neprihlásený Utorok, 2. júna 2026, dnes má meniny Oxana, Xénia
Cez QR kódy sa realizovalo v celej SR denne menej ako 2-tisíc platieb

Značky: štátmobilné platby

DSL.sk, 2.6.2026


Cez štátne riešenie tzv. QR platieb, ktoré umožňuje platiť mobilom s využitím mechanizmu okamžitých platieb a s načítaním údajov o platbe cez QR kód, sa v prvý mesiac povinnosti umožniť bezhotovostné platenie v máji zrealizovalo na Slovensku priemerne denne o niečo menej ako 2-tisíc platieb.

Vyplýva to z aktuálnych informácií Finančnej správy SR.

Podľa stručných informácií sa v máji cez systém zrealizovalo celkovo viac ako 61-tisíc platieb v celkovej hodnote viac ako 2 milióny eur. Najviac sa uskutočnilo 29. mája, viac ako 3.2-tisíc platieb v hodnote viac ako 141-tisíc eur.

Vzhľadom na čerstvú platnosť tejto povinnosti a prebiehajúce nasadzovanie sa samozrejme dá očakávať, že množstvo platieb cez tento systém sa bude ešte nezanedbateľne zvyšovať.

V druhej polovici mája Finančná správa avizovala aj celkový počet rozličných registračných pokladníc, cez ktoré sa QR platby uskutočnili. V systéme bolo zapojených viac ako 8.2-tisíc predajcov a prevádzok a QR platby sa celkovo dovtedy uskutočnili iba na 1.3-tisíc pokladniciach.

Aktuálne avizuje zvýšenie počtu zapojených podnikateľov a prevádzok na viac ako 9-tisíc. Celkový počet pokladníc, na ktorých sa už zrealizovali nejaké QR platby, neavizuje.

Predajcovia podľa legislatívy musia od 1. mája pri nákupoch nad 1 euro povinne ponúkať aspoň jeden spôsob bezhotovostného platenia. Spôsob si môžu vybrať a jednou možnosťou sú platby platobnými kartami. Štát za týmto účelom v spolupráci s partnermi pripravil aj riešenie QR platieb, ktoré umožňuje platiť mobilom s využitím mechanizmu okamžitých platieb a s načítaním údajov o platbe cez QR kód.

Predajcovia potrebujú účet v banke podporujúcej tento systém, zatiaľ sú to banky Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB, VÚB, Prima banka a Štátna pokladnica.

Zákazníci potrebujú aplikáciu podporujúcu QR kódy štandardu Payme 2.0 využívaného týmto riešením. V súčasnosti ich podporujú mobilné aplikácie ôsmich bánk, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB, VÚB, Prima banka, 365 banka, Poštová banka a Fio banka.



Najnovšie články:

eDoklady majú veľký výpadok, z aplikácie zmizli doklady
Temu dostalo pokutu aj v Česku
Nvidia predstavila ARM CPU pre PC, prídu na jeseň
Vydaný AV2 s oveľa lepšou kompresiou videa, bez oficiálneho oznámenia
Na Slovensko.sk môže dnes prísť k nefunkčnosti prihlasovania
Cena elektriny je v SR už 10 dní v kuse cez deň nulová
Aj Nova zakáže preskakovanie reklám v archívoch
Na Slovensku sa v tichosti vypína ADSL v lokalitách s VDSL, už 31. mája
Začal ďalší seriál Apple o alternatívnom vývoji dobývania vesmíru
Nový CPU od Qualcommu umožní 300-dolárové notebooky


Diskusia:
                               
 

Evidentne by trebalo založiť medzirezortnú skupinu za účelom vyjasnenia príčin, prečo sú zákazníci priekazne nedostatočne naklonený profitovať z nových spôsobov platieb.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa by to tiež zaujímalo.
Ale tak či tak, počty by mali nezanedbateľne stúpať.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár