neprihlásený Sobota, 27. júna 2026, dnes má meniny Ladislav, Ladislava
GSM hovor z výšky 8 848 metrov

DSL.sk, 22.5.2007


Nový rekord v najvyššej nadmorskej výške uskutočneného GSM hovoru sa podarilo v pondelok dosiahnuť britskému horolezcovi Rodovi Baberovi.

Baber uskutočnil hovor z vrchola Mount Everestu, najvyššej hory sveta.

Umožnila to nová GSM základňová stanica umiestnená telekomunikačným operátorom China Telecom s priamou viditeľnosťou na severnú stranu hory.

Základňová stanica je vzdialená podľa informácií Babera pre PC World vzdušnou čiarou od vrcholu Mount Everestu takmer 20 kilometrov.

Baber používal upravený Moto Z8 mobil od Motoroly, sponzora rekordu. Batériu mal pripevnenú k telu, aby jej teplota neklesla na hodnotu mimo prevádzkových limitov.

Uskutočnené boli dva hovory, jeden rodine a druhý do hlasovej schránky pre zaznamenanie telefonátu. Okrem toho bola zaslaná jedna SMS.

Nahratý telefonát si je možné vypočuť na stránkach BBC.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

prepis: dobry, dovy...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

huste, u nas staci vyjst vyssie na kopec a mobil je pouzitelny na 2 veci
Odpovedať Hodnotiť:
 

ake?

;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Klame je na viac, teda podla toho aky mas.
Mna napada fotak, diktafon, mp3, ... a v neposlednej rade testy vybrovania ak niesi sam, resp. si sama :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na vibrator (sam som si ho neraz vrazil do zadku) a ako zataz vackov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja ze na hovno a na nic...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takto zacinat a nedokoncit to sa nepatri. Uz si mohol tie dve veci dopisat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, lenze to je tym, ze bezny mobil (alebo aj samotna BTS?) sa ti odmietne pripojit k BTS dalej ako +-2 km tusim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na volanie a esemeskovanie. Volal som z Gerlachu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som zvedavy, ze co v tej SMS napisal. Zeby Free Tibet? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

...alebo skôr "mamííí, ja chcem dolúúú, bojím sa výšok a je mi zimaaa!!!"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do postele synak, toto forum neni pre teba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fock president of USA
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je jedno co v nej napisal, mna zaujima ako to napisal, v 8,5 kilometroch nad morom by som si dole rukavice isto nedal.

btw Otec dal inu bodku, lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

co toto prinieslo? hm?
Odpovedať Hodnotiť:
 

hovno, len clanok na dsl.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

nahodou to hovno aspon nieco stalo, akurat v tom teple sa po chvili rozpustilo, ale ten clanok nestal ani za to rozpustene hovno
Odpovedať Hodnotiť:
 

tomu typkovi to prinieslo rekord ktory uz nikto neprekona lebo z vyssieho miesta telefonovat uz nepojde
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nabuduce by tam mohol vyliezt dalsi typek a vyskocit tak aspon 1m (moze si stupit na batoh) do hora a tak volat a novy rekord 8849 je na svete. :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

takze jeho cinsky serpa mal na chrbte prenosnu BTS stanicu :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco sa nikto trepe na Mount Everest ked xe volat rodine? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A: caf, kde si? co robis?
B: aaale tak som na mont evereste a skusam signal...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nabuduce si t-com nasrobuje antenu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A ponukne Magio cez satelit :))))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár