neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Desktopové AMD Phenom s L3 cache pamäťou

DSL.sk, 7.5.2007


Zatiaľ čo u súčasných modelov desktopových procesorov AMD postavených na jadre K8 spoločnosť minimalizuje L2 cache pamäť na 512 KB na jadro, pripravované procesory AMD Phenom postavené na jadre K10 majú disponovať dokonca tromi úrovňami cache pamäte.

Podľa materiálov, ktoré sa podarilo získať serveru Dailytech, bude uvedených v druhej polovici roka celkom osem modelov desktopových procesorov postavených na novom jadre.

Všetky modely budú niesť značku Phenom a zhodne obsahovať L3 cache o kapacite 2 MB. Kapacita L2 cache na jedno jadro má byť u všetkých modelov 512 KB.

V treťom štvrťroku majú byť najskôr uvedené štvorjadrové procesory Phenom X4 a Phenom FX, v poslednom štvrťroku doplnené o dvojjadrové Phenom X2.

Phenom X2 má byť k dispozícii v troch modeloch 2.4 GHz, 2.6 GHz a 2.8 GHz. Všetky tri budú určené pre socket AM2+, nižšie dva modely budú mať udávanú spotrebu 65 W, 2.8 GHz model 89 W.

Zo štvorjadrových Phenom X4 budú uvedené dva modely, 2.2 GHz a 2.4 GHz. Určené budú pre socket AM2+ a spotrebu budú mať len 89 W.

Nakoniec procesory Phenom FX budú taktované na 2.2 až 2.6 GHz, jeden model bude určený pre AM2+, dva vyššie pre socket 1207+.

V prvom štvrťroku roku 2008 majú byť uvedené 45 W verzie Phenom X2 s taktom 1.9 GHz, 2.1 GHz a 2.3 GHz. Ďalej majú byť uvedené low-end modely Athlon 64 X2 s taktom 2.2 GHz a Semprony s taktom 2.2 a 2.4 GHz, ktoré L3 cache mať nebudú.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok


Diskusia:
                               
 

taze bude iny socket ako pri athlonoch x2? tam je am2? nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vraj bude novy socket AM2+, ktory bude spetne kompatibilny s AM2. To znamena, ze do noveho socketu osadis aj sucastne procesory, a do stareho osadis aj nove procesory. Vraj. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ak by to bolo tak ze do starsej dosky aj novsie tak mooooze byt :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano je to tak ale nevyuzijes silu CPU naplno
Odpovedať Hodnotiť:
 

spatne znamena iba stare/terajsie procaky do novych soketov :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano dalsie nove sockety pre pocesory od AMD, ktore sa udrzia par mesiacov a nahradi ich dalsi a dalsi.. (ako to bolo aj doteraz...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm, mas recht, asi sa tym chce AMD odlisit a ukazat ze su in :) a ta kompaktibilita, no to zas bude ako by vobec nestacil jeden soket. odladia jednu funkciu v CPU a koli tomu musia vymysliet novy soket.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma byt AM3, a ma tam byt volajaka kompatibilita s AM2
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak na tie 45W LOW END X2 modeli Phenom sa ja osobne tesim okrem super spotrebi nato ze su este 90nm, budu taktnute na ovela vysu frekvenciu, konkretne sa tesim na sempron :D ten moj mam teraz na 2.4Ghz tak ake len kusok pojdu hore tie lowendy pri takte...tak to bude super :D
A neviem ci mi uslo tie Phenomy maju byt 65nm alebo este 90? lebo ak su alebo budu este 90 tak maju peknu spotrrebu pri tych taktoch na ktrych budu bezat, ak su 65nm tak som nic nepovedal.. a s tou L3 by som chcel vediet aky to ma vypliv na co L1 A L2 je jasne.. L3 hmm vie to niekto? ci len preto aby neboli kritizovany od intel fandov za nizku cache?:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

*spotreby sorry za chyby ale uz som unaveny
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár