neprihlásený Sobota, 27. júna 2026, dnes má meniny Ladislav, Ladislava
Nová technológia umožní 5 TB disky

DSL.sk, 23.5.2007


Spoločnosť Toshiba v spolupráci s Tohoku University vyvinuli novú technológiu čítačích hlavičiek, ktorá umožní minimálne päťnásobne zvýšiť kapacitu diskov.

Technológia Nanocontact Magnetic Resistance (NC-MR) umožní zlepšiť magnetické vlastnosti hlavičiek diskov použitím dvoch rozličných materiálov spojených vrstvov o hrúbke iba 1 nm.

Hlavičky tak dokážu spoľahlivo zapisovať a čítať dáta uložené oveľa hustejšie.

Technológia má priniesť hustotu záznamu dát minimálne 1 terabit na štvorcový palec, čo umožní 3.5" disky s kapacitou 5 TB.

Súčasným maximom záznamovej hustoty je 178.8 Gbit / in2 u 2.5" disku od Toshiby, rekordná hustota bola samozrejme dosiahnutá už technológiou kolmého zápisu.

K hustote ukladaných dát 1 Tbit / in2 a vyššej smeruje rozličnými technológiami viacero výrobcov, svoje plány oznámili už Seagate, Hitachi aj Fujitsu. Kedy by sa ale mohli reálne objaviť prvé disky s takouto hustotou ukladania dát na trhu nie je známe.

Spoločnosť Seagate dokonca na začiatku roka avizovala vývoj diskov s hustotou 50 Tbit / in2 za pomoci heat-assisted magnetic recording (HAMR) technológie, zahrievania záznamového miesta laserom.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

osobne si myslím že by už mali vyvíjať iné technológie nie len zhusťovať zápis prísť s niečím iným lebo toto má svoje limity a my sme skoro na konci ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiez si myslim ze by uz hlavne mali zapracovat na niecom ovela ryxlejsom a nie vkuse len maximalizovat kapacitu...ved HDD je zatial najvacsia brzda compu...aj ked uz prixadzaju flash disky ale tam je zas ta kapacita dost o nicom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na archivaciu budu HDD este velmi dlhu dobu najlepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nevravím že nie ale podľa mňa by mali viac energie a financií na vývoj inej ako tejto technológie... toto nahušťovanie má svoje hranice.... a predsa len HDD stále zdrojom pomerne veľkého hluku (neráta ventilátory)
Na druhej strane mne sa o 5 TB ani nesníva
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pis prosim ta normalne. Takyto recovy prejav sa na IT stranky nehodi a nechaj si ho pre pokec.
Napokon suhlasim, ze by mali zamerat sily na vyvoj novych technologii a SSD diskov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď uz prišli, sú to baktérie, presnejšie ich DNA. A môže slúžiť aj na archiváciu dát na neobmedzene dlhý čas. Ešte to síce asi pár rokov potrvá, ale my sa toho ešte určite dožijeme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podobny vyvoj je taraz asi moderny, napr. take cpu - cim viac jadier, tym vykonnejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

"čítačích hlavičiek" => čítacích
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co keby prisli s niecim co bude zaberat menej miesta namiesto toho aby stale zvecsovali kapacitu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze by sa mali radsej zamerat na prenosovu rychlost a nie stale na kapacitu.sak hdd brzdi cely vykon pc.nech radsej vymyslia hdd s rychlostou RAMky.
http://s4.bitefight.cz/c.php?uid=18041

Odpovedať Hodnotiť:
 

asi napisem na bitefight nech ta zabanuju :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten link sa moze pozivat ako podpis na forach,...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz mi to potvrdil mod... pisem adminovi :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

ajtak to hraju iba asociali :) nechajte ho, on ma dost trapenia ze sa musi na tamtom honit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vrstvov -> vrstvou
Odpovedať Hodnotiť:
 

jezkovy voci tak taky 5terabajt disk by som nechcel defragmentovat alebo skenovat povrch...
Odpovedať Hodnotiť:
 

defragmentácia nezáleží len od veľkosti ale hlavne od fragmentácie..ked ideš defragmentovať 500 gb disk, čo sa defragmentuje každy den, tak ho zdefragmentuje určite rýchlejšie ako 20 gb disk, čo sa ešte nikdy nedefragmentoval, má tam 4 roky windows a každý deň inštaluje a odinštaluje všetko možné :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

teraz čo mám 120 gb disk, ktorý defragmentujem dosť často, tak sa zdefragmentuje oveľa rýchlejšie, ako starý 40 mb disk čo som mal na svojej 286 s dosom a išiel som ho defragmentovať prvý krát :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zalezi aj od nastroja, taky freeware AusLogics Disk Defrag defragmentuje ovela rychlejsie a taktiez dava ovela viac info, skoda reci v porovnani s tym info, co je vo Viste, t.j. ziadne. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw existuje nieco na defragmenatciu ext3 filesystemov? neviem je toto riesene v linuxe. az teraz ma napadlo, ze som nedefragmentoval ani raz. cital som akurat, ze ext3 fragmentuje hrozne malo, ale aj tak ma to zaujima...
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ci nieco ako defragmentacia na ex3 je
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiez sa mi zda, ze nie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial mas root_space > 5%, alebo nechavas viac ako 12% (odporucam) volnej kapacity - fragmentacia nie je VOBEC potrebna.
Velmi zalezi od vyuzivania HDD a RAM.
Ak mas dost RAM a DTP vyuzitie, tak to nechaj tak.
BTW: gg
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár