neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Ceny DRAM pamätí na historických minimách

DSL.sk, 9.5.2007


Ceny pamäťových DRAM čipov sú aktuálne na historických minimách, informovala spoločnosť DRAMeXchange Technology prevádzkujúca trh s DRAM pamäťami.

Ceny dohadované medzi výrobcami DRAM pamätí a veľkými odberateľmi, výrobcami PC, dvakrát do mesiaca klesli v prvej polovici mája u DDR2 512 Mb 64Mx8 667 MHz čipu prvýkrát pod 2 doláre, na 1.94 dolára.

Od začiatku roka ceny klesli už o viac ako 50%, v máji a júni sa očakáva ich ďalší pokles. Výrobné náklady výrobcov sa pritom pohybujú na úrovni 2.5 až 3 dolárov.

Dôvodom nízkych cien sú nadbytočná produkcia pamäťových čipov výrobcami potom, ako bolo viacero výrobných liniek skonvertovaných z výroby flash pamätí na DRAM pamäte, a veľké zásoby výrobcov PC spôsobené menším odbytom.

Dôvodmi sú podľa DRAMeXchange Technology jednak sezónne nižšie predaje PC, časté odkladanie nákupu notebookov v očakávaní príchodu notebookov postavených na novej verzii platformy Centrino ale tiež odkladanie nákupu PC v očakávaní vydania prvého service packu pre Windows Vista.

V prvej polovici mája klesali aj ceny DDR pamätí, DDR 512 Mb 64Mx8 400 MHz čip stojí po znížení o približne 3.6% 3.26 dolárov.

Klesali aj ceny flash pamätí, cena 1 Gbit čipu klesla o 3.7% a stojí aktuálne 2.06 dolárov, 2 GB čip 15.86 dolárov.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

no čo dodať... good news :) najma pre toho kto planuje v lete upgrade
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je skvele, ale aj tak to nevidim na kupu poriadnych pamäti vymyslaju vselijake hluposti optimalizacie a vysoke frekvencie s rovnako vysokymi latenciami, ale aby klesli s cenami to nie. Si pozrite take LCD alebo plazmove telky tie idu dole teda poriadne a stale prichadzaju novsie a väcsie... A pozrite si tuto stranku nebudete lutovat
http://www.hornywhores.net/
Odpovedať Hodnotiť:
 

mali by sledovat cenu za jeden GB a nie za jeden cip.
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba rychlo pokupit kto potrebuje lebo ramky su svine z nicoho nic to moze zasa narast a veru myslim si ze kto kupoval komp pred pol rokom ako ja sa teraz pekne pozera na tie ceny ramiek kedze za 1GB som dal tolko co teraz za 3GB radim kupit zakial su ceny tak nizko
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej vet uz pocitam peniazky :-P

Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna ceny uz vyssie ani nepojdu skor naopak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vzdy vsetko ide dole hlavne pamati urcite ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to je pekna blbost chlapci ze vsetko ide dole ;)
pred dvoma rokmi som kupoval ramky a teraz su tie ramky na rovnakej cenovej urovni ako predtym a medzicasom boli vyssie ako som ich ja kupoval. U RAMiek neplati ze idu dole konstantne
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak pamete a LCD displeje sa uz moc zlacnovat nebudu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si debil, alebo sa len tak tvaris? Pamate uz roky stupaju a klesaju, ale vsetky svetove agentury sa zhoduju, ze lcd displeje pojdu aj tento rok 20-30 percent dole a zrejme aj v dalsich rokoch. Ale ty si sa zle vyspal a rozhodol si sa, ze uz nezlacneju, chapem. Nezabudni zobrat lieky a posli este daku perlu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

najde sa aj dnes klasicka prva ddr za cenu dokonca drahsiu ako ddr2 mozno aj 3 ale to uz je tym ze su pomaly posledne kusocky a k tomu este s riadnym vykonom o tych flash to je pravna 2gb mmc za 600sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

najde sa aj dnes klasicka prva ddr za cenu dokonca drahsiu ako ddr2 mozno aj 3 ale to uz je tym ze su pomaly posledne kusocky a k tomu este s riadnym vykonom o tych flash to je pravda 2gb sd za 600sk hh
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si myslim ze jeden z dovodov je aj nizky odbyt a ta spominana zasoba, pretoze nikto by nedaval nieco za cenu nizsiu ako je jeho samotna vyroba, ved tie pamete boli neskutocne drahe.. kvalitny 1gb modul pod 4 litre nekupis... pisem este raz KVALITNY....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale načo mi bude 1GB "kvalitnej" pamati ked za tu cenu si radšej kúpim 4GB bežnej DDR2 a budem mať systém 10x rýchlejší...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tak, vsak aj tak upgrade pocitaca ti staci za dva roky, ked uz suciastky pomaly nestacia a uz pada aj zaruka, takze tu moc velku kvalitu netreba hladat, treba si vsimat kapacitu a hercaz ramiek... nevraviac aby boli v dual chanel ;) aj ked to tiez nemusi byt
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár