neprihlásený Štvrtok, 11. júna 2026, dnes má meniny Dobroslava
AMD si polepšila v serveroch a notebookoch, pohoršila v desktopoch

Značky: AMDIntelCPUx86

DSL.sk, 15.5.2026


Spoločnosť AMD v prvom štvrťroku tohto roka oproti poslednému štvrťroku minulého roka zvýšila svoj podiel na trhu nových dodaných procesorov architektúry x86 v CPU pre servery a notebooky, podiel v CPU pre desktopy jej klesol.

Vyplýva to zo štatistík spoločnosti Mercury Research, na ktoré upozornil Tom’s Hardware.

V poslednom štvrťroku minulého roka AMD vytvorila svoje nové rekordy v podieloch na trhu s x86 procesormi pre desktopy, notebooky a aj spolu celkovo v klientských CPU.

V prvom štvrťroku jej podiel v desktopoch klesol z 36.4% v Q4 na 33.2% a podiel v notebookoch narástol z 26% na 28.3%. Keďže notebookov sa predáva viac, v klientských CPU podiel AMD stúpol z 29.2% na 29.6%.

V Q4 2025 AMD vytvorila svoj rekord aj v serverových CPU s podielom 28.8%, v prvom štvrťroku ho ešte výrazne vylepšila na 33.2%.



Najnovšie články:

Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.24
Viac ako polovica MS vo futbale cez Internet bude spoplatnená
Slovensko.sk bude mať odstávku
Aj Asus predstavil WiFi 8 router
Starlink na Slovensku v krátkom čase druhýkrát výrazne zvýšil ceny
Firefox na leto výrazne zlepšuje zabudovanú VPN
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 35-krát
Odstúpenie od nákupu do 14 dní bude od budúceho týždňa jednoduchšie
Amazon nestíhal vyniesť satelity pre internetové pripojenie Leo, úrad mu zrušil termín
Český astronaut by mal budúci rok letieť na ISS, má pilotovať SpaceX Dragon


Diskusia:
                               
 

Intel je aj tak lepší. Mám to napísané na tričku a Celeron bol top topov na svoj vek.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

V casoch, ked si chudobni geekovia kupi celeron a pretocili ho o 50%, to bolo nieco :).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rovnako ako sa pretacali durony a athlony, malovali ciary ceruzkami na mostikoch L1 az L5.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jeziiiiiiiiiis ano! Lepiacou paskou urobit "formicku", prejst uhlikom a nasledne pretriet lakom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

celer266 uplne povodny sa taktoval tak, ze si zalepil priesvitnou paskou (izolackou) nejake piny a potom sa dal menit multiplikator. 266ky niektore ísli na 448MHz...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Celerony mali vsetky zamknute nasobice (okrem ES - engineering sample), prve nemali L2 cache, legendarny celeron 300A mal 128 kB L2 na cipe (nie zvlast, ako Pentium II) a fungoval stabilne na 450 MHz pri 100 FSB, bol rychlejsi ako Pentium II 450 MHz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, mal som aj Duron a AMD XP, zial s polamanymi hranami uz priamo z predaja.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si pametam ako sme pretaktovali celeron 266mhz na BMXku
Odpovedať Hodnotiť:
 

300A FSB z 66 -> 100 MHz fakt zvládol aj mongol.
Geekovia s dobrou sériou a dobrou doskou išli do 112MHz.
Potom pseudogeeci kukali ako ich K6-II v 5000SKK Gigabyte MOBO dostáva totálne na prdel od Celeronu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár