neprihlásený Sobota, 14. februára 2026, dnes má meniny Valentín
Ohlásená ďalšia obrovská konštelácia satelitov pre Internet, s extrémnymi rýchlosťami

Značky: satelitypripojenieInternet

DSL.sk, 22.1.2026


Ďalšiu obrovskú konšteláciu satelitov na nízkych orbitách určenú pre poskytovanie pripojenia na Internet vybuduje spoločnosť Blue Origin, ktorá vyvíja vlastné rakety.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Ide tak už o druhú veľkú konšteláciu pre poskytovanie Internetu od spoločnosti založenej Jeffom Bezosom, keď konšteláciu Leo s tisíckami satelitov buduje aj Amazon.

Konštelácia Blue Origin sa bude volať TeraWave a celkovo bude pozostávať až z 5408 satelitov, ktoré budú opticky prepojené. Z toho 5280 satelitov bude na nízkych orbitách a 128 satelitov na stredných orbitách.

Kým Starlink od SpaceX a Leo od Amazonu poskytujú respektíve budú poskytovať aj pripojenie pre bežných malých užívateľov, TeraWave bude poskytovať služby iba pre veľkých zákazníkov ako sú veľké firmy, dátové centrá a vládni zákazníci.

Plánuje tiež poskytovať výrazne vyššie rýchlosti ako Starlink a Leo. Zo satelitov na nízkych orbitách bude v rádiofrekvenčnom spektre poskytovať rýchlosť až do 144 Gbps a zo satelitov na stredných orbitách dokonca optické pripojenie s rýchlosťou až do 6 Tbps. Rýchlosti budú pritom symetrické.

Prvé satelity plánuje spoločnosť začať vynášať vo štvrtom štvrťroku 2027.



Najnovšie články:

Množstvo vyrobenej elektrickej energie v SR kleslo pod 30 TWh
Spustená výroba prvého SSD pre PCI Express 6.0
Prijímanie platieb cez QR kódy alebo inak bezhotovostne sa posúva
Pozor, dnes začína opäť dvojdňové vypnutie Slovensko.sk
Dnes štartuje posádka NASA na ISS, video
Vynesené ďalšie satelity pre konkurenta Starlinku, novou raketou
AMD má v x86 CPU rekordné podiely, v PC už takmer 30%
Slovensko.sk bude ďalšie dva dni vypnuté, jeho dostupnosť za posledné dni iba 57%
Linux Mint zvažuje menej časté vydávanie nových verzií
Cez peeringový uzol SIX prvýkrát tiekol terabit, opäť vďaka hokeju


Diskusia:
                               
 

to ako budu zo satelitu trcat dole na zem kable, alebo jak?Nepredpokladam, ze bude mat satelit 58478 sosoviek, ktore budu nasmerovane k 58478 klientom "dole"..
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Tak pre teba to nebude, hnupe. Ja sa na to celkom tesim, konecne mi pojde dobre sa zahrat s kamosom z Nigerie.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

hej budu visiet kable a ked sa budes chciet pripojit pojdes vonku a budes hladat kde visi. Potom zakricis "tukabel" a pripojis sa. Pripojenie bude ale mozne len na kratku dobu lebo ako druzica jazdi okolo tak po chvili ti aj s kablom ujde. Potom postup opakujes.
Nicomu to ale nevadi, lebo pri takej rychlosti ti staci byt pripojeny len par sekund a stiahnes vsetko co potrebujes.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

včera odtrhol trolejbusár na Záhradníckej trakciu a viselo to až k vozovke - niečo pre elektroautá, ale len DC...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Autá jazdia na DC, ak sa nabíjajú cez AC musí tam byť usmerňovač aby nabilo DC batériu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak to je sokujuce info, dik za vysvetlenie bro
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Auta jazdia s trojfazovym motorom a to bude asi ac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podľa mňa do minúty stiahneš celý internet. a už nebudeš potrebovať dáta :P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a zaujimal sa niekto, ze co na to vobec orbita?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

bude magic, ked sa dve take druzice zrazia a vzniknu tisice ulomktov, ktore ptm zacnu rozbijat ostatne satelity z ktorych vzniknu dalsie ulomky a tak sa zaprasi cela nizka orbita bordelom, az sa nebude dat lietat vobec na ISS/mesiac/mars...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

kiezby sa tak stalo - usetrilo by sa kopec emisii, prestali by sa robit diery do ochrannej vrstvy zeme a usetrene miliardy na rakety. vyskum, vyvoj a realizaciu by sa mohli presmerovat na zrevitalizovanie zeme a pestovanie plodin i chovani dostatok zvierat, cize by mozno aj zanikol hlad na zemi :)

Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Uz aby to bolo. Jebnute satelitne tvory cumia len do mobilov
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vo štvrtom štvrťroku 2027 bude všetko inak a nič sa vynášať nebude. iba ak .....
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nikde sa zatiaľ neuvádza, či sa možnosť stať sa zákazníkom týka aj tieňovej vlády.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Clenovia tienovej vlady, budu mat k dispozicii ponuku s:
- tienovym pripojenim,
- k tienovemu internetu,
- pre pripojenie tienovych zariadeni,
- a tienovemu prehliadaniu,
- tienoveho webu.
A to vsetko za NEtienovy poplatok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale ved ta konstelacia Leo od Amazonu je Bezosova a BlueOrigin je tiez Bezosov, to si akoze idu konkurovat?

A zacnu vynasat v 2027? Neverim, lebo to su desiatky az stovky letov, BlueOrigin nema tolko rakiet takze zacnu 2028 a dorobia to 2030. Dovtedy bude mat StarLink v ponuke uz nieco uplne ine a ovela rychlejsie.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár