neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Dell bude predávať PC s Ubuntu

DSL.sk, 2.5.2007


Spoločnosť Dell bude predinštalovávať na svoje desktopové počítače a notebooky predávané individuálnym zákazníkom okrem operačných systémom Windows od Microsoftu aj distribúciu Linuxu Ubuntu 7.04 Feisty Fawn.

Dell už dlhšiu dobu ponúka niekoľko modelov bez predinštalovaného operačného systému, v marci oznámila plán predaja počítačov s Linuxom.

Na základe vyjadrení Michaela Della a zverejnenej informácie o jeho používaní Ubuntu na osobnom notebooku sa predpokladalo, že pôjde o zdarma dostupnú distribúciu Ubuntu, ktorá patrí v súčasnosti už k najpopulárnejším distribúciám pre bežných užívateľov.

Ubuntu bude voľbou u časti modelov desktopových počítačov a notebookov, zatiaľ iba v Spojených štátoch amerických.

Podľa dostupných informácií Dell nebude ponúkať podporu na samotný operačný systém, bude si ju možné ale pri kúpe objednať od spoločnosti Canonical, ktorá za distribúciou stojí.

Ako sa prejaví použitie Ubuntu v porovnaní s Windows na cene rovnakých modelov zatiaľ spoločnosť neoznámila, paradoxom v jej ponuke zo začiatka tohto roka sú ale notebooky bez predinštalovaného operačného systému drahšie ako rovnaké modely s predinštalovanými Windows.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

tu bude neskutocny FLAME ... uz sa tesim....no podme...linux a mac a win a bla bla bla dookola to iste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pred par rokmi som skusal niektoru distribuciu linuxu a nepodarilo sa mi tam rozchodit vela hardveru. Teraz pocujem o ubuntu z kazdej strany tak som vyskusal live cd a nakoniec som si ho aj nainstaloval. Je to pekny OS plny dobreho softu ale zas mam problem s niektorym hardwarom. Napr. sa mi nedari vobec rozchodit wifi kartu. Nepovazujem sa za uplnu lamu ale podla mna taketo problemy beznych userov urcite odradia. Predpokladam ze ked to uz dell na tie compy predinstaluje tak to bude vsetko fungovat tak by som asi nevahal a taky pocitac si kupil. Samozrejme to zavysi aj od ceny oproti compu s win.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, horsie ale bude, ak si uzivatel dokupi nejaky hardware a ten mu tam nepojde. Ale v sucasnosti ma podobne problemi aj Vista, takze Ubuntu ma sancu, kym sa Vista vzchopi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mat tak tvoje problemi....tak ma ta 4ka zo slovencyni netrapy vsak ano...(pre tych menej chapavych, ktorych je tu dost, tie chyby v mojom prispevku su intencne...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si mal moje problemi, gramatika by bolo to posledne, co by ta trapilo. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

suhlasim. pred zopar rokmy som mal moznost nainstalovat si Red Hat (nejake cislo). istotne to nieje to iste co uz v dnesnej dobe ponukaju ***ubuntu distribucie. ja momentalne pouzivam Fluxbuntu distribuciu (takze light&fast verzia ubuntu) a som totalne spokojny. sice s tym wifi mas pravdu. istotne sa to da sfunkcnit ale je najlepsie ak narazis na cloveka s rovnakym hw / notebookom / wifinou. tak sa stalo aj u brata, ze mu wifi na Linux Mint (tiez nejake ***ubuntu) neslo. videlo siet ale nevedelo pripojit sa nan. verim tomu ze keby chcel tak sa mu aj to podari fixnut. ale nechcel :) stacilo mu pripojenie cez kabel. takze o tomto je hlavne linux respektive aj prave spominany ubuntu .. o tom .. ci clovek chce alebo nie. ak chces nieco - najdes si riesenie.. ale trosku sa potrapis.. preto linux nieje pre KLIKACICH UZIVATELOV
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne presne robilo to iste :) aj robi do teraz a prave v tejto chvili sa stym snazim nieco urobit... Videl som siet ale nemohol som sa pripojit... :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam doma tiez wifi mal som naistalovanu SUSE 10.2 a nemal som stym ziadny poblem slapalo to lepsie ako pod win XP a aj ping bol ovela nizsi.Tiez pouzivam SLAX LiveCD a nastavim si siet kedykolvek chcem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw: wifi mam nejaku TP-Link 11b/g

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som pouzival Debiana. S wifi je to dost problemove vsade - nemas driver smola.
Ale na linux existuje ndiswrapper, ktory umoznuje pouzit wifi driver pre winxp na linuxe, a funguje viac nez dobre. Skus vyskusat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

wifi ak ma windows driver, tak nainstaluj ndiswraper - zaklikni v synaptic package manager
napis potom ndiswrapper nazov_suboru_driveru.inf
a je to
Odpovedať Hodnotiť:
 

ubuntu je velky konkurent Visty... mam tento OS v pc , bezi velmi dobre , a graficke efekty mozes mat na urovni Vista aero.. chodte na metacafe.com a najdite si video UBUNTU & BERYL vs VISTA's AERO
odporucam , len niektore veci sa treba naucit ako funguju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvalitny OS nezavisi od vyzoru.Moze mat Linux aj XXX veci na vyzor aj tak je oproti Win nula
Odpovedať Hodnotiť:
 

no hej, je tam nula virusov, nula spyware, nulovy monopol a stoji nula korun :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to je super,ze DELL bude davat aj linux..inak podla mna beryl od ubuntu je ovela krajsi a mozno aj lepsi ako nejake AERO od visty..:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

beryl nie je od ubuntu ;) mam dualboot najnovsi ubuntu a vistu. Ubuntu je dobry system, ale je to len na browsovanie, emaily, openoffice ide pomalsie ako pod windows, nic ine tam neviem spravit. Podarilo sa mi rozbehat aj nvidia drajver a aj ked mam rychlu grafiku Geforce6800, tak resizeovanie Firefoxu v 1920x1200 islo dost pomaly a zralo mi 100% CPU pri zapnutom akcelerovanom desktope...
O 5-10 rokov to bude isto lepsie...zatial to mam len na hranie
Odpovedať Hodnotiť:
 

zatial. ja som mal vistu na hranie. skapala, tak som sa na nu vykaslal. dost mizerny OS
Odpovedať Hodnotiť:
 

a urcite ubuntu nepotrebuje 1gb pamate :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto by si mal ale dat pozor aby si bezny pouzivatel nemyslel ze linux je len ubuntu a ked prichadza od windows moze sa mu to lahko stat, takze dufam ze ten predaj resp cele to pekne halo okolo ubuntu bude sprevadzane aspon nejakou mensou informacnou kampanou na stranke dellu. ubuntu vdaci obrovskou mierou za svoj uspech debianu a celemu open source svetu, preto dufam, ze cely tento zazrak nebude len o ubuntu. shuttleworth skoro vzdy dakuje debianu a komunite za uspech ubuntu, ale co spravia klikaci uzivatelia zo sveta windows? :] (btw na desktope v sucasnosti nepoznam nic spolahlivejsie ako ubuntu :P).
tiez mi zacne vadit kopa ubuntakov, co sa budu pytat hlupe otazky a preto budu dostavat hlupe odpovede.. naozaj je rozsirenost pre linux to najlepsie?(niekedy o tom dost pochybujem :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

mal som ubuntu aj kubuntu aj xubuntu ale teraz frcim na arch linux a pracuje sa mi na nom omnoho lepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale myslím si že ak niekto bude kupovať notebook tak ho kupuje pre prácu a nie na hranie(sám som sa presvedčil že to nie je nič moc) a tak sa tam Linux hodí takže si myslím že dopyt bude v poriadku
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco prave ubuntu? gnome je trosku viac vzdialeny od windows a nevidim dovod, preco by tam mali dat ubuntu a nie kubuntu. KDE by sa podla mna uchytilo viacej. predsa je prijemnejsie mat na desktope nieco viac zname :) i ked je pravda, ze navyknut si na gnome nie je prilis tazke :) aj ked linux pouzivam rok, tak mam radsej KDE. s KDE som zacinal, mal aj gnome, ale som pri KDE ostal...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No podla mna by bolo lepsie dat tam nekau Ultimate verziu lebo v tom klasickom ubuntu toho az tak vela nieje.. a pochybujem ze niekomu sa bude chciet s tym hrat a stahovat si veci aby mu ficali MP3.. a tym padom to clovejk zavrhne a necha tak...
Druha vec je cena... je dost mozne ze ta bude rovnaka ako pri Windowse, ak nie vacsia... lebo MS nejako dotuje firmy za podporu svojho OS
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyskusal viacero distribucii a ako zaciatocnikovy mi najviac vyhovovalo UBUNTU. Od vtedy pouzivam len ten OS a dokonca sa mi podarilo rozbehta modem MICROCOM ad 2622 a setko faxci v pohode. A BERYL to je uz len perlicka, aero od visity nestiha ani vyizualne ani co sa tyka optimalizacie pretoze na ubuntu to faxci ako nic. Takze... VRELE ODPORUCAM !
Odpovedať Hodnotiť:
 

pripajam aj svoje odporucanie, beryl vs aero, jasna volba
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz som rozbehal net v ubuntu...hehe.... aj beryl mam ale neviem ako to fici zatial.... to si misim este nastudovat.. a naistalovat ovladace na ati.....to je daymare..... aj ked nejake ovladace tam musia byt ked grafika funguje..no nie.. ty podomnou jasne ze opera je aj pre ubuntu vcera som si ju tam naistaloval.... muhahahahaaaa.... este by mi niekto mohol poradit ako vo virtualbox spustit winxp aby som nemusel stale restartovat pc..... iiiihaaaaaaaa ..... chcem si zahrat solitaire ... xixi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ba dokonca sa ti ho podarilo rozbehat... ccc to by som nepovedal, su s nim problemi, ale rozbehat ho vie kazdy, za hodinku... Beryl je pekny ale nic moc, Aero je pekne ale nic moc....
Odpovedať Hodnotiť:
 

cavik, mozes mi napisat postup, akym si rozbehal microcom 2622, bo mne sa to nepodarilo (na prvy pokus). :D
ssuuddoo at gmail.com

diky
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna opera pojde aj pod ubuntu!


:-))))))))))))))))))))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasan, ze opera ide aj pod ubuntu,
a mne ide ryxlejsie ako isla pod oknami a je ovela stabilnejsie, aj ked pouzivam najnovsiu beta verziu (pod oknami zvykla padat)
:D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár