neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Vinylové platne čoraz populárnejšie

DSL.sk, 17.4.2007


Na zaujímavý trend v predaji nosičov s hudbou upozornilo včera rádio NPR.

Zatiaľ čo predaj CD podľa posledných štatistík výrazne klesá, predaj vinylových platní rastie.

Ročne sa tento rok len v USA predá približne 1 milión vinylových platní, čo je o 10% viac ako minulý rok.

Predaj CD naopak výrazne klesá, za prvé tri mesiace tohto roka poklesol predaj celosvetovo oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 20% na 89 miliónov nosičov.

Podľa rádia a viacerých oslovených predajcov sa zvýšil aj záujem o digitálne gramofóny pripojiteľné cez USB k PC, ktoré umožňujú prehrávať alebo rippovať hudbu do digitálnej podoby ale v autentickej originálnej kvalite.

Podstatným faktorom majú byť aj obmedzenia používaných DRM systémov, ktoré u čoraz viac albumov nedovoľujú CD v počítači rippovať.



Najnovšie články:

Apple výrazne zdražila počítače a tablety
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor


Diskusia:
                               
 

Jasna vec...niet nad kvalitny vynil...zdravim vsetkych audiofilov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

co maju proti DRM? ved to presadzuje MS, tak to musi byt dobre. Ved aj Win je od nich a je uplne skvely. Funguju na nom vsetky spywary, takze ma najvyssiu kompatibilitu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, len by mohli vymysliet nejake ine prehravanie ako fyzicke, ktore ich skriabe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej, lenže vtom je tá kvalita...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno blbost, no mam dojem ze existue scanner, co naskenuje komplet platnu..
Tak isto ako sa da naskenovat i cd (nie len povrch, ale i hlbku..)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas pravdu, myslim, ze na DSL.sk uz o takom pisali, ale nebol som si isty.
Ale neviem si predstavit ako by som pouzival prenosny vinyl prehravac. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

... v nejakom autdio casopise som videl laserove "citanie" platni. Bolo to zaujimave. Ale zrejme sa im to nepodarili presadit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hh dali sme to isté naraz, asi chyba v matrixe :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj mne sa zdalo, ze ta macka uz tadial isla ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslím že som niekde čítal o laserovom čítaní platní namiesto ihly, ale nepamätám kde a myslím že tam bola aj dosť vysoká cena :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taketo citanie ale nema zmysel. Buducnost je v digitalizacii a cele co treba je vytvorit novy format a standart pre digitalne audio nosice. Kedze tu mame HD-DVD a Blue-Ray, tak kvalita moze niekolko nasobne vzrast oproti CD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ludia nechcu kvalitu, oni vyzaduju kvantitu, proste 128kbs do ucha, spusta mp3 do prehravaca, ale ze to znie ako zo zachdovej misy, nikoho netrapi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SACD a DVDaudio su co?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravidelne vydava kazda kapela svoj album na DVDaudio.
Odpovedať Hodnotiť:
 

problem nie je v standardoch ... problem je v distribucii ... CD nesie cely album, za ktory kvoli jednej az dvom pesnickam treba platit (fakt vynimocne sa dnes vyskytuje na trhu mainstreamovy album, ktory ma viac ako dve dobre pesnicky a tie vo vedlajsom prude sa v beznej distribucii obvykle nevyskytuju) ... ale na druhej strane mas pravdu, ze je ubohe v tretom tisicroci, ked filmy idu do HD kvality, ze hudbu stale dostavame od vydavatelstiev len v 44kHz, 16 bit, stereo kvalite ... boli aj nejake pokusy o distribuciu na DVD v 5.1 24 bitovom zvuku, ale ... vydavatelstva ... radsej predaju 96kbps mp3 za neumernu cenu, nez aby zacali premyslat smerom k HD zvuku a konecne aj niecim zaujali ... a pritom audio s 192kHz, 24bit, 5.1 vystupom je dnes uz bezny domaci audio standard ? ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

na konci poslednej vety nemal byt otaznik ... sorry :o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ako potom budem scratchovat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odporucam ti toho nechat, ale ak silou mocou chces, tak napriklad takto :) http://cachepe.zzounds.com /media/quality,85/brand,zzounds/ fit,400by400/ productScratchMaster5.0_fullsize- 2bb3ad5883fa5be7a16e6d507b5bb7a3.jpg

musel som to koli limitom rozdelit na 5 casti, tak to spoj

Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze posledne modely najdrahsich gramcov pred "ukoncenim" doby LP mali snimanie laserom. Vie niekto povedat, ci je to tak?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len zhrniem niektore fakty:
Zivotnost CD nosicov je (teoreticky) 10-20 rokov. Ale pozor na slnko, vlhko, prach,...
Zivotnost vyniloveho nosica (rozumej "plastovej platne") je cca 700 rokov a to vo volnej prirode. K tomu sa na nom nic neodlupuje, nic neoxiduje, mozeme si ho trebars aj vystriekat vodou hadicou, ususit a opat je vsetko OK....
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ano, ale staci trosku poskriabany vinyl a je to pocut. S CD je to tiez tazke, napr. ja s nimi zachadzam ako v bavlnke a aj tak ich mechaniky doskriabu, uz aby predavali CD/DVD cez net, cisto len ako ISO na HDD a pod. Zatial jediny "dokonaly" je asi len USB kluc, vode, prachu a otrasom odolny, skoda len ze u nas dostupne maju max okolo 16 GB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem razene cd, maju zivotnost urcite cez 100 rokov, ale ako to odskusat, to neviem, a tiez ich mozes vystriekat hadicou, a ususit, a nic im nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

archyvacne cd to vyriesi... aspon na 60-70rokov :D ale napadlo ma co takto ulozit digitalnu stopu na platnu? to je pre buduce generacie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to je sice pekne ze platne vydrzia dlhsie ale na cd das aj udaje nie len zvuk, cd je podstatne mensie a naco ti je nieco ukladat na 700 rokov.. aj 70 je vela... o 70 rokov uz budu vsetky cd mechaniky niekde v muzeach... o platniach nehovoriac...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No o platniach sa to vravelo uz davno a nezda sa, ze by sa na neho az tak uplne zabudlo. A stale maju hodnotu, staci si kliknut len na ebay.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vobec sa tomu necudujem, ide retro... aj ja by somn si kupil nejaky vinyl. z garaze vytiahnem gramofon (ako gramofon profesionalnejsie nazvat??) zapojim bedne ktore som konstruoval na kolienku pre 10rokmi a zaspominam na stare casy. aha Peter Nagy a deti :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nazvime ho platňofón
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://blog.wired.com/gad gets/2006/05/laser_turntable.html
(bez medzeri v strede)

jj je to uz starsia vec \"LP-ROMka\" :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetky predpoklady su nespravne...
Vinilov s apredava viac preto lebo sa rozmaha svet Rapperov... a seci chcu mat poriadne gramce aby mohli robit beaty... jou jou :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

vinyl je najlepší lebo je tam hudba zachytená mechanicky takže na vinyle je zachytená celá vlnová d´žka hudby .
určite vravíte že pri nejakých 128kb nie je počuť rozdiel s tým môžem súhlasiť ale to že to nepočujeme neznamená že ho nevnímame preto je počúvanie platne 1000% krát príjemnejšie ako počúvanie cd
Odpovedať Hodnotiť:
 

repraky ti to aj tak "vyhladia", takze mas jedno ci do reprakov pustas zvuk z dig., alebo analog. zdroja. ale nejdem nikoho presviedcat. samozrejme platne maju svoje kuzlo....
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj ... na trhu su bezne dostupne repraky max. do 50kHz, takze realne je pouzitelne vzorkovanie do 96kHz, ale skor ide o to, ze 192k/24b prevodnik ma podstatne nizsie skreslenie ako 44k/16b a este sa tym daju aj plasit komare, takze kombinacia 192k prevodnik a repro do 50k sa mi zda celkom vhodna na domace pouzitie ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super zvuk = platňa + elektrónkový zosilňovač. Mám to doma, ale zapnuté som to nemal už 5 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave som "doripoval" Hajnikovu zenu z vinilu do pc. poziadala ma o to slovencinarka, takze si myslim, ze je to fakt skor pre tych raperov.... na bezne pocuvanie si to asi nik nekupuje. (naozaj bezne) - ved kto nosi na krku zaveseny prenosny gramofon, miesto mp3 prehravaca :D:D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.unitedhomeproducts.com/id140.htm
Odpovedať Hodnotiť:
 

fuuuj.. to su skarede gramofony..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Primitiv.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co to tu trepeš,nikto tu nevraví že MP3 pri 128 je dobré,pretože to nie je hudba.Dá sa to počúvať ale o kvalite sa nedá hovoriť.Absolútny minimum je 192,najlepšie ked je 320.Pri 320 už rozdiel nie je taký,aby ho spoznal každý.Na to musí mať človek už sluch...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmmm. 320kbps? to je este mp3? najviac som videl 256 (novy incubus 2007). ale ked chceme ist vyssie tak je aj .ogg format a ten ide do vyyysin. ten dava v pohode aj >600kbps
2minutova pesnicka ma 11MB :)

a neviem co vlastne o tych rychlostiach tocite furt ved mozem aj ja nahrat zvuk vo VAR a bude na vajcaa kvalitou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mp3- 32-320 kb/s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako naschval, akurat vcera som si kupil jednu LP v bazare,
este k tomu rarita 12" megamix a ta smiesna cena 30Sk :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

lp s prehravacmi za minimalne 60 tisic korun to bezi v mode
Odpovedať Hodnotiť:
 

inac LP maju jednu chybicku krasy. nemozeme ju vypalit na plne. preco??? nu zebo moze zacat preskakovat ihla :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár