neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Prvý spam bol poslaný 3. mája 1978

DSL.sk, 4.5.2007


Vôbec prvý spam bol podľa dochovaných informácií poslaný presne pred 29 rokmi, 3. mája 1978.

Jeho autorom bol Gary Thuerk, marketingový pracovník spoločnosti Digital Equipment Corporation (DEC), ktorý ním informoval o podpore Arpanet protokolov v novej verzii operačného systému pre počítače od DEC a pozýval na predajnú prezentáciu nových počítačov.

Spam bol zaslaný na 320 emailových arpanet adries, ktoré prvý spamer získal z tlačeného zoznamu všetkých v tom čase existujúcich emailových adries.

Počet počítačov zapojených vo vtedajšom Internete sa pohyboval na úrovni stovky počítačov.

Spam bol poslaný manuálne pomocou bežného programu na odosielanie pošty SNDMSG, do ktorého odosielateľ ručne zadal všetkých príjemcov.

Ako informuje Brad Templeton, spam vyvolal okamžité negatívne reakcie. Na jeho stránke je zároveň možné nájsť aj plné znenie prvého spamu.

Pre prvý nevyžiadaný komerčný email sa v tom čase ešte nepoužilo označenie spam, toto bolo prvýkrát použité až v roku 1993 pre pomenovanie spamovania v Usenet diskusiách.

Podľa dostupných informácií sa označenie začalo používať na základe tejto scénky Monty Python Flying Circus, kde boli zákazníci obťažovaní ponukou SPAMU, jedla od britského výrobcu Hormel Foods.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

ale s Vami kyvem! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Vôbec prvý spam bol podľa dochovaných informácií poslaný presne pred 19 rokmi, 3. mája 1978". Nemá tam byť náhodou pred 29 rokmi? :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

v članku: "Vôbec prvý spam bol podľa dochovaných informácií poslaný presne pred 19 rokmi, 3. mája 1978.", ale 2007 - 1978 = 29.
Autor vrat sa do skolskych lavic!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujeme za upozornenie, preklepy sa stávajú. Môžem Vás ubezpečiť, že to je trochu tvrdá výzva, autor tohto nášho článku má za sebou pomerne kvalitné vzdelanie... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

prepacte, ospravedlnujem sa. malo to byt formulovane trochu inac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved aj kon ma 4 nohy a nepotkne sa :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj kon ma styri nohy a predsa sa toci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj kozmicke lode padaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby len tie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

29 vyslo :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Smrt Garymu Thuerkovi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V zivote som nedostal ziadny SPAM a to mam 3 email adresy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak tu napis svoj email macher
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo mas spam filter ty kkt
Odpovedať Hodnotiť:
 

nikto sa o teba nezaujima
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vôbec prvý spam bol podľa \"dostupných\" informácií
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spam bol poslaný manuálne pomocou programu bežného programu
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol, videjko zaujimave :D len by som chcel vedeit ako taky spam chuti :D resp. co to je???
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ja to ododnes zacinam volat Thuerk - dik za info
Odpovedať Hodnotiť:
 

no spameri mozte oslavovat!
Odpovedať Hodnotiť:
 

co je to USENET?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no moji mili! vidim ze niesom jediny, ktory ma nedostatky v internetovych terminoch... ale niekto sa najdite a napiste co je to ten USENET
Odpovedať Hodnotiť:
 

Usenet (User's Network) - sústava vzájomne prepojených uzlov, ktoré si medzi sebou predávali sieťové news. Vznikla spolu so vznikom internetu. Časom sa z nej stala virtuálna sieť, resp. služba poskytovaná v rámci iných sietí.

UZ NEMUSITE
Odpovedať Hodnotiť:
 

... na ktorej si mozete maximalnou rychlostou stahnut uplne cokolvek ... akoze akykolvek warez, filmy, ... rapid je nieco ako to, len tisickrat mensie a drahsie ... http://www.nzbindex.nl/?go=groups je len mala cast
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to som akurat narodil... no pekne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja som este nebol ani zablesk v ociach mojich rodicov na koncerte Karla Gotta...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som sa fotrovi pevne drzal vo vajcu jak vtedy mrdal tu ciganku bo som sa nechcel narodit jak romac
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D :D :D tak toto ma dostalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je huste...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze romáč :-) to som este necul, paradna perla
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je od slova humáč
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz 2 mesiace som nedostal ani jeden spam. Nieze by mi spam chybal ... ale co sa deje ? Niekto niekde prepol nejaky vypinac ? A to mam 6 mailovych adries a bezne mi chodilo tak 100 spamov mesacne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak ti uz nechodi ani spam, tak to znamena, ze sa uz na teba fakt vsetci vykaslali :o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol ... tak toto je koniec :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

SPAM, navzdy zostanes v nasich mysliach a v nasich dusiach!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

amen...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár