neprihlásený Utorok, 9. septembra 2025, dnes má meniny Martina
SpaceX kupuje frekvencie pre 100-krát lepšiu mobilnú sieť z vesmíru

Značky: SpaceXmobilní operátoriStarlink

DSL.sk, 9.9.2025


Spoločnosť SpaceX prevádzkujúca Starlink kupuje od spoločnosti EchoStar frekvencie, ktoré jej umožnia poskytovať výrazne lepšiu mobilnú sieť z jej Starlink satelitov vo vesmíre.

Spoločnosti dohodu oznámili v pondelok.

SpaceX kupuje licencie na 50 MHz frekvencií iba v USA zrejme v pásme nízkych 2 GHz frekvencií a tiež licencie na nešpecifikovanú šírku tzv. MSS, Mobile Satellite Service, frekvencií pre globálne použitie tiež zrejme vhodných pre poskytovanie mobilných sietí.

SpaceX zaplatí podľa oznámenia približne 17 miliárd dolárov, 8.5 miliardy v hotovosti a 8.5 miliardy vo vlastných akciách, a do roku 2027 ďalšie 2 miliardy v hotovosti.

Spoločnosti tiež podľa oznámenia uzatvoria dohodu, na základe ktorej budú môcť zároveň zákazníci operátora Boost Mobile prevádzkovaného spoločnosťou EchoStar využívať ďalšiu generáciu mobilnej siete SpaceX z vesmíru.

SpaceX má v súčasnosti na časti svojich Starlink satelitov na orbite 360 km veľkú anténu a ďalšie technológie, pomocou ktorých dokáže z týchto satelitov poskytovať mobilnú 4G LTE sieť využiteľnú bežnými smartfónmi na povrchu Zeme. SpaceX v súčasnosti na jej prevádzke spolupracuje s operátormi v jednotlivých krajinách, pričom v danej krajine využíva frekvencie spolupracujúceho operátora. Služba bola prvýkrát sprístupnená na konci minulého roka a jej dostupnosť sa zatiaľ rozširuje pomerne pomaly.

Získané frekvencie chce SpaceX podľa oznámenia využívať na prevádzku ďalšej generácie mobilnej siete z vesmíru, ktorá už bude typu 5G a bude využívať optimalizované 5G protokoly navrhnuté pre satelitnú konektivitu. Spolu s novými frekvenciami a technológiou bude celá kapacita systému 100-krát vyššia ako kapacita prvej generácie jej mobilnej siete z vesmíru.

Táto služba bude čo sa týka skúsenosti podľa spoločnosti porovnateľná so súčasnými klasickými pozemnými 4G sieťami. SpaceX chce aspoň podľa oznámenia stále spolupracovať s existujúcimi mobilnými operátormi a jej budúca sieť má dopĺňať ich 5G siete.



Najnovšie články:

Signal sprístupnil funkčnosť zálohovania správ
Obyvatelia ďalšej obce v referende jasne proti veterným elektrárňam
TSMC absolútne dominuje výrobe čipov, má už 70%
eZdravie má opakované výpadky, dnes rozsiahly
Občiansky v eDoklady použilo pri sobotných voľbách rádovo 1% voličov
Firefox čoskoro ukončí podporu 32-bitového Linuxu
Dnes príde v SR po 6 rokoch k úplnému zatmeniu Mesiaca, ďalšie bude o 3 roky
Vývojár legendárnej hry Civilization prepúšťa
Vydaný Linux Mint 22.2
Lenovo predstavilo notebook s displejom otočiteľným na výšku


Diskusia:
                               
 

A je to opäť tu - daľší zdroj killer fotónov! Tu sa nejedná o prirodzené fotóny, ktoré sú krásne, slnečné, okrúhle. Tu ide o fotóny tak škaredé, ako postavičky z filmu Critters, ktoré vznikli niekde v polovodičovej súčiastke a obvody sa s nimi tak pohrali, že malé krásne káčatká sú zmenené na beštiálne jednorožce, ktoré prepichujú, režú, dehonestujú všetko živé, proteínové!
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Pošli prosím ťa číslo na dealera.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vtipkuješ, ale toto je hra, ktorú nemôžeš vyhrať! Jedine čiapka podšívaná alobalom a patrične uzemnená ti môže pomôcť. Aj keď si myslíš, že modulované fotóny z umelých zdrojov sa od teba odrážajú ako laserové zbrane od ironmana, opak je pravdou a tá je, že killer fotóny na teba pôsobia ako kryptonit na supermana. A potom sa takí ako ty čudujú, prečo nemôžu slobodne lietať!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

360km vzdialeny satelit starlink poskytuje datovo neobmedzeny internet, kym SK operatori s BTS viditelnej z okna, datovo extremne obmedzeny internet a to pri rovnakej cene.
Ma este aj pribudnut kuipier od Amazonu. Potom budem zvedavy, mimo pochybnych statom dotovanych rozdavanych internetov, kto bude zakaznikom predrazenych, obmedzenych 5G.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja planujem zalozit startup ktoreho cielom je kreovat usb-c mini picovinku s mini starlink antenou, alebo inu mini picovinku, trochu vacsiu, ktora bude komunikovat s mobilom cez wifi a spracovavat signal star linku, v tvare siltovky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani by som nepovedal, že za rovnakú cenu. Starlink je 9€ za 10gb, pre fix je najlacneší no limit za 35, ale obmedzený na 200 Mbps, fix bez rýchlostného obmedzenia je 50€. Ak by sme sa bavili o mobilnom neobmedzenom programe tak ten je za 89€. Ešte je tam aj 50gb mobil a ten je za 40€. Takže by som povedal, že cenovo je to niekde inde, zase pri mojej internetovej závislosti je možnosť dostať dávku dát na na pláži v divočine, alebo chate na nezaplatenie :-).
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár