
neprihlásený
|
Piatok, 10. októbra 2025, dnes má meniny Slavomíra |
|
Intel už vyrába nové CPU vlastným procesom 18A, majú byť efektívne aj výkonné
Značky:
IntelCPUčipy
DSL.sk, 9.10.2025
|
|
Spoločnosť Intel už vyrába novú generáciu svojich procesorov pre notebooky s kódovým označením Panther Lake, ktoré sú vyrábané jej novým výrobným procesom 18A.
Spoločnosť to oznámila spolu so stručným predstavením nových procesorov a charakterizáciou ich parametrov.
Intel má v posledných rokoch problémy s nasadzovaním lepších výrobných procesov čipov, najmä TSMC vie vyrábať čipy pokrokovejšími výrobnými procesmi a aj samotný Intel si necháva čipy pre niektoré svoje procesory posledných generácií vyrábať u TSMC.
Zmeniť to má nový výrobný proces 18A, ktorý používa dve výraznejšie inovácie, RibbonFET a PowerVia. RibbonFET je implementáciou tranzistorov typu gate-all-around, PowerVia je technológiou napájania zo zadnej strany čipov.
Podľa Intelu proces 18A umožňuje vyrábať čipy s o 15% lepším pomerom výkonu a spotreby ako predchádzajúci proces Intel 3, zároveň hustota prvkov na čipe je o 30% vyššia.
Intel čipy novým procesom vyrába v továrni v americkom Oregone a postupne spustí masovú výrobu v továrni v Arizone. Procesom sa podľa oznámenia už vyrábajú procesory Panther Lake, dodávať výrobcom notebookov sa začnú tento rok a produkty s týmito procesormi majú byť na trhu od januára.
Intel predstavil aj niektoré základné parametre týchto procesorov. Procesory budú k dispozícii v konfiguráciách s celkovo maximálne 8 alebo 16 procesorovými jadrami a 4 alebo 12 GPU jadrami novej generácie grafiky Xe3. Majú tiež novú generáciu akcelerátora neurónových sietí respektíve umelej inteligencie NPU 5.
Intel celkovo avizuje, že procesory majú mať efektívnosť spotreby ako procesory Lunar Lake a výkon ako procesory Arrow Lake.
Pri jednovláknovom procesorovom výkone konkrétne Intel avizuje o viac ako 10% vyšší výkon ako Lunar Lake a Arrow Lake H procesory pri rovnakej spotrebe respektíve o viac ako 40% nižšiu spotrebu pri rovnakom výkone. Pri multivláknovom výkone avizuje o viac ako 50% vyšší výkon ako Lunar Lake pri rovnakej spotrebe a o viac ako 30% nižšiu spotrebu ako Arrow Lake H pri podobnom výkone. Výkon grafiky má byť o 50% vyšší ako u Lunar Lake.
Procesory majú celkový výkon pre akceleráciu AI maximálne 180 teraops za sekundu.
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dyoniz stur
Od: Loa_leroa
|
Pridané:
9.10.2025 23:30
A teraz tu o červenej ciapocke
|
|
Re: Dyoniz stur
Od: optimista 2036
|
Pridané:
10.10.2025 1:54
, lebo dôchodok ti budé chodiť z Čínskeho Ruska ako Ficovi.
Naša prosperita závisí od prosperity našich spojencov, alebo si to budeme musieť odmakať vo východných gulagoch, kde ľudský život tradičné nestojí za nič.
|
|
Re: Dyoniz stur
Od: Veterán
|
Pridané:
10.10.2025 4:47
Nosatí nám nechcú dobre, nikdy nechceli našu prosperitu, chcú nás zneužívať, zarábať na nás a mať nad nami moc, ovládať nás.
Anglosasi nemajú spojencov, majú len svoje záujmy.
Slavien je pre nich menejcenný jedinec určený na podrobenie a otroctvo.
Atď., atď....
Chýba ti konceptualita, doštuduj si to.
|
|
rozpravka
Od: rozpravkar
|
Pridané:
9.10.2025 23:35
... kde bolo, tam bolo, bola raz pica cervena ciapocka...
|
Pridať komentár
|
|
|
|