neprihlásený Sobota, 27. júna 2026, dnes má meniny Ladislav, Ladislava
Antivírusy od Symantecu znefunkčnili Windows XP

DSL.sk, 21.5.2007


Aktualizácia definičných súborov antivírusových produktov od Symantecu vydaná vo štvrtok 17. mája obsahovala závažnú chybu, ktorá znefunkčnila Windows XP vo verzii Simplified Chinese s inštalovaným SP2.

Antivírusové produkty Norton mylne identifikovali systémové knižnice "netapi32.dll" a "lsasrv.dll" ako Backdoor.Haxdoor malware a súbory odstránili do karantény.

Pokiaľ prišlo k reštartu Windows po automatickom stiahnutí a použití chybných definičných súborov, Windows nenaštartovali a to ani v záchrannom režime. Inštaláciu je možné vrátiť do pôvodného stavu cez recovery konzolu z inštalačného CD nakopírovaním chýbajúcich DLL na ich pôvodné miesto.

Symantec vydal v piatok čínskeho času aktualizáciu, ktorá problém rieši a pokiaľ neprišlo po použití prechádzajúcich definičných súborov k reštartu, inštaláciu Windows XP opraví opäť do funkčnej podoby.

O probléme informovala stránka Chinese Internet Security Response Teamu.

Antivírusy od Symantecu sú inštalované na veľkom počte PC, keď sú často dodávané predinštalované v skúšobnej verzii na relatívne dlhé obdobie. Podľa niektorých odhadov je antivírus od Symantecu inštalovaný v Číne až na niekoľkých miliónoch PC.

Koľko PC bolo reštartnutých bez aplikovania opravných definícií po chybných definíciách a opätovne nenaštartovalo nie je známe, podľa čínskych zdrojov problémy ale už v piatok hlásilo mnoho tisícov užívateľov.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

IT spravci sa dnes asi nevyspia, kedze Symantec produkty sa vyuzivaju hlave vo velkych firmach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

IT spravca, ktory vo firme vedome nasadi produkty Symantecu si nezasluzi spanok ;o) ... a to ten sajrajt davaju takmer na vsetky notebooky, takze ako prvu operaciu po prvom spusteni noveho notebooku vykonavam odinstalaciu Symantec sajratu ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten symantec hnus sa neda ani poriadne odinstavovat takze hned reinstall win :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

symantec sa da odstranit na stranke symantecu je postup ako na to. Rucne mazanie v registroch. Trva to tak asi hodinu. Riadne svisntvo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

plne súhlasím.je to neskutočný shit.proste sračka
Odpovedať Hodnotiť:
 

nas sa to dufam netyka. a ze v cine budu mat z toho este sikmejsie oci mi je v podstate jedno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, ze sa nas to netyka, kedze nepouzivame windows
Odpovedať Hodnotiť:
 

UBUNTU to istý:P
Odpovedať Hodnotiť:
 

AV od Symatecu je dobry, iba ked mas zbytocne vela pamati.
Pouzivam Uff a som uplne spokojny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja pouzivam Puf a Muf :o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

takych chytrakov jak si ty milujem, vzdy sa najde par vzoriek... radsej si zopakni zakladnu, mozno ta tam naucia, ze slovesa sa pisu s makkym i ty UBUNTU genius...
K teme: Symantec je aj zadarmo drahy....
Odpovedať Hodnotiť:
 

A z kade ze ty genius mas svoj nick??? Ja som ho pouzival 3 roky. To vas bavi kradnut nicky... A vies vlastne co znamena??? Nemas sajnu. Takych k*k*tov zas milujem ja...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja ani ne tak win ale produkty Symateku... a aj keby som bol cinan tak mam nahaku bo nemam XP... a ked tak nad tym rozmyslam, tak keby som bol cinan tak asi nemam PC:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak im treba nemaju si instalovat take sracky... Nemam antivir ani antyspyware ziadnu ochranu iba SP2 a vsetko mam nahaku. V zivote som nic nechytil iba priniesol a aj keby format to isti...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak neviem co s tym pc robis ale ak nemas ziadnu ochranu tak je to ako jeb*t babu bez gumy a vse vypustit do nej ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa nanho pozeram a mam ho vystaveny vo vitrinke... Jasne ze surfujem kazdy den po nete stahujem atd... ale virusy ma nejak obchadzaju... A myslis ze guma ti pomoze???
Odpovedať Hodnotiť:
 

prosim ta, ak vies ze nemas virus? to cakas, ze ti to napise, alebo sa nejak prejavy? snad niesi taky naivny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na to staci HijackThis, ale inak da sa to vycitit. Problem, ale predstavuju rootkity, tam si clovek nikdy nebude isty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial mi nemrzne a nevyskakuju blbe hlasky tak je to v pohode. Vzdy lepsie ako si nicit nervy pri antivire. Format to aj tak vzdy vyriesi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No co stoho vypliva?? Ze windows je virus...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepoužívajte môj nick!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no na zdravie.. zachvilu budu windows antivirove one povazovat za virus ako taky... a sup ho tam daju do karanteny.. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

partic, ti si vlado ze? Ked pouzivate vojensky spijonazny program tak sa to ta zistit, kto je kto :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

hehe konecnie niekto pochopil co cely ten windowz je... virus
Odpovedať Hodnotiť:
 

caute, ja som sprosty kokot. ako sa tu mate?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem, ale na symantec som rychlo zabudol ked som skusal ich AV s firewallom, pocitac uplne v P. System works ? preboha hocico free, ale toto fakt nie.

Kto ma rozum, ma noda, kaspersky....
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár