neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Mac OS X 10.5 Leopard posunutý na október

DSL.sk, 13.4.2007


Dlho očakávaný operačný systém Mac OS X 10.5 Leopard bude vydaný až v októbri, oznámila vo štvrtok spoločnosť Apple.

Mac OS X 10.5 tak stíha podobný osud ako v januári uvedený operačný systém Windows Vista. Prehľad posúvania termínu uvedenia Windows Vista sme priniesli v tomto článku.

Apple v oficiálnom stanovisku potvrdila pôvodný zámer uviesť Leopard na Worldwide Developers Conference v júni. Pre potrebu presunúť vývojový tím a tím kontroly kvality na vývoj iPhonu ale prichádza k presunutia vydania Mac OS X 10.5 na október.

V júni bude k dispozícii beta verzia, ktorá má podľa Apple obsahovať už všetky funkcie finálnej verzie.

Mac OS X 10.5 Apple predstavila prvýkrát detailnejšie v auguste 2006 na Worldwide Developers Conference. K najzaujímavejším novým funkciám patrí Time Machine, automatické zálohovanie s verzionovaním, umožňujúce sa vrátiť k ľubovoľnej verzii súboru v minulosti.

Na rozdiel od bežného zálohovania je ale Time Machine úzko integrovaná v systéme a podporuje prehliadanie starších odzálohovaných verzií priamo softvérom, pomocou ktorého sa s danými dátami pracuje.

Nová verzia tiež bude obsahovať podporu virtuálnych plôch. Leopard má byť len 64-bitový, bude ale plne podporovať 32-bitové aplikácie a najmä ovládače.

Výrazne zlepšené a zrýchlené má byť integrované indexované vyhľadávanie, pribudne nová knižnica Core Animation pre efektné užívateľské rozhranie nových aplikácií.

Priamou súčasťou Leoparda má byť Boot Camp pre možnosť inštalovať na Apple počítačoch v dual-boote aj Windows. Pôvodne sa predpokladalo, že Leopard bude zahŕňať aj virtualizačnú technológiu, čo sa zatiaľ ale nepotvrdilo.

Podľa niektorých vývojárskych buildov by Leopard mohol podporovať nový súborový systém ZFS s viacerými zaujímavými vlastnosťami.

Už pred rokom pri predstavení Leoparda Jobs avizoval, že finálna verzia bude obsahovať niekoľko zaujímavých nových technológií, ktoré bude Apple až do vydania Leoparda držať v tajnosti. Doteraz sa neobjavili žiadne relevantne podložené správy o tom, o aké technológie by mohlo ísť.



Najnovšie články:

Apple výrazne zdražila počítače a tablety
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor


Diskusia:
                               
 

no ked len do oktobra tak ok. stale maju casu a casu oproti Viste :)))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

a uz je to tu... Apple sa principialne nikdy nemyli a Microsoft sa naopak principialne myli stale, ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto tu ma tazky stihomam. Bill ti posle prachy na liecbu. dont worry
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niekto tu vedie riadnu vojnu proti Microsoftu :) Tri prispevky od tonyho a hned tri 'fronty' tejto vojny :) Jedine, ze tento tony je Miroslav Bakos? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco by som to robil ? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha takže Vista neni jediná ktorá má odklady.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nuz, u viste islo najskor zachranit potapajucu sa lod, ze?
co sa z vela hladisk vobec nepodarilo
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetci maju odklady, win, linux, aj mac
Odpovedať Hodnotiť:
 

virtualne plochy a integrovany zalohovaci system? ved to je samozrejmost. tieto "novinky" u Mac nie su nejako svetoborne... tie super tajne nove funkcie musia byt urcite zazracne, ked je taky odklad. no nechajme sa prekvapit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

svetoborne mozno nie. Virtualne plochy su lepsie integrovane ako v linuxe dokonca.
treba si uvedomit ze ich konkurencia - vista nema ani tieto "novinky"
Odpovedať Hodnotiť:
 

v linuxe nie su integrovane ziadne virtualne plochy, o tie sa stara window manager, ktorych je milion patsto a maju rozne pristupy, takze to vyhlasenie "ze v macos su lepsie virtualne plochy ako v linuxe" doloz nejakymi konkretnymi vlastnostami, ktore su take uzasne a ziadny WM pre linux ich nema
nechapem kedy to ludia pochopia, ze linux je len jadro a aby mali funkcny os, musia mat okolo toho hromadu softveru, ktory si moze vybrat z este vacsej hromady moznosti, nie kazdy "linux" musi mat vadne KDE napriklad...

a inac neviem preco sa stale hovori o "konkurencii", ja keby som mal 95% trhu, tak nejake 4% pre macos a 1% pre linux ma netrapia, im to necham chlapcom, nech sa hraju na malom pieskovisku, mozno este 5% by som im pustil, aby mali 10 spolu :))) kym nemaju pod 50% tak su stale v pohode :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie Vista nieje jedina ktora ma odklady... ale rozdie je v tom ze aj napriek odkladom Visty .. je to shit..... ja si kludne pockam do oktobra... ale viem ze dostanem do ruky kvalitny a funkcny OS... a nie dalsiu "nepodarenu hru" od MS
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj nazor je aj tak taky, ze 90% ludi, ktori ospevuju aky je mac os super, ho nikdy nevideli ani z rychliku a len sa drzia uzasneho mytu o apple, ktory niekde poculi (citali), pretoze ja si nedokazem predstavit normalneho cloveka co moze povazovat mac os za pouzitelny system
ano, windows ma svoje chyby, linux ma svoje chyby, windows ich ma vela, linux ich ma vela, ale mac os ?? to je nieco uplne nepouzitelne na hocijaku cinnost
keby tie sracky co sa mi dostali pod ruky a bol som nuteny na nich nieco robit boli moje, tak to rozkopem a vyhodim z okna v momente, ani pri windows millenium edition som sa nenanadaval tolko ako pri mac os
Odpovedať Hodnotiť:
 

grco. zrejme si s macom poriadne nikdy nerobil (odporujes si sam vo svojom tvrdeni o rychliku). ja som na PC vyrastal. od roku 1995 vlastne uz 12 rokov. presiel som si windows, linux hadam vsetky lepsie distra (slack, gentoo, *buntu)... a teraz mam MAC a uz by som nemenil za nic... PC uz nikdy viac...
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=XqN76gYKHMs :)
je to samozrejme trosku skreslene (tak ako aj u tych, co nenavidia Windows a nikdy v nom nic dobre nenajdu), ale dost vela z toho je bohuzial pravda :|
Odpovedať Hodnotiť:
 

neodporujem, pc pouzivam minimalne od 91, s macintoshmi som bol v styku od starych macintoshov, cez prve iMacy, powerbooky, az po najnovsie intelovske macy, a neboli to len chvilkove skusenosti, v USA som bol nuteny pouzivat mac 10 mesiacov a poviem ti, ze pred mojou prvou skusenostou s nimi som tiez chcel skusit mac, vsetci o tom hovorili ake je to super, vsetci nadavali na PC, nastastie ale som dostal do ruk macintosh skor ako som za neho vyhodil nehorazne peniaze a nechapal som kde sa cela ta chvala na nich vzala, nenasiel som na tom stroji jedinu jednu vyhodu oproti pc

schvalne, rad by som nejake KONKRETNE veci pocul, co su na tom lepsie... ale veci ktore sa daju aj nejak priblizne dokazat, nejake fakta, aj o hardware, nie len ze "os je stabilnejsi" alebo podobne zavadzajuce hlasky, pre ktore nema nik ziadne doveryhodne podklady
Odpovedať Hodnotiť:
 

to ze je mac os stabilnejsi ti nestaci, ak si v rovnaky den nainstalujeme ja mac os, ty widle, pojdenme na net, ja budem mat o mesiac system v rovnakom stave ako pred mesiacom, ale ty ho budes mat v srackach, ale ked si koumak a mas hromadu casu, tak tie widle nejak ukocirujes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu je napriklad este stary test PC vs slavny MAC s PowerPC G4 super ultra hyper dual-procesorom za tazke prachy a to dokonca v aplikaciach, v ktorych sa v \\\\\\\"mytoch\\\\\\\" rozprava, ze apple je daleko bezkonkurencne naj a to je grafika a video-editing a spol...

http://www.digitalvideoediting.com/ 2002/07_jul/features/cw_macvspc2.htm

(treba vynechat medzeru pred \"2002\")

\\\\\\\"Conclusion
As you see, the dual Athlon is still the fastest PC we\\\\\\\'ve tested, but the single Intel P4 2.53 GHz machine runs a close second, and even beats the dual Athlon on some of the tests. And, as expected, the Mac dual 1GHz G4 could not even come close to keeping up with these two PCs. Even though the P4 machine has only a single processor, it was easy for it to leave the dual-processor Mac far behind.\\\\\\\"
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak mas nejake nove testy a benchmarky, tak posli, rad si pozrem, ale prosim ta, nie nejake vyhlasenia apple :)
velmi rad by som si porovnal apple s core2duo oproti PC za rovnaku cenu s rovnakym procesorom a ostatnymi komponentami aby sa vmestili do ceny celeho apple, myslim ze by som dokazal poskladat vykonnejsi komp...
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim, ze nie je problem poskladat vykonnejsi comp v danej cenovej relacii, ale zasa bude to made by grco, nie napr. dell, ibm, hp, ... od tych tiez v danej cenovej relacii ktokolvek posklada nieco lepsie. myslim, ze je zbytocne hadat sa, ktory system je lepsi, vzdy je to individualna konfiguracia daneho uzivatela a individualne preferencie. ja som sa napr. k macom dostal az vo verzii intel (MBP 17) a nemozem povedat jedno zle slovo, som maximalne spokojny. ale vyuzivam aj win, aj mac os ale zatracovat sucasne macy kvoli problemom v minulosti asi nie je spravne. nuz ale ked to niekoho bavi, aspon je na forach zabava :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemusim ho skladat ja sam rucne, moze to byt aj konfiguracia na objednavku od niektorej z "vacsich" firiem, stale myslim, ze dokazu poskladat s vhodne zvolenymi komponentami LEPSI PC = nie len vykonnejsi, ale aj stabilnejsi a kvalitnejsi
ja proste nemam rad, ked mi niekto "cpe" ich volbu komponentov, vzdy si vyberam konkretne komponenty, ktore si myslim, ze su dobre ja, od zakladnej dosky, cez grafiku az po ventilatory, takze pre mna Apple pocitac nema cenu
samozrejme apple pristup vyhovuje ludom, co sa nevyznaju a chcu nieco v zmysle "dajte mi krabicu, ktora dako funguje" :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ved o tom to je, ked pre teba nie je vyhovujuci a nema pre teba cenu, lebo.... cokolvek, doplnit si... tak potom vobec neviem, preco sa do neho obuvas, vsimas si ho, jednoducho stracas svoj drahocenny cas pisanim mnozstva prispevkov.
je to o volbe, nikto ti nic necpe, sam si mozes vybrat co ti vyhovuje. apple zabera nepatrne percenta na trhu, takze neviem, co sa tolko win uzivatelia stresuju a tolko rypu... asi ich nieco "zere" :)
to ze apple vyuzivaju len ti, co sa nevyznaju, je slusny vykon, sorry :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem, kazdy kto sa co len trochu vyzna do HW, nie len SW, tak si radsej posklada pocitac uplne sam, alebo aspon si vybere komponenty a da si poskladat pocitac v nejakej firme, aspon zakladne casti, detaily uz necha na firme...
a obuvam sa do apple preto, lebo mam svoj nazor a vadi mi jak zavadzujicimi vyhlaseniami a klamlivymi vyrokmi oblbuju ludi a ziju tak len z "mytov a legiend", a povedal som si, ze sa budem snazit robit osvetu :)
ale vacsinou nenadavam na apple hned ako vyjde daky clanok, ale skor reagujem az na prispevky uzivatelov, ktore su podla mna klamlive...
Odpovedať Hodnotiť:
 

si zober napriklad vyhlasenie "Najvýkonnejšie PC má od stredy značku Apple a 8 jadier", na tom nie je ani stipka pravdy, ale ludia proste to vezmu ako fakt, a budem vsade naokolo od ludi pocuvat, aky je apple super
super su maximalne tak v reklamnej kampani, lebo obdivujem, ze na svoje produkty dokazu nalakat aj tych 5% ludi, ci kolko maju :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

PC som si vzdy skladal sam, s tym problem nie je, napriek tomu, ked som prvykrat sadol k macu, tak po hodine mi bolo jasne, ze je to to, co mi vyhovuje. tym vsak win nezatracujem, pretoze potrebujem aj ten, aj ked mam s nim o nieco vacsie nervy ako s mac os. ale to hovorim ako uzivatel, ktory na win robi od aleluja a na macu len posledny rok, takze neprenasam si ziadne negativne skusenosti z minulosti..

je samozrejme, ze ak by som bol zatazeny na hry, tak idem jednoznacne do pc, aj ked teda osobne radsej doma zapnem konzolu

napriek tomu vsak nebudem vypisovat po forach a vnucovat svoj nazor na vec, mozem poklabosit o veci, ale odsudzovat tych druhych urcite nie... to nie je osveta

co sa tyka toho najvykonnejsieho pc, samozrejme, ze redaktori napisu kadeco, aj ked, bol by som zvedavy, ci najdes niekoho, kto ti zlozi taku konfiguraciu. ak ano, daj vediet :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

co sa tyka toho najrychlejsieho pc, su tam 2 xeony, takze to nepovazujem za desktop pc, okrem tych xeonov ten comp nic nema uchvatne, takze tu mas odkaz na to kto mi "posklada" rychlejsi pc "desktop", ktory je uz par mesiacov stary...

http://www.reghardware.co.uk/ 2006/06/07/tyan_unveils_typhoon/

(zas medzera prec pred 2006) :)

ps: a co sa tyka toho odsudzovania a klabosenia, tiez len klabosim po forach a odsudzujem len apple, nie teba alebo koho :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved zasa preco by si mal odsudzovat mna ? :) ved len diskutujeme :)
skor som chcel poukazat na tie xeony, ze take praveze inde nezozenies... cize v tom sa aj odraza potom cenova hladina a pod...
no nic ide vikend, koniec klabosenia :) pekny vikend :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokelu! V máji/júni som si chcel kúpiť Macbook aj s Leopardom, ale vyzerá to, že si počkám do októbra... :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ta budeme lutovat az v oktobri
linuxaci aj windowsaci
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár