neprihlásený Sobota, 27. júna 2026, dnes má meniny Ladislav, Ladislava
"Intel by sa mal hanbiť," tvrdí šéf 100-dolárového notebooku

DSL.sk, 21.5.2007


Zaujímavé nové informácie o projekte 100-dolárového notebooku odzneli vo včerajšej relácii "60 minutes" americkej televízie CBS.

Z technických informácií prezradili predstavitelia projektu napríklad, že dosah WiFi signálu notebookov by mal byť približne dva až trikrát väčší ako u bežných notebookov.

Notebook by mal vydržať pracovať na jedno nabitie pri plnej záťaži 10 až 12 hodín.

Prezentované boli aj dva funkčné prototypy dobíjania, okrem šnúrky roztáčajúcej generátor aj pôvodne zavrhnutý princíp kľúky, tentokrát v podobe externej nabíjačky.

V relácii sa objavil aj záber z prednášky šéfa projektu Nicholasa Negroponteho na MIT, v ktorej uviedol: "Intel by sa mal hanbiť". Reagoval tak na snahy Intelu vytlačiť projekt z krajín, ktoré už oňho prejavili záujem, aj za cenu predaja jeho podobného projektu Classmate pod cenu. 100-dolárový notebook využíva procesor od AMD.

Relácii Negroponte poskytol napríklad materiály, ktoré Intel zaslal Nigérii, a v ktorých otvorene kritizuje projekt 100-dolárového notebooku. Online podobu relácie je možné nájsť na Google Video.

Zároveň dnes server Taiwan Economic News zverejnil informácie založené na vyjadreniach Mary Lou Jepsenovej, CTO OLPC Foundation, podľa ktorých masová výroba odštartuje v septembri, cena má klesnúť na 100 dolárov v 2009 a OLPC v súčasnosti pracuje aj na projekte 50-dolárového notebooku.

Podľa Jepsenovej sa pre notebook pripravuje aj verzia Windows, notebooky s týmto operačným systémom budú o približne 20 dolárov drahšie. O 15 dolárov zvýši cenu 2 GB flash pamäte a o 3 doláre skôr tento mesiac ohlásený balík softvéru vrátane Windows.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

Hanbím sa...
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co ja??
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si mimo hru
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty do konca septembra takisto
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ten cas leti...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechapem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ahoj Mat!
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre taketo arogantne gesta a nemam rad intel , a okrem toho stale zaostavaju v technologiach za AMD , o Mrkvosofte ani nehovorím si mozu podat ruky ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aleco, Intel zaostava? pozeral si benchmarky dostupnych procesorov na trhu suhajko?
Ano, toto agresivne spravanie sa neda ospravedlnit, neviem coho sa intel boji, ma jasnu poziciu na trhu.. Asi sa predsa len boji slon tej malej mysky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vacsina technologii intelu je okopirovana od AMD :) .. v sucasnosti je sice intel na spicke, ale nic netrva vecne :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

az tak jasnu poziciu nema 10 rokov dozadu mal intel snad 90% trhu teraz je to skoro 50 na 50 intel a amd. sice v poslednej dobe amd urcite stratilo kvoli c2d ale aj tak sa nemaju za co hanbit. a v dobach 286 386 486... ved to su vsetko inteli vtedy nic ine ako intel nebolo ani
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale boli klony 486..AMD,Cyrix,..
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmmm moze byt mysel som ze cyrix bol az od nejakeho pentium 66. o amd som v tej dobe ani nepocul
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam tu jednu dosku amd 386..
Odpovedať Hodnotiť:
 

no uz vtedy boli na svete ako malicka snaziva firmicka:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to si pamatam mal som doma 386dx40 a slapato lepsie ako 486sx33 :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja uz dlho tvrdim ze keby nebolo ich izraelskej pobocky (pentium M a na nom postavene c2d) tak su uz davno v prdeli...
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave som vytiahol spod postele mainboard a procak to ma 386DX2 - AMD... takze trepes 2^3
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam doma procak 386 DX 40 od AMD (ale nepouzivam ho)
Odpovedať Hodnotiť:
 

On sa neboji on chce este vyssie zisky proste nahrabat vsade kde sa to len da
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme... Otvor oci. Technologie od AMD vsetko okopirovane a keby nebolo AMD tak Intel dnes nieje ani zdaleka tam kde je... Vdaka pokroku AMD v jadrach tu mame Core 2d... AMD uz davno nie je mala myska ale ten slon...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemas love na Intel? Opytam sa Noriky, ci ti nejaky nedaruje... :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Microsoft ma tolko penazi ze ten windows im mohli venovat zadarmo..... to nemaju v sebe ani kusok hamby ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mrkvosoft a hanba. Nieco co nikdy nepojde dokopy. Nehanbili by sa ani keby predavali vzduch co pri ich politike vobec nemusi byt za neviem ako dlho...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ked si daju patentovat dvojklik a podobne p .. necudoval by som sa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prave preto maju tolko penazi, poctivostou a cestnostou to urcite nebude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis, ze pri tych miliardach, co Gates venoval na charitu, mu ide o nejake 3 dolare ? ... ta cena je tam kvoli softveru, ktory tam bude s Windows dodavany ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Daroval"??? Ved ma tolko ze nevie co ma s tymi peniazmi robit... Trosku daruje a je neviem aky sväty??? Ved aj tak doraz chcipne tak ako vsetci. Radsej keby zmenil politiku a ceny... Nejde o to charite len "darovat" lebo to je pretvarka ale neustale ju podporovat to je solidarita... Nie raz za cas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechem sa Billa zastavat, ale ten typek dal viac ako polovicu majetku niekde do Afriky a s jeho zenou maju charitativnu organizaciu. Dal si ty polovicu svojo majetku na charitu? Asi nie. Ani ja, ale do neho aspon nerypem :-) Take detaily, ako ze je stale najbohatsi na planete a este stale ma viac ako sa da utratit, sem tahat nebudem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano maju so zenou charitativnu organizaciu do ktorej bill tiska prachy tvary sa ze je svety a pri tom tie prachy mu idu niekde do svajciarska naa ucet ne???

Odpovedať Hodnotiť:
 

no mne sa skor zda ze Ta serie to, ze aj ty si nieco nedostal z tej charity
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nema viac ako sa da utratit.
Pretoze sa moze rozhodnut financovat vyskum napriklad noveho vesmirneho pohonu, do coho by mohol kludne naliat vsetky svoje peniaze.
Proste minat sa da :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tiez niesom proti Billovy ibaze nemusel by az tak pomahat pred kamerami a pred verejnostou ze aky je "darca"... Skor tym darovanim len propaguje seba... Nehovorim ze nedaruje alebo ze daruje malo... Ale mohol by to robit viac nezistne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a mas ty dost peniazi ze by si mal vsetko co chces? ak by si mal tak nepochybujem ze zvysne peniaze by si daval na charitu....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si myslíš, že ich daroval len tak pre radosť? Išlo čisto o jeho daňové zaťaženie!!! Pár melónov daroval na charitu a tak pár melónov ušetril vo vrecku pred štátom, žiadna dobročinnosť, len čistá zištnosť.



LuCKy
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ze si ty aj na kubuntu fore :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

hovori sa o baliku softveru ... Windows tam bude samozrejme zadarmo ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

3 dolare stoji aj balik windows XP + office student, ktory sa mal predavat v chudobnych krajinach. M$ to oznamil +- tak den po informacii, ze sa od zaciatku roka predalo v cine 200 windows vista. Takze sa bude jednat zjavne o tento balicek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

fuuj intel
http://s4.bitefight.cz/c.php?uid=18041

Odpovedať Hodnotiť:
 

spamer ty si vsade
Odpovedať Hodnotiť:
 

KURVA POSTRIELAT CELY BITEFIGHT!!!!!!!!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a stale sa najde kokot co si neprecita link, ale hned ho copy, a pastne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trest smrti obesením za malíček takýmto chujom treba. Najprv tu bola opera, teraz je tu banda magorov, čo si obcujú svoje mozgy internetovými hrami, namiesto toho, aby spáchali hromadnú samovraždu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

hanbit by sa mal skor Microsoft, ako nahle tam strcil windows tak cena vyletela zo 100 na 150 :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

skladam pc uz dlhsi cas a pokial viem tak intel to krasne prehana s cenou a pritom si myslim ze AMD je o nieco lepsie!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trapas... Akoze najvacsia blbost, aku som kedy cital je, ked niekto postuje komentare typu: "Microsoft a jeho ceny...", "keby bol Wndows lacnejsi...", "Ceny Microsoftu su strasne vysoke..."

Ked sa predsa niekomu nepaci, alebo na to nema, tak si to nekupi a pouziva nieco ine - alternativ je dost - Linux FreeBSD... Ked nemas prachy, neukradnes auto v predajni, tak preco kradnu vsetci Microsoft soft??? Gatesovi vsetci zavidia jeho peniaze a kritizuju ho... Spravili ste niekedy nieco nezistne dajme tomu za tisic korun pre uplne, ale uplne neznameho cloveka???

Priklad... Mate plat 10000 mesacne - 1000Sk je 10%. Myslite, ze Bill Gates este nikdy nezistne nedaroval pre neho uplne neznamemu cloveku 10% z jeho mesacneho platu? A vy?

Ten clovek mal rozum na to, aby to zarobil, tak preco ho niekto hani... Nadavaju vam vsetci ludia, ktori nemaju peniaze na vlastny byt iba pre to, ze vy mate byt v hodnote napr. 2 miliony Sk???

Vidno, ze ludia su stale viac a viac obmadzenejsi a zavistlivejsi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia nemaju radi microsoft... tak nadavaju kde mozu...

ale neviem ci si az taky kreten ze sa tomu cudujes...

nabuduce netrep sprostosti o charite... je rozdiel dat, ked nemas
a dat 50% majetku a stale mat dost na vsetko o com len snivas...

tvoje prirovnania stoja za hovno...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, ale niet sa comu cudovat, chudaci budu vzdy zavidiet bohatym. :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak od zaciatku....
1. neviem preco by to mala byt blbost, myslim si ze keby bol windows o 1000 SK lacnejsi aj tak by neboli v minuse...a este by im kazdym zlacnenim prinieslo aj neurcite percento novych ludi, ktory by si to kupili a ne ukradli...

2. windows ma monopolne postavenie, takze prejst na iny os je nesmierne tazke...skusal som to aj ja, ale ak mas na inych os podobne aplikacie ako na win, tak skoro v kazdom pripade nedosahuju ich kvality...takze nepaci sa mi windows, ale koli jeho postaveniu na trhu nemam velmi na vyber....
Odpovedať Hodnotiť:
 

3. uz spominane ze je rozdiel keby si zarabal 5 000 sk mesacne a este by si mal dat 2 500 SK na charitu a ked nevies co s peniazmi, mas vsetko po com len tuzis a tak polku z tych zvynych peniazi niekomu darovat....

4. myslis si ze len rozum je za tym? keby to bol len rozum tak nepochybujem ze je aj plno mudrejsich ludi jak on a nejak nesu uspesnejsi....dost mu pomohlo stastie a to ze podporoval piratstvo aby bol aspon nejak presadeny jeho os...a ked je uz presadeny tak sa snazi piratstvu zabranit...proste si pozri historiu microsoftu a pc vobec...
Odpovedať Hodnotiť:
 

je rozdiel dat 10% z 10 000SK ked tie prachy su potrebne na PREZITIE a dat 10% z XY milUSD ked si ani NEVSIMNE ze mu chybaju!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre "meno"....presne, si trafil kliniec....z pár litrov hrubého naškriabeš na prežitie, nie na SW pre ľudomila Gatesa...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ja tým, že mám Win a Office som prispel nezištne 10% svojho platu niekomu úplne neznámemu.
Preto, že Billy to aj tak rozdá.

Mohli by to predávať ako double pack - MS Windows XP and MS Charity Beta 2 Pack. Za rovnakú cenu a ľudia by to hneď radšej kupovali :)

A inak súhlas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze to bolo napisane velmy vystizne ......, a neustala kritika ohladom MS, vsak ak niekto nexce tak ho nemusi pouzivat, je tak vela moznosti ...... a kazdy ma na vyber, ci si kupy alebo bude mat free OS ..... A ktomu Intelu .... AMD je dobra spolocnost ale Intel vedie ci sa to niekomu paci alebo nie ... asi taka je ta realita ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

napisane pre rE3wZ.. suhlasim stebou ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

prečo tam nedajú ubuntu ale drbú tam ten windows?
Odpovedať Hodnotiť:
 

kam az siaha ludska pazravost......intel a M$ by sa mali hanbit!!
ako viem tak 100 dolarovy notebook sa vyraba preto aby sa PC dostali aj do rozvojovych krajin..cize jeho cena by mala byt co najnizsia a ten (de)bill z M$ chce 20 dolarov za svoj shity os...dufam ze toto M$ neprejde!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

this is daveradman from CbSssss Newsssssss . ssseven ssssaudi sssoldierssss
Odpovedať Hodnotiť:
 

idem reagovat na viac prispevkov v jednom, nechce sa mi odpovedat na kazdy osobitne:

1) postavenie intel vs amd na trhu, ktosi pisal ze 50 na 50 ... no kamo, trosku si zagugli, intel nikdy neklesol pod 80%, myslim ze momentalne maju nejak 86%, najmenej mali tak 83%, to ze ty mas amd a tvoj kamarat intel, neznamena, ze maju podiel na trhu 50 na 50

2) bill a charita ... bill robi zle veci, chyby, ako kazdy normalny clovek a chapem, ze sa to niektorym ludom nepaci, ale co sa tyka charity, tak je to clovek, ktory dal na charitu najviac penazi na svete, a nedava ju pred kamerami, to az tie kamery potom za nim pridu, lebo vidia novinary \"senzaciu\" a potom samozrejme vsetci nenavistlivci MS to len otocia proti nemu
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokracovanie:

3) k technologii amd lepsej ako intel, k tomu len tolko ... ti co to tvrdia poznaju len, ze ich slavny athlon mal viac FPS v trapnom counter-striku oproti p4, o vyvoji a technologiach tychto firiem neviete vobec nic, porovnavate len kolko FPS maju mainstream cipy, ale tam technologie nezacinaju ani nekoncia, skuste si prejst intelovske stranky o vyvoji, hlavne nieco napriklad o terascale a potom nieco hovorte o technologiach :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to naopak.. windows za 99$ a notebook za 1$ ..podobne ako mobil za 1sk.. lacny HW, drahy SW ..nenazrani monopol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

BOBLO KO MNE!!!
<a href=http://cialisit.blog.hr/>buy cialis</a>
<a href=http://ital.cialis.sblog.cz/>compra cialis</a>
<a href=http://cialis.yourbb.eu/>online cialis</a>
<a href=http://italcialis.vdforum.ru/>online cialis</a>
<a href=http://cialisit.eamped.com/>buy cialis</a>
srochno! vsem pokupat!

Odpovedať Hodnotiť:
 

BOBLO KO MNE!!!
<a href=http://viagra-it.rapidboards.com/>buy viagra</a>
<a href=http://viagra1.eamped.com/> viagra</a>
<a href=http://viagraitalia.eamped.com/>cheap viagra</a>
srochno! vsem pokupat!


Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár