neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Dell končí s PDA, Palm prechádza na Linux

DSL.sk, 12.4.2007


Spoločnosť Dell oficiálne oznámila po ukončení vývoja v roku 2005 aj ukončenie predaja svojich PDA produktov pod značkou Axim.

Opustenie trhu PDA jedným z dvoch najväčších výrobcov PC spolu s HP potvrdzuje očakávaný trend postupnej straty záujmu zákazníkov o kategóriu PDA a presadenia sa smartphonov.

Dell uviedol prvý Axim X5 v roku 2002 s operačným systémom Pocket PC 2002. Axim X5 s cenou 249 dolárov prispel k znižovaniu cien PDA, keď pre zvýšenú konkurenciu prinútil znížiť ceny aj tradičných výrobcov.

Prvý modelový rad nasledovali X3, X30, X50 a posledný X51 uvedený v septembri 2005.

Palm, tradičný výrobca PDA, ktorý sa naopak úspešne transformoval modelovou radou Treo aj na výrobcu smartphonov, aktuálne avizoval uvedenie nových modelov s novým operačným systémom založeným na Linuxe.

Podľa oznámenia CEO spoločnosti Eda Colligana Palm vyvíjal operačný systém postavený na Linuxe tajne už niekoľko rokov, prvé modely s novým operačným systémom uvedie na konci roka.

Nový OS bude vychádzať z vlastností Garnet OS (Palm OS 5.x), zároveň bude využívať plnohodnotne možnosti Linuxu vrátane multitaskingu. Viac technických detailov, okrem iného použité užívateľské rozhranie, nie je v súčasnosti k dispozícii.

Palm bude zároveň ponúkať aj modely postavené na operačnom systéme Windows Mobile a obmedzený čas aj na súčasnom Palm OS.

Vlastnú verziu operačného systému Palm OS postavenú na jadre Linuxe vyvíja aj spoločnosť Access, súčasný majiteľ Palm OS operačného systému po odkúpení PalmSource v roku 2005.



Najnovšie články:

Apple výrazne zdražila počítače a tablety
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor


Diskusia:
                               
 

no parada vsetci sa na vsetko za chvilu vyseru..
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavne je, ze sa presadzuje linux. snad ludia pochopia aky je win shit.
argumenty tu: www.n3.sk/microsoft
Odpovedať Hodnotiť:
 

teraz ten link budes pastovat do kazdej diskusie hej... zacinas byt trapny jak ten z "opera je najlepsia"...
linux je linus, windoza je windoza, porovnat sa nedaju, tak to neries. nepaci sa ti, nepouzivaj.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

porovnat sa daju a porovnavaju. Win som pouzival a ako nespokojny uzivatel vyjadrujem nazor. Preto som presiel na iny OS a mienim tuto megakorporaciu kritizovat dovtedy co mi bude dych stacit alebo do ich nepravdepodobnej napravy ci skor zaniku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevyuzival som ani PalmOS ani Linux na mobilnom zariadeni. Vyuzival som symbian. Teraz mozem zhodnotit ze nikdy nebudem mat zariadenie s inym OS ako WIN. Dovod? Kompatibilita. Na PC Windows mat musim.
Tieto diskusie nikam nevedu. Nech si kazdy pouziva co chce. Ty vravis ze ti vyhovuje ine a ja ine. Ok. Pouzivajme si to, len nevrav prosim pekne ze Win je sux.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa zobud chalan, vacsina uzivatelov pouziva Windows a vzdy bude Windovs no.1 OS pre pracovne stanice a domacnosti, nejaky tvoj trapny koment na dsl.sk to urcite nezmeni. A to ze su megakorporacia, nech su, to je kapitalizmus, zvykaj si. Zivot je tvrdy !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako keby bol linux daky uzasny...je rovnako napi ako win. navyse nie vsetky winy su zle....ach nt4.0... to bol OS..
Odpovedať Hodnotiť:
 

plane reci, ci argumenty?
ja nejaky argument mam: www.n3.sk/microsoft
Odpovedať Hodnotiť:
 

to su argumenty? sa nedaj vysmiat... obrazky klingonov a n-nasobne prispevky k 1 bezpecnostnej chybe
Odpovedať Hodnotiť:
 

hehe, na palme su budu predistalovane Opery
Odpovedať Hodnotiť:
 

len tak dalej ... konecne zacinaju vynikat kvality linuxu a jeho vsestranna pouzitelnost
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak s tym plne suhlasim!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

No prave vcera som si objednal PDA fujitsu-siemens loox c550 co va budem hovorit....
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je vcelku dobry kusok - hlavne display 640x480. no cudujem sa ze si este v dnesnej dobe kupujete pda bez integrovaneho gps. da sa to samozrejme riesit aj inak - napr externe gps cez bluetooth ale to nie je ono. som zastanca samostatneho pda bez gsm casti hlavne koli tomu ze gsm sucast riadne trapi baterku po com clovek stravi viac casu nabijanim ako pouzivanim zariadenia. sam mam htc tytn - orange spv m3100 ale po par tyzdnoch som gps modul vypol, sim kartu vratil do "normalneho" telefonu, a ako pda mi to ide cca tyzden podla pouzivania. co mi chyba je len integrovane gps.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoda, cakal som nastupcu X51 ...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár