neprihlásený Nedeľa, 19. januára 2025, dnes má meniny Drahomíra, Mário, Sára
Steve Jobs je za hudbu bez DRM

Steve Jobs, CEO spoločnosti Apple, dnes v pomerne prekvapivom stanovisku na stránkach spoločnosti Apple navrhuje tri modely predaja hudby v budúcnosti a jednoznačne favorizuje model bez ochrany hudby systémami Digital Rights Management. Jobs stanoviskom okrem iného reagoval na výhrady združení spotrebiteľov vo viacerých krajinách Európy voči DRM od Apple.

DSL.sk, 6.2.2007


Steve Jobs dnes na stránkach spoločnosti Apple v oficiálnom stanovisku k DRM systému využívanému spoločnosťou Apple a možným modelom predaja hudby do budúcnosti s titulom "Myšlienky o hudbe" jednoznačne presadzuje model predaja hudby nechránenej DRM.

Spoločnosť Apple je v súčasnosti najväčším predajcom digitálnej hudby na Internete a zároveň tak najväčším predajcom DRM-chránenej hudby. Podľa názoru viacerých odborníkov silnú pozíciu pomáha Apple udržiavať práve proprietárne DRM Fairplay.

Jobs v stanovisku vysvetľuje súčasný stav trhu s digitálnou hudbou a navrhuje tri modely do budúcnosti, stanovisko je pritom jednoznačne odpoveďou na výhrady združení spotrebiteľov vo viacerých krajinách Európy voči DRM od Apple, ktoré boli zverejnené v posledných týždňoch.

Spotrebiteľské organizácie kritizujú DRM od Apple, ktoré obmedzuje spotrebiteľov v prehrávaní hudby zakúpenej v iTunes na inom prenosnom prehrávači ako iPode a tiež prehrávanie DRM-chránenej hudby zakúpenej v inej službe na iPode.

Ako je známe, použitie DRM u predávanej hudby je podmienkou vydavateľstiev. Podľa Jobsa Fairplay v čase dojednávania podmienok s nahrávacími spoločnosťami pred viacerými rokmi malo a v porovaní s mnohými službami má aj dnes podmienky najmenej obmedzujúcejšie pre užívateľa.

iTunes umožňuje prehrávať tu zakúpenú hudbu na piatich rozličných počítačoch a ľubovoľnom počte iPodov.

Jobs zároveň upozorňuje, že vlastné proprietárne riešenie DRM nekompatibilné s inými DRM systémami nemá len Apple, ale najnovšie aj Micosoft v podobe Zune, ktorý nie je kompatibilný s PlaysForSure štandardom, a rovnako Sony v podobe služby Connect.

Podľa Apple zároveň v prípade iPodu tento reálne neobmedzuje užívateľov iba na iTunes. Podľa štatistík totiž na jeden predaný iPod pripadá približne len 22 skladieb predaných v iTunes.

Na priemernom iPode je podľa prieskumov ale takmer tisíc skladieb, užívatelia teda využívajú iPody najmä na počúvanie inej hudby ako zakúpenej z iTunes, na ktorú pripadajú len 3%.

Jobs okrem zachovania súčasného stavu s proprietárnymi DRM systémami vidí ďalšie dva možné modely, DRM systémy zdieľané s konkurenčnými spoločnosťami a predaj hudby bez DRM.

Model zdieľania DRM s konkurenčnými spoločnosťami je ale podľa Jobsa v súčasnosti nerealizovateľný, keďže doteraz nebol podľa CEO Apple vymyslený žiadny prakticky použiteľný DRM, ktorý by bol založený len na kryptografických kľúčoch. Súčasné DRM sú tak postavené aj na princípe znalosti tajného algoritmu.

Predajcovia hudby na Internete sa ale musia zaviazať vydavateľstvám, že prípadné prekonanie DRM systému odstránia do dohodnutého času. Zdieľať a účinne synchronizovať nasadenie novej verzie DRM odolnej voči novej objavenej chybe, čo v prípade Apple môže znamenať novú verziu softvéru iTunes aj firmwaru, je tak podľa Jobsa pri ďalšom licencovaní DRM prakticky nemožné.

Jobs považuje podľa stanoviska predaj hudby na Internete v otvorených formátoch nechránených DRM za dobrý model a uvádza, že Apple je za tento model a v prípade, že ho povolia najväčšie štyri vydavateľstvá, Apple takýto model nasadí.

Jobs sa zároveň domnieva, že najväčšie vydavateľstvá nemajú dôvod vyžadovať DRM, keďže oveľa viac skladieb v digitálnej kvalite sa v súčasnosti predáva nechránených DRM na CD nosičoch. V roku sa na Internete predali 2 miliardy skladieb, zatiaľ čo na CD nosičoch približne 20 miliárd.

Stanovisko Steva Jobsa môžete nájsť tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate prenosný prehrávač digitálnej hudby? (hlasov: 220)

Áno      71%
Nie      29%


Najnovšie články:

TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala


Diskusia:
                               
 

Myslím, že toto je zdravý názor.
Ja osobne preferujem staré dobré orig CD pred akýmikoľvek MP3. Sám si totiž môžem zvoliť bitrate, nikto sa ma nepýta, kde to počúvam, kto to počúvam a koľko to počúvam a mám akú-takú istotu, že to CD je také, aké ho autor chcel mať a nie dáky napálený shuffle na Ukrajine.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapík u mňa získal malé bezvýznamné plus :-) Malé a bezvýznamné preto lebo len kecá ale reálne na to dosah nemá, ale ako písal rozhodujú vydavateľstvá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten chlapik ma u mna tolko plusov, ze to ani spocitat nie je mozne hlavne za to aky vyraba Apple OS. Je to fajn napad a uvidi sa ako to bude mozne realizovat.

Uvidime povedal slepy a isiel na nemy film. 8D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme ze audio cd.. je lepsie.. uz len v tej kvalite. ale mp3 je pohodlnejsie..a hlavne cez p2p zadara :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale srdcovky si kupujem original uz mam 3 originalky doma :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz som ti povedal, nechytaj sa mojho nicku tu NIC
Odpovedať Hodnotiť:
 

si trapny... skoda ze uz zrusili tie IP
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja to mam tak - kupim si jedno original audio cd, tak stiahnem 30 giga muziky z netu, potom opat jedno original a opat 30 giga stiahnem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo a 30 giga hudby ti staci tak na 2 roky.. z toho vychadza za 2 roky jedno original cdcko (tipoval by som to na helenu vondrackovu pribalenu k ovsenym vlockam v Tescu za 14sk.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hehehe dobre si ma zabavil, vraj Vondrackova, hehehe
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze 30gb muziky a potom este dalsich 30... ty musis byt nejaky musicofill, neviem si predstavit ze by som toho tolko vypocul a este si to aj nechal, neexistuje ze niekedy budem mat 60gb muziky takej ze by som ju chcel pocut viac krat
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vies, ked tahas FLAC subory, 30giga mas raz dva
Odpovedať Hodnotiť:
 

No vidis MP3 je naj! Mne sa ani tych 200GB co mam nezda vela. A viac menej pocuvam vsetku len to zalezi od nalady aku prave zvolim :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

najradšej mám staré dobré gramofónové platne,
ale ak je mp3 dobre ripovaná, môže byť aj to
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz som len cakal na prveho gramo-trapula... uz len cakam ten flamewar ako su skvele gramoplatne a ze aky "ovela" lepsi zvuk maju, hlavne ze ma dotycny hifivezu za 20 000 na ktorej to stale znie rovnako nanic
Odpovedať Hodnotiť:
 

a potom este bude vykladat ako pocuje tie vysky, ktore su ludskym uchom uz nepocutelne
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo si tým chel povedať?
Odpovedať Hodnotiť:
 

že nemá hudobný sluch :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo na to musí mať vežu za 200 000, vieš? ;) Ale vskutku, kto je hudobník, vie, že zvuk z platne je krajší aj napriek šumu alebo iným nedostatkom. Nie každý totiž počuje rozdiel medzi krásnou analógovou kontinuitou zvuku. A navyše - pri tých gramofónoch za 140 000 a viac už ani ten šum a nedostatky nie sú počuteľné :-P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Imho mozno je to nejaky DJ, a aj gramofonova platna ma svoje caro. Najma pre nadsencov elektronickej hudby
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak si myslel, ze som DJ, nie som. len mam rad kvalitne veci.
platna je neuveritelne dynamicka, no cd je dost obmedzene
Odpovedať Hodnotiť:
 

rok 2007 a ludia sa hadaju ci je lepsia platna alebo cdcko....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Platna urcite vzorkovanim je lepsia.Skoda toho sumu....
Odpovedať Hodnotiť:
 

a platnu vypocujes aj bez gramofona stici ihla a papier

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako MacGayver v jednej casti. Mne sa na platni paci najviac prave ten sum a praskanie v pozadi bo na Cd take nemas teda pokial cd nieje poskodene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pouzi filtre a mas aj sum
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo kravy v pozadi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nj ale niet na stare platne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak mate niekto skusenosti s formatom audioDVD (malo by byt 24-bitove) podelte sa o ne prosim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

stare dobre LP to proste nenahradi,žiadna digitálne zachytená hudba. Pekne mechanicky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to som ani netušil, že môj príspevok začne diskusiu o platniach :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár