neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Ubuntu pripravuje mobilnú edíciu

DSL.sk, 7.5.2007


Spoločnosť Canonical stojaca za distribúciou Ubuntu pripravuje uvedenie mobilnej edície svojej populárnej linuxovej distribúcie.

Oznámil to v sobotu Chief Technology Officer Ubuntu Matt Zimmerman v tomto príspevku v mailing liste Ubuntu.

Plánované sú dve edície, Ubuntu Mobile a Ubuntu Embedded. Zoznam podporovaných typov zariadení zatiaľ nebol oznámený, jednou z platforiem má byť ale ultramobilný internetový tablet podľa formulácie skôr bližší Nokii 770 a Apple iPhone ako UMPC.

Ubuntu podľa oznámenia spolupracuje na projekte okrem iného s Intelom.

Vydanie prvej verzie je plánované už súčasne s verziou Ubuntu 7.10, ktorá sa má objaviť v októbri.

V druhej polovici apríla bola vydaná nová verzia Ubuntu 7.04, ktorej prvú recenziu sme priniesli v tomto článku.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

to myslia, ze mieria aj na PDA ? To by ma veelmi potesilo ale neviem ci som to pochopil spravne
Odpovedať Hodnotiť:
 

moooc zvedavy. budem rd ked hej. a bude sranda, ked to budu pouzivat aj do mobilov namiesto MS Win Mobile, ci ako sa to chce ten dalsi monopol volat
stastie ze nokia sa s MS neskamaratila. a motorola zacala linux pouzivat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa mna tyka tak je to na skodu Nokie, pretoze ten Symbian ja uz mat nechcem. V pripade ze ma uzivatel na desktope Linux tak by to na Pad bolo idealne. Lenze ludia su rozny a kazdy ma ine potreby, a ja iny OS na mobilnom zariadeni ako od MS nechcem. Na destope aj na notebooku pouzivam a budem pouzivat Windows a koli kvalitnej a bezproblemovej sychronizacii je toto jedina moznost a som s nou spokojny. Na druhu stranu vitam dalsi OS pre mobilne zariadenia pretoze to povedie k vzajomnej sutazi a skvalitnenia uz aj tak kvalitneho Windows Mobile.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nuz niekto rad MS, niekto nie. Najma ich monopolne praktiky, kvalitu a bezpecnost produktov, arogantnost voci zakaznikom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne uz lezies na nervy ty! ty si zainteresovany chudak
Odpovedať Hodnotiť:
 

argumenty dosli, tak osocujes?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ludia pomoc , potrebujem mountnut pod ubuntu 7.04 ftpcko jedno co mam na starosti, vo wine to spravim jednoducho v total commanderi :

Siet > pripojit siet. jednotku > vyberiem pismenko a zadam priecinok v tvare "\\zenskemeno.foogle.sk\admin" a este musim dat "pripajat sa pomocou ineho uzivatelskeho mena" kde opat vyplnim "meno pouzivatela: admin" a "heslo: dam heslo"....

potom uz po starte winu staci ze v commanderi kliknem na pismenko disku co som zadal ako pismenko pre pripajany siet disk a uz mi ho mountne...

No a teraz presne taky postup pre debilov - ako recept - potrebujem pod ubuntu ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vo windoze ziadne mountovanie ftp neexistuje :)
a to co pouzivasa je totalna blbost. skus si odtial pustit napr. film.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetko facha = filmy, DVD, kludne nabijem do alkoholu nejaky image a zinstalnem hru bez stahovania, ale ty sa asi vyznas lepsie takze mas samozrejme pravdu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

priinstaluj gftp z repozitara. to zvladne aj cvicena opica
Odpovedať Hodnotiť:
 

dik za tip, a prepac mi ze nepoznam nazvy vsetkych programov pod linux a aj naco sluzia, ale vidim ze ty si riadny karenko ako sa pise vyssie, skoda reci a tu opicu si odpust nabuduce, dik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tony tak vidim ze opica si tu jedine ty, ked nezvladas pisany text sa divim ze vobec mas tu odvahu odpisovat ludom a este sa hrat na mudreho. K veci : keby som zhanal obycajneho ftp klienta vystacim si aj s tym co je v krusaderovi, ale ty zjavne nechapes co ja potrebujem tak sa radsej PLZ neozyvaj, alebo sa nauc citat, to zvladne aj opica ale ty zjavne nie:

"gFTP is a multithreaded FTP client. This version of it runs under X and was written using GLib/GTK+."
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bol odjeb :DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

pod windowsom si mapujes disk , nejde o ziadny ftp
pod linuxom budes potrebovat smbmount
vyskusat si to mozes aj cez smbclient

smbclient -L server -U userko

smbmount ak nemas je binarka z balika smbfs,
skus 'apt-get install smbfs'

smbmount //server/win_zdielany_adr /mnt/win -o username=user,password=hesielko


Odpovedať Hodnotiť:
 

este aby si vedel to co ty robis nie je ziadny FTP !

Siet > pripojit siet. jednotku > vyberiem pismenko a zadam priecinok v tvare "\\zenskemeno.foogle.sk\admin" a este musim dat "pripajat sa pomocou ineho uzivatelskeho mena" kde opat vyplnim "meno pouzivatela: admin" a "heslo: dam heslo"....

toto co si tak komplikovnae popisal sa robi vo vindoze takto jednoducho :-)
net use PISMENKO: \\zenskemeno.foogle.sk\admin heslo /USER:iny_uzivatel

ak chces vedied ake vindovz disky mas skade namapovane, tak si to zobrazis takto:
net use

trosku jednoduchsie ako v linuxe ale aj tak je linux lepsi :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je vsetko fasa ale bud som sa zle vyjadril alebo si ma zle pochopil, alebo aj aj .

Je jeden kompik na ktorom je spravene FTPcko, na to ftpcko sa da normalne napajat ako anonymous...

A ja to "ftp" - teda ten kompik, presnejsie iba jeden disk z neho potrebujem ako sietovy disk - tak ho mam ako sietovy pod XPckom [ ako som popisoval ] a tak isto ho chcem aj pod ubuntu - teda aby sa spraval ako disk [ otvarat subory, editovat a pod ] a nie ako ftp z ktoreho mozem len tahat.. .

A ziadny win shared directory - ten komp na ktorom je to FTPko - teda ten disk ktory chcem ako sietovy pod ubuntu - bezi na debiane tusim
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak som asi zle pochopil, ale toto co si napisal:

Siet > pripojit siet. jednotku > vyberiem pismenko a zadam priecinok v tvare "\\zenskemeno.foogle.sk\admin" a este musim dat "pripajat sa pomocou ineho uzivatelskeho mena" kde opat vyplnim "meno pouzivatela: admin" a "heslo: dam heslo"....

nesvedci o FTP, lebo TC v Menu Siet mas dve moznosti:
1) Pripojit Sietovu Jenodtku - Windows zdeilanie na servri/pc
2) Pripojit sa na FTP Server

Noo podla toho co si napisal ide skor o prvu moznost.
Ja neviem ale od kedy vie vindovs namapovat FTP disk ako hoc aky iny ??? ak ja uz potom neviem :-)

Lebo ak pouzijes prvu moznost, zije ti to aj po skonceni TC, cize ide o systemovu zalezitost. Ak vsak pouzijes druhu moznost, disk mas viditelny len v TC a aj to len pocas behu TC ale vindovs ho nevidi.

Takze bud si pouzil nieco co si nanapisal ... alebo nechapem :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jeden detial: Ak pouzijes prvu moznot, otvori sa ti vin systemove okno "Pripojenie Sietovej Jednotky" ktore ti pripoji LEN vyzdielany disk z nejakeho ineho vindovsu ci vinservra alebo zo samby ...

Mohol si max kliknut na "Vytvorit ukladaci priestor online alebo sa pripojit na sietovy server" ... toto som nikdy nepouzival, tak neviem, ale pletie sa tam nejaky FTP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemusis ma chytat za slovicka hned s tym mapovanim, a ten disk je systemova zalezitost ako si pisal nie iba v TC ale cez sambu tusim ho mam ako siet disk... Srat nato daj uz s windovsom pokoj ja to iste potrebujem rozbehat pod ubuntu chapes ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

joj a aby sa ti to montovalo hned pri starte systemu, tak musis pridat do /etc/fstab ... jeden dlasi riadok

//server/win_zdielany_adr /mnt/win ntfs username=user,password=hesielko,nls=utf8,umask=007 0 1

a potom by ti to malo ist ... ale najprv vyskusaj rucne montovanie a az ked to ide tam potom rob toto
Odpovedať Hodnotiť:
 

dufam ze to bude fungovat aj pod tymto projektom http://www.openmoko.org/
Odpovedať Hodnotiť:
 

jeblina = psichicky narusena zena, zena jebnuta. Aby bolo k veci
Odpovedať Hodnotiť:
 

odjeb si tam z toho chleba :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár