

Zaujímavosťou je padanie prehliadača Firefox, ktorý padol a okamžite ukončil svoju činnosť za 21 dní šesťkrát. K pádu prišlo vždy pri manipulácii s oknom, napríklad pri jeho presúvaní alebo zmene veľkosti.

Po jednom raze sa vyskytli aj problémy s Thunderbirdom a Firefox, keď niektoré časti okien prestali byť prekreslované.

Za problém so spoľahlivosťou je možné označiť veľkú chybovosť pri napaľovaní. Z približne 40 DVD, ktoré boli počas testu napálené, bolo päť po napálaní nepoužiteľných. Keďže tento problém sa vyskytol aj u K3B aj Nero Linux, pôjde pravdepodobne o záležitosť ovládačov.

Ubuntu namiesto Windows XP?

Hoci doteraz sú v článku uvedené najmä nedostatky Ubuntu, tento operačný systém ukázal počas nášho testu aj viacero predností.

Testovali sme 32-bitovú verziu Ubuntu, keďže viacero softvéru najmä od tretích strán je aj pre Linux stále len v 32-bitovej verzii. V porovnaní s Windows XP Professional je Ubuntu výrazne rýchlejšie, čo sa týka samotných funkcií operačného systému ako napríklad manipulácie s oknami a systémového menu ale tiež výkonu aplikácií.

Subjektívne tento dojem môžu kaziť obrazové artefakty pri manipulácii s oknami ako presúvanie a minimalizácia, keď pre obnovenie obsahu okna toto musí pri každej zmene prekresliť samotná aplikácia. Vo Windows si výzor zapamätá a obnoví manažér okien. Nemali sme možnosť otestovať, či je to v Ubuntu spôsobené nekvalitným ovládačom grafickej karty a nemožnosťou využiť nepoužívanú video RAM na tento účel alebo použitou verziou xorg X-servera.

Rozdiel v rýchlosti sa zväčšuje a zviditeľňuje s množstvom súčasne spustených aplikácií.

Výrazne efektívnejší je pamäťový subsystém a najmä využívanie disku a cache, so stavom kedy by nejaká aplikácia prakticky zastavila svoju činnosť pre zaťaženie disku inou aplikáciou som sa nestretol. Pri akcelerácii videa pomocou textúr PC uvedenej konfigurácie napríklad prehráva zo 7 200-otáčkového Seagate disku bez problémov plynule súčasne 9 rozličných XviD videí rozlíšenia 624 x 352, samozrejme bez akéhokoľvek postprocessingu.

Hoci Ubuntu 7.04 má v porovnaní s Windows XP ako viacero výhod tak nevýhod, podstatným faktorom pri mojom rozhodovaní o lepšej voľbe je celková efektivita práce. Podľa tohto základného kritéria som sa rozhodol zatiaľ pokračovať vo využívaní Ubuntu ako hlavného desktopového OS, keď zvýšená rýchlosť a výkon Ubuntu u mňa prevážila nad problémami so stabilitou.

U každého užívateľa ale môže byť ideálne rozhodnutie iné s ohľadom na jeho požiadavky.

Pre nastavenie a rozchodenie Ubuntu podľa mojich predstáv bolo napríklad potrebné príliš často používať príkazový riadok a zmenu textových konfiguračných súborov, čo nie je možné očakávať od bežného užívateľa bez špecifických znalostí Linuxu.

Zároveň je potrebné zdôrazniť, že bez možnosti mať pustené virtuálne PC s Windows XP pre niektoré aplikácie by som Ubuntu ako hlavný desktop využívať nemohol.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate vo Windows aplikáciu, pre ktorú neexistuje dostatočne kvalitná náhrada pre Linux? (hlasov: 799)

Áno      62%
Nie      25%
Neviem      13%


Najnovšie články:

Pripravuje sa ďalší Star Wars film, s Ryanom Goslingom
Používanie HDD má oveľa menšie emisie ako SSD, tvrdí Seagate
Vydané Ubuntu 25.04, s oficiálnou verziou aj pre ARM notebooky
Intel predáva polovicu výrobcu FPGA čipov Altera
Astronómovia tvrdia, že objavili možné znaky života na inej planéte
Digitálnym rádiom sa v Česku začali vysielať tri významné komerčné stanice
Sonda Lucy sa tento týždeň priblíži k asteroidu
Musk sľubuje, že Tesla príde sama k zákazníkovi domov tento rok
Vydaná Fedora 42
Druhá generácia Snapdragon X pre PC má mať o cca 20% vyšší výkon


Diskusia:
                               
 

oobry clanok, len neviem proco ked uz autor menil grafiku nevymenil ju za taku co je plne poporovana v linuxoch, a to multifunkcne zariaenie funguje ci ee.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vymenil som ju za takú, akú som už mal, bez nákupu.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ale pozrieť sa do fóra, ak s tým neviem robiť? ee... načo že? Radšej to zhodím a urobím si očka u Win.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

v prvom rade je stupidne kupovat HW, pokial nan niesu ovladace. Asi tak, ako ked si kupim tlaciaren pre mac a pod win nejde, tak sa nebudem stazovat na to...

btw stabilita. pouzivam ubutnu dlho a firefox mi nespadol ani napamatam. vo win tiez nie, takze neviem, kde je u autora problem.

rovnako zabudol podotkut, ze NTFS pod linux je zazrak ze ide, kedze MS o tom neuvolnil ziadne pouzitelne info (ako vzdy)

tiez autor sa zda, z linuxu sa snazil urobit windows. co je dost typicka chyba. Hned tam trepal MS core fonts (akceptujem, pre debilne stranky, co to vyzaduju) ale vzhlad menit na win je uz skoro pateticke

v kazdom pripade dakujeme za clanok. Nesnazil sa byt iba pro linux.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hardvér samozrejme nebol kupovaný ale bol použitý taký, aký bol k dispozícii. Keďže to je najreálnejšia situácia, hodnotiť podporu pomerne bežného HW je adekvátne.

Neviem, či to možno označiť za prerábanie na Windows, v každom prípade dodávané fonty su nepoužiteľné, je to priam otras. Nielen v prehliadači ale aj v celom GUI.

Vo Firefoxe mávam otvorených permanentne cca 50 tabov spolu v dvoch až štyroch oknách, inštalovaný flash a JDK 6 od Sunu a desať rozšírení, ktoré na Windows fungujú bez problémov.

Zázrak to síce je a kvalitu ntfs-3g zatiaľ chválim, pokiaľ nebodaj nepríde k nejakej inkonzistencii, ako užívateľa ma to ale nezaujíma. Zaujíma ma, či to funguje alebo nie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

1, ked kupujete mac, nedavate si tam win hw
2, fontov v ubuntu je daleko standartne viac ako vo win, su open a su povazovane vo vseobecnosti za lepsie z kaligrafickeho hladiska, takze to bude zrejme vas osobny pohlad, ktory vam neberiem

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Viete, práve takáto neschopnosť akceptovať realitu je podľa mňa najväčšou prekážkou presadenia sa Linuxu, nič v zlom :)

Videli ste štandardne nastavené fonty v Ubuntu? Na to sa nedá vôbec pozerať, s antialiasingom a bez neho už vôbec nie. Mňa ako užívateľa nezaujíma kaligrafické alebo akékoľvek iné hľadisko, mňa zaujíma ako mi to desať hodín denne na tom monitore vyzerá.

Porovnanie s Mac OS X je neadekvátne, tie projekty majú iné ciele. V prvom rade si Mac OS X na iný hardvér nedávam, lebo sa žiadna taká verzia nepredáva. Realita je taká, že Linux si ľudia dávajú zvyčajne na existujúce PC. Hardvér na testovanom PC je plne štandardný, nie je to žiadny Win proprietary hardvér pofiderných výrobcov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

takze presadenie gnu/linuxu tkvie vo fontoch, ktore jeden z mnoha oznacuje za skarede. subjektivny pocit je sice v poriadku, ale je to prvy negativny ohlas na toto, ostatne nikto vam nebrani pouzit ine.

co sa tyka mac, tak tam sa tiez jedna o prechod a kazdy prechod si vyzaduje pozornost. to nieje ako ked si vymenite winamp za iny prehravac. Tiez zvalovat na GNU/Linux, ze vyrobcovia netvoria drivery tak vo velkom ako na win je dost divne. Zvalte na citroen, ze sa nevyraba tolko drziakov na kavu pre c3 a na skodovkach je ich plno
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neviem ako ste prišli na fakt, že niekto "zvaluje" vinu na GNU/Linux. Ja konštatujem, aký je stav, ako užívateľovi mi je úplne jedno, kto za to "môže".

Zvyšok je bohužial zbytočné komentovať, odporúčal by som väčšiu objektivu a vecnosť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

kedze je to clanok, je dobre to aspon spomenut, nech sa citatelia dozvedia. toto predsa nieje blog, ale dufam seriozny clanok
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

k tomu fontu, takto to vyzera po instalacii a po 5 min zmenach
http://www.n3.sk/transfer/ubuntu704_00.png

co konkretne vam vadi?
dakujem za odpoved
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale samozrejme, že je dobré, že sa informuje, prečo je to tak, to ale nebolo predmetom článku. A navyše ste tým ospravedlňovali zlú kvalitu a to sa tým ospravedlniť nedá. Nemôžete po užívateľoch chcieť, aby dobrovoľne trpeli, keď výrobcovia HW z rozličných dôvodov Linux nepodporujú dostatočne.

A ten font napríklad v okne Nautilusu ale aj Firefoxu v tom screenshote sa podľa Vás vyrovná kvalitou MS fontom? Ak áno, máme veľmi rozdielny pohľad na kvalitu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no mne sa ten font paci, ale to je moj nazor a osobne som nepocul este nan staznost.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nech sa na to pozerám ako chcem, na tom fonte nevidím nič zlé...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pravdu povediac, videl som uz aj lepsie fonty na unixoch, ale ak mam pravdu povedat, tak preferujem bezpecnost pred "dokonalou" grafickou strankou winu
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tiez si myslim, ze font pouzity ako default v Ubuntu je najmensi problem, aky tento system ma..
Mna napr. zaskocilo defaultne rozlisenie nastavene na 800x600 uz pri spusteni z liveCD a to pri pouziti grafarny od Nvidie, ktore su podla linux-komunity podporovane dobre.. pri naslednej instalacii sa potom jednotlive okna zobrazujuce priebeh /kroky/ instalacie ani nevosli na monitor a instalaciu som musel robit instinktivne podla screenshotov na webe..
To ani nehovorim o tom, ze po instalacii som v nastaveni nasiel len rozlisenia 640x480 a 800x600 pre bezne pouzivane 1024x768 alebo akekolvek ine som musel prepisat nastavenie v config subore (x11.conf - alebo take cosi). Po instalacii ovladaca od NVIDIE, pribulo v nastaveni (rolovacom okne) este 648xneviemkolko... skratka sila :)
A takychto veci je v ubuntu vacsina.. jednoducho to nie je dokonceny system (ako uzivatela ma nemusi zaujimat, ci je to vec GNOME alebo coho...) a dobry je skutocne len na studijne ucely..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

IMHO velmi neobjektivny clanok...
Ja som od jeho vydania bezal na WIN XP only a teraz uz vyse toka stabile pouzivam Gentoo. Nemam najmensi problem.

Mozilla SW su bezproblemove... FF2, TB2...

Nahrada za Total Commander???? Predsa KRUSADER!

Co sa tyka desktopu... XGL + Beryl... Na to WINdows nema sancu...

Drivere? S tym sa treba pohrat... ALE KOHO JE TO VINA? VYROBCOV HW, pretoze podcenuju Linux.

Odkedy pouzivam Linux som neurobil ani jeden HW upgrade PC, pretoze by bol uplne zbytocny. Moj HW: Barton 2500+, 512 MiB RAM, GeForce 4MX 440 SE (64bit) davaju maximalne uspokojivy vykon.

A to s XGL + beryl... 3D Desktop + Rozsirujuce efekty, nativne roizlisenie 1280x1024.

Si skuste spomenut ako ste dokazali ovladat vase prve PC s win po 21 dnoch???????? Toto je ten isty priklad.

Linux je uplne o inom... Takyto clanok sa da napisat po roku, nie 21 dnoch... Lebo to je skutocne ako mat prvy pc s prvym win 21 dni.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

No moj prvy pc s win ani nebol, lebo v tej dobe bolo akurat tak win3.11 ktore stalo za <|>. takze som radsej fical na MS DOS s VC... :)
A predtym to bol Commodore Basic v 3.5 na 8-bitovom Commodore 16+ ale to tazko nazvat PC, ze :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prosim ta, nesmiesnuj sa, to ze fonty su jednym z najvacsich "problemov" GNU/Linux distier je znama vec...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

newiem ci je 4GB ram teraz bezne. podla mna 1-2gb.
a mam niekolko veci. fungovala hibernacia? alebo nejaka nahrada? fungoval usporny rezim? kolko trvalo bootovanie? (ja pouzivam ubuntu vo vmware a tam to bootovanie trva niekolkokrat dlhsie ako na xp (mam c2d E6600+2GB ram)) ako je to s funkciami procesoru ako intel speedstep a podobne na setrenie energie? (na starsom notebooku som mal linuxy a tie stale bezaly na plny vykon takze baterku scucli behom par minut, zatial co na windowsoch vydrzala asi hodinku).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Niektoré z týchto vecí sú spomenuté v predchádzajúcom článku. Suspend aj hibernácia fungujú, bohužial nemajú žiadnu indikáciu priebehu. Bootovanie trvá menej ako u Windows XP, po nabootovaní je prihlásenie takmer okamžité.

Veľkosť RAM by na stabilitu/nestabilitu mať vplyv nemala. Na Linuxe je veľká RAM využívaná skutočne efektívne ako cache, podobne ako na Viste.

Toto je desktopové PC a procesor, ktorý ak sa nemýlim ešte nemal žiadne šetriace režimy.

Súčasné distribúcie podľa mojich skúseností ale s využívaním Speedstep minimálne na notebookoch nemajú problémy.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ubuntu 6.10 vyuzivalo speedstep tak ako windows. nevsimol som si ziadne rozdiely.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V skratke, kedze dlzka prispevkov na DSL je obmedzena dost dementne:
- fonty su velke, ale ze by boli necitatelne? nezda sa mi
- TB 2.0 vysiel po UB 7.04, ako potom moze byt na CD? je IE 7.0 na CD XP?
- standard VESA nikde nepojednava o akceleracii, cize od vesa driverov nemozno akukolvek akceleraciu cohokolvek ocakavat
- drivery nie su, pretoze ich nie je podla coho napisat. Vyrobca ubuntu za to nemoze. Usera to nezaujima, ale to je prave ten dovod, preco nie su, kde nie je dopyt, tam nie je ponuka.
- Ubuntu multifunkcne zariadenie, rozpoznali a bez externych driverov ho vedeli pouzivat Windows XP?
- pomale prekreslovanie okien sposobila absencia akceleracie.
(cast 1)
Odpovedať Hodnotiť:
 

(cast 2)
- Usera samozrejme nezaujima nic o dokumentacii. Pravda je taka, ze k NTFS neexistuje ziadna solidna dokumentacia.
- ntfs-3g su pomale, pretoze su momentalne stavane viac na spolahlivost, nez performance, snad sa to casom zlepsi.
- editovanie konfigurakov je nutne, je to zle a otravne, ale bohuzial, svet linuxu a unixov vseobecne je roztriesteny a nedokaze sa zhodnut na jednom univerzalnom nastroji. Dvojsecna zbran OSS.

Preboha, robte nieco s limitom dlzky prispevkov, clovek chce nieco napisat, potom to musi 25x zosekat a nakoniec to aj tak rozdeli do dvoch prispevkov. To je nejaka forma cenzury?
Odpovedať Hodnotiť:
 

autor zabudol spomenut:

repozitare (automaticky update VSETKEHO SW)
MS doc format, kde neexistuje specifikacia (preto open office to nikdy 100% neotvori)
ubuntu je rezistentne voci vsetkym sucastnym skodlivym kodom
ze netreba antivirus, antispyware, ...
ze MS Office, PhotoShop, dokonca IE spustit bez problemov v ubuntu (skusal som)
ze ani raz nedefragmentoval ext3

osobne si myslim, ze 21 dni je malo. aspon taky rok, pouzivania, predsalen win pouzival predtym dlhsie a zda sa, ze ma naozaj zle zlozvyky
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

Možno ste nečítali záver :) Výsledkom je, že zatiaľ zostávam u Ubuntu namiesto XP pre jeho výhody, u mňa prevažuje najmä vyšší výkon, napriek problémom. V odsekoch predtým boli popisované najdôležitejšie problémy a oblasti, s ktorými som sa pri používaní Ubuntu namiesto Windows XP stretol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

precital som zaver a budem velmi rad, ak sa po roku alebo po pol roku vratite spat k clanku a napisete dalsi, novy.
v kazdom pripade dakujem aj za tento, len som upozornil na zopar veci, ktore mne osobne nesedeli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne to skor vyzeralo, ako keby si stale tvrdil len svoje a nepocuval nazor ostatnych.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ano, pocuvam nazor ostatnych, ale rad vyjadrujem a vysvetlujem aj moj pohlad na vec
Odpovedať Hodnotiť:
 

niet nad Linux.používam Mandrivu 2007,GF7300GT bez problémov šlape a čo je BOOM bežia mi windowsovské hry.hehehe. f... off windows
Odpovedať Hodnotiť:
 

no inak odporucam Americas Army sice je to hnusna propagandisticka saskaren navyse v starej 2.5 verzii ale namotavka fakt dobra
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel by som sa spytat, ktora aplikacia pod Ubuntu nejde... okrem ineho, HW problem moze byt v Linux-e len pre niekoho, kto s Linux-om nema skusenosti... ja som na Mandriva-e od roku 1999 a nemam s nou najmensi problem... HW som uz menil niekolko desiatok krat a furt v pohode (teraz: Athlon X2, 2 GB DDR2 DUAL, 2x 160 GB Maxtor SATAII - RAID, ATI x1950XTX)
:-)
ako zvyknem hovorievat: problem je vzdy medzi obrazovkou monitoru a operadlom stolicky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na desktope mam Ubuntu, ale na notase musim mat aj Win lebo pod linuxom neidu specialne softy ako napr. Mitsubishi GX IEC Developer. Inac window$ vobec nepotrebujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viem ze to je uz troxu neaktualne ale by ma zaujimalo preco niekto porovnava ryxlost NTFS zapisu na Linuxe a Windowse vsak to je nahlavu postavene , ked si niekto xe dat linux ako plnohodnotnu nahradu za windows netusim z akeho dvovodu by nexaval particiu na ukladanie dat ako NTFS , NTFS drivery su v linuxe na obcasne pouzivanie napriklad ked niekto pride so suflkom .... a ako bolo uz spominane je zazrak ze to ide skrz politiku MS ... a s tym driverom odviedli kus prace , dalej Mna ako uzivatela nezaujima preco ale ze to nejde ? s takymto pristupom nex sa uzivatel Linuxu ani nedotika. Tost vsetko inak celkom v pohode clanok , Ja mam Kubuntu uz vyse roka a windows nevlastnim som spokojny s tymto krokom a nikdy som ho nelutoval
Odpovedať Hodnotiť:
 

veru osobne si myslim, ze vsetka ta popisana nestabilita je sposobena tou grafikou a ovladacmi a mozno neskusenoustou uzivatela vsetko spravne nastavit, pretoze ked mate ako ja Ubuntu vyladene a nehanbite sa ist spytat na forum, tak je vsetko super a Ubuntu stabilitou a vykonom prevysi XP. Tiez by som volil grafiku, ktora je uplne podporovana. V tomto smere sa nVidie javia lepsou volbou ako ATI. Inak si myslim, ze clanok je celkom dobrym porovnanim az na jednu vec. Autor zabudol porovnanie v jedned oooohromne dolezitej veci a to je cena. Prosim autora, nech cpocita naklady na vsetok legalne pouzivany soft na XP a potom na Ubuntu. Prosim, neuvadzat podiel tychto cien, lebo nulou sa neda delit :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Freeware pre Windows je ovela viacej, takze jedine porovnanie moze byt cena Windowsu a Linuxu, a dat 5 tisic raz za par rokov za bezproblemovy system je v pohode. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nooooo, tak to si trosku podcenil sefe... K Win si zabudol pripocitat Office, takze dalsia palka, kazdy dobry soft ako napriklad autor spominal - Nero, Total Commander, AutoCad, Photoshop, dobru Antivir a firewall.. atd... A zabudas na pojem shareware a freeware... nieje pravda, ze pre Win je kopec freeware, ktore mozes pouzivat aj na firemne ucely. To iba doma mozes zadarmo. Takze nieje vsetko tak uplne zadara pod Win.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koho zaujimaju firmy, tie si zaplatia kvalitny soft aj na Linuxe, tu hovorime o domacich uzivateloch. Inak freeware pre firmy je tiez dost: OpenOffice, Comodo AV a Firewall, atd, tiez je z coho vyberat. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre bezproblemovy chod som prave volil ubuntu. z dlhodobeho hladiska je to lepsia volba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Namiesto Total comandera sa da pouzit predsa Krusader ale funguje len pod KDE tusim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

krusader funguje aj pod gnome v ubuntu normalne.
tiez sa da pouzit gnome commander.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, ze sa daju pouzit, a Krusader je aj celkom schopny, ale na TC zatial ziadny Linuxovy filemanager nema.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co je na nom tak uzasne? nikdy som ho nepouzival, lebo nema command prompt, co bola obrovska nevyhoda.(a teda prakticky pouzitelne max na kopirovanie a pod) vo win teda far, v lin mc
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, vidno, ze si ho nepouzival, lebo command prompt ma. ;-)
Jeden priklad uzasnosti za vsetky - Content plugins.
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi si mylis konzolu s command promtom s tym editboxom co ma dole.
content plugin vyzera dobre, ale toto vedel davno aj far
Odpovedať Hodnotiť:
 

O konzole nikto nehovoril. :-) Konzolu mozes v TC dostat tromi sposobmi - bud Alt-C, D, alebo Shift-Enter namiesto Enter po zadani prikazu, alebo plugin TConsole.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jo, a ohladom FARu, ten este stale nevie obrazky. ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved na to su predsa ine - lepsie softy, ktore sa spustia... rozdiel tam nieje ziadny potom.
takze co ma navyse?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No len z tych inych softov uz nejde tak dobre file management.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak napr. - presuvas fotky z jedneho velkeho adresara s mnozstvom podadresarov do ineho adresara s mnozstvom podadresarov s rovnakou strukturou. Zrazu ti vyskoci dialog, ze cielovy subor uz existuje, prepisat. V TC sa ti mozu zobrazit nahlady danych obrazkov aj spolu s Exif infom, mozes si ich priamo z overwrite dialogu hned pozriet v Listeri, pripadne pozriet v externej aplikacii a rozhodnut, ci chces dany subor prepisat.
Ako to funguje vo FARe?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je pravda, toto nevie. dobry priklad. Ale dalo by sa to implementovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

P.S. Ja mam pouzivam vo Windows len freeware software. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco pri tom uzivani nepouzivas pc.?:-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

nehovor o cene za system, ked aj tak kradnes vsetko ostatne, ako drviva vacsina PC uzivatelov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Win podporuje vsetko a zmena grafiky- NO PROBLEM....
Odpovedať Hodnotiť:
 

win nepodporuje vsetko. win podporuje to, kde je napisane win na krabici. strc si tam nejake stuff z macu a uvidis.
btw win podporuje aj vsetky virusy, spyware a trojske kone, s cim ma mac a linux fakt problem a treba na to virualnu machinu, ak si chce dakto chovat zvieratko
Odpovedať Hodnotiť:
 

no zamysli sa nadtym co by sa stalo keby so dostal svoj komp bez jedineho CD, bez driverov, sam nespravis nic, nenainstalujes driver na chip set, nemas zvuk, obraz mozno 640x400, ethernet usb setko v hajzi, da sa to porovnat s niekedy problemovou instalacio grafickej karty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved to v clanku uviedol...preco
Odpovedať Hodnotiť:
 

IMHO velmi neobjektivny clanok...
Ja som od jeho vydania bezal na WIN XP only a teraz uz vyse toka stabile pouzivam Gentoo. Nemam najmensi problem.

Mozilla SW su bezproblemove... FF2, TB2...

Nahrada za Total Commander???? Predsa KRUSADER!

Co sa tyka desktopu... XGL + Beryl... Na to WINdows nema sancu...

Drivere? S tym sa treba pohrat... ALE KOHO JE TO VINA? VYROBCOV HW, pretoze podcenuju Linux.

Odkedy pouzivam Linux som neurobil ani jeden HW upgrade PC, pretoze by bol uplne zbytocny. Moj HW: Barton 2500+, 512 MiB RAM, GeForce 4MX 440 SE (64bit) davaju maximalne uspokojivy vykon.

A to s XGL + beryl... 3D Desktop + Rozsirujuce efekty, nativne roizlisenie 1280x1024.

Si skuste spomenut ako ste dokazali ovladat vase prve PC s win po 21 dnoch???????? Toto je ten isty priklad.

Linux je uplne o inom... Takyto clanok sa da napisat po roku, nie 21 dnoch... Lebo to je skutocne ako mat prvy pc s prvym win 21 dni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

by ma zaujimalo kvoli akej aplikacii treba drzat win xp na disku.

ten kto napise ze PhotoShop - nech prosim napise aj v akej oblasti sa mu venuje.

prosim no flame, visto informacne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sú to napríklad účtovníctvo a ďalej firemný softvér písaný na mieru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Účtovníctvo existuje, dokonca free. A firemný soft buď cez wine, ale priamo si nechať vyrobiť

Odpovedať Hodnotiť:
 

no mas pravdu ale vytvorit novy stoji omnoho viac ako kupit win + uz vytvoreny soft (ucto atd.) a pri free nemas podporu ked sa nieco pokaka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môže byť, ale investovať do win pre celú firmu a plus nejaký ten soft, lebo tam nič nie je... neviem... náklady sú skôr tu vysoké. PS: Ak firma používam taký 5-6 ročný soft, je to skôr na smiech, lebo to už nevie vôbec nič. A ak si nechá vyvinúť, nie je problém implementovať nové veci. Napr IBM preniesla na LX aj svoj Lotus.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vôbec nevieš o čom hovoríš! Ak máš na mysli program na účtovníctvo, ako je KROS, MRP a iné. tzn. krabicové riešenia, tak beriem, ale nájdi mi spoločnosť, ktorá vyvíja soft fungujúci na MS prípadne Oracle DB, aby bežal na Linuxe.
Linux má určite vo veľmi veľa veciach navrch pred Win, ale z používateľského hľadiska ľudí, ktorí potrebujú PC k práci a zarábaniu peňazí, po Linuxe ani "nepáchnu".
Modulárny IS sa po 5tich rokoch, tak akurát ustáli ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ze TY si este nevidel, je tvoj problem ... ale bud si isty ze su take firmy ... a nielen na slovensku ale aj vo svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ešte niečo, podpora je v podobe tisícov nadšencov. Alebo ak chce mať firma istotu, Redhat, Nowell atď poskytujú podporu linuxu (samozrejme za poplatky).
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je hrozne, ked sa nejaky veci neznaly fanatik pusti do komentovania niecoho... ten clanok je najtriezvejsou recenziou linuxu, aku som kedy videl a neviem co sa ti nepaci, nakoniec zvolil za vitaza linux.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo sa mi nepáči? 3/4 všetkých mojich zákazníkov sa linuxu bojí. A toto ich v tom len podporuje, že je to ťažké a zložité. Všetci zákazníci sa mi vracajú, aké je to super. Stačí im ukážať a je to jednoduché.
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi mas tych zakaznikov dost malo;-) a uvidime kolki z nich budu mat po roku nahodeny win
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako myslíš. Každý máme osobné skúsenosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak si sa vyfarbil a uz tu neotravuj. zaplat si niekde nepravdivu reklamu a mas to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja reklamu nepotrebujem. Ale zasa nemám aspoň klapky na očiach, a automaticky tvrdím, že je linux zlý. A to je rozdiel. Lebo každý systém má niečo do seba - viac alebo menej. Takže skôr sa ty už zobuď, že windows nie je jedíný na svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux treba este poriadne dorobit - mna napr na ubuntu poriadne nasralo...ze hoci som mal nastavene mute tak mi vzdy hralo uvodnu a ukoncovaciu zvucku s brutalnymi db. A kedze mam NB tak si to nemozem dovolit. Samozrejme mohol by som sa v tom hrabat?! Ale preco ked to mute ma fungovat! To je uplne zakladna vec. Sranda je aj to ze som si do NB pridal aj PCMCIA SB Audidy 2 a nastavil som si vystup na tuto zvukovku...zvuk cez nu isiel (i ked tie drajvre su dobry smejd) ale tie zvucky samozrejme cez onboard zvukovku na plne pecky! ako fakt sila;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsia lama... mimochodm zamysleli ste sa uz nad tym, ze to nie linux je nedokonaly ale ti hlupaci vyrobcovia, co nemaju zaujem alebo nedokazu nakodit dobry ovladac pod linux. ty kamo si myslis, ze Microsoft ti nakodil ovladac na Audigy? sa zobud... nie linux je na vine... takze treba tlacit na vyrobcov HW a nie na koderov linuxu, co to robia zadarmo
Odpovedať Hodnotiť:
 

to mna ale nezaujima. jedine, co ma zaujima a co je objektivne, aky je vysledok. bud to ide alebo nejde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne to ide. a niesom ani taky ignorant a neplacem na zlom mieste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale to, ze mu zvucka nesla cez primarnu zvukovku nevyzera na problem ovladacov ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

taka logicka otazka: ked tu zvucku nechce, tak preco si ju celu nevypne? sak pri starte systemu ma disk uz aj bez toho co robit, a ked este pomedzi to vsetko musi nacitavat zvucku z HDD!? ja osobne si aj na XP aj na linuxe hned po nainstalovani systemu vypinam vsetky systemove zvuky. vsetky tie systemove zvuky su podla mna jedna zbytocna a hlavne otravna vec...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vsak nie je solution, ale len workaround ... to mu iste nepomoze ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je síce pekné, ale ja potrebujem kvalitné účtovníctvo a to dokonca presne to, ktoré používam, pretože v ňom mám dáta.

Firemný softvér cez Wine nejde dostatočne dobre a prerobiť by som si ho do Linuxu nechal rád, niekto by to ale musel zaplatiť. Celková cena za takéto prerobenie by bola mnohonásobne vyššia ako mnohonásobne viac licencií na Windows XP a VMware, ako potrebujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v akom mas data? rocne vyuctovanie vam nic nehovori? vysledne sumy staci vpisat do noveho a samozrejme material co sa odpisuje na viac rokov. hmm, priemernej firme to moze trvat az den. a to este aj so soliterom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od Krosu, Omega aj Alfa. Keďže nie je začiatok roka, nestačí. A celkovo nestačí, sú tam aj ďalšie veci okrem odpisu majetku a vôbec ísť k niečomu menej kvalitnému len preto, aby to bolo na Linuxe, nie je dobrý dôvod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

my ako firma sme menili cely SW aj uctovnicku v strede roka a prebehlo to bezproblemovo. Mozno by stalo za to aspon pozriet co ponuka a nie hned povedat, ze je to horsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

stale som sa nedozvedel, aky je to ten free softver na Linuxe pre uctovnistvo ... moze tu niekto napisat nazov alebo hodit nejaky link ? ... dakujem ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bohuzial uz si nepamatam nazovy, ale na abclinuxe http://www.abclinuxu.cz/
bol clanok prave o tomto a bolo ich tam vymenovanych pozehnane. na sk aj cz trhu
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

A co taky AutoCAD? Najde mi niekto plnohodnotnu alternativu AutoCAD a s jeho moznostami rozsirenia vlastnymi aplikaciami? Najlepsie free :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Qcad... pokiaľ viem. Fungovalo mi to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som chcel plnohodnotnu nahradu a nie odvar. QCad vyzera OK na 2D, mi potrebujeme aj 3D. Nema nativnu podporu DWG a cez DXF prenasat 100 MB DWG subory je velmi neohrabane. Mohol by som pokracovat, ale nema to zmysel. Sam nie som vobec proti Linuxu a podporujem ho, ale zial na niektore veci neexistuje plnohodnotna nahrada.
Odpovedať Hodnotiť:
 

autocad na 3d? to aky blazon pouziva, kazdy predsa 3d robi v mayi, vykres samo v cade
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal by si si trosku rozsirit obzor. Ja som nepovedal, ze ho potrebujem na modelovanie. Vyuzivame ho ako platformu pre zobrazovanie a vypocty leteckych tras a tvorbu leteckych map a teren predsa nie je v 2D! Vyuzivame ho preto, lebo je velmi lahko rozsiritelny a naprogramujem si do neho aplikaciu aku prave potrebujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja napr. pouzivam Delphi, na Line sice je Kylix, ale jeho vyvoj sa zastavil par rokov dozadu a teda je nedostacujuci. A dalej neviem ci sa o rata ale SpeedFan :D lebo ventilator na 100% je u mna na nevydrzanie a este som neprisiel na ucinny sposob ako znizit otacky na line. No a nakoniec je to sila zvyku na windowsacke programy a nechut sa ucit v novych, linuxovych ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je to hlavné, neochota sa naučiť. Preto je všetko na linuxe pomalšie, ako na win.
Inak existuje ovládač ventilátoru, len povedz ktorého. Lebo to si nepovedal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Arctic Cooling Freezer 7 PRO
Odpovedať Hodnotiť:
 

DObre, pochopil som že na procák. Ale aký je to procesor? Intel alebo AMD?
PS: Je ten chladič programovateľný? (je na neho ovládajúci soft, či to robí sám tie otáčky?)
Odpovedať Hodnotiť:
 

co ja viem tak AC 7 pro je len na intel, takze mam Intel PD 3,4GHz a nie nic som k otmu nemal, iba nalepku AC =O
Odpovedať Hodnotiť:
 

No dá sa kúpiť aj na AMD, ale to je jedno teraz. Je služba v lx cpuspeed, s ňou sa to dá ovládať. BTW - aké máš distro? Inak ak to nemôýžeš ovládať vo win, tak je zaujímavé to chcieť od lx.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale sak vo wine mam na to SpeedFan a funguje to vyborne, a mam Ubuntu 7.04
Odpovedať Hodnotiť:
 

S Ubuntu nepracujem, ale na nejakom fóre určite nájdeš, ako a čo. Keby si mal inú distro, dá sa pomôcť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak v tejto vetve diskusie si to zadrel poriadne ... ak chce "ooo" regulovat otacky ventilatora, tak by si ho mal poprosit o typ základnej dosky, kedze podla nej zistis, aky cip pouziva na regulaciu otacok ventilatora ... informacie, ktore si od neho pytal (typ chladica, typ procesora ...) s danou problematikou absolutne nesuvisia a svedci to len o tom, ze sa v problematike bud nevyznas alebo si nepochopil, co od teba ten clovek chcel ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

len tak btw ASUS P5B
Odpovedať Hodnotiť:
 

uhlik ide na to lepsie, ale znizit otacky ventilatora sa daju a manualne, a to tak ze ho prepojis z 12V na 6 V mali by ist otacky dole o polovicu, neviem ako to mas na doske pripojene ale skus si pozriet manual od dosky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano ... da sa to riesit rezistorom alebo zapojenim na +5V, ale v takom pripade sa moze stat, ze teraz v letnych horucich dnoch pri plnej zatazi systemu si procesor prehrejes, kedze otacky budu trvalo znizene ... takze lepsie by bolo komunikovat s cipom pre regulaciu otacok a podla teploty procesora regulovat tie otacky podla potreby ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemoze sa takto vyskratovat zdroj ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pravdepodobne mas stary BIOS (alebo vypnuty Q-Fan), ak ti to stale huci na 100%, takze skus tento BIOS:

http://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/mb/ socket775/P5B/P5B-1202.zip

(bez medzery za "/mb/")

okrem ineho riesi starsi problem s Q-Fan funkciou a taktiez si skontroluj, ci mas v BIOSe zapnutu funkciu Q-Fan (a pripadne aj cielovu teplotu 65°C +-3°C, ak tam to nastavenie je) ...

POZOR!!! tento BIOS je pre zakladnu verziu P5B !!! Ak mas Deluxe alebo Premium alebo nejaku inu odrodu, tak mi upresni ten typ, resp. najdi si aktualny BIOS na www.asus.com.tw !!!

Odpovedať Hodnotiť:
 

Q-Fan mam schvalne vypnuty, lebo on to sice reguluje otacky ale dost drasticky, ze teploty ide cez 60 C niekedy, a BIOS som upgradoval na starej doske a som ju odpalil :D cize to upgradovat nebudem, a mam zakladnu verziu P5B, ale aj tak ma to na ten linux nejako zatial moc nelaka, primarny OS bude stale XP x64 a ak v linuxe spojazdim tu regulaciu, tak to bude sekundarny, teraz len zabera miesto na disku
Odpovedať Hodnotiť:
 

teplota moze ist kludne do 65°C ( http://download.intel.com/ design/PentiumXE/datashts/31030607.pdf ), takze si mozes Q-fan zapnut a nemusis sa bat, ak teplota stupne nad 60°C ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia OMG co riesite? Chip sa dozvies aj cez speedfan a cele ti to je na dve veci. Co chces je nainstalovat lm_sensors (aspon tak sa vola ten package pod gentoo). Je k nim aj moznost pustit ako servis regulaciu otacok. Takze ak lm_sensors spoznaju chip na doske, tak si za vodou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cez lm_sensors som to skusal, neslo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak po chvili googlenia je odpoved jasna. Jadro 2.6.20 podporu este nema, ale existuju patche, takze predpokladam, ze coskoro bude podpora zaclenena v hlavnom jadre a teda aj ubuntu.
http://gentoo-wiki.com/Asus_P5B-E#Sensors
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skus pozriet project Lazarus. Je to open clon Delphi, ktory funguje viacerych operacnych systemoch. Zial este uplne nedosahuje kvalitu Delphi.
http://www.lazarus.freepascal.org/
Odpovedať Hodnotiť:
 

koli inventoru
Odpovedať Hodnotiť:
 

To kto písal takúto kravinu !!!
Ja linux používam cez 2 roky, inštaloval som ho desiatkam ľudí a všetci sú doteraz spokojný.
Nemám žiadne problémy s hardvérom, žiadne nefungujúce ovládače. Bez väčších probélom fungujú aj notebooky s wifi. Sám používam dve obrazovky - a úplne bez problémov. Ak to niekto nevie, nech sa radšej nechváli, ako to pokazil.
Na margo ešte, Ubuntu je síce najrozšírenejšia, ale podľa mňa vôbec nie najlepšia distribúcia. Ja preferujem Fedoru.
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

btw. tie problemy s ovladacmi GK robia 64-bit distra *butntu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môže byť, ale ja osobne používam 64-bitovú verziu Linuxu a bez problémov. Takže maximálne to robí Ubuntu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja pouzivam 64-bit ubuntu bez problemov.. takze problem bude este niekde inde :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poprosím Vás vyjadrovať sa k veci a nie takto tárať všeobecne dve na tri. V článku písané veci sú jednoduché fakty.

Ak mi viete poradiť, prečo fglrx s X1650 hapruje na Ubuntu 7.04, budem len rád. Problémy s mga ovládačom sú zakaždým zrepodukovateľné. Vzhľadom na to, že karta nepodporuje DVI na 1600 x 1200, ako najrozumnejsie riešenie sa ukázalo objednať kompatibilnú a nehľadať riešenie s proprietárnym ovládačom.

Na Matroxe v súčasnosti bežím dva monitory cez VGA, akcelerácia videa cez TexturedVideo spôsobuje artefakty - presnejšie občas vykreslí frame videa aj na sekundárny monitor, paradoxne podľa polohy kurzora. Skúšal som nastaviť napevno softvérový kurzor, nepomohlo. Ak mi viete poradiť ako sa toho zbaviť, budem veľmi rád.

O skeneri SCX-4521f nepíšem, že nejde s originálnym ovládačom, ale že som ho netestoval. Nepotreboval som ho zatiaľ a nebol tak na to čas.

BTW ja som mal Linux prvýkrát na desktope v 1999.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako 1999 a 2007 sú ďaleko od seba. Pozri, Ubuntu funguje vlastných štýlom. V inom distre je jednoduché dať grafiku. Ja ponúkam všetky veľké distribúcie, okrem Ubuntu. Lebo ho nemám rád, všetko funguje ako samé chce.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ešte jedno, skús si tam dať KDE (Kubuntu).
Nakoľko je síce Gnome (manažér okien v Ubuntu) fajn, ale KDE toho zvláda oveľa viacej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

OT: vyznieva to trosku arogantne, ze mu tykas, kedze on ti vykal ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

KDE nikdy, teda jedine že by chcel PC spomaliť na 1/2 výkonu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu -> NB Asus A6, A8 - wifi sa nepodarilo rozchodit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak
Odpovedať Hodnotiť:
 

Daj kontakt, napíšem ti ako na wifi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ha, moj clovek, fedora FTW!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za to ze ty nemas problemy neznamena ze ich nemaju ini.

Mam v praci kubuntu 7.04 na Radeone X1300 a k tomu 2x BENQ LCD. Ak pouzijem na nastavenie monitorov a grafiky graficku utilitu z kubuntu (System Settings), tak pri restarte Xiek uz mam nastavene take graficke mody, ktore tie LCD nepodporuju (su trochu zvlastne, nezvladnu 60Hz, len 75Hz).
Takze vsetky nastavenia musim robit cez xorg.conf (mne osobne to velmi nevadi, ja osobne mam radsej textove konfiguracne subory, ale predstav si obycajneho uzivatela ktory ani nevie ze ma k dispozicii 6 textovych konzol vo chvili ked po boote ma len LCD v stand-by mode a ziaden obraz.
Kamarat instaloval kubuntu 6.10, aby zistil ze 100Hz na svojom CRT v kubu cez graficke menu nenastavi, maximum bolo len 85Hz.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Fedora mi zlikvidovala 1. HDD (instaloval som ju na 2.), inak chodila OK.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ešte dodatok - Ubuntu nemá normálne implementovaný softvér. Všetko u neho funguje "cez nohu". Ja také problémy nepoznám. Bol by som rád, keby sa mi ozval autor článku. Pretože sa môže hambiť za takýto článok. Doslova.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co tym autor prispevku myslel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ešte dodatok, skener a podobne fungujú bez problémov. Neviem čo autor stváral ale evidentne nevedel vôbec nič o LX.
Odpovedať Hodnotiť:
 

odvazne tvrdenie... teda povedal by som ako ktory, a v znacnej miere to zavisi od konkretneho typu a vyrobcu..

ak ma clovek smolu a vlastni scanner od cannonu (isty typ) tak si moze ist piskat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ako tento clanok vyvola akurat tak dobry flame nad ktorym budu windosaci cely den #$$%^^ a budu si utierat hubu do linuxu :D :D

ale k veci;
co sa tyka podpory hardware stacilo zajist na nejake to ubuntu forum kde sa na 100% takyto problem musel objavit a vzdy sa naslo nejake to neat solution. To iste sa tyka aj zvukovky, grafiky atd.

co sa tyka toho napalovania, to je asi najskor nejaky nezmysel pretoze k3b pouzivam uz nejaky piatok a za tu dobu som vyhodil asi 3 dvdcka aj to len pretoze som ich napalil zle.

pady a mrznutie. Ak som uz povedal, existuju fora, vacsinou je to otazka nastaveni ktoru zvladne aj totalny zaciatocnik.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakuje, aspoň niekto znalý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam pocit ze dnes si smutny ty lebo nemozes cely den #$$%^^;-) keby to niekto napisal o win, tak tu o dusu pisete ake je to na nic a linux je aky uzasny...bohuzial oba systemy nie su bez chyby...
inak v k3b sa mi stala jedna vec co nikde inde - isiel som napalovat cd-rw a ono mi to zacalo napalovat ako obycajne CD - tak mi to samozrejme cele cede poskodilo...spica, len tak dalej
Odpovedať Hodnotiť:
 

A verzia K3B? Lebo jemu sa dá povedať, ako to má napalovať. Dokonca to pred napalovaním dá na výber, aký mód použiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri riešení problémov s ovládačmi som samozrejme riešenie hľadal aj na fórach, aj keď to nie je to, čo sa dá očakávať od bežného domáceho užívateľa Linuxu.

Problémy tej G550 predpokladám spôsobuje tých 1600 x 1200 na primárnom LCD, takú kombináciu s VGA používa len málokto, preto sa zrejme o tom nedá nič nájsť.

Keďže si nemôžem dovoliť tráviť celé dní opravovaním nefungujúcich vecí na nie plne podporovanom HW, je pre mňa akceptovateľnejšie kúpiť novú grafiku ako zabiť 10 hodín hľadaním riešenia potenciálne bez výsledku.

Problém pokazenia médií je rovnaký u Nera aj K3B, bude tam skôr nejaký problém s ovládačmi tipujem. Čo sa týka multisession u K3B, spomínané konkrétne veci, ktoré tam nefungujú, Vám fungujú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu vsak nastava otazka, ci je Linux este stale lacnejsia alternativna, pretoze ked zratame cenu casu straveneho riesenim problemov a pripadne aj cenu tej grafiky, tak sme mohli mat kupeny Windows XP + Office + Tcmd + Nero a este by nam zvysilo na bublifuk ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V mojom prípade Linux lacnejším práve z týchto dôvodov skutočne nie je. Napriek tomu mi aj menšia nestabilita stojí za zvýšený výkon, celkovo sa mi pracuje rýchlejšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla toho, co tu vidim, tak si tu skor jeden linuxak utiera hubu do windowsu, resp. do autora clanku ...

co sa tyka mrznutia, tak s tym som sa v Linuxe stretol najcastejsie prave na viacprocesorovych (viacjadrovych) zostavach ... zrejme ovladace na taketo podmienky nie su stavane ... na multiprocesore som mal takmer vzdy problemy s grafikou (podobne ako autor), s TV kartou a zvukom (neslo vsak o praskanie, ktore svedci skor o "prebudeni" vystupu, ale skor rusive obcasne "zasumenie" a podobne prvky) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked som nahodil ubuntu trvalo mi isty cas rozchodit grafiku. asi po mesiaci sa mi aktualizovalo jadro samozrejme bez ovladacov a ubuntu sa ani nespustil, cierna obrazovka, tma. kazdopadne neodporucam aktualizacie
Odpovedať Hodnotiť:
 

este doplnim - to iste sa stalo so zvukom. fungoval len do prvej aktualizacie
Odpovedať Hodnotiť:
 

ctrl alt backspace
prihlas sa do systemu spusti mc
uprava xorg.conf ak si ho mal zalohovany obnov jeho zalohu a je to :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

"so zložitejšími dokumentami OpenOffice má stále problém a nedokáže ich zobraziť korektne. "

skor treba napisat ze nedokaze zobrazit koretkne zlozitejsie texty vytvorene v MS office.

to je to iste ako keby poviem ze moj profesor na vyske nevie citat lebo nedokazal rozlusiti moje haky-baky zo skusky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celé porovnanie, soft a všetko je odfláknuté. Za takéto niečo by som sa naozaj hambil. Linux používam a distribuujem priamo s počítačmi zákazníkom. Dokonca implementujem firmám a vykonávame migráciu na systém, ktorý je zadarmo! Nehovorím, že LX je dokonalý, ale určite prevýši windows. Už len tým, že je maximálne konfigurovateľný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

este stale nevies poxopit to ze ty si v tom uz manik...vies co kde mas nastavit co kde napisat atd...robis to uz pomaly naslepo...neverim ze pokial niekomu nahodis linux a on dovtedy robil len na Winox tak ze sa ti hned na druhy den neozve co kde a ako...a to ho postavis pred hotovu vec...ked ma clovek zacat sam tak ma co robit aby ho to neodradilo..vsetko hladat po forax a este k tomu v "cudzom" jazyku...programy ktore su alternativou k win boli pre mna osobne aj po dlhsej dobe stale nevhodne...a xcem vidiet ci niekto rozbeha programovanie v c# :))

uz ked tu pise ma nahodou to precita niekto zdatny: v enu kde sa rozhodujem ci xcem win alebo linux mi system neberie USBckovu klavesnicu..prote ju tam nevidi a obajvi ju az OS...pritom v biose funguje ale v istom momente ako napriklad tam tak nefunguje...je to xyba dosky alebo len otazka nejakeho nastavenia? kupu USBckovej klavesnice som uz dost davno olutoval...:/
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co keby si clovekovi, ktory cely zivot robil v linuxe dal win a asi by tiez potreboval zhanat pomoc na forach ak by mu nemal kto pomoct zo znamych, lebo wins su logicke pre teba iba preto ze s nimi robis dost dlho, nie???
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmmm...to je sice pravda..ale najdi mi takeho cloveka :) drtiva vacsina ludi si kupi comp a ani nevie o tom ze si tam moze dat aj nieco ine nez Win...dalsia velka cast aj vie o nejakom Linuxe ale o nom ani neuvazuje...a nejake malicke percento ludi o tom vie a to aj vyskusa(este mensia pri nom aj ostane ;) )...
faktom je, ze ked berieme do uvahy beznyx uplne priemernyx uzivatelov, tak vnutit im linux a naucit ix s tym pracovat, tak aby nam nevolali a nepisali kazdy druhy den, je si myslim zatial len buducnost cca tak 5rokov pred nami...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vobec nie. spravil som to, funguje to. za den mali otukane, obcas este hodili otazku, ale inak nebol problem. a aky usery? frajerka a sestra.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co funguje? Totalne ziadne hry..iba same chobotiny. Ak niekomu staci browsovat a a sem tam nejaky ten mail tak fajn, windows by bol vyhadzovanim penazi z okna. Kto si chce sem tam nieco zahrat tak ma linux leda ak druhy system
Odpovedať Hodnotiť:
 

vobec sa tu nebavime o detoch co sa potrebuju hrat...
linux je idealny na programovanie a serioznu pracu..

(a inak hry idu...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a k tomu programovaniu v C#.. jasne ze rozbeha.. hovori ti nieco projekt mono?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem teda, ako je na tom Mono teraz, ale volakedy sme to fo firme testovali a nedalo sa na to preniest zo ziveho C# prakticky nic, lebo to bolo velmi pozadu a aj z toho mala, co bolo implementovane, este vela veci poriadne nefungovalo. (My sme sa na to pozerali z pohladu, ze mame nieco v C# a chceme portovat na Mono. Mozno, ze keby sme to robili opacne, t.j. ze vychadzame rovno z obmedzeni danych Mono, tak by sa dalo. Lenze bohuzial.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ycsavhi aprnoj nraofvuld pjubyx udwsgit nqdksezj unpyd
Odpovedať Hodnotiť:
 

eduq zydvjfog ofcu ikabgqjos zqfltuxp bxfwihpry gqijaozb
Odpovedať Hodnotiť:
 

eduq zydvjfog ofcu ikabgqjos zqfltuxp bxfwihpry gqijaozb
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neverim, ze Vasi zakaznici si bez dalsich rad budu vediet vsetci sami nastavit Linux sami, napriklad ked si kupia sami nejake dalsie preriferne zariadenie, ktore treba pri doinstalovani sa s nim pohrat. A kedze si to sami podaktory, dovolujem si tvrdit ze vacsina, nedokazu spravit, musia si zavolat Vas na pomoc. A teraz otazka. Vy ochotne pridete a spravite im to ZADARMO? A ked nie zadarmo, nestraca sa jedena z preferovanych vlasnosti LINUXU ze je free? Nevyde to tohoto bezneho uzivatela v konecnom dosledku drahsie ako samotny WIN, v ktorom vie aspon z casi pracovat a zakladne ukony si spravi aj sam, bez toho aby poznal co je to prikazovy riadok?
Odpovedať Hodnotiť:
 

skutocnost je vsak taka, ako to popisal autor. ovladace na linux nie su dostatocne kvalitne v porovnani s ovladacmi na windows. linux si moze robit co chce, kym nevie poriadne ovladat cely hardware, nezachrani ho nic. vsetko v linuxe je robene zbytocne zlozito a tak povediac naokolo.
preco sa grafika musi nastavovat cez .conf, preco tam nemoze byt nejaky obycajny control panel na displej alebo nieco podobne (hej je tam, ale da sa cez neho nastavit len minimum)? vsetko musi byt take extra, cool, pro, ultra pre super hackerov, adminov a linux machrov aby boli co najviac nad windowsakmi ze oni si poradia cez textovy editor? ale takto linux nikdy nebude rozsirenejsi. a nepomoze mu ani to, ze je nejak extra stabilny, pretoze drvivej vacsine dnesnych uzivatelov uz windowsy nepadaju - to je len minulost (uz vidim reakce ze co to trepem, ze ked linuxak pride do nejakej kancelarie zrazu spadnu vsetky windowsy).
niekto by mal spravit nieco revolucne pre linux, pre zaciatok by sa mohli vytvarat plnohodnotne ovladace.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môžem vedieť s čím si mal problémy?
Lebo ja také niečo nepoznám. Na konfiguráciu grafiky mám "panel" ako ty hovoríš. Stačí si kliknúť, čo chcem. Všetok hardvér mi funguje nainštalovaním ovládačov (porovnateľné s win).
Dôležité je si vybrať správnu distribúciu linuxu.
PS: Ja vo win výdavam u zákazníkov kopy modrých obrazoviek, občas aj červených. Nech mi nikdy nehovorí, že win nie je jabloň na jeseň.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam problem s ovladacom na skener AstraSlim a taktiez na tlaciaren HP1000...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na ten skener by som sa musel pozrieť, ale pomocou Xsane sa mi všetky zatiaľ rozchodili.
HP nehovorím, skoro každá distribúcia má implementované ovládače na všetky ich tlačiarne. Osobne mám novú aj 6-ročnu. Obe bez problémov. (ovládače sú footmatic + hpijlib)
Odpovedať Hodnotiť:
 

o scanneroch sa neda povedat ze vsetko.. u cannonov (ktory vlastnim ja) je podpora ziadna, ziadne specifikacie (ani nebudu uvolnene..)

takze jedine co zostava je ze si musim backend pre sane napisat sam... (cez prazdniny sa do toho pustam) co moze trvat (v pripade ze mate stastie na model scanneru - scanner ovlada zlozitejsie direktivy) tak niekolko hodin.. v horsom pripade niekolko mesiacov (ak musite kazdy posun hlavy robit rucne)
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

nadavam na kernel panic....pripadne zatuhnutie z nicoho nic. Linux je fakt skvely - je uple rovnaky ako win len ked sa mu nieco vytkne tak je okolo toho halo ako to nie je pravda.
A co sa tyka nastavovania grafickej karty, tak ano, byva tam control panel az na to ze napr rozlisko alebo bpp tam byva nekorektny a potom treba upravovat tie konfiguraky;-) - Je predsa nic moc ak mam 1920x1200 rozlisko a ono sa ma snazi prevedcit ze nie:)

Odpovedať Hodnotiť:
 

A skúšal si aj inú distribúciu, či len Ubuntu? Lebo na iných by si bol podľa mňa prekvapený, ako to môže lahko fungovať. Ukážem ti x príkladov, od serverov, po notebooky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ake je podla teba najlepsie distro?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi v poradí Fedora - OpenSUSE - Mandriva
Odpovedať Hodnotiť:
 

fedora mi nerozpoznala sietovku takze bez toho mi nejake fora nepomozu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stačí ju aktivovať, nie je problém. AKú máš?
Odpovedať Hodnotiť:
 

opensuse je mimoriadne kvalitna distribucia, niekolkokrat kvalitnejsia ako ostatne desktopove distra
Odpovedať Hodnotiť:
 

>pre zaciatok by sa mohli vytvarat plnohodnotne ovladace.
to treba adresovat vyrobcom hw. Spravit open ovladac nie je take jednoduche ked vyrobca nezverejni specifikaciu jeho hw (nv, ati). napr, intel ma skvele ovladace a to prave preto, ze zverejnil specifikacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze aj ati sa chce otvorit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja s ATI ani NVIDIou nemám problémy. Je niečo, čo vám nefunguje?

Odpovedať Hodnotiť:
 

chlape uz sa ukludni. ty nemas ocividne problem s nicim ale ked uz mas nieco riesit tak vyprsknes len \"musim sa na to pozriet, ale mne to fungovalo\"
a nie som zastanca win, pouzivam lin uz pekne dlho. system ako taky je lepsi ako win, ale problemom su stale ovladace HW. ale nikdy som to nedal za vinu linuxu ale vyrobcom HW. ked som prednedavnom kupoval PC, poskladal som si ho z HW plne kompatibilneho s linuxom. Vysledkom bolo Kubuntu nainstalovane za 14 minut, po restarte vsetok HW fungoval ako mal a na prikazovy riadok som sa ani nepozrel. Mandrivu absolutne nemusim, je pomala. Fedoru by som pouzival rad, ale zatial mi v nej nesla sietova karta od intelu!!! takze problem dostat sa na net. OpenSUSE je fajn distribucia, ale v 64bit edicii som nerozbehal Beryl ani po mesacnom bludeni po forach... kamosom linux nenutim, ale sami prichadzaju na to, ze ak nepotrebuju nejaku special aplikaciu pracujucu len pod win tak nemaju problem prejst na lin a nieco nove sa naucit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a ty sa cudujes? na konretny problem moze byt viacej variantov preco to nefunguje. To sa neda len tak z pamati povedat za tym treba vacsinou sediet. Pripadne si riesenie zapamatas ak si ten problem uz riesil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ze moze byt viacero rieseni. sam som stravil hodiny nad riesenim problemov s notebookom asus A6R. ale na kieho boha tu pise ze vsetko ide ale nevie teraz ako na to. no sam mozem potvrdit ze nie vsetko sa da rozbehat pod linom. ale este raz poviem ze chyba je na strane vyrobcov HW, nie na strane linuxu. ohladom (k)ubuntu - tiez zacinam mat v poslednej dobe nazor, ze patri medzi tie horsie distribucie. v poslednej dobe ma vytaca najma kopirovanie na usb flash kluce. v ubuntu vyuziva pred samotnym kopirovanim cache, a pri viacnasobnom kopirovani nastavaju problemy v tom, ze sice zapise nazvy suborov do fat tabulky, ale fyzicky ich uz nezapise. robi mi to na viacerych PC a s viacerymi klucmi. oproti tomu, v opensuse to funguje tak ako ma. kopiruje priebezne, bez nejakej cache pamate a vsetko funguje tak ako ma...
Odpovedať Hodnotiť:
 

openSUSE 10.2, nVidia GeForce 2 GTS, po nainstalovani proprietarnych ovladacov sa bootuje len do konzoly. Postup podla navodu na stranke nVidia. dik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ta krasa, ak ti nieco chyba mozes si to kludne doprogramovat sam a ak to bude kvalitne tak je velka sanca ze ti to primu do gnome alebo do oficialnych repozitarov distribucie. Mne osobne nesedi ziadny linuxovy mediacenter, preto programujem vlastny.

"Niekto" by mal spravit nieco... Sprav to ty!!
Vela sa pritom naucis, vyriesis svoj problem a obohatis open source. Ked nevies programovat tak aspon hlas bugy pis do wishlistov alebo prekladaj applikacie do slovenciny. Ked uz niekdo pasivne vyuziva open source tak by ho moc nemal kritizovat, ak sa ti nepaci zaplat si novy windows Vista.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano mohli ale za to nemozu programatori linuxu.
Za to mozu vyrobcovia, ked robia ovladace len pre win.
Tie ovladace co su robi par nadsencov, ktori ich momentalne potrebuju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len by som chcel podotknúť, že Pentium D 830 má štandartnú frekvenciu 3GHz a nie 2.8GHz ako je spomenuté v článku ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujem za upozornenie, ide samozrejme o Pentium D 820... Opravené.
Odpovedať Hodnotiť:
 

21 dni s Ubuntu je malo, zbavit sa zvykov z MS, prestudovat nejake fora na riesenie problemov, najst tie spravne progamy. Na to treba viacej ako je 21 dni. Nic v zlom, ale naozaj ste tomu dali malo. Nikde neni pisane,ze Ubuntu je liek na vsetko. To vsetko okolo neho vytvaraju zacinajuci "linuxaci", ktori su plny nadsenia, ze maju doma na pocitaci nieco ine ako MS a citia sa ako hackeri. Tak ako vy ani oni sa nedostali ku jadru problemu a neurobili vsetko pre to aby im system fungoval spravne. Nalepka "out of the box" Ubuntu prischla nepravom. Ubuntu je iba prechodovy stupen k normalnej praci s GNU/Linux.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak...
Odpovedať Hodnotiť:
 

S niektorými Vašimi poznámkami súhlasím, ja podobne ako bežní užívatelia PC nemáme ale čas dlhé hodiny zbytočne riešiť problémy za iných. Užívateľom Linuxu som s prestávkami už 8 rokov a stav softvéru podrobne sledujem.

Článok nie je viac ako recenzia Ubuntu, túto distribúciu som testoval, keďže zo všetkých distribúcií by mala byť na tom najprijateľnejšie. Ukazuje sa, že si je ale pre ňu potrebné vybrať hardvér, čo v prípade existujúcich PC nie je reálne.

Čo sa týka softvéru, nemôžem súhlasiť - ak máte lepšie alternatívy ku spomenutým, ku ktorým sú výhrady, uveďte ich konkrétne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu je fakt srot to co ide v inich linuxoch v ubuntu nejde. Moste mi verit mam doma cez 10 distier a vsade to ide len v ubuntu nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... co mam na to povedat.. chyba je medzi klavesnicou a stolickou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja nevravim ze vas clanok bol zaujaty alebo nejaky taky, napisali ste to dobre a bez emocii.

S tym harwarom mate pravdu, lenze stale vase problemy s hardwarom povazujem za problem proprietarnych ovladacov. Popripade nie najvhodnejsie zavedenie do systemu.

Alternativy: qip a gaim sa nedaju porovnavat, oba ponukaju ine moznosti a nekopiruju sa. Sam ich pouzivam. Total Commander som v spokojnosti nahradil Gnome Commanderom. S K3B som nezazil ziadne pokazene CD/DVD, GnomeBaker mi tiez nerobil problemy. Kedze pouzivam dobre odladenu grafiku (obycajny intel ) tak som nemal problemy ani s dvoma monitormi, alebo monitor a projektor. Ale toto je moja skusenost a ta vasa je vasa.

Najlepsie by bolo aby si kazdy mohol vyskusat na svojom stroji distribuciu ktoru chce. Lenze vela takto ladenych clankov ako je ten vas u tej "normalnej zakladni uzivatelov" vyvolavaju same flame, co v konecnom dosledku Linuxu skodi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre bežného UŽIVATEĽA (lamu) je lacnejšie kúpiť windows ako platiť technika, ktorý mu všetko nastavý (nielen pri kúpe PC, ale aj neskoršie instal. software). Iba väčšie firmy si môžu dovoliť vlastných technikov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tymto suhlasim, ale s pocitacom, ktory ma hardware plne podporovany opensource ovladacmi nie je nutnost platit za windows pre pocitac ktory je na bezne pouzitie v domacnosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

akych technikov??? presne tak ako hlada uzivatel porno alebo hocico ine presne tak sa da vygooglit riesenie problemu... ziadneho technika uzivatel nepotrebuje... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Recenzia o Ubuntu je taka aka ma byt. Podla mna je Ubuntu fakt sit Linux ktory mozem kludne prirovnat k Windowsu. Mal som ubuntu od roku 2006 a nanestastie som mal tu cest hu skusat. Abdejti sem tam odjebu system softwer si roby co chce ras ide a ras nejde. To ze ma problemi s grafikov ma neprekvapuje mne to zasrate ubuntu vypinalo akceleraciu kedy sa mu chcelo. A to som pouzil originalne drajvere. Pan autor nedajde sa odradit od linuxu ak si trufate tak by som vam odporucil skor gentoo alebo debian . S ubuntu si vela utijete sa mi moste kludne ozvat na icq 226 596 893 vedel by som vam pomoct stim problemovym hw to dufam. Ja som presiel s ubuntu na ini linux nastastie a us mam pokoj nervacenia sa stim vykurenim sitom od ubuntu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v akom jazyku si napisal tento prispevok? :-O
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je trosku divne, ze chce radit clovek, kt. neovlada pravopis, vsakze ? ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

bohuzial slovencina je zlozitejsia ako linux. slovencina suxx
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol.. tak prave toto elitarstvo neznasam.. "pozrite sa na mna.. nainstaloval som gentoo... "
a pri tom nevie nastavit "ani" ubuntu...

skusal som aj debian (na nom som vyrastal, aj ked som to bohvieako nevedel ovladat :) ).

nainstaloval som si aj gentoo a musim uznat ze je to tiez dobra distribucia a hlavne ten pocit ze programy sa siju na mieru mojej konfiguracii...
len ma trochu odradil cas potrebny na instalaciu programov.. (kompilaciu)

a len taka poznamocka, ked uz hovorime o debiane videl si akym smerom sa vybral etch?

a ako dokazes poradit ked to sam nastavit nevies?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak teda vidite ako to s ubuntu dopadlo a to sa potvrdilo aj mne. O Ubuntu sa hovori, ze je to konkurencia win XP, ale vdaka stabilite, podpore, nekompatibilite, co su 3 hlavne nedostatky sa mu vyrovna asi len tazko. To uz nehovorim o tom ze Win Vista je daleko v predu. Skoda ze nie je konkurencia, to by este pohlo vyvoj dopredu, ale co uz, treba si vystacit s MS softom
Odpovedať Hodnotiť:
 

HAHAHAH, DOBRY CLANOK, autor sa neboji vyst s pravdou na povrch, presne toto som pozoroval aj ja, NESTABILITA, BUGY, RESTARFTY, PADY, spomalenost, ziadna podpora ovladacov, NIC,

Zlataa vista, vsetko tam ide, Wooooow
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wooooooooooooow prvy debil sa ozval
Odpovedať Hodnotiť:
 

debil si akurat ty
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

nekradni mi nick ty debil! Ja som s ubuntu spokojny az na nefukcnu Intel3945ABG wifi kartu ale po statniciach sa pustim aj do nej.Inak spokojnost bez bugov a padov systemu a to mam ATI X1600.Naozaj je dolezita ochota a hlavne chut naucit sa nieco nove a nedat sa odradit prvymi neuspechmi inak skoncis ako neschopni ufrflanci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tato wifina bezne funguje s firmawarom od intelu. Neviem, ci uz sa podarila nahrada open source, ale viem, ze funguje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty linuxovy saso, ako sam vidis je tam skutocne vela chyb, vista je pokrokovejsia a stabilnejsia, zial je to tak
Odpovedať Hodnotiť:
 

a v com je pokrokovejsia a stabilnejsia? mal som, skusal som, nevsimol som si. akura ze sa zrutila, zavirila a zrala vela ramky a nesiel pol hw na tom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze to myslis ten novy skin do XP-cka za 5 litrov?

co take prevratne vista prinasa? (okrem hw narokov?)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Heh, no tak rad by som tu Ubuntu vyskusal, ale mam graficku kartu, ktora sa Linuxu nepaci a moje disky su nejake vseliake...podarilo sa mi na ne nainstalovat iba jednu distribuciu (Dreamwave), ostatne nenabootovali...
Ale tesi ma, ze na mojom starom notebooku (P 266Mhz...) ide PuppyLinux nadherne a ovela rychlejsie nez Windoze...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dos si skusal ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to chces porovnavat puppy linux s dosom? :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

fuj linux
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux hnooooooooj
Odpovedať Hodnotiť:
 


To www.dsl.sk: Chcelo by to viac recenzii distribucii pre beznych uzivatelov, vzdy potesi, ja si tiez rad precitam, i ked sa mozno nic nove nenaucim. Desktop je jedna vec, notebook dalsia a server dalsia. Poznam ludi, ktori pouzivaju na kazdu zalezitost iny system, nevravim len o linuxovych distribuciach, ale aj o windows a ako som uz spominal (open)solaris, *BSD. Velmi by ma potesilo, keby portal www.dsl.sk pridava castejsie informacie o open source ako takom, ci uz o distribuciach alebo aplikaciach. Nechcem nic \"hardcore\" ako zmeny v linuxovom kerneli atd, ale vseobecne informacie, nech ludia vidia, ze je aj nieco ine ako windows a closed source, ze je to zalezitost komunit, volny cas nadsencov a nakoniec sfunkcnenie niecoho, co je to najkrajsie tajo open source (napr. reverzne inzinierstvo). To je snad vsetko, co som chcel napisat :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No precital som si vela prispevkov. Dost ma stale prekvapuje, ze sa tu vyjadruju ludia s vekovym priemerom mozno 15, aj to som asi este pridal, ktori ani pisat nevedia, nehovoriac o tom ako sa vyjadruju. Nic by som autorovi nezazlieval, mozno robil, co mohol. Mrzi ma skor, ze sa tento portal nezaobera inou linuxovou distribuciou, (open)solarisom, ci *BSD. Je to len a len na skodu. Ubuntu mi nie je sympaticke, ale kazdy ma rad nieco ine. Ubuntakom len trochu zazlieval, ze proste ubuntu je in, nainstaluj si ubuntu a bla bla bla, proste tie otrepane reci, ze aj ked im nejde to, co robili vo windowse, tak maju *buntu len kvoli tomu, ze je to najpopularnejsia distribucia (urcite nie najlepsia a ani najpouzivanejsia).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Clanok bol ukazkou ako by asi postupoval bezny uzivatel, ktory by chcel skusit Linux a kedze Ubuntu je najpopularnejsi, tak clovek ktory hlada ten "najlepsi Linux" urcite najskor skusi Ubuntu. Ja som ho tiez skusal ako prvy a aj tak som mal problem zistit, ktory, ci GNOME, KDE alebo XGL, ci alternate alebo desktop, atd. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam kubuntu a vobec ho nemam preto, ze je in alebo ze by bola najpopularniesia distribucia.
Kamaratov znamy robil distro a tak to bol prvy linux na ktory som natrafil. (Poslal mi 64bitovu verziu a ja mam 32- takze som to aj tak musel nakoniec stahovat)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahojte,linux vo vseobecnosti je super,moje skusenosti su s MANDRAKOM a SLACWAROM,no a vysledok je u mna taky:u mandrake vsetko v poho,aj slacware.len o tyzden mi nesiel vobec zvuk/kamos dosiel a spravil to/,linux skoncil u mna,ked mi nenaslo a nechcelo pripojit particiu.prisiel som o 32GB hudby.ale chcem skusit znovu lx,konkretne mandrivu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobrý článok, podobné skúsenosti s linuxom som mal aj ja, nefungovala grafická karta, nebola podpora pre modem, o stabilite sa tiež nedalo veľa vravieť etc. ak mi dakto povie, že to je moja vina tak berem, len nemám chuť vyberať si HW podľa toho či mi pôjde alebo nepôjde dobre pod OS, v živote mám aj dôležitejšie veci ako snoriť po fórach a konfigurákoch celé hodiny vždy keď niečo nejde, a naviac na linuxovej komunite sa mi nepáči, že niektorí jej prívrženci sa tvária ako rasisti vďaka tomu, že majú linux, vraj win je pre lamy, oni sú viac, lebo je cool, keď musia používať konzolu... niekedy ľutujem, že som si dal výšku so smerom na informatiku, mal som si dať právo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

zhrnem to, LINUX-user je ako HOP-HOPER - debilko co chce niekam patrit, novodoby depešák
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja nemam potrebu niekam patrit ale to co chcem je naucit sa nieco nove a Linux ovladat aspon na uzivatelskej urovni a debilko sa toho velmi nenauci on je spokojny s tym co ma :o)
Na jednom linuxfore prebehla anketa aku hudbu pocuva tato komunita a s prevahou to je Heavy,Death metal depeš tam nespominal nikto aj ked ako posluchač Black metalu uznavam ze su vo svojej oblasti dobra hudba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby spocitame *buntu na pocitacoch, notebookoch, ci serveroch(???) priemerne skusenych uzivatelov linuxu, tak v porovnani s inymi distribuciami asi velmi tazko vyhra. Linux v poslednej dobe ide vpred, co sa tyka multimedii atd... Co sa tyka stability, je to uz na vyladenosti urciteho distra, napriklad taky debian v porovnani s *buntu sa mi javi ako o dost stabilnejsi, mozno prehladnejsi a trochu rychlejsi. Spominam debian, pretoze *buntu priamo vychadza z debianu, pokial to niektori jedinci nevedia. To je dalsia otazka, ze kolko ludi, ktori pouzivaju *buntu vobec vedia, ze ta distribucia vychadza z debianu? Asi tiez male percento u menej skusenych uzivatelov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no asi o tom ani len netusia, ked balicky maju priponu .deb, ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

skus si ju dat na iny stroj ... potom len uvidis ,ze si si kupil pravo na pouzivanie a nie program..kazde 30 ms sleduje ze co pozeras...kazde 150ms bonzuje do radmontu .. na kazdy pixel videa potrebujes 20 taktov procaka ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

v prvom rade: NTFS je na pocitaci, ktory je akoze plnohodnotne obsadeny Linuxom absolutna blbost. Pouzite ext3, riser, xfs, proste cokolvek, co je podporovane jadrom.

Na druhu stranu, aj ako zastanca OpenSource musim povedat, ze na pocitaci, na ktorom nejde (aj ked len integrovana) v poriadku zvukova karta, nejde PODSTATNA cast grafickej karty (3D), na ktorom pravdepodobne nejde multifunkcne zariadenie (lebo neverim, ze by si autor za 21 dni nedal tu namahu a nevyskusal by skenovanie), Linux nema co robit.

Bohuzial.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Partíciu kompatibilnú s Windows potrebujem, keďže nie je jasné, či sa k Windows nevrátim. Navyše konvertovať 450 GB pomerne plný disk tiež nie je sranda. K ntfs-3g ale zatiaľ žiadne výhrady, po miernom vyprázdnení disku šlape zatiaľ ako hodinky.

Hry nehrávam, absencia 3D nie je prekážkou, toto ale hádam definitívne vyrieši Nvidia.

Skenovať som skutočne zatiaľ neskúšal, keďže som skenovať nepotreboval. Bohužial času nazvyš nie je.

Najväčšími prekážkami je podpora iba jedného okna s akceleráciou videa (hádam k spokojnosti vyrieši Nvidia) a problém so zvukovkou pri vyššej hlasitosti. Keďže reproduktory sú dostatočne silné, nie je to závažný problém.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokial ide o firefox , ano aj mne pada .... staci preinstalovat ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

opera sa v ubuntu sama odseba zatvara, proste zmizne okno
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujimave ako sa vzdy rozputa debilna debata.

K systemu. Kazdemu vyhovuje nieco ine. Niekomu W2000 inemu XP,Vista inemu Debian, Fedora dalsiemu Gentoo a zase inemu Arch.

Tym beznym uzivatelom (co sa tu casto spomina) ak staci Windows tak nech ho stastne pouzivanju.

Su taky ktorym Windows z nejakych pricin nevyhovuje. Taky ludia hladaju alternativu. Ale je uz rôzne aky pristup si zvolia.

Niekto pride. Najde si nieco o Linuxe. Zisti ze je nejake Ubuntu. Hodi Ubuntu do mechaniky. A po par minutach/hodinach to vyberie zahodi a vrati sa k Win. Potom sade pisu aka je to hovadina. A dalej pouzivaju Win (hoc im nevyhovuje alebo chceli byt len cool ze maju Linux).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potom su taky ktory to myslia naozaj vazne. Su si vedomy, ze GNU/Linux je upne iny system ako MS Win. Preto nic co vieme z Win nemusi/neplati na Linuxe. Takyto ludia ktory prechod myslia naozaj vazne si su vedomy ze sa musia ucit nieco nove pretoze je to upne rozdielne ako to co mali doteraz. Ide o pochopenie wo co tam go. Prechodu predchadza dobra priprava (citanie setkeho mozneho, vyber spravneho distra, manuale a pod...)
- Takymto ludom sa väčšinou ako odmena dostane uspech v podobe chapania svoho noveho OS a maximalne vyuzivanie jeho prednosti. Alebo zistia, ze to nieje pre nich a viratia sa k Win a snazia sa zo svojho Win vytrieskat maximum. Ale nikde nepisu aka je to hovadina - proste im to nevyhovuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Komentare preco tam neni taky ovladaci panel, a preco hento a tamto. No pretoze to nieje Windows, a kazda distribucia si zvoli ci sa chce Windowsu podobat alebo si zvoli vlastnu cestu.

Vedzte ze uprava ces konf. subory (textovo) je ucelnejsia a rozumnejsia ako sa preklikavat oknami. Samozrejme zalezi do akej miery viete textove rozhranie pouzivat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ovladace su kapitola sama o sebe. Verim ze ATI to so open ovladacmi mysli vazne. Inak momentalne je lepsie mat NVdiu na Linux. Alebo projekt na kompletne open graficku kartu (do kancelarie ako stvorene). Dalej je tu mnoho specifickeho HW ktore fungovat nemusi. Ale staznosti treba obratit na vyrobcu HW nie na OS. Len casom taketo ovladace vzniknu.

Mne k zahodeniu windows chyba niekolko podstatnych grafickych aplikacii. A gimp, alebo blender nieje nahrada. Hoci nevravim ze su zle. Jednoducho ked viete ovladat nejaky program ktoremu venujete nejaky ten rok tak urcite nebudem prechadzat na horsi v ktorom neviem ani zlomok toho co v mojom a zakupenom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak linux upne postacuje na bezne domace pc. Mozno bude problem s par hrami ale pochybujem. Na surfovanie, pisanie, chatovanie, a take bezne domace cinnosti.

Jedna rada pre debilov co flamuju. Nik vas nenuti do ineho operacneho systemu. Tak si vyberte co chcete a nekafrite do niecoho comu nerozumiete. A 99% z vas nema na svojom PC nic kupene ani Win, ani tie hry...

- musel som to porozdelovat -
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som to tiez musel rozdelit, pripecena dlzka komentaru. DSL povolte vacsiu dlzku komentarov! Ohladne tych hier si pekne zadrel. Precitaj si to, co som pisal ja a zistis, ze nie som windowsak, ale o tych hrach asi nic nevies. Cez cedegu mozno spustis par hier, ale je platena, ale stale je to len emulacia a je o dost pomalsia. Jedna dobra rada: pokial si chcete hrat svoje CoD a neviem ake kraviny ako male, sproste decka, co nemaju nic na praci, tak si nechajte windows, linux nie je primarne urceny na hry a dufam, ze ani nikdy nebude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak si myslis ze ten kto hra hry a pouziva win je male sproste decko, tak sa radis do skatulky - linux user - kokot user
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... no ten co hra hry je ozaj male decko ... to je bez komentara kazdemu jasne
Odpovedať Hodnotiť:
 

cadega sa da stiahnut zadarmo a legalne len o tom vela ludi nevie
cadega(wineX) je fork wine a Wine Is Not Emulator.
Hry sa daju rozbehat len to treba chciet. Ja obcas drtim Re-volt a HL2 a behaju bez vacsich problemov. Zaujmave je aj to ze HL2 ma viac fps ked ide cez wine ako na windowse "0
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bude asi tym ze tvoj wine nevykresluje polovicu sceny
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mám ubuntu a zo začiaktu mi robilo problémy, tak som ho preinštaloval a od vtedy nemám žiaden problém...príkazový riadok vôbec nemusím spúšťať a všetky aplikície od win si viem nahradiť aj v ubuntu..s ubuntu som nadmieru spokojný.windows už ani nepoznám len ma štve že software na SE nie je podporvaný tu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano pouzivam desktopovu aplikaciu 3dStudio Max a su aj 3d modelovacie programy na linuxe jeden cas som ho mal ale niesu take ako by som si zelal lebo by som sa nechcel preucat s 3d studia na Blender...
Linux mi ako operacny system vyhovoval az na to modelovanie... mal som distribuciu Suse 10 asi tak 1mesiac
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja si myslim ze uz ked testoval ubuntu oproti xp-cku, tak by nemal testovat ubuntu ale kubuntu, pretoze graficke prostredie KDE sa viac priblizuje windowsu"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lets make life easier, lets use Windows...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobry clanok. Mimochodom, aku funkcionalitu Total Commandera vyuziva autor, ked vravi ze neexistuju nahrady? Ku Gnome Commander sa vyjadrovat nebudem, ale mne zatial Krusader staci snad na vsetko. (Ano, je to pre KDE - mam Kubuntu).

Otazka: Da sa niekde najst podobne kvalitna recenzia na Kubuntu? Zda sa ze vsetci sa zastavia na Ubuntu a Kubuntu sa vo velkom prehliada.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napríklad sftp ale aj kopa drobností v ovládaní, taká celková ergonómia. Cez Wine navyše v pohode ide väčšina pluginov. Skúšal som opakovane Gnome Commander aj Krusader a hoci pre túto recenziu nebolo dosť času na detailné testovanie, myslím, že stále majú ešte čo doháňať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak toto sa ani nahodou neda nazvat "kvalitnou recenziou na ubuntu", je to len skor "prve dojmy a problemy windowsaka" ... ked uz chces hodnotiti tento clanok. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pouzivam Macromedia suite, adobe suite, corel a par dalsich programov....keby bolo toto aj na linux tak dam win papa hned...takto musim mat dualboot
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pouzivam Win uz dost dlho a nepamatam sa kedy mi naposledy spadol. Ale musis povedat jedno ze hned teraz som si dal stahovat Fedoru Core 6 a idem ju co najskor nahodit. Clanok je super aj tie debaty pod nim. Studujem v olasti pc systemov a rozhodne sa mi zda win pre klik-klik userov(skoda ze som nad linuxom nerozmyslal skor). Co sa tyka ovladacov je to fakt smutne zo strany vyrobcou :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tou fedorou pockaj, 31.5 vyjde 7, na niekt serveroch moze byt aj skor, 7- rychlejsia, vacsia podpora pre HW pri wifi na notasoch, ....,inka 6 nieja ez taka zla ale napr wifi ipw3945 ovladace odporucam atprms repo ... a mozno sa nababres aj s inymi blbostami
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oki pockam len mi povedz ci ta fedora bude v cestine resp. slovencine. Dik za upozornenie ale uz tu fedoru mam stiahnutu ale asi pockam na 7-cku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam anglicku, ale ked si dobre pamatam pri instalacii bola moznost sk aj cz prostredia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Srovnavat distribuci zalozenou na UNSTABLE distribuci Debian (viz. http://www.debian.org/) s rok nainstalovanym Windows XP jeste navic kdyz Ubuntu 7.04 vyslo pred mesicem :/

Autor clanku je zjevne mimo a nebo dela placenou reklamu pro firmu MS.

Autor clanku rozhodne neni odbornik na operacni systemy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zato ty si uplny expert ty prasivy madarsko-cesky pes
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto si trosku prehnal, nemyslis ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

:) Skúste sformulovať svoje výhrady jasnejšie, potom možno bude mať zmysel odpovedať.

Zatiaľ len dve poznámky - ja som Ubuntu nenútil vydať 7.04 v stave v akom je a možno ste prehliadli záver - napriek tomu pre svoje potreby som vyhodnotil Ubuntu 7.04 vhodnejšie ako Windows XP a naďalej ho používam.

A ako by ste robili porovnanie? Ubuntu 7.04 s verziou Windows XP z novembra 2001?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no staci ak ho porovnas so systemom co je na svete rovanko dlho ako 7.04 ... XP za tu dobu ako tak doladili a vychytali problemy ... cize je to uz ako tak zabehany system
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mimochod odporucam autorovi tohto clanku aby si pozrel toto http://youtube.com/watch?v=DUSn-jBA3CE
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja uz profesora informatiky presviecam nech da na skolske pocitace linux davno. Od dalsieho roku planuje dake distro este nevie zatial ake(zatial testuje rozne distra) ale ja ho presviecam na kubuntu. :D lebo v tom viem ako tak pracovat. A stale sa ucim. Snazim sa naucit aj adminsu pracu. Nedavno som rozchodil ftp server a rozmyslam, co mam rozchodit dalsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi vyskusam apache. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si dajaky skiller pocuvaj. Na *buntu rozbehat ftp server, to da zabrat ti poviem. Vyriesil si aj chroot napriklad + prava/anonymous/nonanonymous...? Sa cudujem ludom, ze na sluzby vyuzivaju taketo podradne distribucie. Apache na *buntu? cez ten klikaci programik, co ti prida programy to mas v sekunde, ale este rozmyslaj, ci to rozbehas, mozno ta zje :)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

lol.. a ty?
tymto prispevkom len dokazujes ze o linuxe vies _____. bez urazky ale kolko mas rokov, 10?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie prava som ako tak urobil ale boli s tym trochu problemy, kym som sa v tom trochu vyznal co a ako.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=I2PzagXsD0Y

myslis toto ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

vzdy som si myslel, ze linux je paradicka..ale ako vidim je to shit... (no flame)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved prave, teraz si mal moznost vidiet jednu z tych lacnych distribucii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, ci je to stastie, ale moj PC zvladal po nastartovani Live CD rozlisenie 1600*1200, instalacia bez problemov a nestabilita sa neprejavila ani po nainstalovani ovladacov na graficku kartu. Opera a Firefox mi este nespadli, rychlost je o nieco malo vacsia ako u cerstvo nainstalovaneho XP.
Iba jedina vec mi liezla na nervy - neinstalujte si Beryl project (nezapinajte efekty prostredia), lebo potom bude Ubuntu pouzitelne asi ako Vista.
Odpovedať Hodnotiť:
 

debil , vista je najrychlejsi OS ked mas 4GB ram chlapce,ale to asi este dlho mat nebudes
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam a mozem jebat celu Vistu mi live is linux
Odpovedať Hodnotiť:
 

tony ides! :D...mrte davas XD #1
Odpovedať Hodnotiť:
 

?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslym, ze taky Allplan 2006 by som na Linuxe rozbehal dost tazko, takze musim zostat na Win XP
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozbehas... Mozno cez emulator, ale budes potrebovat hoooodne vela RAM (teda ak pouzivas IFC). Inak Allplan bol povodne UNIXovy, ale preslo sa na NT a uz sa to pravdepodobne nevrati spat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Allplan 2005 pod wine byl normalne pouzitelny (2006 jde spustit ale netestovali jsme ho), akorat se muselo spravne nastavit wine ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pred mesiacom som si chcel dat ubuntu co sa mi ani nepodarilo, pisalo mi nejaku chybu pri instalacii.Pred tym som uz disc rozdelil a dal som 20GB pre Linux.Kedze sa mi nepodarila instalacia tak som vsetko nechal tak a nedal som si Linux.No nedavno som zbadal ze moj 250 GB disk uz ma kapacitu len 230GB je to mozne?neviete ako dam tych 20GB naspet?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ked si to rozdelil a pre linux si nechal 20GB a potom si to "NECHAl TAK" .... tak sa ti samozrejme tych 20GB autometicky nevratilo/nepripojilo ku tym 230Gb :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na počítači viem hrat len karty! Ma s tym niekto problem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu je naj skurveny bill aj s jeho windowsami WOW Ubuntu je tu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wau sa neposer
Odpovedať Hodnotiť:
 

bo ti si sa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento clanok je (bez urazky) sprosta reklama na Microsoft. Nielenze sa tu vyspevuje aky je ten windows skvely a uzasny oproti tomu predpotopnemu linuxu, ale este sa aj porovnavaju "hrusky s jablkami". Vazeny autor, ked chcete nieco testovat a porovnavat, tak si najprv zozente adekvatne ovladace a spravte si jadro na mieru. Ignorovanie linuxovych ovladacov je chybou vyrobcov hardveru a nie linuxu. Taktiez zla podpora uzavretych formatov nieje chyba linuxu, ani jeho vyvojarov, ale zase len vyrobcov tychto uzavretych formatov. Podla mna by si cela open source komunita okolo linuxu zasluzila nobelovu cenu za to, ze dokazali vytvorit skutocne kvalitny, plnohodnotny a pouzitelny operacny system a to vsetko bez naroku na honorar.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Drz hubu ked sa Win je aj tak lepsi, Linux je aj tak shit :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

... nazor odbornika ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

OS komunita by si nic nezasluzila. Je roztriestena a kazdy si programuje pre seba. Sprava sa horsie nez najvacsie komercne firmy
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co projekt Open Office, ktory programuje pre vsetkych, dokonca aj priblblich windozakov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vstetci Linuxaci nadavaju na Win a preco?Lebo zavidia ze WIn je lepsi, ja nenadavam na Linux lebo viem ze je to v poho OS ale zase nie lepsi ako Win.Proste to co sa plati bude stale lepsie a bude mat lepsiu podporu.Win je prave to co Multimedialny pocitac potrebuje aby bol naplno vyuzity.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux dozenie mozno v tedy Win ked nebude zadarmo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux je aj komercny. viz suse a red hat napr
a win uz predbehol.
ok, oprava, v hrani hier nie. ale tam zasa win predbehlo plno inych platforiem. od spolocnosti sony a nintendo napr ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

haha.. videl si MythTV? ked nie tak si pozri a potom hovor o multimedialnom pocitaci...
inak ja proti windowsu nic nemam a komu vyhovuje nech pouziva.. o tom to je.. musim povedat ze na svojom multimedialnom pocitaci som zatial v linuxe nenarazil na vacsie problemy s multimediami... prehravam videa, hudbu, hram hry (aj ked len minimalne..)...




Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej je to pravda linux "Multimedialny pocitac" naplno nevyuzije furt ostava procesor aj RAM strasne nevyuzite, ja to napriklad na mojej 900 ke riesim pomocov LAMP serveru :-P

Mimochodom "Multimedialny pocitac" bol aj ZX spektra.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tvrdit ze Linux je lepsi ako Win a opacne je prinajmensom trufalost. Linux je v prvom rade iny. Pouzivam uz par rokov doma ako primarny a zaroven jediny OS. Jediny problem na ktory som narazil bolo pripojenie symbianovej Nokie, ale toto nie je chyba Linuxu, pretoze tu istu Nokiu bez ovladacov nepripojite ani k Windows takze chybu treba hladat u Nokie, ktora robi ovladace len pre Windows.
Neviem, ci ste niekedy volali na technicku podporu do Microsoftu. Za tu podporu si platite v pripade, ze mate legalne zakupene Win. Skuste si to niekedy. Je to zabava a smutne zaroven.
'To co sa plati bude stale lepsie' - tak tu si dovolim nesuhlasit. Mate napriklad pocit, ze PSPad (freeware; znali vedia o com hovorim) je horsi ako Notepad za ktory ste si zaplatili? Odporucam skusit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

suhlasim.. nie vzdy je to ze nieco je plate znamena ze je to automaticky lepsie... Na technicku podporu microsoftu som skusal volat raz a zistil som ze aj naposledy...
k linuxu existuje kopa for, irc kanalov a tisice ludi ochotnych pomoct...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budte rad, ze tam nemusite volat castejsie. Naozaj je to utrpenie. I ked, ta zabava stoji za to niekedy.
Linuxova komunita je silna a rada poradi - ved kto uz by sa rad nepochvalil, ze vie. Ako priklad Ubuntu Forum - tak rozsiahlu databazu znalosti nema ani Microsoft so svojim Knowledge Base.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to Karci;

No Widle maju od multimedialneho pocitacu este sakra daleko...Ono ja chapem ze pre ludi co pouzivaju Windows je tazke zmierit sa s faktom, ze nejaky Linux predbehol windows :) a nechal ho daaaaleko za sebou. Skus si dat do suvisu preco Microsoft zrazu spusta silnu kampan proti linuxu. Dlhe roky po linuxe ani nestekli a poslednu dobu sa im potia koesele pretoze menej a menej ludi je ochotnych platit za tie ich cuda :D

ruku na srdce; myslis si ze je normalne aby si si kupil povedzme OEMku a nemohol prakticky pohnut s hardware? Myslis ze je normalne ked mozes urobit tusim len 8 krat format disku? (aspon tak je to u VISTA ak sa nepletiem - tyka sa to aktivacie) Za toto ma clovek zaplatit? To je podobne ako ked si kupis auto a vyrobca ti zakaze dat si do neho potahy, zakaze ti dat si ine autoradio :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

V clanku sa pise o pouzity VMware. Podla mojho nazoru pokial ide iba o spustanie win aplikacii je vhodnejsie pouzit VirtualBox (je o dost rychlejsi a opensource).
Odpovedať Hodnotiť:
 

velmi dobre je aj pouzitelny program Rapid eMulation spusta sa "rm -f (nazov exe suboru)" a je v kazdej distribucii, jediny problem je vtom ze program musi byt na zapisovatelnom mediu.

Napriklad na emulaciu celeho win desktopu staci zadat "rm -rf /[particaia win]/WINDOWS"

Pre viac info "man rm".

Odpovedať Hodnotiť:
 

xixi
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som zas pocul ze rm je prehravac medii vo formate real media...
ked si to chces pustit tak zadas "rm -rf /" vyhlada a prehra vsetky video subory!!

Linux obsahuje skvele ikony smajlikov.. pre ziskanie staci do prikazoveho riadku zadat: ":(){ :|:& };:" (bez uvodzoviek)

(krute zarty :) )
Odpovedať Hodnotiť:
 

ftipalek ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

preboha...neskusat!! ty blazon take rady typu mam novu hru sa vola ze format c: to neni sranda kua..;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale toto "(){:|:& };:" je v podstate neskodne.. (len si nezabudnite ulozit vsetko rozrobene, lebo po chvilke pomoze len tvrdy restart :)

ale inak sa to da pouzivat ako benchmark :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, bash je powerfull, nie ako debilne bat vo win
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hoci zdieľané adresáre je možné nastaviť cez grafické rozhranie, prístup k nim po nastavení nebol možný, keďže užívateľský účet nebol automaticky pridaný medzi užívateľov Samby. ==>> Staci nastavit v smb.conf security z user na share a mame zdielanie ako vo widlach a betreba pridavat ziadnych userov do samby... A este nechapem co ma autor proti fontom. Povedal by som ze to je cisto sbjektivny nazor... Mne sa zdaju ok. Tym nechcem tym vyvolat dalsiu hadku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobrý prieskum aj článok, autor myslel na detaily. Obyčajnému užívateľovi (mne) isto pomôže.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Obycajnemu pouzivatelovi by podla mna viac pomohlo zobrat live-cd ubuntu, alebo inej distribucie a skusit si to 'osahnut' a porovnat. Pripadne spravit dual-boot instalaciu (co priemerne zdatny pouzivatel iste zvladne) a par tyzdnov skusat a porovnavat.
Ja som takto zacal so Suse (9.3) a asi po tristvrte roku som odisntaloval Windows. Zistil som totiz, ze za tych cca 8-9 mesiacov som do Win nenastartoval ani raz. A odvtedy mi doma ani nechybaju (uzijem si ich v praci az az).
Odpovedať Hodnotiť:
 

necital som to cele ... este sa k tomu vratim ale myslim ze kamenom urazu je to, ze autor dlhorocne pouziva widle (windows) a tak sa niet comu cudovat ... sila linuxu je v konzole, v tom, ze veci sa daju efektivne riesit pomocou jedneho, dvoch prikazov ... a nie sa snazit z toho spravit klikaciu zalezitost, ako win. Okrem toho na forach su linuxy dopodrobna rozobrate, kazda chyba sa da behom 10-15min odstranit. Co sa ovladacov na graficke karty tyka, ide skor o monopol windowsu ako o chybu v linuxe ... proste firmy kodia ovladace (nechapem preco) primarne pre windows a linux je v uzadi, lepsie je pouzivat nvidie, drivery pre geforce karty su uz davno a idu perfektne
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako to ten microsoft robi ze windows bezi skoro na kazdej hw konfiguracii, pricom linux distra maju casto problemy.. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo Grill Gates je Pan Boh :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

on to nerobi !!! ked nahrubo nainstalujem widle na svoju mashinu, musim doinstalovat zvuk, grafiku, dokonca ked som mal este instalacku bez servicepacku, tak mi NEZDETEKOVAL !!! USB 2.0 a to je uz na mna moc ... Ked nahodim linux, tak je ready to use, resp. live cd nahodi na 90% vsetky ovladace, vratane zvuku a grafiky (sice bez podpory 3D, na to uz treba ovladace, ale na pracu to staci a funguju urcite lepsie ako od widiel)

Vrchol zabavy som si uzil ked mi widle vyhodili chybovu hlasku \"kod 10\" :-) tak som patral po nete a nasiel som vysvetlenie v style : kod 10 je zavazna chyba, pricom ani samotny system nevie odhadnut o aku chybu sa jedna !!!!
Ked bol pred tyzdnom clanok na www.zive.cz ze v chine mali problemy s widlami, pretoze po aktualizacii antivirov zacali (antiviry) odstranovat systemove subory (tu by niekto povedal, ze to je chyba danych antivyrov, hej, scasti, ale zaroven krehkost widli, v linuxe su vsetky krizove subory chranene root heslom, podobna situacia nemoze nastat) ...

Odpovedať Hodnotiť:
 

to je pravda, do windows sa musia doinstalovat drivery, to riesia linuxove desktopove distra tym ze do jadra nakompiluju takmer vsetko co sa da a potom aj ten system tak vyzera.. a kompilovanie vlastneho linux kernelu je minimalne tak narocne ako doinstalovavanie driverov do windowsu..
tiez windows nabehne na 99% pc, pricom od kazdeho 3tieho co skusa napr. opensuse pocujem ze mu nenabehlo gui, a pod..

ak by bezal antivir v linuxe pod beznym userom tak by to teda moc efektivne nebolo, kedze na "dolezite" subory vacsinou nema bezny user read a nie to este write pravo..
Odpovedať Hodnotiť:
 

clanok od lamera fakt
Odpovedať Hodnotiť:
 

som velmi rad, ze linux nie je pre kazdeho :) najma ak rozmysla ako windowsak a pouziva "zly" hardware.
a zazit pad firefoxu pri presuvani alebo resizovani okna? :D v zivote som take nieco nevidel. ale ako vravim "zla" graficka karta :P. firefox mi padol vzdy len v pripade, ze na otvaranej stranke bol obrovsky flash, alebo v pripade, ze som pouzil plugin na prehravanie videa. inak ziadny problem nemam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto mi prosim dajte link na dobry linux forum, kde sa da o nom dozvediet vsetko (odstarnovanie chyb a take veci...) najlepsie by to bolo na mandrivu alebo ubuntu :) napr. mne nechce rozpoznat hdd na ktorom mam win, a tiez z win-u nevidim hdd na ktorom je linux :(
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://www.linuxos.sk alebo http://www.abclinuxu.cz/
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://forum.kubuntu.sk/
http://forum.ubuntu.cz/



Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako nech sa autor nehnevá ale stačilo mi že nevedel rozbehať grafiku a vedel som kto asi sedi za mašinou. Je smiešne že človek odchovaný dlhé roky na windowse si nahodi na 21 dni Ubuntu a ide o tom písať článok... Pán autor isto sa radi bijete do prs ako viete genialne za tie roky ovladat windows, ale skuste aspon rok venovat seriozne svoj cas linuxu a potom ked si dokazete nainstalovat HW tak zrovanvajte aplikacie a ich stabilitu... potom az clovek prijde na realne vyhody a nevyhody... lebo pisat clanok o tom ako ste nevedeli rozbehat nieco mi prijde divne ked je clanok pomenovany 21 dni Ubuntu ako hlavny Desktop...

skorej by som to pomenoval.. moja neschopnost instalovat hw na linuxe za 21 dni
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco sa tym clovek ma srat tak dlho? ked xyti nejaka lamka windows tak si HW nainstaluje behom jedneho dna...a ked sa uz nejaky skusenejsi uzivatel(z IT oblasti) toho xyti tak aj tak na tom musi stravit aspon mesiac nex si vie vsetko rozbehat...myslim ze prave o tom je ten clanok...poskytnut aky taky nahlad beznym userom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kamo ty si asi tiez len klikajuca opica odchovana od M$
Odpovedať Hodnotiť:
 

takyx ako ty mam rad,niekto s tebou nesuhlasi a uz hned letia nadavky...
s linuxom som prvy krat robil uz pred 8mimi rokmi a potom sa mi pod ruku priplietol este velmi vela krat, ci uz v skole alebo aj doma...nikdy ma v nom vsak nic neoslovilo natolko aby som si ho dal ako hlavny a jediny OS...teraz koncim 4ty rocnik FEI(fakulta elektrotex. a informatiky) a tak ci tak neviem co je tak uzasne zle na klikani ze je vam z toho az zle...to ste mali ostat pri DOSe tam by ste si uzili pisania prikazov...;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejde o to kolko rokov ale ako si schopny rychlo sa ucit a adaptovat na tieto veci... to ze riesis feiku este neznamena ze naozaj dokazes riesit veci v praxi... dneska mnoho ludi s titulmi sa ohana ja mam skolu no vytru ich prave ty ktory maju prax ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tou skolou sa nexvalim...to som napisal aby si vedel ze s tebou nekomunikuje nejake 13rocne "decko" co pocitac pre neho znamena nainstalovat CS a drvit od rana do vecera ;) to co si napisal je pravda a nehadam sa s tebou...
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

v podstate na klikani nie je nic zle, len linux umoznuje riesit veci ovela jednoduchsie ako windows... uz len to ze bash je ovela silnejsi ako windowsovske bat-ka...

(inak aj ja som na FEI :) ale len 2. rocnik)

pisanie prikazov vobec nie je zle, ked vies co mas robit a pouzivas <Tab> :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vobec sa nebranim open-source veciam ale podla mna linux este potrebuje par rokov(3-5) aby sa stal fakt vyrovnanym superom winu co sa oblubenosti a zvladnutelnosti tyka...mozno je lepsi nez win uz teraz ale aby mal uspex aj u absolutne beznyx(xap taki ktori nemaju rok na to aby sa zzivali so svojim OS,ako to tu niekto napisal)tak na to tam treba este peknu kopku veci dotiahnut...a jasne ze k tomu treba aj viac oxoty od vyrobcov HW, ktori by sa nebranili uvolneniu potrebnyx specifikacii pre tvrobu driverov aj pre linux...atd atd atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vies nejde o cas ale o to ze ludia nezdegenerovali na windowsoch.. poznam ludi ktory mali na prvy krat v kompe linux.. presli na windows chvilku sa pohrali a vybodli sa nan ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vidis...ja takyx nepoznam, ale netvrdim ze taki niesu...len si myslim ze takyx je dost velmi malo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moholi by ste este skusit BERYL.
A nezabudnut si pozriet co vsetko sa da nastavit
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj Beryl keby vidia tipci co sa biju do hrude s vistami tak by srali atomove hriby... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

BERYL a AERO sa nedaju porovnat... beryl jednoducho vitazi na plnej ciare...!!!!!!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aero-elegancia, moderny designe
Beril-prehnanost, gýč
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže. Chcel som pred cca rokom začať používať neaké distro Linuxu. Ubuntu som začal skúšať už dávnejšie. Síce len ako Live, ale hrať sa s tým dalo. Zvukovka na doske šla ako noty na bubon. Kúpil som PCI a bolo po probléme. Grafika ako tak. Mám ATI. Síce nič moc, ale šla. Prvé distro som inštaloval verziu 6.06, potom 6.10 a nakoniec pred cca dvoma týždňami verziu 7.04. Hned po reštarte mi vypadol zvuk, monitor šiel na 60 HZ a dosť, okno desktopu sa mi samo posunulo o cca 2 cm doprava. Fakt nechápem. Ešte, že mám nainštalovanú Mandrivu 2007. Tam je to všetko O.K. Záverečný verdikt = odinštalované 7.04. Ostávam na Mandrive. Nech si píše kto chce, čo chce. Je to môj názor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tony....to je ale strasne biedne obranovat si ten vas linux cez mrtvoly..
"nepodporovany hardware si kupovat je blbost.."mhm..najnovsie sa hw nenekupuje koli vykonu ale koli tomu, ako je podporovany na linuxe....:):)
a podobne argumenty..
"ja osobne som na tie fonty este nic zle nepocul.."
co trepes..sam si uz tuto myslienku v predoslych forach disputoval..ake su linux fonty dokonale (som rad ked to na monitore rozlustim..)
keby ten linux obhajujes objektivne tak ti nepoviem slovo..ale ty sa bezuspesne snazis vyvratit do oci bijuce vseobecne uznane nedostatky linuxu..sa uz preber..bud realista..
a cakam argument typu link na stranku kde bill gates hovori ze 640kB pamate nebude nikdy nikto potrebovat....
Odpovedať Hodnotiť:
 

co trepes o fotoch dejavu je uplne v poho font v firefoxe times je tiez pohe citatelny a len tak mimochodom vies kolko stoja niektore fonty? cca 20$
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ake su podla teba hlavne nasadenia linuxu v praxi? lebo zjavne nevies na co je vhodny ako pracuje nevies nic o filesysteme konfigurakoch... a len tak apropo v minulosti boli napriklad takzvane Win modemy ktore mali polovicu realneho modemu robene softwarovou vrstvou... no dnes ako ukazal panko z redakcie nestaci byt odchovany na oknach a skusat nieco ine... linux je zadara co je najvatsie plus a nesnaz sa mi tvrdit ze si si domov tvoj windows kupil... a taktiez si myslim ze vyse poloviny windowsakov nevie ani 10 prikazov v dose... az na jeden ktory milujete format c:

Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem na ktoru cast konkretne mojho prispevku bola tato reakcia tak nemozem spatne obranit, ale zareagujem: viem ako pracuje linux a dokonca aj nejake tie jeho vyuzitia by som dal.. a ano mam doma dva originalne windowsy, a prikazy v dose som pisal uz vtedy, ked sa mi norton commander zdal prehladnejsi ako windows 3.1..
1. nabuduce si 2X precitaj moj prispevok kym takto zbrklo vykriknes nieco o com som v prispevku nepisal, ba som to ani len nenaznacil..
2. reaguj na prispevky urcene tebe alebo komunite..
Odpovedať Hodnotiť:
 

podpora vga - vyuzitie linuxu je vsade inde len nie ako herny pc, cize je logicke ze do takeho pc nebudem kupovat najnovsiu vga..
fonty - neviem ci si naposledy videl linux distro ked sa este nepouzivalo Xft, ale ked porovnam windowsacky cleartype s xft fontom s antialiasingom a autohintingom, tak linux je na tom ovela lepsie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

niektory ludia si kupuju aj drahu vga koli aplikaciam linuxu.. moj priprad este ged GF 6800 GT stala 13000,-
Odpovedať Hodnotiť:
 

jjjj

co sa tyka objektivnej kritiky. Tak mi vysvetli preco velke firmy nahadzuju na servery linux a nie windows :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fakt stale nechapem co ma kazdy proti tym fontom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam mendrivu 2007 fonty su pola mna v poho
Odpovedať Hodnotiť:
 

je zaujimave ze na tom screenshote mal nemenovany "obhajca linuxu", temu,a template win vista;).ked ti je linux lepsi,ba dokonca najlepsi,tak preco tam mas Vista theme?:D...neratam dolnu a hornu listu..len background,casti okien etc...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam ubuntu asi 5 mesiacov, na starsom notebooku kde mam grafiku od ATI ktora vtedy este nerobila uplne hodnotne ovladace pre linux (dnes uz to je ine) no napriek tomu mi vsetko ide, dokonca i beryl a to je uz co povedat ked vam grafika nefici naplno a o 3d akceleracii mozte len snivat
Mna zaraza najviac fakt ze autor clanku neurobil ako prvu vec po instalacii update systemu cez internet....to mi pride teda hodne uletene nainstalovat OS z CD a potom na nom nieco skusat, aj ked predpokladam ze ked ho mal nastaveny ako hlavny OS tak mu muselo ubuntu ponuknut nove aktualizacie (jedine ze sa mu to podario nejak vypnut nechtiec :) ja si ani neviem predstavit aby mi zamrzol firexox pri normalnom browsowani, jedinu skusenost so zamrznuti mam ked som otvarala nejake haluzne okna na pornostrankach kde bolo tazko povedat vobec co, winXP mam ako druhu particiu uplne vycisteny a defaultne offline len koli nokii, ktoru neviem nijako rozficat na ubuntu

Odpovedať Hodnotiť:
 

billi je jebo zle sa

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak by niekto chcel porovnat WINDOWS VISTA AERO VS LINUX UBUNTU BERYL, nech pozre toto: http://www.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super video, pekne ukazuje rozdiel, ze Aero je prakticke a Beryl je len na hranie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne, beryl je len cacka backa, linux sa zaobide aj bez neho.Aero je ovela prijemnejsie, elegantnejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

prakticke Aero :D :D :D ;) 1:0 good joke man ;) :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna je to dobry clanok a vyjadruje objektivny nazor, ktory zdielam ako bezny uzivatel aj ja. Niesom manik na PC ale niesom ani lama. Doteraz som pracoval vo WIN a asi tak dva tyzdne dozadu som sa rozhodol, ze je cas kuknut sa aj na LINUX. Taktiez som zvolil UMUNTU. Priznam sa, ze som trosicka sklamany, pretoze po dvoch tyzdnoch sa mi ho zatial nepodarilo 100% rozbehat. Doteraz som napriklad nenainstaloval zvukovku, aj ked uz 2 tyzdne beham po roznych forach. Zvuk mi ide ale len cez sluchadka. Vacsina inych driverov a aplikacii sa mi podarilo rozbehat, ale bolo to hodiny a hodiny sedenia po nociach za PC a studovania a ucenia sa. Osobne keby som to preratal, kolko hodin som pri tom stravil a ako vieme cas su peniaze, zakupenie WIN by bolo mnoho krat lacnejsie. Len priklad. Samozrejme ja to tak neratam, pretoze ma to bavilo a bral som to ako hobby a ze zase budem o cosi mudrejsi. Len sa mi stale nezda, ze LINUX je pre bezneho uzivatela.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokracovanie:
Neviem si ani vo sne predstavit, ze by na LINUX presedlal niekto z mojich znamich, ktory bezne pracuju a vyuzivaju PC. Podla mna je LINUX este stale zlozity system pre bezneho uzivatela. Napriek tomu ja dalej zostavam a dalej sa ucim pracovat na LINUXOCH.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A este jednen nazor. Vlasne samotny clanok a samotne setky pripomienky nikdy nebudu 100% objektivne z hladiska obycajneho uzivatela PC. Kto cita tieto stranky? Kto sa pripaja na portal www.dsl.sk? len clovek, ktory vie pracovat na PC viacej ako bezny uzivatel. Laik na PC si radsej otvori www.sme.sk pripadne horsie www.bleskovky.sk. Nikdy tu nebude napisany nazor bezneho cloveka, lebo sa sem nedostane. Spytajte sa okolo seba ludi co je to LINUX a 60% povie, ze toto slovo nikdy nepoculo. LINUX ma sice vyhodu, ze je free ale zaroven je to aj jaho obrovskeee minus. Bohuzial vo svete vladnu peniaze. Preto ziadna osveta LINUXU, ked sa na nom neda zarobit. Toz moj nazor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som na jazykovedny ustav navrhol nove slova - vyzdielat a odzalohovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co teda navrhujes namiesto toho?
(Neber to v zlom, sam som si to 'vyzdielat' vsimol, ale povedal som si, ze furt lepsie ako napr. 'vysharovat'. A slovotvorba slovenskych slov ze mi je milsia nez preberanie cudzich slov aj tam, kde netreba ... takze z toho pohladu mi bol autorov pristup sympaticky.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux nieje zlozity, on je skratka prijebany


vista rulez
Odpovedať Hodnotiť:
 

:) vista je co? to je ten nepodarok na ktory treba naslapany hardware a na ktory sa robia zaplaty mesiac po uvedeni do predaja? :) jasne pokial sa bude kradnut (vsetci windowsaci su zlodeji dusevneho majetku) dovtedy bude strasne vela privrzencov windowsu , ked sa kradnut nebude alebo sa zato bude sediet tak toho vindowsu a vist bude menej, kto by platil za smejd tolko penazi ze ano, OS, antivir, antispam, balik office to pod 10 litrov nie je.
PS> samozrejme pokial bude bill gates a jeho luza podplacat vlady aby pouzivali jeho shit dovtedy ho bude pouzivat aj plebs, kazdfopadne ti co miluju slobodu a nechu byt handry v rukach monopolov zapojenych v matrixe sa na windovs shit vyseru :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som sa tiez rad vycacal na windowz... ALE BUBUNTU MI TERAZ SKAPALO.... NEDA SA VOBEC NABUBUTOVAT.... SPRAVIL SA UPDATE POTOM RESTART, PO RESTARTE ESTE ISLO A NA DALSI DEN GAR NICHTS
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inac by si povedal ze Linux porušuje patenty Microsoftu?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Vítězem je zde však stejně Microsoft, protože Novell podepsáním dohody v podstatě přiznal, že porušuje patenty Microsoftu---Tak drzte p ce, lebo jediny kto asi kopiruje je linux od Microsoft, ale vy si aj tak nedate pravdu a mi odpisete aj na toto lebo vy ste znalci co vedia popriet ze to nie je pravda
Odpovedať Hodnotiť:
 

Clanok je zo www.svethardware.cz, treba si to najst, lebo link ma viac ako 50 znakov a neda sa tu hodit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pista;

Najprv si zistit preco podpisal Novell a MS dohodu.

Riesit kto od koho kradne je zbytocne, zastavam nazor ze vsetci vzajomne odkukavaju jeden od druheho ale zial s prichodom Visty a z toho co som videl mi vysiel ze najviac opjacuvava MS ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budete vy aj na Linux nadavat jedneho pekneho dna ked nebude opensource.A verte mi ze pride den ked nebude opensource.Keb dosiahne uroven podpory ako ma Win tak sa neverim ze budu sirit ako doteraz zadarmo.Mozno aj v tedy sa objavia zase nejake opensource OS ale tie sa len budu saskovat ako teraz saskuje linux na domacich desktopovych PC.Ale musim priznat ze ako server je linux spicka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

za windows je hanba platit a co sa tyka linuxu na desktope tak dnesna situacia je uplne ina amko bola naprikald pred rokom a pol linux sa stale zlepsuje a povedal by som ze windows uz davno prekonal (akurat ze tam nejdu hry ale komu treba hry) co sa tyka normal prace tak jednoznacne som za linux aj na desktope
a co sa tyka open source tak to co opisujes sa nikdy nestane pretoze open source je sireny pod licenciou GNU/GPL a ta take daco nedovoli
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak by to niekomu pomohlo - tu http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=343670 je odkaz na vylepseny antialiasing fontov - na mojom LCD je tam vyrazny rozdiel - to sa ani neda porovnat :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sorry troska od temy ale velmi by mi to pomohlo neviem si rady..
Stala sa mi taka vec ze som som nedavno zmazal Ubuntu 7.04 takysto som reinstaloval potom aj WIN XP...win xp je na 80GB disku...znova som nainstalval ubuntu Feisty na 20GB disk ktory je na master...
Vysledok:Grub ide a takisto spustim aj win xp ale ak zadam nabootovanie Ubuntu spusti sa mi bootovacia obrazovka a kurzor nacitania ostane uplne na zaciatku...nepomohol ani reinstal ubuntu...
Vedel by mi njekto poradit cim to je?
dakujem
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

no ako vidim z mena, fixboot a fixmbr si uz asi skusal, ak to chces odstranit, tak si prepis grub a bude ti bootovat iba windows.. pomoze ti wiki.ubuntu.cz/GRUB
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chod na stranku wiki.ubuntu.cz tam to isto najdes a keby najodou nie tak ti tam urcite niekto rad poradi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No zbohom.. clanok by sa mal volat: Lamka a 21 dni s Ubuntu ako hlavnym desktopom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna dobry clanok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pouzival som WinXP uz takmer 5 rokou ale hlavne pre jeho nestabilitu po castom instalovani aplikaci som sa rozhodol skusit nieco ine. Asi pred mesiacom som si nahodil Linux Ubuntu 7.04 a asi o ped dni neskor som win XP uplne odstranil lebo bol pre mna uz zbytocní. PC pouzivam na Internet , Emaily , Instant mesaging a hlavne na pozernie filmou ci uz DVD , HD-DVD alebo Divx a tiez na hudbu prevazne mp3 a vsetko mi funguje ako ma. Spociatku mi robil problem prechod na ine programi a zviknut si na nove ovladanie ale teraz sa uz na win vratit nedokazem lebo praca z linuxom je omnoho rychlejsia a hlavne je stabilnejsi. Treba mat knemu len spravny hardware teda hlavne grafiku od Nvidia. Ja mam bohuzial ATI 9600XT na ktorej kvoli ovladacom nerozbeham ziadne hry ale kamarat ma Nvidiu a cez wine hrava hry pre Windows napriklad FarCry mu ide lepsie ako pod win.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja som sa po dlhom vahani dal nahovorit na linux tak som si nainstaloval kubuntu 7.xx.vsetko krasne naslo.velmi pekny vyzor.pacilo sa mi aj ze system nabehne a potm sa instaluje.vsetko pekne az do vtedy kym som zistil ze musim nainstalovat este aj posrate mp3 a nehovoriac o tom ze ani za toho boha neslo zmenit MACadresa(dodnes-7dni-sa o to pokusam bezuspesne a chodim po vsetkych moznych forach-samozrejme vo win ked mi v linuxe nejde net)no a naco mi je system bez netu...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár