neprihlásený Pondelok, 29. júna 2026, dnes má meniny Peter, Pavol, Petra
HD Photo, nástupca JPEGu, sa stane štandardom

DSL.sk, 7.3.2007


V snahe čo najskôr presadiť nový grafický formát HD Photo oznámila spoločnosť Microsoft zámer štandardizácie tohto formátu, informoval server Zdnet.

Formát sa tak stane akceptovateľným pre oveľa viac výrobcov hardvéru a softvéru a jeho šance naplniť ambície Microsoftu nahradiť novým formátom JPEG sa zvýšia.

Microsoft ale štandardizáciou zároveň stratí nad formátom kontrolu.

Prvý krok v tomto smere spravil a jasný zámer formát presadiť aj za cenu veľkých ústupkov prejavil Microsoft už v novembri 2006, keď zmenil názov formátu z Windows Media Photo na neutrálny HD Photo.

HD Photo, o ktorom sme podrobne informovali v tomto článku, má podľa Microsoftu oproti JPEGu viacero kľúčových výhod.

Podporuje 16 bitov na farebný kanál, v nastavení najlepšej kvality 32 bitov. JPEG podporuje 8 bitov.

HD Photo podľa tvrdení Microsoftu je rovnako kvalitný ako JPEG pri polovičnej veľkosti súboru alebo dvakrát kvalitnejší pri rovnakej veľkosti.

Algoritmus HD Photo podľa nastavení môže produkovať aj bezstratové obrázky. Bezstratová kompresia je síce podporovaná aj v JPEG2000, využíva ale iný algoritmus ako základná JPEG2000 kompresia, hardvér by preto musel implementovať oba algoritmy.

HD Photo využíva scRGB farebný priestor pokrývajúci väčší farebný podpriestor oproti obvykle používanému sRGB.

HD Photo formát obsahuje priamo podporu pre zmenšené náhľady uložené v obrázku, takže pri prezeraní ich nie je potrebné generovať.

Formát umožňuje dekódovať iba časti obrázkov bez dekódovania celého potenciálne veľkého obrázku, obsahuje tiež priamu podporu pre otáčanie obrázkov o 90 stupňov bezstratovo.

Veľkosť obrázku je limitovaná 32 GB, jedna strana môže mať maximálne 262 miliónov pixelov, celý obrázok maximálne približne 68 terapixelov.

Microsoft podporuje formát vo Windows Vista, keď v novom operačnom systéme sa nachádzajú knižnice s podporou HD Photo, podpora formátu v bežne používanom softvéri ale zatiaľ chýba. Podporu formátu vo svojich pripravovaných produktoch ale už vyjadrila spoločnosť Adobe.

Najdôležitejšia pre presadenie formátu bude ale priama podpora výrobcami digitálnych fotoaparátov. Napríklad Chuck Westfall, riaditeľ Canonu pre médiá a vzťahy so zákazníkmi, vo februári označil HD Photo za lepší formát ako JPEG, žiadny z výrobcov ale zatiaľ oficiálne podporu formátu neprisľúbil.



Najnovšie články:

Cena elektriny v SR zajtra prekročí 75 centov za kWh
Telekom vypne 2G sieť, alarmy budú mať smolu
Maximálna spotreba nových Intel CPU má byť až 474 Wattov
SpaceX si postaví plynovod na tankovanie Starship
Apple výrazne zdražila počítače a tablety
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok


Diskusia:
                               
 

cim menej veci od MS ako "standard", tym lepsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemyslim, toto bolo od MS pekne gesto ten format je naozaj lepsi ako jpeg. Jpeg uz ma svoje roky a kedze HP Photo sa tymto stane poriadne zdokumentovanym nebude problem v podpore. Som toho nazoru, ze uz je nacase sa pohnut aj v tomto smere.
Ale som zvedavy aku tomu daju priponu *.hpp :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor *.hdp :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

hdp
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prípona je .hdp, používa sa ale ešte aj .wdp z čias, keď sa formát volal Windows Media Photo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sorry, myslel som HD Photo, nie HP :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

1, MS nerobi pekne gesta, a nerobi to pre uzivatelove modre oci, sleduje zisk
2, MS este nic pekne nezdokumentovala a uz vobec neotvorila pre vsetkych

dalsie info o MS najdes aj tu: n3.sk/microsoft
Odpovedať Hodnotiť:
 

hpp podla mna, ale ten format sa uz pouziva, mozno sa podelia :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To zase bude asi fungovat len vo woknach? Ja by som privital skor "normalizaciu" ako "standardizaciu" (rozumej "MS standard").
Ale ak to bude akosi ze "open" tak v pohode, ale MS na tom asi bude chciet ryzovat.

Odpovedať Hodnotiť:
 

cely clanok je o tom ze to bude standard (snad) a ak to bude standard tak to bude vsade, vo fotakoch, mobiloch, iPODoch, proste vsade... ale nejaky ten rocik to este potrva
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tio pochybujem. Stačí že sa ten formát "dostane na svet" a ľudia v opensource si s tým poradia... (VIVAT LINUX)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak za 1. aj open source sa musi riadit platnymi zakonmi a to co tu popisujes mi skor pripada ako "ukradnutie" formatu
za 2. ak to bude standard tak si s tym nemusi nikto "poradit" lebo bude ten format volny... tzn aj v mobiloch aj v prehravacoch a vsade kde som spominal a dokonca a to sa podrz aj v linuxe ci MacOS ci inych OS, proste az bude uplny standard tak bude vsade tam kde je teraz jpeg
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ties si myslim a na linuxe si to budeme moct maximalne pozriet ale ulozit nieco v tom tao to uz asi hrozit nebude...(taktiez na MAC aby sa neurazili :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď je raz dačo štandart, tak je to multiplatformné ako .PDF od Adobe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to som zvedavy ako to dopadne, lebo microsoft ma zaujem v prvom rade zakrutit krkom konkurencii.

Ale tak ako som videl ako sa siril yEnc format na usenete tak podobne sa moze rozsirit aj hd photo. Ale to chce aj podporu hardwaru a fotakov najma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj Microsoftu sa zčasu na čas niečo podarí. Napríklad nejaká tá myš. V tomto prípade je to ale, podobne ako pri WMA (ktorý nikto nemá rád - DRM), ale predovšetkým WMV (veľmi podarený kodek-formát), veľmi podarená kompresia obrazu pri vysokej kvalite. Len dúfam, že do neho nakoniec nenapchajú DRM ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

len tak, lepsia kompresia znamena aj zlozitejsia kompresia, tj narocnejsia na dekodovanie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lepsia vyslovene neznamena narocnejsia... mnohokrat moze byt lepsia rovnako kvalitna ale jednoduchsia na HW... v tomto pripade ale neviem ci je narocnejsia ale napr. pri nahladoch bude menej narocna lebo tie sa nebudu musiet generovat lebo subor uz obsahuje okrem celeho obrazku aj nahlad
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak nahlad je ta najvacsia hlupost, ktora sa do formatu priniesla.
Ak chcem robit nahlad tak si obrazok nacitam a prekomprimujem ON-THE-FLY tak ako sa to robi teraz.
Iba co to zbytocne zvysuje velkost suboru. Za usetreny vykon pri vytovreni nahladu, ktory sa vacsinou robi raz za sto rokov sa to naozaj neoplaca.

Samozrejme neviem ci vytvorenie nahladu je povinna alebo volitelna cast. Ak volitelna tak to beriem, ak povinna tak viz prva cast prispevku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ak je ten nahlad maly (co by mal byt), tak bude mat max par kB, co myslim ani nepostrehnes...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale nejde o to. Ja mam rad pokial mozno je obrazok alebo hociktora ina vec bez pridavneho balastu. Naco mne je nahlad ked s nim nikdy nebudem pracovat ? Naco je tebe nahlad obrazkov, ktore si napalis na nejaky nosic ?

Toto je chybny krok. Odhadujem, ze sa tam tato moznost dala iba kvoli tomu, ze aha pozrite ako nas format rychlo vykresluje nahlady. Cisty marketingovy tah co bolo sposobene tym, ze to mal byt uzavrety format. Dufam, ze kym sa toto prederie do standardizacnej podoby nutnost mat nahlad v obrazku bude minimalne nepovinna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nahlad je super vec, ked prezeram tisice obrazkov tak to trva vecnost nez sa mi vsetky nahlady vygeneruju a ja ich chcem hned nie po chvilke. a ked sa to bude pouzivat na platformach s vykonom udenej sunky ako MP3 playery, mobily a podobne maličné vecičky tak je náhload veeeeelmi uzitocny. ta troška dat ma v ziadnom pripade netrapi urcite ti viac miesta zaberaju volne casti clusterov jak bude toto
Odpovedať Hodnotiť:
 

volitelne :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak mas chut pozerat tisice fotiek v nahlade tak ti nezavidim. Na to su potom dobre rozdelovanie fotiek do skupin kde viem co asi ma byt. Cize generovanie maximalne niekolko stoviek fotiek vobec nie je casovo narocne pokial mas na to dobry algorytmus.
No uvidime co ten standard dokaze. Dufam, ze nebude narocny na HW prostriedky. To vie kazdy zlepsovat nieco navyse, ale zlepsit to tak, aby to vyzadavalo minimalne HW naroky je umenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pocuvaj ma vajco. Povedz mi ako chces robit OnTheFly thumbnaily ked pracujes s kniznicou obrazkov velkosti do 32GB alebo inak 60000000000000pixelov. Kamos ma pravdu ked budes loadovat 5MB obrazok tak thumbnail 50KB ta nemusi trapit a neskor to bude este vacsi rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vajco mas akurat tak medzi nohami.

5MB komprimovany obrazok ? Ked sa najprv uvedomis a zosadnes z marketingoveho neba tak snad pochopis, ze cim vacsia velkost obrazka neznamena vzdy lepsia kvalita.
A 32GB kniznica obrazkov ? Hmmm, niekto ma tusim bordel na disku, ze to hadze do jednoho adresa a nevie si spravit nejaku poriadnu strukturu.
Neboj, aj to raz pochopis, ze to je fajn vec.

Cize povedz aj tomu tvojmu druhemu vajcu nech odkaze hlave, aby druhykrat viacej rozmyslala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

predstav si ze mas digi fotak a hladas jednu konkretnu fotku... mas tam 1000 fotiek a jednu ti nacitava cca 1 sekundu... vtedy sa to zijde a to je len jeden z moznych prikladov...
alebo mas vo win nastavene zobrazenie obrazkov v zlozke ako nahlad a mas v nej niekolko stovak obrazkov...
na nete mas v galerii obrazky a ku kazdemu je nahlad, momentalne potrebujes mat 2 obrazky, jeden mensi a jeden vacsi...

moznosti vyuzitia je vela, len treba hladat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia konecne sa uvedomte. Teoreticke veci patria do kniziek, nie do zivota.

Mat vo fotaku 1000 obrazkov ? Co si po mesiaci aktivneho fotenia (cca 33 obrazkov na den, aj to je prehnene) zabudol stiahnut do kompu ?

Zase narazame na rovnaky problem. Ty si tych 1000 obrazkov hadzes do jednej zlozky, ze chces zo vsetkeho robit nahlady ?

Cize prosim konecne upustime od teorie a vratme sa k praxi.
Ak si bordelar a nerobis si poriadok na disku tak vtedy sa ti tie nahlady oplatia. Inak nie.
Realne robis nahlady mozno 1x za mesiac, myslim skutocne, ze ich pouzijes. To sa ti oplati mat v obrazku zbytocny balast, ktory zabera miesto ? Mne teda nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pisal som to ako priklad a pisal som tam ze tych vyuziti moze byt ovela viac... ja robim s obrazkami casto a tym padom zrejme aj casto generujem nahlady... a ked uz ti ten format zmensi obrazok na polovicu pri zachovani kvality tak co ti tam vadi zase?

ak ides na dovolenku tak fotis jak divy a nemas tie fotky ako dat do kompu... a potom ich das do jednej zlozky ze Dovolenka2007 a nebudes roztriedovat ze Nedela_Ranajky Nedela_Na_Plazi Pondelok_rano Pondelok_Chlastacka Utorok_po_Opici atd...

skor ty sa zamysli kde vsade v praxi sa thumbians vyuziva vratane internetu a potom tu machruj teoriou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokonca by tam mohlo byť niekoľko veľkostí náhľadov :)

K veci:

K-NinetyNine má samozrejme pravdu.

Thumbs.db často obsahujú out-of-date náhľady, alebo náhľady obrázkov, ktoré som premiestnil, resp vymazal. TOMU JA HOVORÍM BALAST!!! Jediná možnosť ako sa toho zbaviť je Thumbs vymazať a nechať regenerovať, čo zas chvíľku zbytočne trvá.

K tomu - bežný Franta užívateľ Thumbs.db ani nevidí, lebo to je "systémový" súbor. Balast.

BFU napaľujúci na CD dá napaľovať celé foldre, v ktorých sú niekedy až .5MB Thumbs, ktoré navyše takto ani nie sú asociované k obrázkom, čiže BALAST.

A nebudem predsa čakať ako vždy na svoju CD-romku, kým prečíta hoci 50 !zatriedených! väčších obrázkov pre každý folder niekoľkokrát keď niekomu ukazujem dovolenku.

Už chápeš, milý uzivatel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty ukazujes fotky z dovolenku v nahladoch ? No to ma podrz
Odpovedať Hodnotiť:
 

zobrazi si nahlady aby mal prehlad a ukazuje uz len tie zaujimave... nie kazdy si pamata ze napr. pic12022007.hdp je fotka jak spadol z lanovky na svahu... a nebude predsa znamym otvarat kazdu jednu fotku ked ich tam ma habadej... no proste to uzavrieme tym ze mne sa zdaju byt nahlady uzitocne ALE samozrjme patrim k ludom ktori maju velmi radi co najvacsiu volnost takze by mali byt volitelne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej, ved citame pozorne clanky, nie?? Pise sa o tom, ze to bude standard a ze sa ho mrkvosoft zdava, teda bude free, co si myslim ze je dobry krok a uz sa tesim na tento format...
Odpovedať Hodnotiť:
 

free != open
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnes free zajtra za poplatok pre korporacie pozajtra platime vsetci
Odpovedať Hodnotiť:
 

Smutne Tony ale mas pravdu. Vo vsetkom a co sa mrtvosoftu tyka tak dvojnasob.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár