neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Nemecko finančne podporí vývoj linuxového desktopového prostredia KDE

Značky: open sourceLinuxNemecko

DSL.sk, 13.5.2026


Nemecký štátny fond Sovereign Tech Fund významne podporí vývoj softvéru zastrešovaného organizáciou KDE, ktorej najvýznamnejším softvérom je grafické desktopové prostredie KDE Plasma.

KDE, ktorá je nemeckou neziskovou organizáciou, o tom informuje v tomto oznámení.

Podľa informácií fondu celková podpora dosiahne viac ako 1.28 milióna eur a bude poskytnutá v tomto a budúcom roku.

KDE aj fond podporu označujú ako investíciu, nie je jasné či tým myslia investíciu v zmysle samotnej podpory alebo v zmysle získania nejakého podielu na projekte.

KDE podľa stručných informácií prostriedky použije na vývoj KDE Plasme ale tiež vlastnej distribúcie KDE Linux a ďalších projektov.

Desktopové prostredie KDE je určené pre unixové operačné systémy a najmä Linux a je jedným z dvoch hlavných desktopových prostredí na Linuxe popri Gnome. Už dlhšie ale jasne dominuje prostredie Gnome, ktoré je štandardným na množstve distribúcií.

Najznámejšími distribúciami, ktoré majú ako štandardné prostredie KDE, sú zrejme openSUSE a Kubuntu, edícia Ubuntu. Veľká časť distribúcií ale umožňuje použiť aj iné desktopové prostredia ako štandardné vrátane KDE.

Sovereign Tech Fund v minulosti už podporil viacero významných open source softvérov, okrem iného v roku 2024 oznámil podporu projektov Samba a FreeBSD.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

KDE? NO TAM, V NEMECKU!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

V originále k DE.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chapem preco nie gnome3 ale skoda ze nesli do niecoho lahsieho napr. Mate alebo xfce.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je to nemecký fond. Mate je z argentíny a xfce z francúzska.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A pritom to xfce funguje lepsie ako auta zacinajuce na F ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Favorit, Felicia... tak to je teda vyhra no
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suhlas, experimentoval som sa dlhsie s KDE, ale XFCE je pre mna to prave orechove.
Mozno ma az prilis konzervativny vyvoj, ale zasa stabilita a customizovatelnost podla mna dalekom prekonava GNOME aj KDE.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gnome 3 je otrasné, mám ho na Solarise. Na KDE sa nechytá ani zďaleka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár