Potom ako spoločnosť Samsung uviedla na začiatku marca prvé hybridné pevné disky používajúce 256 MB flash cache pamäte, v pondelok predstavila aj prvý notebook využívajúci nový typ diskov.
Notebook Q30 je vybavený 80 GB verziou hybridného disku, 15.4" LCD s WXGA rozlíšením, Intel Core 2 Duo T5600 s taktom 1.83GHz a grafickou kartou nVidia GeForce7400 s 256 MB pamäte.
Okrem toho notebook disponuje podporou HSDPA a WiBro, predstavený model je tak určený predovšetkým pre kórejský trh.
Podľa tlačovej správy spoločnosti je podľa testov Samsungu oproti rovnakému notebooku s klasickým pevným diskom čítanie 10 MB súboru priemerne o 26% rýchlejšie, zapisovanie až o 71% rýchlejšie, nabootovanie systému o 30% rýchlejšie, spotreba pevného disku o 32% nižšia a celková výdrž notebooku o 10% vyššia.
Cena notebooku je stanovená pre kórejský trh na 1.8 milióna wonov, v prepočte 47 730 Sk.
Na začiatku marca Samsung predstavil celkom tri modely svojich 2.5" hybridných diskov s 5 400 RPM, SATA 1.5 Gb/s rozhraním, 256 MB OneNAND flash cache pamäte a 8 MB RAM cache. Ich kapacity sú 80 GB, 120 GB a 160 GB. Hmotnosť všetkých troch modelov je 100 gramov.
Maximálna rýchlosť čítania priamo z disku dosahuje 66 MB/s, priemerná doba vyhľadávania 12 ms, čo s priemernou latenciou 5.6 ms dáva 17.6 ms prístupovú dobu.
Samsung Q30 s 80 GB HHD diskom
Spotreba disku pri prenose dát s deaktivovanou flash cache dosahuje 2 W, spotreba pri čítaní z flash cache 0.85 W a pri zápise 0.75 W. Pri roztočení disku je spotreba na úrovni 4.5 W, v standby móde 0.25 W a idle móde 0.6 W.
Disky budú 99% času v idle stave, keď k dátam sa bude pristupovať len v prípade čítania nenacachovaných dát alebo v prípade zaplnenia cache pamäti a jednorázového zápisu zmenených alebo nových dát z cache pamäte na disk.
Firmware disku bude tak dáta na disk zapisovať pri typickom používaní PC len raz za približne 10 minút, podľa skôr zverejnených údajov pri typickom používaní desktopového PC sa na disk zapisuje za 10 minút približne 64 MB unikátnych dát.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
solomon
Od: solomon
|
Pridané:
24.4.2007 10:27
kedze podla clanku by zapis mal spravoval firmware disku tak by to malo byt pouzitelne nezavisle na OS a nielen vo Win Vista. je to tak?
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
24.4.2007 13:31
myslim ze ano...
|
| |
GReddy
Od: GReddy
|
Pridané:
24.4.2007 10:59
nieje pod obrazkom chybicka ?? Samsung Q30 s 80 MB HHD diskom
a tu korejku by som bral tiez ;)
|
| |
lordiceman
Od: lordiceman
|
Pridané:
24.4.2007 12:25
jj, pekna pipka
|
| |
Montano
Od: Montano
|
Pridané:
24.4.2007 12:33
xlapci, vy ste este asi nevideli peknu zenu :)
|
| |
M3
Od: M3
|
Pridané:
24.4.2007 15:24
Ten notebook by som bral tak na 1 rok, tú kórejku tak na 30 minút.
|
| |
Uhlik
Od: Uhlik
|
Pridané:
24.4.2007 15:45
Tak tebe by sa za ten cas nestihol ani postavit ... takto prznit bielu rasu! Kastroval by som takych ako ty!
|
| |
*Uhlik*
Od: *Uhlik*
|
Pridané:
24.4.2007 17:33
este stale ta bavi pisat dristy v mojom mene ? ... kazdy uz vie, ze ked je tu taka sprostost, ze to nie je odo mna ... zbytocne sa namahas ...
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
24.4.2007 21:11
Clovece, ty nevies co chces. Raz pises to, raz ono... netrpis psychickou poruchou? xD
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
24.4.2007 22:34
este stale ta bavi pisat dristy v mojom mene ? ... kazdy uz vie, ze ked je tu taka sprostost, ze to nie je odo mna ... zbytocne sa namahas ...
|
| |
____
Od: ____
|
Pridané:
24.4.2007 12:47
"Pri roztočení disku" Nemala by to byt flash? Teda ziadne platne???
|
| |
Ranger
Od: Ranger
|
Pridané:
24.4.2007 13:05
to je hybridný disk takže má aj platne aj flash
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
24.4.2007 13:33
Flash je 256 MB... ostatne su platne
|
| |
:-)
Od: :-)
|
Pridané:
24.4.2007 18:02
Poďme trtkať korejky
|
| |
:-(
Od: :-(
|
Pridané:
24.4.2007 18:11
Až po mne, kamarát. Nechcem dostať AIDS.
|
| |
:-)
Od: :-)
|
Pridané:
24.4.2007 18:02
Poďme trtkať korejky
|
| |
:-)
Od: :-)
|
Pridané:
24.4.2007 18:02
Poďme trtkať korejky
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
24.4.2007 22:35
Dospeli hovoria JEBAT, moj syn trtkat.. a ma 12 ...
|
| |
xapoh
Od: xapoh
|
Pridané:
24.4.2007 19:38
si uz dost trapny
|
| |
tono
Od: tono
|
Pridané:
24.4.2007 23:01
ja som si myslel ze forinty je nenormalna mena ale toto je este kvalitnejsie ti ludia musia mat tucne penazenky najma po vyplate hh
|
| |
Meky
Od: Meky
|
Pridané:
24.4.2007 23:39
Nahodou pekna babenka tam je...a ze korejky su skarede...:D
Presne berem to vsetko aj notebook aj gejsu...vsetko mi prosim zabalte a ucet poslite do Hrasneho...:DDD
|