neprihlásený Nedeľa, 22. decembra 2024, dnes má meniny Adela
V širokopásmovom Internete za nami v OECD iba Grécko, Turecko a Mexiko

Nelichotivé výsledky pre Slovensko priniesla dnes vydaná správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj o stave širokopásmového Internetu v členských krajinách. Hoci penetrácia širokopásmového Internetu sa na Slovensku za rok 2006 podľa správy viac ako zdvojnásobila, s 5.1 prípojkami na 100 obyvateľov sme klesli opäť na 27. miesto a v rebríčku sme len pred Gréckom, Tureckom a Mexikom.

DSL.sk, 24.4.2007


Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v utorok zverejnila štatistiky stavu širokopásmového Internetu vo svojich 30 členských krajinách k 31. decembru 2006.

Oproti decembru 2005 vzrástol počet širokopásmových prípojok zo 157 miliónov o 26% na 197 miliónov. Priemerná penetrácia vzrástla z 13.5 prípojky na 100 obyvateľov na 16.9 prípojky. Za širokopásmový Internet považuje OECD pripojenie s rýchlosťou minimálne 256 Kbit/s.

Hlavnými trendami roku 2006 je vyšší rast penetrácie v európskych krajinách oproti ostatným krajinám a presadzovanie sa optických prípojok v Kórei a Japonsku.

Aj napriek posilňujúcej pozícii optických prípojok aj v týchto dvoch krajinách je najviac prípojok realizovaných technológiou DSL, podobne ako celkom v 28 krajinách OECD. Výnimku tvoria iba USA a Kanada, kde je vyšší počet prípojok káblového Internetu.

Celkovo v krajinách OECD je 62% prípojok realizovaných technológiou DSL, 29% technológiou káblového Internetu, 7% optickými prípojkami do domu alebo budovy a zvyšné 2% inými technológiami.


Počet prípojok na 100 obyvateľov (graf: OECD)



Slovensku patrí v počte prípojok na 100 obyvateľov nelichotivé 27. miesto, keď sú za nami už iba Grécko, Turecko a Mexiko. K decembru sme mali u nás podľa OECD 5.1 širokopásmových prípojok na 100 obyvateľov, teda celkovo 280 500 prípojok.

DSL technológia sa podľa štatistiky OECD podieľala na tomto počte 3.4 prípojkami na 100 obyvateľov, teda 187 000 prípojkami. Káblový Internet 0.7 prípojkami na 100 obyvateľov, teda 38 500 prípojkami.

Zaujímavé je vysoké číslo v kategórii LAN a optických prípojok, o ktoré sa zrejme postarali najmä pripojenia LAN. V tejto kategórii bolo na konci roka 2006 0.9 prípojok na 100 obyvateľov, piaty najvyšší počet v celom OECD. V absolútnych číslach to na Slovensku predstavuje 49 500 prípojok.

Na ostatné typy pripojenia, napríklad satelitné a fixné bezdrôtové, pripadá 0.2 prípojky na 100 obyvateľov, 11 000 prípojok celkovo.


Nárast počtu prípojok na 100 obyvateľov (graf: OECD)



Najväčší nárast počtu prípojok na 100 obyvateľov zaznamenali v roku 2006 v Dánsku, Holandsku a na Novom Zélande.


Vývoj penetrácie v súčasných vedúcich krajinách (graf: OECD)



Mimoriadne zaujímavý je vývoj penetrácie v krajinách, ktoré sú na čele penetrácie širokopásmového Internetu v súčasnosti. Ako je z grafu možné vidieť, Kórea, ktorá mala už v roku 2001 takmer 20 prípojok na 100 obyvateľov, začala v roku 2005 mierne zaostávať za poprednými európskymi krajinami.


Vzťah penetrácie a hustoty obyvateľstva (graf: OECD)



Ako dokumentuje ďalší graf OECD, penetrácia širokopásmového Internetu súvisí s hustotou obyvateľstva len veľmi málo. Hoci štyri krajiny s najvyššou hustotou sa nachádzajú v prvej polovici, nachádzajú sa tam aj krajiny s veľmi malou hustotou obyvateľstva a rovnako sa v druhej polovici nachádzajú krajiny s vysokou hustotou obyvateľstva.

Kompletnú správu OECD je možné nájsť tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Ako dlho máte širokopásmový Internet? (hlasov: 538)

Menej ako 1 mesiac      4%
Menej ako 3 mesiace      6%
Menej ako 6 mesiacov      7%
Menej ako 1 rok      8%
Menej ako 2 roky      25%
Menej ako 4 roky      28%
Viac ako 4 roky      10%
Nemám širokopásmový Internet      13%


Najnovšie články:

Japonci uviedli otočný USB-C kábel
Celoštátne DVB-T mierne zlepšilo SD rozlíšenie, ale znížilo počet riadkov
Telekom oznámil výrazné rozšírenie 5G siete
Chrome zrýchlil sieťovú komunikáciu podporou dvoch nových funkčností
Sprístupnená druhá testovacia verzia už Androidu 16
SpaceX začala poskytovať plošnú mobilnú sieť z vesmíru v prvej krajine
Intel zlepšil výkon posledných CPU v hrách, potrebné sú aktualizácie
4ka vo vianočnej akcii sprístupní všetkým zákazníkom 42 staníc
USA majú zvažovať zákaz predaja routerov od TP-Link
Ďalšia zmena v dlhej podpore linuxového jadra, avizovaná podpora 6.1 zrazu predĺžená


Diskusia:
                               
 

nad tou spravou by sa mali zamysliet najma provider(i), najma jeden: cena versus kvalita poskytovanych sluzieb. Je to O.K., alebo by to mohlo byt aj lepsie? ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

LOL! V tom prvom obrazku je ,ze iCeland namiesto iReland. Mozno sa mylim ale skor nie ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano mylis sa iceland je v kazdom obrazku

http://en.wikipedia.org/wiki/Iceland
Odpovedať Hodnotiť:
 

viem ze to sem nepatri:chalani prosim o radu..v maji mi konci viazanost DSL a neviem co mam spravit..vcera mi uz volala zenska s Tcomu ze ci chcem predlzit zmluvu na 24 mesiacov..ponuka mi cenu na mesiac 760sk s DPH..a to neni bohvieco..taku cenu dostavaju aj novy zakaznici..da sa dat neaky neviazany net..za podobnu cenu???diky vsem za odpoved
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zisti si či niekto v tvojom okolí neponúka mikrovlnný internet a hlavne za akú cenu. Väčšinou býva zvykom že mikrovlnka je síce o niečo pomalšia, ale jej výhody sú v žiadnesj viazanosti, žiadne datové, alebo časové obmedzenia. DSL ja navyše veľmi agregované.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S tou agregaciou ho nestras, ta je zanedbatelna. Mam DSL a este ani raz mi neklesla rychlost pod 1536, mam vzdy viac,az do 1700 a pod. A wifi pada a je nekvalitne. Daj si nejaky kabel, radsej. Je jedno aky, ale nedavaj si wifi-nu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wifi - tam zalezi od providera, dnes ich je vela takych co na zakaznikov kaslu, furt to pada, ide pomaly atd... ja som nastastie natrafil na dobreho, nepada (teda len minimalne), ide dobre, stabilne, ak je problem zavolam a hned daju do poriadku... u Wifi fakt od providera zalezi (ako konieckoncov vsade)
Odpovedať Hodnotiť:
 

DSL agregovane? to si mal zrejme Slovanet :D ja mam Tcom a agregaciu som ani necitil, mam 2Mbps a ide to aj 2150 kbps
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tak mam od t-comu... s agregaciou, 1/50 ci ako... a som to este nepocitil, iba jeden den teraz cez velku noc v sobotu... mi kleslo na 1000 a tak skakalo okolo... ale bezne mam okolo 2000...a to mam 1536/256... :ň
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam dobreho wifi poskytovatela 4MBit linku za slusne prachy minimum rusenia kedze ficime na 5Ghz wifi
Odpovedať Hodnotiť:
 

ta to mas super, tu u nas nemame tolko poskytovatelov, ak nejaky su, tak smejdi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Agregacia je viac citelna pri flat pripojeni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Agregacia je viac citelna pri flat pripojeni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Agregacia je viac citelna pri flat pripojeni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co tak optika od orange??? za 1400 sk mesacne s digitalnou tv (mozes odhlasit UPS). net je 30Mbit down a 10Mbit up!!! ja to mam a v pohode mi spale ta tv a pritom stahujem cca 3 - 3,5 MBajt/s zo StrongDC++ a torenty dokopy. mas k tomu wifi router (dost kvalita) s firewallom ale to asi dnes uz vsetky. dohodni sa zo susedom alebo viacerimi ze ti budu prispievat a sheruje to. nikto ti na to nepride, lebo orange ti nezakazuje pripojenie dvoch alebo viacerych pc ale je to limitovane na jednu domacnost. a ked na to nahodou pridu (co silno pochibujem)tak povedz ze sa v tom moc neviznas a nejak si asi naprd nastavil heslo na routeri a on sa ti tam nejako dostal. a tvoj sused moze povedat ze sa v tom tiez nevyzna a iba klikal a klikal az zrazu z nicoho nic sa pripojil na internet. :D
A mimochodom ten router livebox sa da nastavil obmedzenie rychlosti na kazdu ip adresu ktoru poskytne, takze si tam mozes nastavit 25 MB/s pre seba a 5 MB/s pre suseda a mas zarobene. :)))))))))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

si pána, fakt, však to aj ja tu kde nemám ani len dsl môžem si dať? keď je to také ľahké? ako vieš, že ten čo sa pýtal má možnosť si to dať? petržalkocentrizmus? naviac len si zdieľaj 30 Mb s niekoškými susedmi pri 100 000 MB mesačne, ak všetci budú v kuse ťahať cez torrenty..
Odpovedať Hodnotiť:
 

no s tou optikou to nebude az take zle (ze len v petrzalke) nam uz orange meral nieco v baraku koli optike a to byvam v Trencine, takze opkial byva vo vacsom meste najlepsie na nejakom sidlisku nech pocka mozno pomaranc pride aj k nemu pokial nie tak zas len DSL
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zatial sa nikam neponahlaj, kedze ti konci zmluva, mozes este pockat a pobehat si aj inych poskytovatelov. Konkurencia je velka a za 700sk 1536kbps nie je az take idelane. Chello teraz ponuka na dva roky za 600sk 2048/256, skus si tam zavolat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no kedze sa nachadzam momentalne v irsku tak sa mi ten udaj celkom nevidi, kedze dsl je tu pomerne drahe a kablovy net je tu takmer vsade za viac nez skvelych podmienok... wirelles bradband je takmer zadarmo vo velkych mestach.... tym padom mam pochyby o celom tomto clanku :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vidno, ze sa vyznas... :) preco si radsej necitas novy cas?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez sa mi to zda divne. Okrem BA som nepocul o poskytovateloch cez optiku (a v Petrzalke toho Orange asi este vela nepredal..) a uz vobec o poskytovateloch cez LAN (lebo to je zase o optike - teda nad 100m). Takze miesto Fiber/LAN tam malo byt Other, co by zahrnalo vsetkych bezdrotnikov (a tych mame ako maku). Ale to mohlo vzniknut nepochopenim otazky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto štatistiky OECD nevypracuváva primárne na základe prieskumu ale na základe všetkých dostupných informácií - napr. od telekomunikačných spoločností, ich únií, štandardných hodnotiach regionálnych správ, atď.

Poslali sme otázku na tých 0.9 v kategórii LAN/Fiber, zatiaľ nemáme odpoveď. Keďže kategória Other zahŕňa "fixed wireless", WiFi by sa zrejme malo radiť tam. Je teoreticky možné, že tam prišlo v prípade Slovenska k zaklasifikovaniu WiFi ako WLAN pod kategóriu LAN/Fiber, v ostatných štátoch ale určite na základe hodnôt nie. V každom prípade ten súhrnný počet v tých dvoch kategóriách aj celkovo vyzerá byť OK.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Kosiciach je znacne velka cast mesta pokryta optikou. Firmu nechcem spominat, nebudem im zadarmo robit reklamu. Rychlost pripojenia do internetu je okolo 12MB/sec., mimo pokrytia optiky asi 4MB/sec. V ramci optickej siete 1GB/s. Tento provider tu ma jednoznacne najviac zakaznikov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

...
Odpovedať Hodnotiť:
 

12MB urcite nie mozno tak 12Mb to je rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak LAN nemusí znamenať LAN rýchlosť pripojenia nad 100Mbps, je kopec sídliskových sietí zdieľajúcich jedno pripojenie na net (čo nakoniec môže byť aj wifi ale ráta sa to ako LAN), potom aj tá cena/rýchlosť je úplne iná ako nejaké déesel alebo čelo. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to som si isty, ze zijes v BA a nikdy si odtial nevytiahol nohu, LAN provideri su v kazdom vacsom meste, napriklad u nas v Nitre su rovno dvaja a tipnem si, ze asi 85% pripojenych ludi ma prave tychto... ale celkovo na slovensku je to dost malo, je to skoda, lebo LAN provideri zvyknu sietovat cele sidliska, a to je obrovska vyhoda... a najlepsie je, ze nemaju ziadne obmedzenie (teda aspon u nas, neviem ako inde)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To aký má pocit jeden obyvateľ o tom, čo je ako drahé, hrá zvyčajne veľmi malú úlohu v tom, aký je podiel danej technológie v krajine :) Dôležitejšie sú napríklad pokrytie, keď DSL zvyčajne pokrýva 80+% domácností.

Inak v prípade Írska je podľa tej správy OECD veľký podiel káblového Internetu aj ostatného pripojenia, čo by zodpovedalo tomu, čo vravíte. (Je to vidieť jednak v tom grafe alebo číselne priamo v linkovanej správe.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla doterajsich vysledkov ankety, 50% ludi este nema sirokopasmovy internet - tak to je bieda. a ludia, ktori citaju dsl.sk su ludia, ktori ten internet aj vyuzivaju. to boli vsetci lenivi, ked stat dotoval internetove pripojenie, prihlasit sa?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dotoval, ale za akých podmienok? Určiť počet obyvateľov v danej oblasti a ešte to obmedziť vekom, tomu hovoríš dotácia? Ja som mal predtým wifi, a stálo to za prd, padalo to 2-krát do týždňa, teraz sme sa presťahovali, chcel so pomaranč, ale nie je to s nimi také jednoduché, ako prezentujú. Teraz mám chello, fičí to stabilne, zatiaľ nepadlo a aj cena je fajn, takže som spokojný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hrozne vela ludi je nakvackanych na mikrovlkach , podla mna je pripojok dost lento nemaju v grafoch .
Odpovedať Hodnotiť:
 

...no ta statistika OECD je trocha mimo.Ide o to,ze povedzme v dansku ci holandsku je financna situacia ludi ina ako u nas.To znamena,ze kto si objedna napr.DSL internet tak ho pouziva sam!A nehlada dalsich zaujemcov o pripojenie k nemu cez router ako je to u nas.Ja mam osobne v dvoch bytoch DSL pripojenie a v prvom mam okrem seba pripojenych 4 dalsich a v ktorom byvam pravidelne mam 3 napojenych ludi na mna!Ide o to,ze do statistiky sa dostanem ja dva krat,ale ti dalsi siedmi ludia tam uz nie su.....a viem o vela ludoch co to tak robia.Takze ta sprava OECD nie je podla mna smerodatna a myslim si,ze sa na Slovensku nemusime za nic hanbit.I ked tie ceny by urcite mali byt o dost nizsie,hlavne od T-Comu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne sa chce grcat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cokolvek od velkych firiem sa mi nezda a komu ano, upadol komercii a zlemu pomeru cena/vykon+obmedzenia. Na slovensku je XYZ lokalnych poskytovatelov internetu, ktori pouzivaju WiFi technologie na budovanie infrastruktury pretoze zakopat optiku krizom cez mesta si dovolit nemozu. Ja som za internet BEZ obmedzeni, blokovanie P2P sieti koli agresivnym softom a zlozitosti blokovania mi nevadi ako to, ze si musim dat pozor na to kolko stahujem, kedy stahujem, pricom mi komercne spolocnosti 2 ci 3 roky garantuju cenu niecoho, co by malo byt stale lacnejsie. Ludia si vedia zratat kolko je 2+2 a rozumny clovek sa neda nachytat na reklamu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ivan+ -
Tiez sa mi to zda divne. Okrem BA som nepocul o poskytovateloch cez optiku

Chlapče, ešte si toho nepočul dosť. Opticke vedenia su skoro v každom väčšom meste. Záleží len od poskytovateľa. Myslím, že Martin šlape na troch providerov cez optiku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sústavne zaostávame a to vo všetkom.Chyba je ale v nás samých,samý zisk a po mne potopa.Robo
Odpovedať Hodnotiť:
 

No podla mna do tej statistiky 100% nezahrnuli WiFi providerov, lebo to by to cislo mierne narastlo, kedze tu mame milion malych LANiek (sam jednu spravjem sa asi 100 napojenymi bytmi), akurat sa samozrejme asi tazko dostanu do statistik... keby sa tam zahrnuli aj tieto, tak mame asi tak 300 pripojok na 50 obyvatelov :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasan,veď to DSL...možno každý 10-ty zdiela,kopec ludí som zapojil a cenove je to výhodné..samo aj kvalitou...takže nech žije LAN LOKAL
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze bača z horneho konca a bača z dolneho konca by mohly
takto zdielat maxi klasik cez wifi urcite by sa knim pridala aj bubamara z lazov ved cim viac spolocnikov tym je to lacnejsie

keby sa k tejto veci vyadril aj T.Com ved takato lynka by
bola neustale zatazena



Odpovedať Hodnotiť:
 

nezmyselna statistika, v dobe, kde internet u nas mali iba ludia co ho potrebovali na pracu, tak na zapade mala kazda druha domacnost. Tak o com to je...

U nas sa internet iba rozmachol terez. V pocte novych pripojok sme medzi prvymi za rok, lebo inde uz pripojky maju...

total nonsens
Odpovedať Hodnotiť:
 

uplne suhlasim s ADOm21.Je to presne tak!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár